BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 imlek

Ići dole 
+86
Toplica
Novosadjanin007
Zane
Mistery 011
vajabaja
Boby
Cucla
Viktor
Dosije
Prokuplje
Rogy
Mezi
SabanNonda
Sutra
pepsiman
Dax
Boranija
Aca123
Sahbaz
Racunarko
Steve McQueen
Ars Vivendi
Non-ProfitOrganization
Veritas
JelenaS
KRUSKA
Bombica
Drag_Mlad
Vladulns
Dukiliilc
Ivan_Din
HUACHUMA
Igor-NS
Momir
Mitar
nepet
Admin
FatCat
JMBR
Polos
Aleks
Zak10
Maca
Jovana2009
Nemesis
Centurion
Kupi akcije
Pera Božić
Berza011
MarkoJTD
Ivan2211
Joe_Allamo
iki
Vluja
Aritmeticar
prevarant
GogaAna
vatreni
Dexiv
bonum.mm
MilanLaki
Milica1
Teletrader
Gargamel011
Maynard
StefanMR
Mira
Bond
Lolita
Limited011
Greta
Cope
StefanoProdi
AliAli
Friz
Kobe Bryant
Sasa965
Pendula011
Dusan
gogloee
Broker-YU
shajone
Milos86
slalic
Sneki
njegoš
90 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 479
Points : 1233
Datum upisa : 28.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/26/2010, 18:39

Preminuo Rade Pribićević
26. jul 2010. | 17:52 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Direktor za korporativne i regulatorne poslove "Denjub fuds grupe" (Danube Foods Group) Rade Pribićević preminuo je danas u 44. godini, kažu u toj kompaniji.

Pribićević je rođen u Beogradu 1966. godine, gde je završio i Pravni fakultet.

Investicioni fond "Salford"upravlja "Denjub fuds grupom", u okviru koje posluju "Knjaz Miloš", "Imlek", "Subotička mlekara" i "Bambi Banat".

Pribićević je bio i predsednik upravnih odbora "Bambi Banata" i "Sekopaka".

Pre "Denjuba", 10 godina je radio za "Britiš-ameriken tobako" (British American Tobacco) u Srbiji, Nemačkoj i Švajcarskoj.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=07&dd=26&nav_id=448007
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/26/2010, 20:25

Mira ::
koja smesna dividenda za drugi kvartal.ovima iz philip morisa sve je malo ,prvo optpustili radnike,plate ne podizu vec dve godine ,a evro i cena cigareta rastu li rastu,i jos sad zakidaju na dividendi...stvarno ,ne znam sta da kazem ,sve lopov do lopova...kako ih bre nije sramota ,a hvale se radnicima kako odlicno posluju,ali moze jos bolje ,najbolje da radnici ne idu kuci nego po ceo dan da rade i samo rade...naravno radnici philip morisa,su u mnogo boljoj poziciji jer radici Dina zaradjuju njihove plate ,da bi oni isli na razne seminare,letovanja zimovanja,besplatne telefone ,kartice,kola,(koja menjaju na svakih 2-3 godine)za radnike Dina nema vise ,ni paketica za decu za Novu godinu...sram te bilo Philip Morise

Sve je lepo ovde receno, izvlace novac od dobiti na sve moguce nacine...
A mali akcionari cak i nemaju svog predstavnika u UO.
Nazad na vrh Ići dole
vatreni
VIP
VIP
vatreni


Broj poruka : 333
Godina : 44
Localisation : Beograd
Points : 425
Datum upisa : 06.08.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 08:43

to je 'osnovna vrednost' ulaganja u firme sa vecinskim vlasnikom preko 67%... :(

_________________
Isplativije mi je da obidjem svet od kupovine HoV... imlek - Page 12 3164953683http://www.topholidaydestination.info/
Nazad na vrh Ići dole
http://www.topholidaydestination.info/
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 09:32

citala sam u novinama da po sektorima duvanci imaju najvece plate prosek 88hiljada .da li to vazi za philip morisove radnike ili radnike iz duvanske industrije nis....jel moze neko da objasni zasto se radnici dele na radnike din-a i radnike philip morisa i koji su u boljem polozaju.
Nazad na vrh Ići dole
vatreni
VIP
VIP
vatreni


Broj poruka : 333
Godina : 44
Localisation : Beograd
Points : 425
Datum upisa : 06.08.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 09:38

zato što radnici u dinu rade uglavnom sa 3 stepenom stručne spreme, a radnici u philip morisu sa 7. stepenom... plave i bele kragne... osnovna poluga kapitalizma... osnove ekonomije...

_________________
Isplativije mi je da obidjem svet od kupovine HoV... imlek - Page 12 3164953683http://www.topholidaydestination.info/
Nazad na vrh Ići dole
http://www.topholidaydestination.info/
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 10:42

vatreni ::
zato što radnici u dinu rade uglavnom sa 3 stepenom stručne spreme, a radnici u philip morisu sa 7. stepenom... plave i bele kragne... osnovna poluga kapitalizma... osnove ekonomije...

Uh, pa nemoj tako !
Moj kum je jedan od novih radnika u DIN u, primljen posle privatizacije, znači nema obaveza prema njemu po socijalnom programu.
Plate tkz. starih i novih radnika se značajno razlikuju jer svi primaju LD ( obračun) u zatvorenom kovertu i zabranjeno je pričati o tome ko i koliko prima. Ali sve se zna plate starih radnika su značajno veće jer PM po kupoprodanom ugovoru ne može smanjivati plate.Normalno to važi samo za stare radnike koji su bar malo zaštićeni(ali njih najviše otpuštaju) !
Znači novi radnik oko 3 god. za mašinom tri smene, visoka stručna sprema- mašinski fakultet, puna plata sa prevozom, top. obrokom i regresom oko 40-45.OOO. Ipak je ovo Niš...
Stari radnik DIN-a SSS isti posao 60-65.000.
Nazad na vrh Ići dole
Milica1
VIP
VIP
Milica1


Broj poruka : 885
Points : 1909
Datum upisa : 29.04.2008

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 12:17

Kupovina na IMLK 148.000 akcija po 1350 din .Da i to vidimo jednom ,posle duze vremena!Pitanje-ko prodaje,a ko kupuje?
http://www.crhov.rs/?Opcija=1&odabraniemitentjmb=3C58DEE94CE8AFEF&isin=5E3CA7903294DAE9C04409EA
Velike kupovne transakcije su bile:
58,467
72.582
36.700


Poslednji izmenio Milica1 dana 7/27/2010, 12:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 12:24

stvarno nemoj tako ,u fabruku su i na mestu cistacici bili visoko obrazovani,veruj mi to sto posto znam,uglavnom su otpustani radnici koji su drzali neko mesto beznacajno a ogromnu platu su primali,naprimer hortikultura...sto se toga tice to je ok,sto su takvi radnici otpustani,ili neradnici ,za koje se odmah znalo da ce biti otpusteni,pa su sami idali otkaz ,u prvom krugu.a tacno je da nije smeo da ima smanji platu,pa je zato morao da ih otpusti.zamisli cistacicu koja ima vecu platu od inzinjera...ipak ne ide...ali stvar je u tome sto je otpustio te radnike,pa zasto ne postuje ove radnike koji su ostali,znam da rade jedan za trojicu,naravno i dalje ima nekih koji se provlace(ipak smo mi srbija,i tu rade veze i vezice)recimo zasto vise nema paketica za decu,zasto im ukida obdaniste,zasto im ne daje kredite stanove,malo povoljnije nego ostali,zasto nema vise odmaralista za svoje radnike,itd,itd...
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 12:32

U prvoj od tih velikih transakcija prodato je 109.382 akcija nakon čega je kupac ostao da čeka još 64.938.
Morgan Stanley Asset Managemen ima tačno 109.382 komada.
Zatim se na prodaji pojavilo i realizovalo još 58.467.
Nazad na vrh Ići dole
Milica1
VIP
VIP
Milica1


Broj poruka : 885
Points : 1909
Datum upisa : 29.04.2008

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 12:38

Ako je izvesna prodaja,zato izlaze na ovoj ceni?
Nazad na vrh Ići dole
Igor-NS
Still learning
Still learning
Igor-NS


Broj poruka : 36
Localisation : Mala Bara
Points : 200
Datum upisa : 30.05.2010

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 12:46

Aritmeticar ::
U prvoj od tih velikih transakcija prodato je 109.382 akcija nakon čega je kupac ostao da čeka još 64.938.
Morgan Stanley Asset Managemen ima tačno 109.382 komada.
Zatim se na prodaji pojavilo i realizovalo još 58.467.

Ovaj drugi paket je verovatno prodao Morgan Stanley Frontier Emerging Markets.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 13:00

Gos'n Stanley bi mogao sa tim parama neke druge akcije da kupuje. Bolje to nego evre koji su sada skupi.
Nazad na vrh Ići dole
HUACHUMA
VIP
VIP
HUACHUMA


Broj poruka : 523
Localisation : valjevo
Points : 1619
Datum upisa : 25.05.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 13:19

Da, mozda je to odgovor na Milicino pitanje. Morgan prodaje relativno jeftino jer je vec ugovorio povoljnu kupovinu AIKB recimo.

A mozda i NIS

_________________
Bolje je imati akcije na grani nego nekretnine u ruci!
Nazad na vrh Ići dole
nepet
VIP
VIP
nepet


Broj poruka : 413
Points : 1029
Datum upisa : 03.06.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 13:36

bice da je aikb :)
zasto bi se inace dizala cena sa relativno malim prometom
Nazad na vrh Ići dole
vatreni
VIP
VIP
vatreni


Broj poruka : 333
Godina : 44
Localisation : Beograd
Points : 425
Datum upisa : 06.08.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 13:37

bez namere da uvredim, ali miro, ti pišeš kao da živimo još uvek u socijalizmu... Nije poenta u pojedinačnim slučajevima, pričam generalno - skuplje su bele kragne od plavih, jer oni upravljaju firmom i stvaraju puteve za pravljenje profita. PM podrazumevam bele kragne, DIN podrazumevam plave kragne. Jasno je da postoje pojedinačni slučajevi koji iskaču iz modela, ali to je nešto kao standardna devijacija u statistici. Naravno da ne mislim da gospođa koja radi kao čistačica sa 7. stepenom stručne spreme ima visoku platu - to je njen izbor - da radi na mestu koje zahteva samo osnovnu školu..
Samo sam pokušao da odgovorim na tvoje gornje pitanje, Miro - "jel moze neko da objasni zasto se radnici dele na radnike din-a i radnike philip morisa i koji su u boljem polozaju."
Što se tiče odmarališta, kredita za stanove, obdaništa, paketa za decu, ... Moram reći da bih i ja to ukinuo da sam u menadžmentu firme! Alo ljudi, živimo u Srbiji sa milion nezaposlenih, sa platom kod naših preduzetnika od 10-20 hiljada, koji daju otkaz ako se ne nasmeješ kada njemu to odgovara, gde se prekovremeni rad ne plaća...a neko pita, zašto moje dete nije dobilo paketić od poslodavca ili zašto ne mogu na more po povlašćenoj ceni? rabbit

_________________
Isplativije mi je da obidjem svet od kupovine HoV... imlek - Page 12 3164953683http://www.topholidaydestination.info/
Nazad na vrh Ići dole
http://www.topholidaydestination.info/
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 15:30

generalno gledajuci u pravu si,ali...ako taj isti poslodavac jednoj fabrici ali u drugoj zemlji daje sve to sto sam navela,i to uz mnogo vece plate .....zasto?ili nema veze ,ajde ne treba nam ni paketici ,ni odmaralista...daj onda platu,sta je razlog da drzi plate vec 2 god.na istom nivou?ali stvarno ,jedan mesec poveca i onda smanji sledeci.i te koverte,kao da niko nezna koliko ko prima...kao da radnici medju sobom ne komentarisu plate...nego to je da se stvara zavist medju radnicima,da jos vise rade jer misle da onaj sto se toliko trudi verovatno i vise prima ,al nije tacno,procitali su ih svi,i sta se iza toga krije ...pa neki kao nivo ,pa ocene ,ma silne gluposti,(znam ljude koji su mi pricali ,ne rade vise)sad slobodno mogu da pricaju o platama,jer inace to je stroga tajna.mada i to sto kazes u odnosu na druge,sa platama od 20-30 hiljada ,ovde su makr redovni,...ma dobro,prosto sam se iznervirala zbog dividende...uvek mogu da prodam akcije i onda me briga vise zaq njih...
Nazad na vrh Ići dole
vatreni
VIP
VIP
vatreni


Broj poruka : 333
Godina : 44
Localisation : Beograd
Points : 425
Datum upisa : 06.08.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 15:33

:) ma biće bolje...

_________________
Isplativije mi je da obidjem svet od kupovine HoV... imlek - Page 12 3164953683http://www.topholidaydestination.info/
Nazad na vrh Ići dole
http://www.topholidaydestination.info/
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 18:24

Bilo bi lepo da pokupuju na Komercijalnoj banci onih 25.000 akcija što Evropa osiguranje u stečaju pokušava da iskešira. Ah, pusti snovi.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 18:31

A možda i ništa ne kupe i povuku novac iz zemlje :mrgud:

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
HUACHUMA
VIP
VIP
HUACHUMA


Broj poruka : 523
Localisation : valjevo
Points : 1619
Datum upisa : 25.05.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 18:45

E onda ce pretvoriti dinare u evre ili dolare i dinar odeeeeeeeeee dole.

_________________
Bolje je imati akcije na grani nego nekretnine u ruci!
Nazad na vrh Ići dole
Mitar
VIP
VIP
Mitar


Broj poruka : 729
Points : 1976
Datum upisa : 14.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 19:37

Moguce je da igraju na AIKB jer svuda napolju bankarski sektor najbrze raste na bazi boljih rezultata i ne toliko strogih promena regulative...mozda oce da odigraju isto na AIKB samo sto ce odatle kada udju malo teze da izadju....
Nazad na vrh Ići dole
Milica1
VIP
VIP
Milica1


Broj poruka : 885
Points : 1909
Datum upisa : 29.04.2008

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 19:58

Kod nas su akcije bankarskog sektora prosto osakacene,kao uostalom i sve druge akcije u satavu Belex15, da je to prosto tuzno.Sa malo para, sve akcije bi se mogle podici najmanje za 20%.Ako ovi uloze pare u bilo koju akciju iz sastava Belex15, mogao bi se ocekivati konacno neki rast ove nase bede od berze.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 21:06

@Mira & Vatreni

Koliko je meni poznato, PMI je imao ugovornu obavezu, socijalni program, u periodu od pet godina, koji je istekao u septembru 2008.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan_Din
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 22.07.2010

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 22:07



Postovani akcionari,

Tek nedavno sam saznao za ovaj sajt i forum. Drago mi je sto postoji makar i ovakva komunikacija medju akcionarima – bolje je i to nego nista - jer, na zalost, pravo udruzenje manjinskih akcionara – ne postoji.

Citajuci sta su sve napisali ostali clanovi – primetio sam da tu ima puno pogresnih shvatanja i lose i nepotpune informisanosti. Zato bih zamolio sve akcionare DIN-a koji posecuju ovaj sajt da procitaju tekst koji sledi do kraja kako bi bili tacno informisani i tako bolje upravljali svojom imovinom – akcijama. Verujem da ce im ovaj moj tekst pomoci da puno bolje sagledaju sve bitne cinjenice vezane za nase akcionarstvo.
Nedopustivo je da medju akcionarima vec godinama kruze razne besmislene price i glasine (neke od njih su pravi biseri – takoreci komicne price).
Gospodo, drzite se cinjenica.

Posto nema drugih koji bi to uradili umesto nas – mora sami da se organizujemo gospodo akcionari. Dakle, procitajte ovaj tekst u celini.

Kao akcionari – vlasnici prioritetnih akcija – imate pravo da prisustvujete svakoj sednici skupstine akcionara (i redovnoj i vanrednoj). Naravno, nikakav pismeni poziv necete dobiti na kucnu adresu, ali DIN objavljuje poziv kao oglas u novinama (Politika) kao i na svom sajtu (www.din.rs) – ovaj sajt je aktivan samo oko mesec dana pred skupstinu akcionara. Dakle, treba da pratite situaciju (zapravo – ovaj sajt) s vremena na vreme, a narocito pocetkom godine – krajem februara i pocetkom marta.

Takodje je potrebno da imate Zakon o privrednim drustvima (vazeci od novembra 2004. godine) i Osnivacki akt DIN-a (to je kao statut firme) – da biste znali pravila igre.

Sve sto vam je potrebno da biste prisustvovali sednici Skupstine akcionara je – LICNA KARTA (mada u iste svrhe moze da posluzi i pasos ili vozacka dozvola). Na osnovu identifikacionog dokumenta – na ulazu u DIN (KAPIJA DO KASARNE) obezbedjenje ce pronaci vase podatke u spisku akcionara i evidentirace vas kao prisutnog akcionara na skupstini akcionara.

Kada je sednica skupstine zakazana – imate pravo da kao akcionar DIN-a dodjete u Duvansku industriju Nis i TRAZITE od sekretara DIN-a (Radojica Bogdanovic – Pravna sluzba – TELEFON: 018 – 554 – 583, telefon DIN centrala: 018 – 554 – 433) da dobijete kompletan materijal za predstojecu sednicu skupstine akcionara DIN-a – a to znaci – dnevni red sa svim predlozima odluka koji ce biti razmatrane i usvojene, kao i kopletan ZAVRSNI RACUN sa bilansima, komentarima i izvestajima (ovo je veoma vazna gomila papira - jer cete moci da sagledate kompletno poslovanje akcionarskog drustva (posebno prihode i troskove po vrstama) – tu su dati detaljniji podaci od onih koje mozete da procitate u PROSPEKTU na sajtu Berze. Ukoliko neko zeli – mogu vam pomoci da dodjete do kopija zavrsnih racuna iz ranijih godina.

Kao akcionar morate da pokazete angazovanost i veliku zainteresovanost da biste uvek bili pravovremeno informisani o svim desavanjima. U tome nam puno pomazu sajtovi Centralnog registra hartija od vrednosti (www.crhov.rs) i sajt Beogradske berze (www.belex.rs) – posebno obratite paznju na ”vesti” u okviru pregleda trgovanja prioritetnim akcijama DINNPB – tu se objavljuju i vesti o iznosu dividende po akciji, ali i obavestenja o datumu sazivanja sednica Skupstine akcionara DIN-a.

Molim vas da uocite razliku izmedju ”Skupstine akcionara DIN-a” i ”Sastanka manjinskih akcionara koji poseduju prioritetne akcije prve i trece emisije (akcije DINNPB)”.
Na navedenom sastanku manjinski akcionari biraju svog predstavnika za mesto u Upravnom odboru DIN-a (bez prava glasa). Do kraja 2008. godine sam i ja bio na mestu u Upravnom odboru DIN-a kao predstavnik manjinskih akcionara koji su vlasnici obicnih akcija (to su akcije druge emisije sa pravom glasa – te akcije je - na osnovu obaveze iz kupoprodajnog ugovora - otkupljivao Philip Morris za 84,92 evra po akciji – i to je bio deo Socijalnog programa). Inace, ovih akcija ima 6.510.054.

Takodje je i mesto u Upravnom odboru DIN-a koje je bilo rezervisano za predstavnika manjinskih akcionara koji su vlasnici akcija sa pravom glasa (druga emisija) – bilo deo Socijalnog programa po ugovoru o kupoprodaji DIN-a.

Dakle, prioritetne akcije prve emisije (a to je 347.439 akcija) su predmet kupo-prodaje na Beogradskoj berzi od 25. avgusta 2004. godine. Philip Morris nikada nije imao ugovornu obavezu da otkupljuje ove akcije – mada su mnogi akcionari to zeleli – cak i Grabez Vladimir.

Cesto se pominje treca emisija akcija DIN-a. To su prioritetne akcije sa istim pravima kao i akcije prve emisije (DINNPB). Ima ih vise od dva miliona i devetsto hiljada. Te akcije predstavljaju novu emisiju – prvu posle prodaje DIN-a. Emitovane su 2004. godine – svaki akcionar je tada mogao da ih kupi po emisionoj ceni od 1.000 dinara po akciji – dakle, te akcije su akcionari kupovali – nisu ih stekli po osnovu radnog staza.

Ono sto se desilo pre odrzavanja skupstine akcionara ove godine (12. april 2010) je situacija iz clana 444 Zakona o privrednim drustvima. Ovaj clan donekle stiti prava manjinskih akcionara – mada ta zastita nije velika. Po clanu 444 manjinski akcionari imaju pravo da traze od privrednog drustva otkup svojih akcija po trzisnoj ceni ako skupstina (vecinski akcionar) donese odluku koja pogadja (smanjuje) prava manjinskih akcionara. Zakonska procedura je sledeca:

1. korak: U prekluzivnom (strogom) roku od 30 dana od dana objavljivanja informacije o sazivanju skupstine akcionara – akcionar treba da podnese akcionarskom drustvu pisano Obavestenje o svojoj nameri da koristi svoje pravo kao nesaglasni akcionar po clanu 444 Zakona o privrednim drustvima.

2. korak: Akcionar treba da prisustvuje skupstini akcionara i glasa ”protiv” ili ”uzdrzan” po tacki dnevnog reda koja se odnosi na smanjivanje njegovih prava kao akcionara.

Prioritetne akcije nemaju pravo glasa – ali, u ovom slucaju su imale pravo glasa pri glasanju po pomenutoj tacki dnevnog reda na skupstini.

3. korak: Akcionar moze u roku od 30 dana od odrzavanja skupstine na kojoj je doneta predmetna odluka da akcionarskom drustvu podnese pisani Zahtev za otkup svojih akcija posto je postao nesaglasni akcionar (glasao je protiv donosenja odluke na skupstini).

Zatim, akcionarsko drustvo u roku od 30 dana od podnosenja pomenutog Zahteva – otkupljuje akcije od nesaglasnog akcionara – ali, van berze – preko Centralnog registra hartija od vrednosti.
Otkup se vrsi po ceni koja predstavlja prosecnu trzisnu (berzansku cenu) u periodu od tri do sest meseci koji predhodi danu kada je predmetna odluka donesena (to je dan odrzavanja sednice skupstine akcionara - 12. april 2010. godine).

U ovom slucaju to je bila cena od 2.764 dinara po akciji.

Posle izvrsenog otkupa (isplate novcanog iznosa) – akcionar ima obavezu da Poreskoj upravi podnese poresku prijavu za kapitalnu dobit. Nije bitno da li kapitalna dobit postoji ili ne – obaveza podnosenja poreske prijave – POSTOJI.

Na osnovu vazeceg Zakona o porezu na dohodak gradjana po clanovima 72a i 75 porez na kapitalni dobitak se ne utvrdjuje i ne placa se ako su akcije stecene NASLEDJIVANJEM i ako su akcije stecene po osnovu ugovora o POKLONU u prvom naslednom redu (bracni drugovi; roditelji –> deca).

Nesaglasni akcionar moze u Zahtevu da trazi otkup svih akcija na koje se odnosi odluka skupstine, ILI – akcionar moze da trazi otkup jednog dela svojih akcija. Jednostavno, niko ne moze da vas primora da prodate sve akcije – ako zelite tako - ne mora sve akcije da prodate kao nesaglasni akcionar. Takodje, akcionar moze da odustane od prodaje svojih akcija ako tako zeli.
Jasno je da svako moze slobodno da raspolaze svojom imovinom – u ovom slucaju to su akcije.

Posle svega sto se dogodilo – jasno je da mnogi akcionari nisu bili pravovremeno informisani o svim ovim mogucnostima. A mnogi akcionari koji su i bili na vreme obavesteni – NISU shvatili u potpunosti o cemu se tu radi – tako da nisu ispostovali zakonsku proceduru – i nisu stekli zakonsko pravo na otkup iako su zeleli da prodaju svoje akcije.

Odgovornost za losu informisanost akcionara pada na teret Milivoja Dobricica (poznatiji kao Bebac) jer je on tada bio aktuelni predstavnik manjinskih akcionara u Upravnom odboru DIN-a. Inace, to je covek koji puno toga NE zna, a ovo mu nije bilo prvi put da akcionare ne obavesti o bitnim desavanjima koja ce uslediti. Iako je kao clan Upravnog odbora Bebac prvi medju akcionarima imao priliku da procita dnevni red za Skupstinu akcionara – on nije ni procitao tu pomenutu predlozenu odluku za skupstinu, a kasnije kada sam mu to pomenuo (kada je vec to bilo objavljeno na sajtu DIN-a) – on nije ni shvatio o cemu se radi. Eto kakvog smo predstavnika imali u Upravnom odboru.

Sto se Smiljka Kostica tice – primetno je da on sa vecinom stvari bitnih za nase akcionarstvo i nase interese nije upoznat i nije ih shvatio – a nije ulozio ni malo truda da se upozna sa pravilima igre – jednostavno – on nista ne zna, a nesto kao hoce da uradi. Takav je bio i kao gradonacelnik (mada ni svi ostali kao i aktuelni gradonacelnik - nisu bolji).

Jedno je bilo jasno – Smiljko Kostic ne ispunjava uslove iz Osnivackog akta DIN-a da bi bio izabran za clana Upravnog odbora jer Smiljko ima sudsku presudu (iz 2000. godine) kojom je proglasen krivim za privredni kriminal plus dva aktuelna sudska spora sa DIN-om.

Treba se podsetiti da je Smiljko Kostic bio izabran septembra 2003. godine za mesto predstavnika zaposlenih u Upravnom odboru DIN-a – ali i tada nije mogao da postane clan Upravnog odbora zbog navedene sudske presude.

Posto, je na sastancima manjinskih akcionara 23. februara i 26. marta 2010. godine po prvi put bio prisutan i akcionar Grabez Vladimir – primetno je bilo da cak i on (iako je broker) – neke bitne stvari ne razume i ne shvata. On je ocekivao da ce Philip Morris da otkupljuje od manjinskih akcionara prioritetne akcije po ceni od 85 evra ili vise jer je to bio slucaj sa obicnim akcijama od decembra 2003. do januara 2007. godine.

To su samo nerealne zelje koje nastaju kao posledica nepoznavanja situacije. Naravno da bi to nama odgovaralo. Ali, treba biti realan – jer ne moze se ziveti u snovima.
U svakom slucaju Grabez Vladimir i njegovi saradnici nisu prodali svoje akcije, nisu cak ni prisustvovali skupstini akcionara sto znaci da nisu ispunili uslove kao nesaglasni akcionari.

Inace, treba razlikovati firmu ”Filip Moris Beograd d.o.o.” i “Philip Morris International” iz Holandije. ”Filip Moris Beograd d.o.o.” je parazitska firma – pravi krpelj koji isisava pare iz DIN-a. Pogledajte samo troskove za menadzment usluge koje DIN placa firmi ”Filip Moris Beograd d.o.o.”

I jos nesto. Uzalud su smanjeni troskovi za plate i neki drugi troskovi – kada su troskovi koji se zovu “Ostali troskovi” naduvani preterano i iznose neverovatnih 5,2 milijardi dinara (2004. godine su bili manji od dve milijarde dinara).

Srdacan pozdrav






Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 22:26

post2

Ali mi se čini da si ovde napravio slučajnu grešku

Otkup se vrsi po ceni koja predstavlja prosecnu trzisnu (berzansku cenu) u periodu od tri do sest meseci koji predhodi danu kada je predmetna odluka donesena (to je dan odrzavanja sednice skupstine akcionara - 12. april 2010. godine).

To ne bi moglo, mora da bude (mrzi me da sad pogledam, ali hoću)
"od dana objavljivanja poziva" !!

Takodje mislim (iz ličnog iskustva) da je dovoljno "pismeno se izjasniti da si nesaglasan", tj da glasaš protiv... jer ionako TEK posle skupštine odlučuješ dal ćeš da prodaš akcije...
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/27/2010, 22:41

Evo proverila sam, u prvoj tački člana 44 stoji:
Члан 444
(1) Акционар може да тражи од друштва плаћање износа једнаког тржишној вредности његових акција ако гласа против или се уздржи од гласања за:


Dakle ne mora da bude prisutan, važno je pismo i računa se da je bio suzdržan!

A u ovom delu si ti upravu:

(3) Тржишна вредност из става 1. овог члана рачуна се на дан када је донета предметна одлука друштва на скупштини акционара, не узимајући у обзир било какво очекивано повећање или смањење вредности као последицу те одлуке.

Mada je pitanje kako bi ovo moglo na sudu da se tumači?
Recimo, firma objavi zakazivanje skupštine i cena se na berzi drastično smanj!!
Da li je to posledica najavljene odluke ili ne?
Ja mislim da jeste.


http://www.sec.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=414&Itemid=62&limit=1&limitstart=87

Nazad na vrh Ići dole
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/28/2010, 08:38

bas mi je milo da se javio neko ko malo bolje poznaje situaciju u Din-u...jel mozes da mi kazes ,koja je po tebi realna cena prioritetne akcije,zasto se ne truguje,ostalim akcijama,zasto je izmesten"filip moris.d.o.o"iz Nisa ,zasto je ovako bedna dividenda sada,koji su u stvari planovi filip morisa,citala sam da u hrvatsku dolaze cigareta filip morisa ali iz ,nemacke ,poljske ,idr.zemalja ali ne i one koje se proizvode u srbiji...pa i sami hrvati kazu da neznaju sta je razlog tome,opasno muckaju ti gore u Beogradu,a ovde u NIsu ih nigde nema ni da provire ,kao da duvanska ne postoji,i sto je najsmesnije,u samom Nisu na mnogim mestima nema niskih cigareta,ocigledno da neko odavde treba nesto da uradi ,tj.da glasno kaze sta se desava u Dinu,verovatno su sindikati to trebali odavno da urade...jao sto nisam u fabrici i po cenu gubitka posla ,ne bi mogao niko da me zaustavi,da ja ovde radim ,i da punim d..... onima gore po beogradu....menadzment?ili lopovi ,naravno njihova stranka je na vlasti,pa moze sta hoce ,i to se zna ,ko im diriguje....
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/28/2010, 18:25

@Mira

U Hrvatsku uvoze cigarete iz Svajcarske, koliko je meni poznato, posto je Severina u nekoj javnoj prilici rekla da ne zeli "srpsko smece" (Marlboro iz Nisa).
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/28/2010, 19:24

Evo mog doprinosa za prioritetnu akciju DINNPB- Broj izdatih hartija-3.308.768

Visina godišnje dividende na nominalnu vrednost od 1000 din.
Bez prava glasa učestvovanje u prihodu. Visina prioritetne dividende je srazmerna procentu učešća u osnovnom kapitalu i ista ne može biti manja od visine prosečne stope kamate, koju na oročena dinarska sredstva preko 12 meseci priznaje banka kod koje Izdavaoc ima najveći dinarski depozit u toku godine. Prosečna kamatna stopa se izračunava deljenjem zbira kamatnih stopa sa brojem promena u toku godine, ako je poslovnom politikom banke vršena promena. Izvor-http://www.belex.rs/trgovanje/prospekt/DINNPB
Nazad na vrh Ići dole
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 08:16

GogaAna ::
Evo mog doprinosa za prioritetnu akciju DINNPB- Broj izdatih hartija-3.308.768

Visina godišnje dividende na nominalnu vrednost od 1000 din.
Bez prava glasa učestvovanje u prihodu. Visina prioritetne dividende je srazmerna procentu učešća u osnovnom kapitalu i ista ne može biti manja od visine prosečne stope kamate, koju na oročena dinarska sredstva preko 12 meseci priznaje banka kod koje Izdavaoc ima najveći dinarski depozit u toku godine. Prosečna kamatna stopa se izračunava deljenjem zbira kamatnih stopa sa brojem promena u toku godine, ako je poslovnom politikom banke vršena promena. Izvor-http://www.belex.rs/trgovanje/prospekt/DINNPB
pa ,jel u redu dividenda,koja banka...jel pise negde
Nazad na vrh Ići dole
JMBR
VIP
VIP



Broj poruka : 140
Points : 489
Datum upisa : 24.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 10:09

Mira ::

pa ,jel u redu dividenda,koja banka...jel pise negde
kamata je oko 10% godisnje (neki prosek za dinarsku stednju) sto znaci da bi dividenda trebala da bude 100 din godisnje....do sada su toliko dali za prva dva kvartala...tako da je sad vec sve ok
Nazad na vrh Ići dole
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 12:18

da li to znaci da za citavu godinu samo 100 din,to veze nema ,fabrika ne posluje toliko losije nego ranije da bi bila tolika dividenda...prosle god.ukupno valjda 370 ,tako nesto,...a danas sam zvala drugaricu(rekorde postizu u prizvodnji)
Nazad na vrh Ići dole
JMBR
VIP
VIP



Broj poruka : 140
Points : 489
Datum upisa : 24.11.2007

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 12:46

GogaAna ::
i ista ne može biti manja od visine prosečne stope kamate, koju na oročena dinarska sredstva preko 12 meseci priznaje banka kod koje Izdavaoc ima najveći dinarski depozit u toku godine.
lepo pise, ne moze biti manja , a to da li treba da daju 300 ili 500 din to je druga tema
Nazad na vrh Ići dole
Mira
Our family
Our  family
Mira


Broj poruka : 327
Points : 1405
Datum upisa : 20.07.2009

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 17:58

da,nisam procitala ovo predhodno ,hvala ..
Nazad na vrh Ići dole
Dukiliilc
Still learning
Still learning
Dukiliilc


Broj poruka : 70
Godina : 41
Localisation : Nis
Points : 365
Datum upisa : 29.07.2010

imlek - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: imlek   imlek - Page 12 Icon_minitime7/29/2010, 20:12

Zelim da vas pozdravim, ja sam novi clan ovog kluba. Ovo je izvanredan nacin da stupimo u medjusobnu komunikaciju.
Predpostavljam da ste videli da je drzava danas podigla akcize, sa veoma najivnim obrazlozenjem.
Nemoguce je ocekivati veci profit(dividendu), u situaciji kada evro skace, sto poskupljuje uvoz repromaterijala,kada je benzin skup, sto poskupljuje distribuciju, a o akcizama ne trositi reci, i pri tome svemu cena cigareta stoji.
Podseticu vas da je DIn prvo podigao cene pakle npr LM-a sa 100 na 110 dinara, januara pa je vratio, jer je poceo da gubi trziste, a to je bio slucaj sa jos par marki cigareta.
Nemoguce je kada drzava dozivljava krah, da nama cvetaju ruze, tako da treba biti realan u ocekivanjima!
Nazad na vrh Ići dole
 
imlek
Nazad na vrh 
Strana 12 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Imlek a.d. Beograd - IMLK II deo
» Imlek a.d. Beograd - IMLK II deo
» Imlek a.d. Beograd prioritetne akcije - IMLKPB

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Arhiva Belex Cluba-
Skoči na: