BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Vrste naloga za kupovinu akcija

Ići dole 
+9
Kupi akcije
Greta
Aritmeticar
Kobe Bryant
Friz
Dusan
Sneki
StefanMR
Teletrader
13 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 991
Points : 2792
Datum upisa : 05.09.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Metode trgovanja   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/11/2009, 11:08

Trgovanje na Berzi može biti organizovano po sledećim metodama trgovanja:

metodom preovlađujuće cene,
metodom kontinuranog trgovanja i
metodom minimalne cene

Metod preovlađujuće cene - Ovim metodom trguje se akcijama najvećeg broja preduzeća na Beogradskoj berzi, pa stoga predstavlja veoma bitan segment trgovanja. Koji će se metod koristiti za akcije nekog preduzeća zavisi od brojnih faktora, od kojih su najbitniji učestalost trgovanja tim akcijama, njihova likvidnost, stabilnost samog preduzeća...
Trgovanje metodom preovlađujuće cene sastoji se iz: predotvaranja, aukcija, trgovanje i/ili trgovanje na zatvaranju

Metod kontinuiranog trgovanja - je jedan od dva standardna metoda trgovanja koji se primenjuje u trgovanju svim hartijama od vrednosti koje se nalaze u trgovanju na berzanskom tržištu i onim hartijama od vrednosti koji se nalaze u trgovanju na vanberzanskom tržištu a ispunile su sve kriterijume likvidnosti. Osnovna karakteristika ovog metoda je mogućnost zaključivanja više transakcija po različitim cenama u okviru definisane zone fluktuacije.

Metod minimalne cene – metod koji je rezervisan za prodaju akcija iz portfelja Akcijskog fonda. Broker koji zakazuje trgovanje po ovoj metodi mora da bude ovlašćen od strane Akcijskog fonda i u tom slučaju nudi na prodaju minimalno 10%, a maksimalno 15% akcija Firme.
Ovaj metod podrazumeva da svaki potencijalni kupac koji pobedi na nadmetanju mora da kupi sve ponuđene akcije minimalno po ceni po kojoj je zakazano trgovanje. Pobeda se odnosi na slučaj kada se pojave dva ili više zainteresovanih kupaca koji će se takmičiti na trgovanju tako što će podizati cenu sve dok ne ostane samo jedan koji je spreman da plati utvrđenu cenu.

Blok trgovanje

Blok trgovanje predstavlja blok transakciju čiji je predmet hartija od vrednosti kojom se trguje na berzanskom ili vanberzanskom tržištu, a koja je zaključena van berzanskog sastanka na kome se trguje metodom preovlađujuće cene ili metodom kontinuiranog trgovanja, u bilateralnom odnosu jednog kupca i jednog prodavca, a prema uslovima propisanim Pravilima berze.

Indikativna cena

Indikativna cena je preovlađujuća cena, odnosno aukcijska cena, odnosno cena na zatvaranju, postignuta na prethodnom trgovanju predmetnom hartijom od vrednosti u odnosu na koju se utvrđuje zona fluktuacije. Za prvo trgovanje hartijom od vrednosti, indikativna cena se utvrđuje u skladu sa Pravilima berze.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 15:56

Da li bi neko ko se bavi TA prokomentarisao ovo (razmišljam da kupim par komada sutra):

Pre nedelju dana je bila ova situacija:

Vrste naloga za kupovinu akcija Dnos090527

A sada je ovako:

Vrste naloga za kupovinu akcija Snag0089

Steve Nison bi rekao da je probilo "resistance" i da će ići gore...

Ima li logike?
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 18:40

Ciao Stefane,
vidim da se interesuješ za kupovinu...
Koliko sam pratila na Fiascu, hvalio si se da si uzeo 10 kom Vitala, te
stoga polazim od pretpostavke da ni ovde ne bi kupovao neke veće količine...

Elem, nisam baš pratila razvoj tokom današnje trgovine, ali koliko vidim cena je išla do 2.950,-
Ono što se videlo na tabli jes da je bilo 133 kom po 3.100 i 94 kom po 3095,- din.

E, sad... ako kupuješ 10-15 kom. moj savet ti je da brokeru kažeš da za 10 kom da PC nalog!
Sad ti misliš... Sneki me z. - tera me da dignem cenu i da platim +20%!!!
Ne, stvar kod malih PC naloga je veoma specifična:
Polazimo od (realne) pretpostavke, da će sutra (još u predotvaranju) u ponudi biti više od 10 kom.
Logično, zar ne?
Podjimo od pretpostavke da će najniža ponuda biti na nivou od 2.900,- ili 3.000,- te da će obim biti kao danas 133 kom na 3.100,- i 94 kom na 3095,-

I da ti nećeš biti jedini potencijalni kupac.
Kada ostali vide 10 PC naloga, a ponuda bude veća od 10 kom. ostali kupci će se koncentrisati na ostatak ponude, dakle, umanjenu za onih tvojih 10 k0m. I Gledaće, pošto ni njima ne odgovara da cena
mnogo poraste da svoju ponudu prilagode datoj ceni iz ponude... a time čine i tebi uslugu.

Edit: Taktika je sasvim druga ako kupuješ 100 i više kom.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 18:57

Iskreno, planirao sam da kupim 5 komada (u skladu sa mojom investicionom politikom).
Cenim svaki savet kako da najmanje platim to što bih da kupim!
Šta je PC nalog? I da li cela priča važi sad kad znaš koliko (malo) planiram da kupim...

Ponavljam, svaki savet je (uvek) dobrodošao!
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 19:30

PC nalog ti je tržišni nalog. Dakle, kupićeš prvih 5 akcija koje su u ponudi.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 20:51

Član 79.
Primenom kriterijuma iz člana 78. ovih Pravila, za preovlađujuću cenu proglašava se cena po kojoj se ostvaruje najveći obim prometa, meren količinom predmetne hartije od vrednosti.
Ukoliko se jednako najveći obim prometa može ostvariti po više cena, kao preovlađujuća cena utvrđuje se cena koja je bliža indikativnoj ceni, osim u slučaju prvog trgovanja kada će se kao preovlađujuća cena utvrditi viša cena.
Ukoliko je moguće utvrditi dve cene po kojima se može ostvariti jednako najveći obim prometa, a koje su jednako udaljene od indikativne cene, kao preovlađujuća cena utvrđuje se viša cena.
Ukoliko su i na strani ponude i na strani tražnje ispostavljeni samo tržišni nalozi, utvrđuje se preovlađujuća cena koja je jednaka indikativnoj ceni.
Preovlađujuća cena je indikativna cena za naredni berzanski sastanak.

Član 80.
Ukoliko nije moguće utvrditi preovlađujuću cenu u skladu sa kriterijumima za utvrđivanje preovlađujuće cene, indikativna cena za naredni berzanski sastanak ostaje nepromenjena.

Član 81.
U fazi trgovanja zaključuju se transakcije.
Transakcije mogu biti zaključene samo po preovlađujućoj ceni.
Ukoliko postoji debalans količina između strane kupovine i prodaje po utvrđenoj preovlađujućoj ceni, odnosno ukoliko se svi nalozi za trgovanje kojima to dozvoljavaju uslovi cene iz naloga ne mogu izvršiti po utvrđenoj preovlađujućoj ceni, uspostavlja se sledeći redosled prioriteta izvršenja naloga:

1. tržišni nalozi;
2. nalozi sa limit cenom »povoljnijom« od preovlađujuće cene, odnosno:
a) kod naloga kupovine – nalozi sa cenom višom od preovlađujuće cene,
b) kod naloga prodaje – nalozi sa cenom nižom od preovlađujuće cene;
3. nalozi sa limit cenom koja je jednaka preovlađujućoj ceni.

Između naloga jednakih po ceni, prednost pri realizaciji dodeljuje se ranije ispostavljenom
nalogu za trgovanje.

Možda je ovde bitno pomenuti u čemu je razlika između limit naloga i tržišnog naloga: kod limit naloga, vi ste odredili limit cenu i transakcija će biti realizovana samo ukoliko se na tržištu u tom trenutku pojavi odgovarajuća pozicija sa druga strane koja omogućava da se vaš nalog upari. Limit cena se kod kupovnog naloga određuje sa "ne više od …", a kod prodaje sa "ne manje od …".
Ovaj tip naloga je jedini logičan na kontinuiranom segmentu trgovanja vezano za akcije kompanija kod kojih se cena menja iz minuta u minut. Kod metoda preovlađujuće cene (MPC) gde se kompletan dnevni promet obavlja po utvrđenoj preovlađujućoj ceni, moguće je dati oba tipa naloga - ako date limit nalog, vaš nalog će biti realizovan identično kao i sa kontinuiranim metodom ukoliko to tržište dozvoli. Međutim, vi sa tzv. tržišnim nalogom pokazujete spremnost da prihvatite svaku cenu koju tržište odredi sa dozvoljenom fluktuacijom od +,- 20% u odnosu na indikativnu cenu (cena od prethodnog dana).

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 20:58

Ok, to sam i mislio, ali nisam znao šta je PC... HVALA!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:12

StefanMR ::
Ok, to sam i mislio, ali nisam znao šta je PC... HVALA!

PC nalog je često veoma koristan "alat" i tu se slažem sa Sneki, posebno kada se kupuje manja količina!
Veoma zanimljiv nalog sa mnogo kombinacija.
Mala količina skoro nikada ne dovodi do većeg skoka, osim ako ponuda bude minimalna, u šta ne verujem!
Al sad je nemoguće ukratko proći sve kombinacije.

Mislim da sa ovom akcijom na ovom nivou ne možeš da pogrešiš!

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:21

Ne bih sada da dajem nekome ideju, ali zar ne može neko ko čita ovaj forum i ima akcije DNOS sutra da da prvi nalog za prodaju na npr. 4000 dinara i tako me unesreći? (ne znam da li je to moguće, pošto ne znam tačno kako se uparuju nalozi...)
I koliko moram novca na računu da imam da bih odradio PC nalog (koliko više nego što je cena akcije)?
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:26

StefanMR ::
Ne bih sada da dajem nekome ideju, ali zar ne može neko ko čita ovaj forum i ima akcije DNOS sutra da da prvi nalog za prodaju na npr. 4000 dinara i tako me unesreći? (ne znam da li je to moguće, pošto ne znam tačno kako se uparuju nalozi...)
I koliko moram novca na računu da imam da bih odradio PC nalog (koliko više nego što je cena akcije)?
:D
Bez ljutnje: teško da to može da se desi zbog ovog foruma!
To bi značilo da samo on da nalog ili da obavesti sve prodavce da ćeš ti sutra kupovati, pa da te prevare!
Na tvojoj strani je činjenica da kupuješ samo 5 kom. Za tu količinu se ne isplati da se povuku svi drugi nalozi prodaje da bi se ti "unesrećio", veća je verovatnoća da čak kupiš tih 5 po današnjoj ili čak nižoj ceni nego što je bila indikativna cena.
Bitno je da će izvesno sutra biti više od 100 kom u ponudi !!

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:32

Pitam, samo pitam!
Moja (slatka) brokerka mi nije baš objasnila kako se uparuju nalozi, tj. rekla je da se to radi nekako RANDOM...
A što se tiče drugog dela mog pitanja? Jel moram da imam mnogo više novca na računu da bih dao tržišni nalog, za svaki slučaj?
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:35

StefanMR ::
Pitam, samo pitam!
Moja (slatka) brokerka mi nije baš objasnila kako se uparuju nalozi, tj. rekla je da se to radi nekako RANDOM...
A što se tiče drugog dela mog pitanja? Jel moram da imam mnogo više novca na računu da bih dao tržišni nalog, za svaki slučaj?

Da, ali u ovom slučaju ne verujem da ćeš ići na +20%,
ne zaboravi da PC može da ode i sa -20% !
:D

PC ti GARANTUJE kupovinu (najpovoljniju u tom trenutku) i ne zanima te šta će ostali da rade, ti prolaziš i to uglavnom vrlo povoljno po tebe! Bar u ovom slučaju.

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:41

Znam da smaram, ali moram da se raspitam:

Da li onda na računu moram da imam 5 * (2868 din + 20%) da bi prihvatili nalog, ili će oni proveriti kad dođe do kupovine da li imam dovoljno para na računu, ili će da prođe kupovina pa će da me cimaju da doplatim ako je falilo?
Samo bih da isplaniram jutro, da li moram da idem u banku, ili mogu da na miru prošetam psa i čekam da se relizuje nalog... :)

I još nešto... Jel ćeš biti sutra tu da nam kačiš table? :) Dule nije tu, a smor je pratiti dešavanja bez toga!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:45

Da, red zahteva da ili imaš tu sumu, ili da te cimnu i odeš da doplatiš.
:D
Pokušaću bar delimično da kačim table.

P.S. Ovo sve treba baciti u Edukaciju.

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 21:47

Ok, zvaću je ujutru da pitam šta mi treba...

Definitivno treba prebaciti na edukaciju (jer nisam valjda jedini koji ovo ne zna)!
:)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 22:12

Evo ovako Stefane, i da nacrtamo ako treba :D

Ovu sam tablu postavio u 11:19 danas:

Vrste naloga za kupovinu akcija 8d5c782792

Dakle, ti bi sa tvojim tržišnim (PC) nalogom pokupio 5kom po 2.950 dinara. S druge strane, da si prodavao 5 komada, uzeo bi opet najbolju cenu na prodaji od 2.800 dinara. Prednost, kao što je već navedeno u prethodnim porukama Kobe-a i Sneki, je što ćeš kupiti odmah, a nećeš čekati da se prodavac "upeca", tj. da spusti cenu ako si dao nalog na, recimo, 2.900. Ako je sva prilika da će cena rasti i dalje, ostaćeš kratkih rukava, tj. nećeš ući u hartiju.

A pošto je ovo malo likvidnija hartija, teško da će se svi povući sa ponude da tebe zeznu da platiš +20%. Iz tog razloga možda je i bolje da daš nalog posle 9.55, jer onda te neće ni videti na tabli ako daš PC nalog, a ovako će da ti stoji nalog od 9.30 do 9.55, kada je Blackout, i kada će se obaviti inicijalna trgovina. Ali ima i tu negativna strana, možda već cena do tada ode gore. Zato bi bilo dobro da Kobe postavi tablu pre otvaranja da vidiš kakvo je stanje.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 22:15

Znači najbolje je da dam tržišni nalog oko 9:55?
I da se molim da je sve prošlo kako treba... :)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 22:18

Ako ti najniža ponuda odgovara, tako bi bilo najbolje :D

A koliko vidim na tablama, ostala je na 2.950 na kraju trgovine.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 22:27

Pa pazi, moja je zamisao da kupim to sutra jer će (po mom mišljenju) cena da skoči značajno i tu će moći ponešto da se zaradi.
Tako da mi nije cilj da cepidlačim na 100 dinara gore dole, nego da to sutra kupim.
A red je i da isprobam davanje tržišnih naloga!

Naravno, čim budem znao ishod, obavestiću vas, a verovatno će Kobe videti da li mi je prošao nalog ili nije...
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime6/3/2009, 22:32

Eto, upravo je u tome stvar! Ne cimaš se za par dinara kad su tako male količine, a kupio si hartiju! :D

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/12/2010, 18:26

Postoji li neki normalan razlog da danas pri ovako smešnom prometu dnevni nalog sa limit cenom elektronski poslat u 9:45 bude stavljen na tablu tek u 10:15?
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/12/2010, 20:06

Aritmeticar ::
Postoji li neki normalan razlog da danas pri ovako smešnom prometu dnevni nalog sa limit cenom elektronski poslat u 9:45 bude stavljen na tablu tek u 10:15?

Meni se to nije dešavalo, nalozi se najkasnije pojave posle 1 minuta.
Jedino ako nisi u zoni fluktucije, to može da bude objašnjenje. Možda je
posle pola sata cena pala, pa se onda pojavio tvoj nalog jer si tek tada
ušao u zonu fluktuacije. :study:

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Kupi akcije
VIP
VIP
Kupi akcije


Broj poruka : 427
Localisation : Belgrade
Points : 752
Datum upisa : 09.06.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/13/2010, 00:05

Nema veze sa zonom fluktuacije, jer se ona ne menja u toku dana, ako nije bio u 10:00 u zoni, nece biti ni do kraja dana...
Mozda su se brokeri uspavali?
Koji je broker u pitanju, ako nije tajna?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/13/2010, 08:35

Greta ::

Jedino ako nisi u zoni fluktucije, to može da bude objašnjenje. Možda je
posle pola sata cena pala, pa se onda pojavio tvoj nalog jer si tek tada
ušao u zonu fluktuacije. :study:

Zona fluktuacije se ne menja u toku dana. Tek sledećeg dana.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/13/2010, 20:49

Kupi akcije ::
Nema veze sa zonom fluktuacije, jer se ona ne menja u toku dana, ako nije bio u 10:00 u zoni, nece biti ni do kraja dana...
Mozda su se brokeri uspavali?
Koji je broker u pitanju, ako nije tajna?

Raiffeisen.
Nazad na vrh Ići dole
Kupi akcije
VIP
VIP
Kupi akcije


Broj poruka : 427
Localisation : Belgrade
Points : 752
Datum upisa : 09.06.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/14/2010, 14:13

i kod mene se ista stvar desava, i kod mene je Raiffeisen, zato sam i pitao.

Ranije je sve ispostavljano u roku od minut maksimalno, a sada im treba vremena, 15-20 minuta, nisam siguran zbog cega se to desava, a ne verujem da je neka mutljavina.. verovatno je do njihovog softvera, da li si se zalio?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime5/14/2010, 18:25

Nisam još. Rekoh prvo da pitam na omiljenom forumu. Evo danas sam ispostavio jedan nalog na kontinualnom trgovanju u 9:45 i pojavio se praktično odmah. Verovatno su rešili probleme.
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/16/2010, 11:39

Da li neko moze da mi kaze koja je fora pri trgovanju preovladjujucom cenom? Trazio sam na edukaciji pa nisam nasao.
Hvala. comp
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/16/2010, 11:45

Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/16/2010, 23:10

Racunarko ::
Da li neko moze da mi kaze koja je fora pri trgovanju preovladjujucom cenom? Trazio sam na edukaciji pa nisam nasao.
Hvala. comp

Možda je najbolje da nam daš neki konkretan primer pa na osnovu istog da ti objasnimo - ima tu nekoliko začkoljica!

Jesi li pročitao ovu temu od samog početka (strana 1-2) , ima tu dobrih saveta!!

Pogledaj i ovu temu: https://www.aikb.net/edukacija-f6/mpc-trgovanje-t1145.htm

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/17/2010, 17:16

Konkretan primer je GMON.
Procitao sam temu komplet, i sada mi je jasnije.
Samo ja spadam u one koji idu na vece kolicine akcija, pa mi PC nalog ne odgovara, jer ne znam po kojoj ceni cu kupiti, ako sam dobro shvatio.
A moze da se desi da nemam para da pokrijem razliku.

Sta bi radili ako kupujete velike kolicine? (par hiljada evra).
Jel tada bolje ici sa limit cenom, pa ako ne kupis, bolje i to nego da nemas para na racunu? comp
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/17/2010, 17:57

Racunarko ::

Sta bi radili ako kupujete velike kolicine? (par hiljada evra).
Jel tada bolje ici sa limit cenom, pa ako ne kupis, bolje i to nego da nemas para na racunu? comp

Računarko, za velike količine ti je potrebno VELIKO strpljenje...Kupuješ po malo,
a možeš i da kombinuješ sa limit nalogom. Pošto se na belexu i onako ništa značajno
ne dešava, takvo pecanje može da ti postane lepa svakodnevna zanimacija.
@

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime11/18/2010, 00:58

Da, kombinovana metoda ako želiš veće količine!!

Sitni PC i nekoliko limit naloga na različitim cenama...
Savetujem da pogledaš i ovu temu:
https://www.aikb.net/berza-ekonomija-finansije-f3/za-ludo-hrabre-ili-samo-za-one-sa-jakim-zivcima-t1078.htm

A ova je STROGO poučna:
https://www.aikb.net/berza-ekonomija-finansije-f3/svet-spekulacija-t607-21.htm

:non:

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
MMcorp
Our family
Our  family



Broj poruka : 177
Godina : 52
Localisation : Belgrade
Points : 488
Datum upisa : 17.07.2013

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime12/5/2013, 14:25

a sta su PC nalozi? jel moze neko da mi objasni?
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP
Tenerife


Broj poruka : 739
Points : 2460
Datum upisa : 02.10.2013

Vrste naloga za kupovinu akcija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vrste naloga za kupovinu akcija   Vrste naloga za kupovinu akcija Icon_minitime12/5/2013, 15:14

MMcorp ::
a sta su PC nalozi? jel moze neko da mi objasni?
Metod periodične aukcije sa preovlađujućom cenom (MPC) sastoji se iz sledećih faza:
• predotvaranje (sa black out - om)
• aukcija
• trgovanje

Period predotvaranja je period tokom koga članovi Berze unose u Berzin sistem za trgovanje sve naloge ponude i tražnje svojih klijenata za određenu hartiju. Pri unosu naloga u sistem za trgovanje, sistem ih rangira po ceni (za stranu tražnje opadajućim nizom od tržišnog naloga, preko naloga sa navišom limit cenom do naloga sa najnižom cenom; za stranu ponude rastućim nizom od tržišnog naloga, preko naloga sa najnižom limit cenom do naloga sa navjišom limit cenom), a nalozi koji su istovetni po ceni međusobno se rangiraju po vremenu unosa u sistem za trgovanje, od ranije unetog ka kasnije unetom nalogu. Od početka perioda predotvaranja, pa do početka poslednjih 300 sekundi tog perioda brokeri mogu da vide na tabli unete naloge sa deset najboljih cena ponuda i tražnje, mogu da unose nove naloge, kao i da povlače prethodno unete naloge. Sa prvom sekundom poslednjih 300 sekundi predotvaranja brokeri više ne mogu videti cene novih unetih naloga drugih brokera, mogu da unose nove naloge i samo svoje naloge (svoje naloge i vide), ali ne mogu da povlače prethodno unete naloge. Zbog toga se ovaj period zove Black out. Takođe, navedeni period je poznat i kao random period. On ne mora da traje 300 sekundi black outa, pošto sam sistem za trgovanje random procedurom prekida mogućnost unosa novih naloga. Sve navedeno iz razloga da se najveći deo naloga ne bi unosio u poslednjih par minuta predotvaranja. Nakon isteka 300 sekundi black outa, nastupa trenutak aukcije. Aukcija je trenutak u kome sistem aktivira algoritam utvrđivanja preovlađujuće cene, odnosno izračunava jedinstvenu cenu po kojoj će se trgovina obaviti. To je preovlađujuća cena, odnosno ona cena po kojoj se, na toj aukciji, ostvaruje najveći obim prometa meren količinom hartija od vrednosti. Nakon izračunavanja cene, sistem pristupa uparivanju naloga (samo onih koji mogu biti realizovani po utvrđenoj preovlađujućoj ceni) u zaključnicu. To je period trgovanja. Kako ukupna količina akcija na strani ponude i ukupna količina akcija na strani tražnje kojima odgovara utvrđena preovlađujuća cena, najčešće nisu jednake, nalozi na strani koja ima veću količinu akcija se uparuju po principu cena/vreme, kako bi se zadovoljio princip ravnopravnosti naloga, odnosno kako bi prednost u uparivanju dobili najpre oni nalozi koji su bili spremni da plate veću cenu od utvrđene (tražnja) odnosno manju cenu od utvrđene (ponuda). Nakon naloga povoljnijih po ceni, uparuju se nalozi čija je cena jednaka utvrđenoj ceni. Međutim, „ukoliko postoje nalozi čija je cena jednaka utvrđenoj ceni, a ne mogu svi biti upareni jer nedostaje količina na suprotnoj strani transakcije, ti nalozi se rangiraju po vremenskom prioritetu, tako što prednost u uparivanju dobija nalog koji je ranije unet u sistem za trgovanje" .

Nalozi koji nisu upareni, a po vremenu trajanja su bili "dnevni" prestaju da važe, a nalozi koji su ispostavljeni kao nalozi "do opoziva" ostaju u elektronskoj knjizi naloga u sustemu Berze za sledeću aukciju. Svakako, ako klijent čiji nalog "do opoziva" nije uparen odustane od namere trgovanja za sledeću aukciju, on može kod brokera povući svoj nalog "nalogom za povlačenje", a broker će to učiniti u sistemu za trgovanje u svakom trenutku osim u periodu black outa, trenutka aukcije i trgovanja (perioda uparivanja naloga).

Rangiranje naloga se može prikazati na sledeći način:

Vrste naloga za kupovinu akcija 1olp



Nakon unosa svih naloga u sistem, utvrđuje se preovlađujuća cena, kao cena po kojoj se na toj aukciji može trgovati najvećom količinom akcija.

Recimo, ukoliko je indikativna cena 1.000 dinara, zona fluktuacije od 800 do 1.200 dinara:

Vrste naloga za kupovinu akcija P7fl



Na primeru se vidi da je naveći obim trgovanja (110 komada) obavljen po ceni od 900 dinara. To znači da je preovlađujuća cena 900 dinara po akciji, I da se po toj ceni uparuju nalozi prodaje na 10 komada/800 dinara i na 100 komada/900 dinara sa nalogom tražnje 110 kom/900 dinara.
Cena od 900 dinara/akcija je zapravo i indikativna cena za naredno trgovanje, a zona fluktuacije se meri u rasponu od +/-20% na cenu od 900 dinara (720 - 1.080 dinara).
Nazad na vrh Ići dole
 
Vrste naloga za kupovinu akcija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako vi birate akcije za kupovinu
» Koje vrste fondova postoje...
» Sve vrste prevara u zemlji SRBIJI i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: