BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliPublicationsFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Sta ocekujemo i cemu se nadamo...

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

Broj poruka : 2983
Datum upisa : 30.05.2009

PočaljiNaslov: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 15:49

Cilj ove teme je da neka svoja predviđanja ne pišemo u delu koji je rezervisan za akcije, nego da ovde to ostane zabeleženo.
Komunikacija bi trebalo da ostane opuštena. Svako je dobrodošao da ostavi svoj komentar, očekivanje, nadu, zapažanje u vezi sa nekom akcijom.
Ovaj uvod će se možda menjati kada smislim neki bolji opis za ovu temu...

Poslednji izmenio StefanMR dana 6/10/2009, 16:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 15:56

VZAS i SJPT:

Već neko vreme ista slika... 20 dinara gore, 20 dinara dole, pa tako u krug.
Što se tiče ove dve akcije, čekam da "probiju otpor" (znam koliko volite taj izraz, obeleženo crvenom isprekidanom linijom), pa da onda uđem i malo se provozam, nadam se uzbrdo! :)

Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 16:03

VLFR:

Prekjuče sam komentarisao da se probudila (uspavana zmija), juče sam je kupio dok je još bilo u ponudi, i danas je već prilično aktivna.
Nije mi drago što su se već pojavili prodavci na 1400 din, ali očekujem bar malu vožnju uzbrdo, pa onda da usmerim pare na nešto drugo (možda na onu TLFN, ako do tada dostigne minimum).

Evo šta je privuklo moju pažnju:

Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 16:13

I još jedna za danas, potpuno neobavezno, jer nemam pojima šta može od ovoga da se očekuje...
PTLK je poslednja dva dana aktivan, ima simptome slične VLFR i ostalima koji su se iznenada probudili.
Možda vredi pogledati šta se o tome priča.

Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 19:18

I sad jedno razmišljanje zbog kog ću se pokajati sigurno.
AGBN bi mogla još malo da bude na "popustu", a onda da nastavi na gore... (ovo sam postavio zbog sebe, da vidim sledeće nedelje kako sam procenio/promašio).

Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP

Broj poruka : 241
Datum upisa : 22.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 22:12

Bez milion dinara prosecnog obima dnevno mislim da je svaka TA poptuno smesna, jer cak i podaci kao sto su MA postaju izvrgnuti.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 22:34

Ok, ali ovo nije tribute tehnickoj analizi...
Ovo je nesto kao blog, sta bi bilo kad bi bilo...
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator

Broj poruka : 1071
Godina : 39
Datum upisa : 19.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/10/2009, 23:55

Evo jednog gubitasa medju bankama sa najvecim skokom ubedljivo, cisto spekulantski mada je promet mizeran.
KREDI BANKA CYBN
Od 4. maja do danas sa 1118 na 5542 din, nepunih 500%!!!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/11/2009, 00:13

Ja mislim (potpuno neosnovano) da se vecina obicnih ljudi (kao sto sam ja) plasila da kupi akcije te banke, jer vazi sa shit, iako je cena skakala i skakala sa mizernim obimom. Da su se ljudi "upecali" i kupovali kad je tek krenulo da skace, taj bi se rast zaustavio, jer bi posle prvog skoka cene ostala ogromna ponuda a minimalna traznja (kao TLFN)...
Samo moje misljenje, skoro filozofiranje!
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator

Broj poruka : 1071
Godina : 39
Datum upisa : 19.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/11/2009, 00:20

@StefanMR ::
Ja mislim (potpuno neosnovano) da se vecina obicnih ljudi (kao sto sam ja) plasila da kupi akcije te banke, jer vazi sa shit, iako je cena skakala i skakala sa mizernim obimom. Da su se ljudi "upecali" i kupovali kad je tek krenulo da skace, taj bi se rast zaustavio, jer bi posle prvog skoka cene ostala ogromna ponuda a minimalna traznja (kao TLFN)...
Samo moje misljenje, skoro filozofiranje!

Pa bas zato sto su se svi plasili, zbog toga sto je shit, nikome nije zapala za oko. Ali ovo je belex, ovde nema nikakve logike i gledanja TA i fundamenata, treba biti obazriv, pronicljiv, iskljuciti svaku logiku i imati samo malo srece i eto ti abnormalnog prihoda na jednoj od najgorih akcija. Da nije smesno, bilo bi zalosno :bangbang:
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/11/2009, 22:13

Ok je to, ali moze se trud kanalisati i malo korisnije od TA Telefonije, npr.
Ok je za neozbiljnu pricu koja ce na tome i ostati, ne zelim da neko slucajno napravi kupovinu/prodaju na tim osnovama.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/11/2009, 22:22

U potpunosti se slažem!
I poruka je otpočetka da niko ne treba da kupuje na osnovu onoga što se ovde piše, nego da se ovde beleže neka naša razmišljanja i očekivanja.
Naravno, ako ti kažeš da se nešto epohalno desilo sa akcijom XXXX i da je tvoje razmišljanje da to samo što nije krenulo na gore, a ja to "proverim" i rešim da kupim, to je moj problem i mogu samo da ti kažem HVALA ako si bio u pravu... :)

Podeli neki svoj insight, slobodno...
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP

Broj poruka : 2721
Godina : 40
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/12/2009, 17:58

Stefane, kako ti se OVO cini?

http://www.mrswing.com/articles/AAPL_N.html

Mozda nesto valja i za Belex?

Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/12/2009, 23:27

Gledao sam taj indikator ADX koji se pominje u članku.
Pokušaću da ga dodam u ovo moje filozofiranje (pošto dobijam kritike kada to nazovem drugačije).

Ukratko:

ADX (Avarage Directional Index)

Izmišljen je, tj. razvijen, da proceni snagu trenutnog trenda.
Najvažnije je imati na umu da je ADX-u svejedno da li je trend uzlazni (Bull) ili silazni (Bear), on samo određuje da li trend postoji.
To je oscilator, kreće se između 0 i 100. Retko je iznad 60 (kod nas nije tako retko, pošto sam gledao na par akcija).
Ispod 20 znači da je trend jako slab, tj. da trgovanje ide "sideways".
Iznad 40 znači da postoji jak trend (ovo treba proveriti u našim uslovima).
Kada se ADX kreće od ispod 20 ka preko 20, znači da tržište prelazi iz "sideways" trgovanja u neki trend (možda na gore, možda na dole).
Kada se ADX kreće od preko 40 ka ispod 40, znači da se trend gubi, i da je moguće da će početi "sideways" trgovanje (od sada ću ga zvati BOČNO, pošto je glupo da pišem uvek sideways).

Možda bi primer mogli da budu moji omiljeni SJPT i VZAS:

Prve dve strelice (levo, gornja i donja) pokazuju formiranje "trenda", dok druge dve strelice (desno, gornja i donja) pokazuju gubitak trenda i bočno trgovanje.
Znači čekamo da se ponovo formira trend...

By stefanmr
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag

Broj poruka : 5236
Datum upisa : 21.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/13/2009, 01:03

8)
Dopalo mi se ovo!!
A ni one "šeme" koje pominje Kobe nisu za bacanje...

Mada nešto se plašim gde ovo sve ide... nekako mi je septembar najvažniji!
Javlja mi se da će tu dinar opet da devalvira, i samo molim Boga da nas tad ne zadesi još jedan mart 2009. !! :no:
Tj. da nas tad ne saćeka žestok minus...
scratch

Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Kako su se ponašali neki...   6/14/2009, 10:05

Evo kako su se u poslednje dve "korekcije" ponašale neke akcije... Možda možemo nešto da zaključimo iz toga!
Zgodno su obeležene i maksimalne cene u poslednjih mesec dana!

By stefanmr

Ako neko ima muzičke želje za ovakav prikaz, neka samo nabroji hartije koje hoće (8 komada + belex15, ili svih 9) pa ću okačiti...
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/27/2009, 12:16

Evo jedne akcije koja mi deluje privlačno. Da imam para, verovatno bih je sad kupio! :) Verovatno bih sačekao malo da tražnja bude bar kolika je i ponuda.
IMLK:

Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/27/2009, 12:25

A ovo je definitivno MUST HAVE za sledeći period (što bi rekli u nekom modnom časopisu):

TGAS

Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   6/27/2009, 16:18

Jedna akcija za praćenje. Kada skoči tražnja kao što je skakala u prošlosti, ide sigurno gore.

PRBN

By stefanmr
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP

Broj poruka : 1661
Godina : 46
Datum upisa : 16.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   7/3/2009, 14:40

Intervju Miroljub Aleksić, predsednik „Alko grupe“

Sad je vreme za kupovinu akcija

U vreme kad se većina preduzeća u Srbiji bori sa likvidnošću, postoje sistemi koji nemaju dugove i slobodnim sredstvima iz poslovanja kupuju akcije na Beogradskoj berzi. Miroljub Aleksić, predsednik „Alko grupe - Amasisa“, šestog po redu najuspešnijeg sistema u Srbiji (na prvom mestu je „Telenor“, na trećem „Delta sistem“) u poslednjih mesec i po dana kupio je blizu 25 odsto akcija „Alfaplama“ za oko 2,4 miliona evra i oko tri odsto akcija Privredne banke Beograd za oko 300.000 evra. Akcije je kupovao preko preduzeća, članica grupe, koja je sa 15 profitabilnih firmi u vlasništvu ostvarila ukupan profit od oko 45 miliona evra u 2007. godini.
U javnosti je malo poznat kao ličnost, ali retko ko nije čuo za firme kojima upravlja - fabrike čokolada „Pionir“ i „Hissar“, hotel „Izvor“ u Aranđelovcu, „Tornik“ na Zlatiboru…

Zašto kupujete akcije na Beogradskoj berzi?
U vreme krize kad se strani investitori povlače sa tržišta i kad je berza u konstantnom padu, kupovina akcija može biti dobra investicija. Akcije su sada na dosta niskom nivou, a smatram da postoji mogućnost da u drugoj polovini godine dostignu apsolutni minimum. Oporavak će trajati tri godine. A, svi oni koji mogu toliko da izdrže, pri tom su spremni da rizikuju i imaju višak sredstava iz poslovanja, sada imaju šansu da zarade više nego na štednji. Uslov je da imaju ispravne procene.

Šta nameravate sa „Alfaplamom“?
„Amasis“, firma koja je članica „Alko grupe“, kupila je 24,3 odsto akcija „Alfaplama“, i tu ćemo stati. Pozvali smo još nekoliko firmi da kupe akcije kako bismo na taj način imali značajan vlasnički udeo. Razgovaraćemo sa rukovodstvom „Alfe“ o proširenju proizvodnog programa, jer je uz racionalizaciju i konsolidaciju preduzeća, uprkos krizi, potrebno razmišljati o daljem razvoju. Pored ovih motiva postoji još jedan: „Alko grupa“ je vlasnik „Koštane“, fabrike obuće, koju je kupila u stečaju i koja je odmah pored „Alfaplama“. „Alfaplamu“ je za dalji razvoj i širenje potreban prostor, a to upravo dobijamo od „Koštane“ koja ima 20.000 kvadratnih metara.

Paralelno ste kupovali i akcije Privredne banke Beograd?
Da, tu smo kupili oko tri odsto akcija, jer smatramo da su cene kod većine banaka - AIK, „Agrobanke“, „Jubmes“ i još nekih - nerealno niske, a verovatno će biti još niže. U Privrednu banku Beograd smo ušli kao mali investitor računajući na zdravu aktivu i dobru tržišnu poziciju banke. Jednostavno, kupovinom akcija dobijate dividendu i vlasništvo, ako ništa drugo, uvek postoji šansa da akcije ponovo prodate.

Nameravate li da kupujete akcije još nekih firmi?
Interesantne su nam akcije još nekoliko banaka i preduzeća. Ne možete, međutim, biti svuda prisutni, morate sačuvati novac za tekuće poslovanje i eventualni rizik od nemogućnosti naplate. Napravićemo disperziju, odnosno portfelj, videti šta vredi i dokle treba rizikovati. Uostalom, mi nismo investiciona, već smo proizvodna grupacija. Nemamo nameru da prodajemo naša preduzeća, već da ih reorganizujemo, tržišno ojačamo i regionalno proširimo.

Da li sve ovo znači da vas svetska kriza i ne pogađa?
Veliki problem je likvidnost koja u poslednjih mesec dana kod mnogih privrednika sa kojima radimo dramatično pada. Mnogi čak upadaju u potpunu blokadu. Kriza nas je zadesila u trenutku nezavršene tranzicije, sa petogodišnjim precenjenim dinarom koji nije imao pokriće u proizvodnji i izvozu. Podsticali smo uvoz, a danas novac može doneti jedino izvoz, koji je samo 20 odsto od bruto nacionalnog dohotka, sa tendencijom pada zbog smanjene tražnje, a minimum za normalan rast je 70 odsto!
Naša mala prednost je što imamo preduzeća u nekoliko oblasti, što znači da smo donekle diverzifikovali rizik. Sva preduzeća su proftabilna i svaka firma radi za sebe. Do danas nijedna nema ozbiljnije problem, ali ih očekujemo.

Očekujete li smanjenje profita?
Profit sigurno neće rasti. Očekujemo pad tražnje, kupovne moći i standarda i obima proizvodnje. Sada je najveći zadatak smanjiti rizik od gubitka i sačuvati preduzeća. Ove godine planiramo investicije od 20 miliona evra, da zaokružimo investicione cikluse i da se koncentrišemo na konsolidaciju. Nadamo se da ćemo u tome uspeti. Razlog za umereni optimizam vidim u tome što smo bili oprezni i što smo na vreme racionalisali sve troškove, a i nismo zaduženi.

Firme kojima upravlja Miroljub Aleksić
„Pionir“ Subotica, Beograd, Paraćin, Temerin; „Hisar“ Prokuplje; „Tipoplastika“ Gornji Milanovac; Hoteli: Aranđelovac, Šabac, Zlatibor, Novi Sad, Vrnjačka Banja; „Kobeks eksport-import“ Beograd; „Amasis“, Beograd; „Naš stan“ Beograd; „Koštana“ i FOS Vranje; „Autopromet“ Niš; „Intersilver“, Beograd-Zemun; „Jugotehna“; „A Broker“

VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   7/3/2009, 17:02

Svaka cast Aleksicu za tajming - mart.
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   7/30/2009, 10:56

VAŠINGTON, SAD su možda “na početku kraja recesije”, izjavio je danas predsjednik Barak Obama. “Istina je da smo zaustavili slobodan pad. Tržište se oporavlja i finansijski sistem više nije na ivici kolapsa. Moguće je da smo svjedoci kraja recesije”, rekao je Obama.

On je dodao da ova činjenica ne znači mnogo osobama koje su ostale bez posla, a još nisu našle drugo zaposlenje.

On je izrazio oprez u vezi sa naslovnom stranom novog izdanja magazina “Njuzvik”, na kojoj piše “Recesija je završena”.

Da li Dinkic zna za ovo?
:bangbang:

Old member
Old member

Broj poruka : 1277
Datum upisa : 15.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   7/30/2009, 11:34

Nema pojma.A doznace za koji dan.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Teletrader
Member
Member

Broj poruka : 886
Datum upisa : 05.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   8/3/2009, 14:57

Beware of the Obama stimulus trap
By Martin Hutchinson, MoneyMorning
Monday, August 3, 2009

Upbeat headlines have been everywhere in recent weeks, and they all seem to point to a single conclusion: The U.S. economy is in the early stages of a very rapid recovery.

In fact, when you peruse the news it’s difficult to come to any other conclusion. For instance:

A number of key earnings reports have been much better than expected, and company executives buttressed those profit figures with positive comments about the next 18 months.
The trading operations of Goldman Sachs Group Inc. (NYSE:GS) and JPMorgan Chase & Co. (NYSE: JPM) both just reported record profits.
U.S. housing prices rose in May for the first time in three years. Initial jobless claims have plunged 15% since their April peak. The Conference Board’s Index of Leading Economic Indicators rose 0.7% in June, its third successive positive reading.
And just yesterday (Thursday), the Dow Jones Industrial Average topped the 9,200 mark for the first time since November, a potentially highly bullish development for the economy, since stock prices are forward-looking.
But while many experts will look at these developments as an excuse to celebrate the looming rebound to come, I actually see them as a real cause for concern. The reality is that these reports, when viewed in concert with other data, are actually a sign of a re-inflating financial bubble.
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP

Broj poruka : 1609
Godina : 45
Datum upisa : 15.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   8/6/2009, 12:14

Jelašić: Mere Vlade ponovo kasne
6. avgust 2009. | 09:43 | Izvor: NIN, Tanjug

Beograd -- Guverner Radovan Jelašić kaže da Vlada Srbije ponovo kasni sa primenom ekonomskih mera i da "svaki dan koji propuštamo znači da će terapija biti gora".

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić
"Ključno je pitanje koji ćemo lek primeniti", kazao je on u intervjuu "NIN-u", ocenjujući da je osnovna prepreka za primenu terapije koja je Srbiji potrebna nedostatak političkog dogovora oko mera koje treba sprovesti.

Govoreći o tome da u ovom trenutku neke zemlje primenjuju nepopularne mere i bez zahteva MMF-a, guverner je rekao da Srbija, za sada, nema snagu za takav potez.

"Najgore je da MMF dođe, uspostavi dijagnozu, da određene predloge, ne dobije jasne odgovore, spakuje se i ode. Ključno je pitanje koji ćemo lek primeniti . Ako nema dogovora sa MMF-om nema novca ni od Svetske banke ni EU. Ne može ni Srbija, ni bilo ko drugi da kaže - meni trebaju pare, a neću zauzvrat ništa uraditi", rekao je Jelašić.

On je ocenio da bi bilo najbolje da Vlada Srbije sada smanji rashode, ističući da "to ne mogu biti oni koji su kresani paketom štednje, jer očito tu nema vajde".

"Moraju se ograničiti lična primanja. Ovako kako sada funkcionišemo neodrživo je na duži rok", dodao je Jelašić.

Prema njegovim rečima, glavne teme razgovora sa MMF-om biće porez na dodatu vrednost (PDV), porez na dohodak, te porez na imovinu od "koga nema puno para". Jelašić je naveo da bi na redu mogle biti i akcize, koje su prema njegovom mišljenju već "doterale cara do duvara".

Druga varijanta je da se nešto uradi kako bi se smanjili rashodi, ukazao je Jelašić, dodajući da se tako stiže do penzija, odnosno svega što je vezano za njih.

"Ili ćete da povećate doprinose, ili da znatno poboljšate naplatu, ili da smanjite penzije. Država jedino ovakvom kombinacijom može da održi stabilnost javnih finasija", kazao je Jelašić.

Kada je reč o načinu povećanja prihoda, Jelašić je kazao da u obzir dolazi "sve što će uvećati prihode, pa i PDV koji je, između ostalog, već dogovoren u aprilu ove godine".

"Nema smisla da ljudi gube vreme da meni objašnjavaju zašto povećanje PDV-a nije najbolja opcija. Svi to znamo, ali ako neko misli da je vlast izbor između dobrog i lošeg, a ne između lošeg i goreg, kao u ovom slučaju, onda se grdno vara", kazao je Jelašić.

"Hajde da izaberemo najmanje loše rešenje oko koga je moguće postići politički dogovor", zaključio je guverner Jelašić.
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   8/8/2009, 01:12

WASHINGTON - Američki predsednik Barack Obama u petak je, govoreći o stanju američke ekonomije, izjavio kako je "najgore možda prošlo" iako treba napraviti još mnogo toga kako bi se ispravilo ekonomsko stanje u zemlji.
- Ovo jutro sam dobio dodatne signale da je najgore možda iza nas - rekao je Obama.

- Uveren sam da možemo videti svetlo na kraju tunela. Izvukli smo ekonomiju s ruba ponora - rekao je optimistični Obama, napominjući kako su upravo mere njegove administracije pomogle poboljšanju stanja. Stopa nezaposlenosti u SAD-u je 9,4%.
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   8/12/2009, 00:54

Prema poslednjim podacima NBS od 30. jula 2009. godine, u blokadi je 61.285 preduzeća, sa oko 150.000 zaposlenih i sa ukupnim iznosom blokade od 262 milijarde dinara. U odnosu na oktobar 2008. godine to je 15 odsto više preduzeća, dok je dinarski iznos blokade povećan za oko 56 odsto (tada su bile 164 milijarde dinara). Preko 60 odsto svih blokiranih preduzeća je nelikvidno duže od godinu dana - iznosi Bugarin.

Još bitnija je struktura tih preduzeća. Među blokiranima, 125 su velike firme, 521 - srednje, 13.923 - mala preduzeća, 9.029 vode se kao nerazvrstani, a tu su i 22.861 preduzetnik i 14.826 preduzeća bez podataka o pravnoj formi.

- Ta poslednja i ova nerazvrstana preduzeća posebno zabrinjavaju. To su uglavnom fantom firme sa jednim ili nijednim zaposlenim, a sa velikim dugovima, koje se preregistruju pod drugim imenom, sa istom delatnošću, što Agencija za privredne registre ne proverava, a trebalo bi. Sektor malih i srednjih preduzeća, koji treba da bude najvitalniji i pokretač razvoja, u najvećim problemima je i sa izraženom hroničnom nelikvidnošću - konstatuje predsednik PKS.

Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/1/2009, 21:55

Drugari, nema vas za vikend...
Voleo bih da čujem šta očekujete u narednom periodu. Nisu mi mnogo bitna obrazloženja (iako je svako objašnjenje dobrodošlo), nego me samo interesuje sentiment. Jel rastemo? Jel padamo? Jel će na Američki padovi pokopati?
Ućutali ste se, a sentiment je najvažniji!!! :)

Dusan
VIP
VIP

Broj poruka : 5272
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/1/2009, 22:07

I samo nejavljanje predstavlja svojevrsni sentiment.

Ja bih to tumačio kao relativnu nezainteresovanost za kretanje berze u narednom periodu što je svakako loš znak. Videćemo već sutra kako će Evropa (a i mi malo posle njih) reagovati na loše vesti i pad amerikanaca u petak.

Ja sam već izvestan period bearish, kako kod zapadnih berzi pa tako i kod nas. Oktobar je praktično završen na istom nivou sa kojeg je i počeo. Naravno, sve će zavisiti od dobrih/loših vesti u narednom periodu, što je nešto što mi ne možemo znati.

VIP
VIP

Broj poruka : 789
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/1/2009, 23:19

Sta da ocekujem, kad smo na istom nivou kao pre tri ili cak cetiri godine po nivou Belexa , a po prometu ako zavrsimo ovu godinu sa 1/3 od prosle bice super(2007. i 2006 .da i ne pominjem).
No, nema veze ja sam optimista , ocekujem strane investitore odnosno fondove da preliju nesto kapitala i da trziste postane ozbiljnije i masovnije , a tu mislim pre svega na sitne i to dugorocne investitore(koji zbog stanja na belexu ne ulazu u hartije ).
Da ne duzim, do nove godine ako se stvari budu razvijale u dobrom smeru , mislim da ce novembar biti promenljiv , posebno prva polovina nestabilna sa bitnijim oscilacijama . Decembar bi mogao biti mesec kada se svi prepakuju i veliki i mali pa tako ocekujem veci rast najkvalitetnijih akcija sto zbog sigurnosti to i zbog same zarade (dividende)koja ce po mome misljenju biti nesto manja nego prosle.A posle toga Bog sami zna,... scratch
Nazad na vrh Ići dole
http://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
iki
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/2/2009, 07:05

Sto se mene tice, novembarski sentiment je negativan. Ocekujem korekciju od 5-7%. Decembar ce verovatno biti interesantniji zbog prepakivanja i budzenja zavrsnih racuna a posle toga lagano uz kuvano vino i rakiju ...
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/8/2009, 13:13

Šta da očekujemo
Loše stvari
- zamrznute penzije i plate u javnom sektoru
- povećanje broja nezaposlenih
- najveća inflacija u regionu
- izvesno poskupljenje struje
- verovatan rast cena naftnih derivata
- najavljeno povećanje poreza na imovinu
- manja naknada za porodiljsko odsustvo
- pooštravanje uslova za odlazak u penziju
- ponovno uvođenje poreza na prihod od štednje
Dobre stvari
- čvrste devizne rezerve, relativno stabilan kurs
- neće biti povećanja PDV-a
- blagi oporavak građevinarstva i industrije
- blagi oporavak tržišta nekretnina
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/8/2009, 17:22

@Teletrader

Stavi bar izvor toga sto si gore napisao...

http://www.blic.rs/temadana.php?id=119609
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/9/2009, 16:07

E, drugari!
Šta radite? Šta očekujete?

Evo šta ja mislim...
Treba pratiti Amere i videti da li će sada imati rast koji obično imaju posle velikih padova. Ja očekujem da toga neće biti, ali treba biti spreman za takav razvoj događaja.
Što se nas tiče, čini mi se da nastavljamo sideways.
Od akcija koje bi mogle biti ok, pratim VZAS (jer se završila ponuda i sada bi cena mogla da se "oslobodi") kao i SJPT (jer je dosta pala, a moji izvori u Bečeju kažu da je firma SUPER STRAVA).
:)

Šta vi kažete?

Dexiv
Old member
Old member

Broj poruka : 1297
Datum upisa : 27.11.2008

PočaljiNaslov: Re: Sta ocekujemo i cemu se nadamo...   11/9/2009, 16:23

Ne znam sta da ocekujem, nadam se boljem prometu na Belexu... Nije normalno ovo sto se kod nas desava.
Nazad na vrh Ići dole

Sta ocekujemo i cemu se nadamo...
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Arhiva Belex Cluba-
Skoči na: