BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)

Ići dole 
+62
Zlatni ZUB
nikica37
njegoš
Greta
ntvala
Stenli
Pijacar
o
Shpekulant
chuka011
Mitar
Moschino
ratko3
Atomski mrav
Mc.Intosh
fantom
shema
teja
odisej
Ivona
Dejansss
Shonjo-Shogun
Sare
Poštar
Taliban
tigrovic
Admin
Ivan
MVP
nervozaniglup
Air
BojanNS
AlNik
Grlja
opet ja
Actarus
don aljoša
Feliks Mileker
Dr Zuk
komsinica
milos018
Guverner
milojko
Matthew Greenburgh
Sisoje
erichser
genijeurazvoju
Tihi
Delfin
Kobe Bryant
xj
Rade
Nole
cromodora
Karlito Brigante
milan812
IN&ON
Broker-YU
slalic
Sneki
Milos86
Pendula011
66 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/10/2007, 21:45

Koliko primecujem, GM predvidja 45k po akciji, ali nije rekao do kada?
8)
Nazad na vrh Ići dole
Guverner
Just looking
Just looking
Guverner


Broj poruka : 23
Localisation : Zemun
Points : 16
Datum upisa : 10.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/10/2007, 21:49

Agrobanka je prodata ali mi to još zvanično neznamo.Sve je to politički dil.I vrapci na grani znaju realnu vrednost AGBN ali se plašim da se po njoj sigurno neće prodati.
Mnogi će reći da to ne može jer država nema većinski paket ali sada ima 20 % i to nemojte zanemariti.Na sve to ide i panika malih ,a živcima tankih,akcionara.Postoji samo jedan način da se odbrani banka od takvog scenarija. :box:
Nazad na vrh Ići dole
http://www.nekretnine-procena.rs
genijeurazvoju
Kajmanska ostrva
Kajmanska  ostrva



Broj poruka : 165
Points : -92
Datum upisa : 22.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/16/2007, 11:02

Agrobanka a.d. Beograd [BELEX: AGBN]: Još 12 novih filijala16.08.2007. Agrobanka će do kraja ove godine otvriti još 12 novih filijala od kojih čak 5 u Beogradu. Ova banka je već otvorila 12 filijala tokom ove godine proširivši tako svoju mrežu na ukupno 110 expozitura u zemlji, prenosi B92.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/18/2007, 12:54

[quote=Ledeni]NBS hoće da max otplatu keš kredita građana skine na godinu dana sa sadašnjih 10.

Komercijalne banke pokušavaju da izbore makar 5 godina.

Dodatne mere pritiska Jelašić će izneti do kraja nedelje.

AGBN mi ne deluje mnogo ugrožena time. A ostale banke?


Ledeni je govorio.[/quote]
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/18/2007, 13:10

Sneki ::
[quote=Ledeni]NBS hoće da max otplatu keš kredita građana skine na godinu dana sa sadašnjih 10.

Komercijalne banke pokušavaju da izbore makar 5 godina.

Dodatne mere pritiska Jelašić će izneti do kraja nedelje.

AGBN mi ne deluje mnogo ugrožena time. A ostale banke?


Ledeni je govorio.
[/quote]

Meni je kljuchan podatak ovo povecanje kapitala na 150% sa 200% od burto stanovnishtva. Mislim da ce naterati neke od banaka da podignu kapital (Hypo Alpe—Adria—Bank, UniCredit, ProCredit, Erste Bank, Piraeus Bank, Meridian)

Profitability banaka ce zbog ovoga dodatno opasti.

Gledajuci okolna trzishta, ne verujem da su ovo dugorochne mere -- ne bi trebalo dugo da potraju ove restriktivne mere, a kada krenu sa relaxacijom, banke koje nemaju depozite a imaju veliki kapital ce biti najvishe na udaru npr AIK.

Interesantna je i ova mera limitiranja racija krediti stanovnishtvu / depoziti stanovnishtva.

Smanjenje limita za open currency position na 20% mi je isto interesantan, pogotovu iz vizure potencijalne kombinacije AGBN/AIKB.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 00:33

Matt,
a ova vest?

`Nova mera NBS, koja će se primenjivati od iduće godine, je i smanjenje limita na pozajmice stanovništvu sa sadašnjim 200 odsto na 150 odsto osnovnog kapitala banke. To ograničenje se odnosi i na subvencionisane kredite, a izuzeti su krediti poljoprivrednicima i preduzetnicima. Marković smatra da će mnogo veći uticaj na obuzdavanje rasta keš kredita imati skraćivanje rokova otplate od smanjenja limita na pozajmice.`


I pojasni mi malo OVO:

Smanjenje limita za open currency position na 20% mi je isto interesantan, pogotovu iz vizure potencijalne kombinacije AGBN/AIKB.
:D


.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 10:18

Sneki ::
Matt,
a ova vest?

`Nova mera NBS, koja će se primenjivati od iduće godine, je i smanjenje limita na pozajmice stanovništvu sa sadašnjim 200 odsto na 150 odsto osnovnog kapitala banke. To ograničenje se odnosi i na subvencionisane kredite, a izuzeti su krediti poljoprivrednicima i preduzetnicima. Marković smatra da će mnogo veći uticaj na obuzdavanje rasta keš kredita imati skraćivanje rokova otplate od smanjenja limita na pozajmice.`


I pojasni mi malo OVO:

Smanjenje limita za open currency position na 20% mi je isto interesantan, pogotovu iz vizure potencijalne kombinacije AGBN/AIKB.
:D


.

Pa ovo sa uskladjivanjem kapitala i bruto stanovnishtva je katastrofa... To je toliko restriktivno, da je to strashno. Mislim da su to uradili zbog ovih austrijanaca indijanaca koji pishu kredite ko ludi a imaju tana kapital. Hypo ce sigurno morati da pravi povecanje kapitala. A i neke od od domacih verovatno...

Pogledaj u AIK/Agro godishnjim izveshtajim za 2006. -- imaju apsolutno inverzne pozicije u valutama. Kada bi se spojile, gap bi bio skoro na nuli. Mogli bi da pomeraju market kako hoce... ;) ;) ;)

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
milos018
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 0
Datum upisa : 20.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 15:03

met, jesi li video novi kvartalni izvestaj nbs.yu-a?
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 15:29

milos018 ::
met, jesi li video novi kvartalni izvestaj nbs.yu-a?

Jesam. Shto pitash?

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
milos018
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 0
Datum upisa : 20.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 16:38

da li imas komentar? onako pitam, mislio sam da si ga malo prostudirao...
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/20/2007, 18:25

milos018 ::
da li imas komentar? onako pitam, mislio sam da si ga malo prostudirao...

Nema nishta shto ne mozesh da vidish analizirajuci individualne bilanse sa NBS sajt-a koji su public vec mesec dana...

Shto kazu Radiohead = no alarms and no surprises ... ;) ;) ;)

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/23/2007, 18:44

@Matthew Greenburgh, sta mislis, kako ce se odvijati situacija kada, iduce godine, budu dospele drzavne akcije iz ovog poslednjeg dokapa za prodaju a banka ima obavezu da ih otkupi po 40.600? Da li predvidjate da ce u tom trenutku cena na berzi biti znacajno veca pa ce drzava probati sama da proda ovaj paket ili mislite da ce cena mrcvariti narednih 10-tak meseci pa banka bude primorana da ih otkupi? I sta sa zakonom koji kaze da sve sopstvene akcije koje stekne ad moraju biti otudjene u roku od godinu dana? Da li je moguce da u tom slucaju banka ponudi ove akcije postojecim akcionarima po ppk i po istoj ceni ukoliko to bude neki diskont u datom trenutku? Moram da primetim i da je obzirom na veliku podcenjenost ove akcije kako tvrdis cena veoma kilava, cak su i obimi smesni obzirom da je ova hartija bila izrazito likvidna. Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/23/2007, 21:40

komsinica ::
@Matthew Greenburgh, sta mislis, kako ce se odvijati situacija kada, iduce godine, budu dospele drzavne akcije iz ovog poslednjeg dokapa za prodaju a banka ima obavezu da ih otkupi po 40.600? Da li predvidjate da ce u tom trenutku cena na berzi biti znacajno veca pa ce drzava probati sama da proda ovaj paket ili mislite da ce cena mrcvariti narednih 10-tak meseci pa banka bude primorana da ih otkupi? I sta sa zakonom koji kaze da sve sopstvene akcije koje stekne ad moraju biti otudjene u roku od godinu dana? Da li je moguce da u tom slucaju banka ponudi ove akcije postojecim akcionarima po ppk i po istoj ceni ukoliko to bude neki diskont u datom trenutku? Moram da primetim i da je obzirom na veliku podcenjenost ove akcije kako tvrdis cena veoma kilava, cak su i obimi smesni obzirom da je ova hartija bila izrazito likvidna. Hvala na odgovoru.

Nekoliko kratkih komentara:

1) Mislim da je RSD 40,600 floor na 98,445 akcija veshtachka cena. Ja uopshte ne smatram da je to relevantna cena pogotovu poshto je evidentno da je vrednost 50%/70% (pa i vishe) veca u scenariju preuzimanja;

2) Drzava je vrlo svesna prave vrednosti AGBN -- mislim da bi fondovi koji bi chak i danas pokushali da ponude RSD 40,600 za akcije drzave dobili apsolutno negativan odgovor. Ne zaboraviti da je neto sadashnja vrednost ovog bloka oko 30% manja (1 godina do trenutka kada je AGBN primorana da kupuje + 12 mesechnih rata od Jula 2008);

3) Ja RSD 40,600 vidim kao prag za bilo koga ko razmatra da lansira javnu ponudu za AGBN u kratkom roku (sledecih nekoliko meseci). Mislim da chak i da se pojavi neko ko bi danas lansirao ponudu na RSD 40,600, da bi drzava verovatno odbila da proda svoj blok. Mislim da ce drzava razmotriti da proda na ceni koja je 15% do 20% visha od RSD 40,600 -- mada i to nije adekvatna cena za AGBN u scenariju preuzimanja i u tom scenariju postoji rizik za AGBN menadzment ako ostali akcionari odluche da ne slushaju preporuke menadzmenta (ako pretpostavimo da bi recimo ponudu na nivou od RSD 45,000 do RSD 50,000 drzava prihvatila a menadzment preporuchio za odbijanje);

4) Mislim da je naivno ochekivati da ce drzava prodavati svoj blok na berzi -- samo primera radi, prosecni dnevni obim u proteklih godinu dana je 1,284, shto je oko 77 dana da se divestira 98,445 akcija. Chak i ako pretpostavimo da obimi u poslednje vreme nisu reprezentativni, i dalje bi se radilo o periodu od bar mesec dana. Drzava zna da ce najbolju cenu za svoj interes u AGBN dobiti u negotiated deal-u sa zainteresovanom partijom -- a cena ce morati da bude visoka da bi deal proshao;

5) Shto se buyback-a tiche, ne zaboravi na 12 mesechnih rata -- mada iskreno, sumnjam da ce AGBN ikada biti primorana da otkupljuje po RSD 40,600;

6) Cena je kilava jer je newsflow losh a i spor je period godine -- niko ne zeli da trguje na osnovu nejasnih informacija. Menadzment ce se nadam se probuditi i pocheti bolje i chesche da komuniciraju sa investitorima, shto ce doneti sasvim sigurno poboljshanu likvidnost i jasnije prikazati glavne poluge vrednosti banke. Naredna 4 kvartala ce biti kljuchna za banku (ukljuchujuci ovaj trenutni, treci kvartal 2007);

Mislim da je rizik da sledeceg leta cena AGBN bude ispod RSD 40,600 minimalan.

Kao shto sam rekao mnogo puta, mislim da je mnogo veci kratkorichni rizik od neadekvatne javne ponude od strane institucija niskog kvaliteta. Takvi su igrachi tipichno spremni na sve -- na niske ponude u kojima nude hartije sumnjivog kvaliteta i nizak procenat cash-a. Zbog toga je vazno da AGBN menadzment bude dobro pripremljen za glatko odbijanje.

To je moje mishljenje.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 00:33

Par momenata iz tvog odgovora mi nisum jasni. Kazes da je evidentno da je cena za preuzimanje 50/70% visa od 40.600din sto daje target od oko 65.000din. a ovo dovodi do Mcap od gotovo 600.000.000EUR!! Na osnovu kojih pokazatelja mislis da je to evidentno. Ne ulazim u polemiku vec me zaista zanima koji su to pokazatelji koji navode na taj zakljucak.

Kako mislis da je neto vrednost paketa 30% manja trenutno? Malopre je spomento da je to 50/70% diskont? Mislis da ce za godinu dana ovaj paket 98.445 akcija vredeti 30% vise od tih 40.600din ili 50/70% ili si mislio na nesto trece?

Naivno ili ne, ipak je taj drzavni paket velika nepoznanica i mozda se ceka da se vidi rasplet oko te situacije i koliki ce procenat od krajnjih duznika naplatiti AGBN od IBRD cca. 40.000.000EUR pa tek da se onda krene u ozbiljnije pregovore?

Ako i dodje do nekvalitetne ponude za preuzimanje kako se postaviti u situaciji ako dodje do prodaje recimo 65-70% banke, po na pr. 43.000din, sto je, po meni, realno posle citave ove gungule? Prodati ili ostati u poziciji i cekati da novi vlasnik maksimizira profit pa i cenu na berzi i sta uraditi ako novi vlasnik umrtvi trgovanje da bi vestacki oborio cenu za sto jeftiniji dokup? Ima li ikakvog mehanizma koji bi zastitio male?

Na kraju, sve vreme se spominje ponuda za preuzimanje a Antonic je u vise navrata izjavio da banka trenutno ne pregovara ni sa jednim strateskim partnerom i da se ne ide u pravcu prodaje banke. Cak je spominjao skupstinu akcionara na kojoj bi takva odluka prvo morala da bude donesena pa da menadzment pocne aktivnije da pregovara. Nije li onda svaka pretpostavka koja spominje ponudu teska spekulacija, cak i obmana? Ili se sve odvija u tajnosti, daleko od pogleda?

Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 08:47

komsinica ::
Hvala na odgovoru.

1) AGBN je poslednja ozbiljna platforma koja ozbiljnijem strancu moze doneti brzu ekspanziju u Srbiji. Ima odlichnu mrezu, relativno malo zaposlenih po prodajnom mestu, solidne lokacije, itd. Mislim da je izazov za banku da se u narednih dva do tri kvartala, ukljuchujuci i trenutni, fokusira i poboljsha produktivnost/efikasnost mreze putem povecanja kvalitetnih plasmana i ne preterano skupih depozita. Dovoljno im je da rastu 20% do 25% po kvartalu, pojachali bi i trzishni udeo i doveli ukupnu aktivu na blizu EUR 600 miliona. Ako pogledash i prethdone transakcije u kojima su kupovane banke slichne kapitalizacije, ali daleko skromnije mreze i potencijala, videcesh da takva cena uopshte nije nemoguca. Cena od RSD 60k do 65k je transakcija od oko 2.8-3.1x kapital, oko EUR 4.5 miliona po prodajnom mestu. Kupac bi napravio goodwill od oko EUR 400 miliona, shto i nije bez presedana, a i potencijalni kupci za AGBN su u poslednje vreme dosta ojachali kapital;

2) Kada sam rekao 30% diskont, hteo sam da ukazem na chinjenicu koliko je RSD 40,600 cena koja ne znachi nishta. Realno gledano, ako drzava misli da je RSD 40,600 dobra cena za godinu dana, onda bi danas trebali da daju taj paket za jedno 30% manje jer imash godinu dana do trenutka kada cesh biti u poziciji da primorash AGBN da kupuje + imash 12 rata u kojima dobijash novac, znachi isplata se zavrshava u Julu 2009 godine. Drzavi, siguran sam, ni na kraj pameti nije ni da proda po RSD 40,600 danas, a kamoli da prihvati diskont na tu cenu da ih neko otkupi sada. Moje mishljenje je da je RSD 40,600 jedan veshtachki prag koji ne mora puno da znachi, ali shalje poruku o ochekivanjima potencijalnim kupcima koji razmatraju javnu ponudu;

3) Ne razumem zbog chega je drzavni paket toliko relevantan -- sa 20% drzava nije u poziciji da uradi mnogo u AGBN dokle god menadzment komunicira sa ostalim "vecim" akcionarima. Prvih 100 akcionara drzi 79%, i ogromnom vecinom to su vrlo aktivni institucionalni investitori koji ce, siguran sam, ozbiljno razmotriti adekvatnost bilo koje javne ponude. Ostalim 5,000 malih moze i da "prekipi" i da daju po niskim cenama, mada sumnjam da ce to ici tako jednostavno i glatko -- ljudi ukljuche sve antene kada se o novcu radi, chak i ti sitni. Mislim da je drzavi apsolutno u interesu da bude jedan od akcionara koji ce da saradjuje i slusha menadzment, nego da vuche unilateralne poteze i prodaje svoje akcije po niskoj ceni. IBRD naplativost sumnjam da je kljuchan momenat -- mnogo je do sada banaka privatizovano koje su imale slichne divote iz proshlosti i verujem da trzishte ima dosta dobar osecaj koliko je naplativo. A i Antonic je javno rekao da ochekuje bar 50% (neshto iz cash naplate, debt/equity konverzija, a neshto i iz restrukturiranih dugovanja);

4) Mislim da je kljuchno za AGBN da osujeti potencijalnu javnu ponudu koja bi dovela kupca do 2/3 vecine, jer tu ulazimo u teritoriju izmena osnivachkih aktova. Gledajuci trenutnu vlasnichku strukturu, mislim da je to relativno lako postici. Ne vidim bash kako bi novi vlasnik mogao da umrtvi trgovanje sa float-om od bar 35%. Ono shto najbolje shtiti male je da slushaju shta preporuchuje menadzment -- ja lichno ne verujem da bi menadzment preporuchio za prihvatanje bilo shta shto je ispod RSD 50,000 do 55,000 -- mada mozda greshim;

5) Shto se javne ponude tiche, ne bih rekao da je mnogo relevantno shta Antonic kaze na ovu temu. Da, transakcije u kojima se pregovara sa prijateljski nastrojenim potencijalnim kupcima verovatno nisu trenutno neshto na shta menadzment troshi puno vremena (iako mislim da kontakata sa stranim kupcima ima stalno). Medjutim, ne postoji apsolutno nikakva prepreka da neko ko je imao prilike da uradi malo detaljniju finansijsku analizu AGBN, a i imao prilike da pricha sa AGBN, evo vec u Septembru lansira "unsolicited" javnu ponudu za banku, koja, ukoliko bude odbijena na bazi neadekvatne cene, moze vrlo lako da preraste u neprijateljsku ponudu. Zato ne bih rekao da je prichati o javnoj ponudi obmana i spekulacija -- sticaj okolnosti i trenutak je takav da je javna ponuda na relativno niskom nivou (a na vishem nivou od trenutne cene) realna opcija na koju treba biti spreman;

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 11:03

Molim te da ovo ne shvatis kao polemiku, jednosavno ima puno nepoznanica a ova akcija je imala puno vratolomija poslenje vreme pa da probamo da "isteramo zeca", sto kazu.

Kazes da je agbn ozbiljna platforma, ok, veliki broj ekspozitura, planiraju i nove, nekih 10-15 do kraja godine ali zar se potencijalnom kupcu ne isplati vise da za puno manje para kupi i neku puno manju banku, dokapitalizuje 1:1 sopstvenim sredstvima i celu silinu novca koju bi inace dao za agbn upotrebi za brzo sirenje sopstvene mreze. Danasnji PR i moderni marketing su cudo, veoma brzo bi se sirili. Ako sam dobro razumeo sta je goodwill kupac bi trebao da nas "casti" 400.000.000EUR i u isto vreme da plati prodajno mesto cca. 4,5 mil EUR?? Sto se tice profitabilnosti banke, ona evidentno pravi zaradu ali ne moze nikako da je iskaze dok god su na snazi trenutna klasifikacija od strane NBS pa ispada da je profitna stopa mizerna! Ne vidim kako ce uz dosadsnji "stil" poslovanja da raste 25% kvartalno, osim ako ih drzava ne pogura nekim aranzmanima vezanim ministarstvo poljoprivrede. Pricas i o jacanju aktive na 600.000.000EUR ali ako to podrazumeva i jako, po meni, losu struktura depozita (daju 7% na devize i 19,5% na dinare!!!) onda je pitanje sta sa tako "skupom" aktivom odnosno da li je potrebna potencijalnom kupcu?

Kad smo se vec dotakli drzave, odmah mi pada na pamet poredjenje "zivot je nekome majka a nekome maceha".Tako je, izgleda, i sa bankama. Mozda 20% u vlasnistvu republike nije presudno u smislu apsolutnog ucesca u banci ali je svakako presudan paket za preglasavanja na skupstini. Na prosloj je bilo prisutno cca. 350.000akcija a od toga mali i predstavnici fondova su imali max 150.000. Ne smem ni da zamislim kakve bi sve odluke, uz sopstvenih 140.000akcija i uz razne pritiske i ucene na menadzment, mogla drzava da progura. Ja se najvise plasim njihove totalne neracionalnosti i poteza koji za pozadinu nemaju samo ekonomski vec ko zna koji motiv!!

Iskreno, ne znam sta da ti kazem na ovo prijateljsko ili neprijateljsko preuzimanje.Nacuo sam da takvo etiketiranje ekonomska praksa poznaje ali, sto rece jedan forumas, za mene je svako preuzimanje koje mi donosi zaradu prijateljsko :D .Bilo bi znimljivo da nam objasnis svoje vidjenje kako bi eventualno odbijeni ponudjac svicovao sa prijateljskog na neprijateljsko preuzimanje, kojim ce se metodama sluziti? Ako vec kazes da bi ponuda na, recimo, 43.000din bila glatko odbijena, sto znaci da je ocekivana cena osetno veca, zar ne deluje nelogicno da nema potraznje na nivoima oko 35.000din iako se, potencijalno, ocekuje zarada min. 30% u kratkom roku.Mozda nama sitnima to "nije nesto" ali tromi i glomazni fondovi bi bili jako srecni tolikom zaradom, cak i manjom u narednih par meseci.

Kazes da su potencijalni kupci AGBN u poslednje vreme dosta ojacali. Osim BoM koja je odustala jos u decembru i radila dokap otprilike u to vreme sto je protumaceno (pogresno) kao spremanje kesa za kupovinu ne znam ko je jos potencijalni kupac. Da li nam to nagovestavas nesto ili samo na glas razmisljas ko bi bio pravi igrac za ovo nase "cedo".

Ovo oko Antobiceve izjave o 50% naplati duga uzeo bih sa velikom rezervom, odnosno dok do toga ne dodje banka je cca. 40.000.000EUR u minusu iako je po prospektu nova kkv visi i iznosi 23.160din. Objasni mi, molim te, i sta znaci naplata iz restrukturiranih dugovanja u ovom slucaju i koliko je efikasna naplata kroz konverziju u akcije poverioca ukoliko je on u katastrofalnom stanju?

Videcemo kako ce se sve to pokazati na papiru u rezultatima za 2007. i da li ce biti vracen (kako kazes, relaksiran) novac od obaveznih rezervacija pa da bilansi zasijaju na sveopstu radost :cheers:

Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 13:02

komsinica ::
Hvala na odgovoru.

Svakako, nije polemika. Razmena mishljenja -- ja na to tako gledam... ;) ;) ;)

Ne, ne mislim da bi se kupcu isplatilo da kupuje manju banku za veliki novac u trenutku kada su fundamentali relativno loshiji od AGBN. Shta je na ponudi, da vidimo? Univerzal, Chachanska, Metals, PBB, Credy. Ovo ostalo ne treba ni gledati (BPSH, Srpska, PBP). Nijedna od ovih banaka ti ne nudi platformu da brzo uletish u top 10/5 osim AGBN -- mozda je Metals interesantna, ali uz mnogo posla i izgubljenog vremena. AGBN je jedina koja ti momentalno nudi dobru bazu klijenata (AGBN je stara banka, ima dosta lojalnih klijenata koji bi sa njom radili ukoliko bi mogla da ih isprati), efikasan "assembled workforce" i dobru vidljivost na trzishtu. Ne mislim takodje da je lako naci lokacije kakve ima AGBN, i mislim da bi krenuti u izgradnju 50 do 80 novih prodajnih mesta: 1) bilo mnogo skupo, 2) trajalo dosta dugo (pronalazenje, sredjivanje, pushtanje u rad), 3) bilo mnogo skupo sa stanovishta vremena potrebnog za podizanje produktivnosti potpuno novih prodajnih mesta na neki zreliji nivo, 4) "opportunity cost" akvizicije AGBN je preveliki.

Pogledaj i iskustva banaka koje su kupovale "male" banke -- Credit Agricole je potroshio oko EUR 120 miliona na akviziciju i podizanje kapitala Meridian banke. Meridian ima odlichnu mrezu, Credit Agricole je napravio odlichan posao, ali gde su danas? Kubure sa gubicima iz kvartala u kvartal, imaju 4.5x manje kapitala nego Agro -- nisu ni blizu da pokazu profite i da pokazu da je ta banka u stanju da napravi EUR 15 miliona chistog profita koji bi opravdao investiciju. Verujem takodje da ce uskoro morati dodatno povecanje kapitala da rade, shto ce im dodatno povecati investiciju i diluirati ROI na istu. Dalje, Erste Bank akvizicija Novosadske je ja mislim jedan od najvecih promashaja do sada -- totalni troshak do sada skoro EUR 150 miliona, udavishe se u gubicima, bez izgleda da se stvari znachajnije pomere.

Goodwill sam rekao chisto sa tachke gledishta rachunovodstva i adekvatnosti kapitala kupca prilikom preuzimanja. Ako vidish shta su placali ljudi do sada za prodajna mesta i ako uzmesh u obzir gde su kapitalizacije (a i generalna ozbiljnost) tih banaka bile, a gde je AGBN, videcesh da je EUR 4.5 miliona po prodajnom mestu vrlo ostvarljivo.

Da, AGBN je profitabilna i to *VRLO* profitabilna vec sada. Ne zaboravi da stranca nece mnogo interesovati sadashnja NBS politika rezervisanja. Oni ce rade IFRS konsolidaciju kod kuce i smanjuju ogromne provizije u lokalnoj kompaniji, a dodatni IFRS profit AGBN kapitalizuju sa P/E multiplom na kojem se trguje grupa. Grci i ostali CEE igrachi trguju na oko 25x 2007 zaradu -- shto bi stavilo AGBN na oko EUR 400 miliona sada u ovom trenutku ako nishta ne promenish (ako se slozish sa mojom rachunicom da je pravi profit AGBN oko EUR 16 miliona).

Aktiva se lako moze povecati u AGBN. Ti skupi depoziti su shtednja stanovnishtva -- imam informaciju da ne igraju veliku ulogu u ukupnim depozitima i da se smanjuju aktivno u korist jeftinijih. E sad, uzmi u obzir da AGBN ima najveci kapital/aktiva racio u sektoru od 50.6% (ako pretpostavish 50% naplativost IBRD). Ako stranac kupi banku i odluchi da "poshalje" jedan intercompany depozit iz Atine, Kipra ili Brisela (ili odakle god), ne mora uopshte da se brine mnogo za lokalne depozite, chak i sa ovim ludachkim rezervama pravi skoro 15% na inkrementalni kapital koji se uposli plasmanima finansiranim iz ovog depozita od matichne kompanije. Ova AGRO pricha je plus za banku, ali mislim da ce svaki kupac brzo raschistiti sa imenom i potenciranjem priche "banka agro sektora". Nema razloga da se AGBN tako pozicionira -- apsolutno je u stanju da bude univerzalna banka kao i svaka druga, sa relativno vecim iskustvom u agro sektoru (ja bih je tako pozicionirao). Nikako kao banka koja je apsolutno fokusirana na agro i ni na shta drugo -- to je kratkovido, pogreshno i opasno.

Mislim da donosish zakljuchak o drzavi kao nekonstruktivnom akcionaru na osnovu odnosa koji je drzava imala sa bankom u prethodnom periodu kad su Dinkic & Co hteli da pojedu banku i da je stave na aukciju kao shto su uradili sa desetinama drugih. Mislim da ce drzava biti racionalan akcionar i da ima solidno dobar odnos sa menadzmentom banke. Ne mislim da ce drzava povlachiti iracionalne poteze.

Shto se prijateljsko/neprijateljsko tiche -- razumem shta mi kazesh. Medjutim, ako cena nije adekvatna i menadzment zna relativno lako da pokaze da je fer cena veca, njihova je obaveza da preporuche da se ponuda odbije. Na akcionarima je, naravno, da odluche da li ce poslushati menadzment ili ne. Svitchovanje na neprijateljsko je prilichno jednostavno -- prvi korak je da ponuda bude lansirana bez prethodne konsultacije sa menadzmentom. Drugi korak zavisi od stava menadzmenta banke prema ponudi -- ako menadzment smatra da je dobra ponuda, prepouchice je. Ako misli da je ponuda losha, odbice je i u tom sluchaju tipichno ponuda postaje neprijateljska. Shto se metoda tiche u neprijateljskim ponudama, moze da bude vrlo gadno. Pogledaj samo skorashnji Nasdaq/LSE -- toliko su se pljuvali da je to bilo smeshno. Evo ti jedna interesantna izjava za javnost LSE-a u vezi ponude od Nasdaq koja je propala (bilo je i gadnjih/nepristojnijih, ali ne mogu sad da trazim -- ova mi je pod rukom):

"The Board of London Stock Exchange Group plc rejects Nasdaq’s final offer to acquire the Company for 1243p per share in cash. The Board firmly believes that the proposal, which represents only a 2 per cent premium to the market price at the close of business on 17 November 2006, substantially undervalues the Company and fails to reflect its unique strategic position and the powerful earnings and operational momentum of the business. [...] Chris Gibson-Smith, Chairman of the London Stock Exchange, said, 'Given the Board’s unanimous view of the final offer from Nasdaq, I have rejected Nasdaq’s request for a meeting.'"

Ponudilac ce tipichno pokushavati da diskredituje menadzment, pokaze da je njegova ponuda fer i da banka ne vredi vishe od njegove ponude -- retorika ponekada moze da bude vrlo nepristojna!!

Mislim da je cena na berzi (trenutna, a i u poslednje vreme) samo odraz chinjenice da nema kvalitetnih informacija o banci. Ochekujem da ce se to promeniti u narednih nekoliko nedelja.

Regionalni igrachi su se dosta pojachali npr Piraeus i Eurobank. Marfin Popular ima ogroman kapital posle merdza Marfin/Laiki/Egnatia.

O naplati je glupo da prichamo -- ni ti, a ni ja ne znamo detalje. Ja znam iz iskustva da je chak i u beznadeznim sluchajevima naplacen solidan novac iz slichnih pozicija. Mislim da bi dobro bilo da AGBN kaze javno shta misli o naplativosti, koje ce inicijative za naplatu biti preduzete, itd.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 13:11

Momci, zlatni ste. Šta drugo da vam kažem
Samo ne znam što nam se komšija registrovao kao komšinica.


Poslednji izmenio dana 8/24/2007, 13:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 13:13

Jelena ::
Momci, zlatni ste. Šta drugo da vam kažem
Samo ne znam što nam se komšija registovao kao komšinica.

Fetish neki verovatno... ;) ;) ;)

:flower1:

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 14:23

Matthew Greenburgh ::
Jelena ::
Momci, zlatni ste. Šta drugo da vam kažem
Samo ne znam što nam se komšija registovao kao komšinica.

Fetish neki verovatno... ;) ;) ;)

:flower1:

Ma komsinica je cudo :D
Ne dirajte je cat
P.S. Poz za novog moda na onom forumu :D :D :D
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 15:06

Ma, 21. vek, musko, zensko, ko to jos gleda.

Bas sam i ja mislio da spomenem Meridian kao primer uspesne akvizicije male banke i potom njenog jako dobrog teritorijalnog pozicioniranja i jakog marketinga koji je od trecerazredne banke, ako smem tako da kazem, napravio "cudo". Stavovi oko toga da li prave gubitke ili ne su oprecni. Mnogi su misljenja da oni namerno prikazuju gubitke "pozajmljujuci" sami sebi novac iz inostranstva pod nepovoljnim uslovima a sve u cilju izbegavanja poreskih obaveza prema majci Srbiji. Hartija trpi sve.

Kako god, cena na berzi je tu gde jeste a ja bih bio najsrecniji da su tvoje pretpostavke i predvidjanja tacni. Ne mogu da se otmem utisku da je drzava i dalje maceha i da je menadzment i dalje "zbunjen". Sto se drzave tice, ponavljam, ajde da sacekamo ovu pricu o 3,2 mlrd dinara subvencije a sto se ekipe iz banke tice, imao sam priliku da na kratko porazgovaram sa gospodinom Antonicem i na moje pitanje sta je sa stambenim i namenskim kreditima rece mi nesto u smislu, sve je pripremljeno, elaborirano, marketinski obradjeno i samo se ceka da NBS skine privremene mere. To je bilo pre gotovo 3 meseca a oni i dalje pricaju samo o traktorima i vestackom djubrivu. U isto vreme druge banke ne mogu da postignu da obrade kreditne zahteve a poslovnice Agrobanke - poluprazne !!?? Izvini, koliko god da hocu da verujem u "assembled workforce" deluje mi neozbiljno da su toliko kilavi. Cak toliko kilavi da mi svakakve teorije zavere dolaze na pamet. Suspect

Kako si dosao do kapital/aktiva racio u sektoru od 50.6% a kako do profita od 16.000.000EUR ? Ovo nije provokacija, zaista, vec pitanje edukativnog karaktera. Imam utisak da mislis kako znam mnogo vise nego sto stvarno znam pa tvoje pretpostavke uzimam sa rezervom potpunog laika. Ako si dosao do projektovane zarade za 2007. od gotovo 1.300.000.000din (sto bi bilo fenomenalno) opet banka ne vredi vise od 25x profit pa dolazimo do fer cene od oko 550EUR po akciji. Mnogo ce vode, cini mi se, proteci pre nego dobaci do 65.000din o cemu smo pricali, kao o ceni za preuzimanje. Drugim recima profit bi morao da bude bar (600/25) cca. 2.000.000.000din !!

Sto se tice prijateljske/neprijateljske ponude, menadzer je vec toliko (sa razlogom ili ne) ispljuvan da ce retorika biti veoma efikasna u ubedjivanju malih oko izlaska iz hartije. Mnogo menadzment gresi sto komunikaciju sa akcionaram tretira kao "trin'esto prase", izgleda nisu svesni snage modernog PR-a, objava, obavestenja, prezentacija i citavog cuda drugih sredstava u "specijalnom ratu".

U celoj prici zaboravili smoi na invsticioni deo ove banke koji im je, izgleda, postao zvezda vodilja i koji potencijalno moze da donese pozitivne pomake krajem godine. To ipak ne znaci da trebaju da se ponasaju kao investicioni fond vec da predju na kredite koji ce obezbediti stabilan i rastuci profit. Mnogo mi je to rizicno kad se toliko "kockaju" na berzi a ipak su obucavani za bankare a ne za spekulante. Nego, sad, daj sta das, samo da se pokrenu.

Slazem se da je o naplati duga nepotrebno pricati ali u svakoj tvojoj racunici provlaci se i onih 20.000.000 potencijalno naplacenih pa uz takve inpute, ipak, moram, svaki put, da pitam "odakle ti to?" scratch

Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/24/2007, 17:47

komsinica ::
Hvala na odgovoru.

Meni se chini da CASA/Meridian i nije bash uspeshna akvizicija. Da je bila trecerazredna banka, bila je -- ali je i u trenutku preuzimanja imala dobru mrezu (oko 70 do 80 lokacija). Chudo svakako nisu napravili -- chak im je marketing, po mom skromnom mishljenju, katastrofa -- secam se par totalno otrcanih/ofucanih reklama. Mislim da je pricha o namernom prikazivanju gubitaka chista shpekulacija -- pa ne izbegavaju ne znam kolike stope poreske, vec jednu od najnizih u Evropi. Drugo, sami sebi da pozajmljuju novac iz inostranstva mogu samo Evre. Oni sebe pozicioniraju kao banka koja primarno radi stanovnishtvo, a stanovnishtvu morash dinare da dajesh, tako da na taj nachin samo povecavash neto FX poziciju koju je Jelashic sada smanjio na 20% od kapitala. Kapital im je relativno mali -- oko EUR 50 miliona, na kredite od EUR 160 miliona. Mislim da ce morati momentalno u povecanje kapitala za jedno EUR 30 do 50 miliona. Kako to moze da pravi profit?! Vrlo teshko -- gubici su realni. Slichna pricha su Erste/Novo i Eurobank/Nacionalna.

Realno gledano, deal sa drzavom je finaliziran pre dve nedelje. Ja bih im dao fore dva do tri kvartala da pokazu da mogu da urade to shto prichaju. Svakako da rast i kampanja mora da bude agresivna -- sve parametre ispunjavaju, samo treba da krenu u rad. Teorije zavere -- pa, nemam razloga da u njih verujem. Banka je suvishe public, sektor vrlo oshtro supervizovan, banka nije vishe bash mala po vrednosti i sumnjam da bi se reskirao neki reputacioni dizaster zbog AGBN.

Kapital/aktiva je za AGBN oko 50.6%, prosechan racio za sektor je krajem Juna bio 20.7%. Cifru od EUR 16 miliona sam objasnio na Economy forumu -- probacu da nadjem post. Analiza polazi od brojeva za prvu polovinu 2007. godine i bazirana je samo na dve pretpostavke: 1) da se reklasifikuju u kreditni portfolio sredstva koja su trenutno “zarobljena” u stavkama bilansa stanja koje proizvode relativno manje apsolutne prihode i/ili prihode nizeg kvaliteta (npr gotovina i ekvivalenti, plasmani bankama i HOV/plasmani kojima se trguje), i 2) da su provizije na nekom normalnijem nivou (2x vece od Raiffeisen nivoa). Znachi cifra od EUR 16 miliona ne pretpostavlja nikakav dramatichan preokret u banci niti promenu vlasnishtva -- samo efikasnije korishcenje sredstava koje banka ima trenutno. Ja mislim da, recimo za cenu od EUR 600 miliona, situacija treba da se posmatra na sledeci nachin: da li je strani kupac u stanju da svojim finansijskim resursima iskoristi platformu AGBN u naredne tri godine tako da u 2010. godini AGBN napravi bar EUR 60 miliona profita ili ROE od oko 22%? Ja mislim da je ovo apsolutno moguce. Samo uzmi u obzir sledece -- cost baza za oko 120 expozitura vec postoji, trik je samo expandovati prihode povecanjem produktivnosti na strani aktive. Easy peasy, shto bi rekli ovi glupi Ameri! ;)

Za efektnu odbranu ce kljuch biti komunikacija. Mislim da bi trebali momentalno da krenu u retoriku da bi chak i izbegli ponudu. Kad je neko vec dao ponudu, a oni krenu da se brane, pa chak i ako su argumenti dobro svi ce pitati jednostavno pitanje: shta si do sada chekao majmune da mi to kazesh? ;) ;) ;) I naravno svima ce biti teze da ne budu skeptichni znajuci anamnezu. Slazem se -- profi, agresivna i dinamicna komunikacija je kljuch uspeha i vrednosti u ovom trenutku.

Za naplatu IBRD od oko 50% znam da je Antonic to javno rekao u jednom od intervjua (a ja zaista nemam nijedan razlog zbog kojeg mu ne bih verovao): http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=254565 =>

"+ Koliko je od 43 miliona evra duga danas naplativo?

Imamo dužnike koji će 100 odsto moći da vrate kredit, ali i one koji su zapali u teškoće i moraćemo da pokušamo to da naplatimo na razne načine. Možda da investiramo u oživljavanje proizvodnje ili da tražimo novac od banaka koje su za njih garantovale. Ako su te banke u stečaju, a većina u ovom slučaju jeste, onda da se naplatimo iz njihove stečajne mase. Ili ćemo kroz proces privatizacije pokušati da konsolidujemo i nađemo možda novog kupca. Imamo iz tih kredita napravljene moderne farme koje uopšte ne rade. A neke druge po toj istoj tehnologiji rade i prave profit. Pa onda ne moramo za nekog da finansiramo novu farmu kad takve već postoje i čekaju proizvodnju.

+ Koliki procenat će biti naplaćen u odnosu na ukupan dug?

Ja računam, na jedan duži period, da se naplati bar 50 odsto. Jednim delom kroz regularnu naplatu, jednu kao što sam rekao kroz razne forme i faze oživljavanja preduzeća."

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 10:38

Kada sam uzeo Meridian za primer "uspesnosti" to je bilo iz vizure dugogodisnjeg deponenta iste banke. Ponavljam, zasto sada prave gubitke, obzirom da znamo ko im je glavni u doboru i kada vidis kolike su guzve za njihove kartice i da deru sa provizijama, ne znam ali iskreno sumnjam da je taj manjak samo "na papiru". Znam kako su i koliko radili i gde su im bile lokacije, tih 70-80 poslovnica, ranije. Smejurija, ko je tada znao za ove tipove iz Novog Sada?? Najvecu su lovu namlatili u periodu kada se u Crnoj Gori preslo na PDV a kod nas ne a bili smo jos uvek, barem formalno, jedna drzava. Tada si jedino u Meridianu mogao devizno da uplatis bilo koju robu, oni bi to tretirali kao uplatu iz Crne Gore (krivicno delo!!) pa bi potom roba krenula putem Podgorice uz izjavu o oslobadjanju poreza (jedna drzava - dva poreska sistema ??!!) a nikada na cilj ne bi dosla vec bi zavrsila u nekom skladistu pored Bubanj Potoka. koje je to pranje para bilo!!! Sada je to, ipak, druga prica, guzve su velike, lokacije su na udarnim mestima a marketing, iako stvar licnog ukusa, nije ostao nezapazen. Setite se samo serijala sa Markom Kraljevicem. A da li iko od forumasa zna i za jednu - jedinu efektnu reklamu Agrobanke?? Ako vec trebaju da se pozicioniraju kao klasicna poslovna banka sa, kako kazes, malo vise iskustva na polju poljoprivrede ne vidim zasto ih je u tome sprecavalo bilo sta vezano za sukob sa drzavom?? Pa oni su nevezano od toga morali da imaju strategiju spremnu, koje poslovnice ukinuti ili izmestiti ako prave gubitke, pod kojim uslovima da krenu sa kreditima i "bombasticnom" reklamom, da sredstva koja si spomenuo i koja u bilansu stanja treba reklasifikovati, narocito plasmani drugim bankama gde je profit s m e s a n a agro tu vuce puno novca. Oko hoV bih se zamislio, to su uspesno odigrali ove godine i mozda treba iskoristiti ova burna vremena tranzicije ali uz mnogo vise opreza.Cini mi se da su uletali u neke hartije po "rodjackim" vezama (razne ZZ u propadanju i sl.) a ne po razumu.Naravno da bi trebali da pruze citavu lepezu ostalih bankarskih usluga ali ponavljam, cemu 2 - 3 kvartala, pa za to vreme mogu da snime animirani film a ne dve reklame!! Pa oni su sa ponudom za "turisticke" kredite izasli krajem jula u vreme kada us vec uveliko drugi iskreditirali pola Grcke obale sa sve polupaniim tanjirima!!! Da li da se nadamo kreditima za zimovnje negde u februaru?? Da li im je iza tu neagilnost kriva drzava?

Spominjes da bi trebalo da normalizuju provizije ali nisam razumeo da li su im trenutno 2x vece nego u Rajfu koji je izgleda "parameter" za srbiju ili sta? Licno mislim ako su vec AGRO, dva tri kombija, jedan novi, uglancani traktor na prikolicu i od sela do sela, pa devojcice sa potrebnom ikonografijom i da vidis kako ce da pljusti lizing. Pa uz to i malo Lade - Nive jer su po selima svi zivi lovci, pa Logan karavan na gas po najboljim uslovima, idealan za pijacu, malo trosi a jeftin. Jedno dva kruga po Srbiji i Vojvodini pa da vidis rezultate. Ovaj narod jos uvek zivi za vasar i sator i moras da mu prodas "glamur" na jedan prizemniji nacin. Ponavljam, marketing im je katastrofa i tu nema nikakvog opravdanja!!!

Na koju osnovu si pravio ROE ako je on 22% uz profit od (svemirskih) 60.000.000EUR?? Jasno ti je da sam ja debelo u ovoj hartiji, navijam za tvoje reci iz sve snage ali mi objasni, na nacin da to bar malo zamirise na realnost a ne na puku teoriju, kako da povecaju profit cca 5 put za 3 godine?? I koliki bi tada trebao da bude kapital banke za ovoliki ROE?? Bas zbog toga sto je to izi - pizi i samo treba da se poveca profitabilnost na strani aktive ja se pitam u kom pravcu im ide to "povecanje" kada su u BU za 1H 2007. imali enormno povecanje jedino rashoda i za sta im onda treba godinu dana da se "opasulje" ako je izi - pizi. Sevali bi tu, kod mene, otkazi ko munje, stvarno se pitam sta rade, stvarno.

Jedino sto me ohrabruje je pojava novih igraca u strukturi i to onih koji bi trebalo da su dobro obavesteni. Podvalcim trebalo da ne ispadne da navlacim.

Opet smo na profitu od 16.000.000EUR, znam za tvoje objasnjenje na economy, nema pretvaranja, svi sve pratimo ali opet ti je u toj matematici vracenih 20.000.000EUR (koji nisu vraceni) i relaksirana su sredstva od NBS (koja nisu relaksirana) pa onda ne znam kako pravimo tolke pare. I molim te, ajd izvuci odakle je kapital/aktiva za AGBN oko 50.6%, na slaze mi se nesto al izgleda da si i tu vratio ovih 20.000.000EUR pa samo da se vidi matematika. Ti mozda nemas razloga da ne verujes Antonicu, nozda nemam ni ja ali dok ne vidim u BS da je uslo tih 50% duga, dzabe nam i vera i nevera, ovde se priznaju samo brojevi. Pogledaj situaciju sa Srbijankom, ode u stecaj, prodata a pare Agrobanci koliko znam nisu date ili je , bese, bilo u planu vracanje jednog malog dela. Jer pre banke ima da se naplate drzava, pa fondovi pa radnici pa malo za stecajnog upravnika i "ekipu" itd, itd.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 12:51

Agricole je spora i troma banka -- gubici me uopshte ne iznenadjuju. Sumnjam da je gubitak na papiru -- imaju cost/income racio od 153% za prvu polovinu 2007 i vrlo malu produktivnost mreze: EUR 1.75 miliona kredita (105 mesta) dok npr SocGen ima EUR 5.81 miliona (71 mesto). Djelica i tretiraju kako dolikuje -- da nije nashao izgovor sa jadnom ulogom u ovoj kaubojskoj vladi, danas bi bio u Ukrajini gde su Francuzi hteli da ga nabiju.

Slazem se za marketing -- moraju da krenu agresivnije i to odmah. Kad kazem dva tri kvartala, mislim da ipak treba vremena da se vide rezultati kampanja (koje ce nadam se krenuti uskoro) u BU.

Kad kazem normalizacija provizija, mislim na normalizaciju rezervisanja za kreditne rizike. Raiffeisen je 2006 godine imao 0.82% neto troshak za kreditni rizik u BU (neto rezervisanja u BU podeljeno sa prosecnom ukupnom aktivom). Moja je pretpostavka da su AGBN plasmani oko 2x loshiji od Austrijanaca i da su na nivou od oko 1.5% od prosecne aktive.

Kapital za EUR 60 miliona profita i ROE od oko 20% treba da bude oko EUR 300 miliona na kraju 2010. Ako ce na kraju ove godine kapital biti oko EUR 200 miliona, ovo ne bi bilo teshko positici za nekog stranca. Kako povecati profit? Povecati produktivnost mreze i oslanjati se na jeftinije finansiranje kojem stranci imaju pristup. EUr 60 miliona pretpostavlja da ce doci do promene vlasnishtva. Mislim da 1H 2007 nije mnogo reprezentativan zbog ogromnih rezervisanja -- ako pogledash prihod pre rezervisanja, ova je cifra respektabilnih EUR 31 miliona (anualizovano)!

Mojih oko EUR 16 miliona uzima u obzir reklasifikaciju iz kategorija niskog kvaliteta u kredite i 50% od RSD 3,544,020,000 (+ za kreditni portfolio i + za kapital od oko EUR 22 miliona). Kalkulacija ne uzima u obzir relaksaciju NBS rezervisanja.

Koristim ove brojeve -- totalna aktiva: EUR 377 miliona, i kapital: EUR 191 miliona. Obe cifre uzimaju u obzir 50% IBRD naplativost.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Dr Zuk
Still learning
Still learning



Broj poruka : 79
Points : -6
Datum upisa : 25.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 15:00

pozdrav Matt, imash josh slobodnog vremena za forumashenje ?

Chestitke sneki, forum ti postaje ozbiljniji... makar ova tema :geek:
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 16:09

Taman se spremim da krenem na pecanje i stigne odgovor od tebe pa mi sad djavo ne da mira nego odmah da procaskamo.

Ako su krediti Agro duplo "losiji" od Rajfa kako mislis da ih tako lako i tako brzo reklasifikuju kada im samo za marketing dajes 2 - 3 kvartala? Odnosno, da preformulisem, ako zelimo jake rezultate za, navedeni, naredni period, njihova kampanja je morala da pocne "juce" da se slikovito izrazim. Bez propagande sve ove racunice padaju u vodu, ljudi nemaju pojma sta nudi Agrobanka!

Kako si dosao do anualizovanog prihoda od 31 mil EUR? U ostalom po meni je vaznija profitna stopa. Dzabe im visoki prihodi kada su im se i rashodi puno povecali (ostali poslovni rashodi za 1H 2007. cca. 9.000.000 EUR !!??) a ako se oslonimo samo na izjave Dusana Antonica o dobiti od 480.000.000din za prvih 6 meseci kojom si metodologijom dosao do profita od gotovo 1.300.000.000din, mislim jasna mi je matematika ali u te inpute , cini mi se, ni menadzment ne veruje vise??

Kazes da bi profit koji bi stranci pravili sa ovom "platformom" 2010. trebalo da bude oko 60.000.000EUR. Da li to podrazumeva da bi vrednost AGBN u tom trenutku uz toliki ROE a uz kapital banke od oko 300.000.000EUR bila oko 1,5 mlrd. EUR, odnosno da vrednost akcije bude oko 2.000EUR ?? I sve to za samo 3 godine ??

Koliko se ja razumem a smatraj da sam potuni laik, ti si u odnos kapital/aktiva ubacio 50% posto naplativosti duga ali tog novca u aktivi trenutno nema a banka je svakako opterecena dugom prema drzavi pa mislim da to ne daje pravu sliku situacije.

Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 18:02

komsinica ::
Taman se spremim da krenem na pecanje i stigne odgovor od tebe pa mi sad djavo ne da mira nego odmah da procaskamo.


Koliko se ja razumem a smatraj da sam potuni laik, ti si u odnos kapital/aktiva ubacio 50% posto naplativosti duga ali tog novca u aktivi trenutno nema a banka je svakako opterecena dugom prema drzavi pa mislim da to ne daje pravu sliku situacije.

Hvala na odgovoru.

Da, stalno ti ponavlja da uzima 50% naplativosti duga !!
Bolje da si otisao na to pecanje, ako vec ne znas sta ces...


Matt:
Mojih oko EUR 16 miliona uzima u obzir reklasifikaciju iz kategorija niskog kvaliteta u kredite i 50% od RSD 3,544,020,000 (+ za kreditni portfolio i + za kapital od oko EUR 22 miliona). Kalkulacija ne uzima u obzir relaksaciju NBS rezervisanja.

Koristim ove brojeve -- totalna aktiva: EUR 377 miliona, i kapital: EUR 191 miliona. Obe cifre uzimaju u obzir 50% IBRD naplativost.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 19:12

komsinica ::
Hvala na odgovoru.

Pa ja u principu ne mislim da su dva puta loshiji, ali eto hocu da budem konzervativniji u pretpostavkama. Procenio sam da imaju oko EUR 70 miliona u ovim bilansnim pozicijama "niskog" kvaliteta koji mogu da se klasifikuju u plasmane. Ja mislim da ovu cifru nije uopshte problem plasirati privredi relativno brzo. Za marketing im dajem malo vremena, ali za efekte marketinga ipak mora da prodje vreme -- "lagging indicator" koncept u makroekonomiji. ;) Slazem se -- sve rachunice padaju u vodu ako se ne aktiviraju. Ja ovo sve rachunam pod pretpostavkom da ce krenuti vidljiva i agresivna kampanja kao i daleko bolja komunikacija sa akcionarima.

Prihod je oko EUR 32 miliona anualizovan u 1H 2007 -- ne rachunam u prihod sledece stavke: ostale poslovne prihode i neto prihode od promene vrednosti imovine i obaveza. Sve ostalo uzimam u obzir. Jeste, troshkovi mi se chine malo jachi, ali obrati paznju -- za prvih shest meseci 2006 prihodi su bili EUR 8.2 milioni, u istom periodu 2007: EUR 15.7 miliona = rast od 91%. Troshkovi u prvoj polovini 2006 su bili EUR 6.2 miliona, u prvoj polovini 2007: EUR 9.1 miliona = rast od 46%. Znachi u svakom sluchaju mnogo efikasnija operacija ove godine nego proshle -- ovo se u finansijama zove "positive jaws". :) Chak i seasonality ide u prilog -- u 2006 je 1H bio 36% a 2H 64% totalnog prihoda. Na troshkovima 1H je bio 42% a 2H 58%.

Profit 1H 2007 je rezultat rezervisanja koja ne verujem da su dobra slika kvaliteta aktive, nego chista slepa primena rigidnih NBS pravila za klasifikaciju. Delom su uzeli i rezervisanja koja nisu napravljena na kraju 2006. -- pogledaj mishljenje revizora. Prihod pre rezervisanja je u 1H 2007 bio RSD 536.5 miliona. Ako uzmesh onu pretpostavku 1.5% od totalne aktive, u prvoj polovini godini su trebali da imaju profit posle poreza od oko RSD 320 miliona -- manje od pretpostavke, slazem se, ali imali su kvartal NBS nestabilnosti i mera. Ja verujem da je i dalje moguce napraviti oko EUR 15 miliona za 2007 -- da vidimo treci kvartal kakav ce biti, pa da aktualizujemo rachunicu.

Ja mislim da EUR 60 miliona moze da se napravi za 3 godine, i da u ovom trenutku uz "execution risk" takvog plana stranac moze da plati i do EUR 600 miliona za takvu opciju na srpsko bankarsko trzishte. :) Menadzment AGBN sigurno takav plan nece moci da sprovede u realnost do 2010. godine, pa je chista shpekulacija koliko bi vredela takva banka 2010. godine. Svaka banka je dinamichka pricha -- ako nas AGBN iznenadi pozitivno u 3Q i 4Q, model se lako moze revidirati na vishe.

Ne znam kako to mislish nema tog novca -- ako pogledash bilanse za 2006 liniju "plasmani klijentima/u stranoj valuti/dugorochni krediti i plasmani" videcesh ogromno isknjizavanje i premeshtanje u vanbilansnu evidenciju. Druga strana ove transakcije je u liniji "obaveze prema bankama/dugorochni krediti/u stranoj valuti". Prochitaj mishljenje revizora za objashnjenje. Ovo shto su sada uradili sa konverzijom je praktichno vracanje iz vanbilansne evidencije ovih cifara, znachi potrebne promene u knjigama su Dr. Plasmani klijentima, Cr. Obaveze prema bankama. Sledeci korak je konverzija obaveze u kapital: Dr. Obaveze prema bankama, Cr. Akcijski kapital, Cr. Share premium (za razliku RSD 36000 - RSD 10000).

Shto znachi da ceo iznos od RSD 3,544,020,000 sedi trenutno u aktivi tj u plasmanima klijentima. Siguran sam da cemo u rachunima za punu godinu 2007. videti znachajna rezervisanja/otpisa ove cifre, ali ja mislim da ce bar 50% vrednosti biti u bilansu i da ce revizori biti komforni sa tom cifrom.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/25/2007, 19:14

Sneki ::
Da, stalno ti ponavlja da uzima 50% naplativosti duga !!
Bolje da si otisao na to pecanje, ako vec ne znas sta ces...

Sneki, ko te iznervirao? :shock:

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 12:27

@Sneki, PMS ili...?

@Matt

Kako nam caskanje odmice malo se i cifre menjaju, sada se vec doslo do dobiti od 15.000.000EUR ali lepo si primetio da je bankarski sektor veoma dinamicno pa nas i iznenade do kraja godine samo revidiranje moze da ide i na nize a ne samo na vise. Licno, bio bih zadovoljan sa svim sto je preko 13.000.000EUR ali ajd, da ne licitiramo. Ovde je veoma vazno i kako ce se ta dobit iskazati jer ako ih opet osisaju ovi iz NBS pa "uteraju" rezervacije, kuku, dzaba smo krecili. Da li znas koliko su od onih revizorskih 250.000.000 sa kraja 2006. sada uzeli u racunu za 1H 2007.

Steta sto u matematici ne uzimas i ostale poslovne prihode jer bi trebalo da su ove godine jako dobro prosli sa HoV. Takodje kazes da je prihod za 1H 2007. 536 mil din pre rezervacije a gde je onda Antoniceva dobit od 480 mil din za isti period?? Drago mi je i da nam banka vec vredi 600.000.000EUR sto znaci da sam bogat covek :cheers: jer jedna akcija vredi 850 EUR !!

Siguran si, kazes, da cemo u rachunima za punu godinu 2007. videti znachajna rezervisanja/otpisa ove cifre, i da ce da ce bar 50% vrednosti biti u bilansu i da ce revizori biti komforni sa tom cifrom a mene interesuje kako ce peglati taj otpis i u kom vremenskom roku? Od toga ce zavisiti i kako ce izgledati zavrsni racuni, odnosno BU za sledeci period dok se ne ispegla sve. U tom smislu sam i rekao da tog novca nema iako se racunovodstveno vodi, morace da padne neki otpis potrazivanja -> losa vest.

Ajde malo da se bavimo tvojim predvidjanjima oko banke ako u skorije vreme ne dodje do preuzimanja. Marketinski stoje lose, to se, siguran sam, nece popraviti inace bi vec sve pljustalo od reklama i saopstenja jer jedino tako mogu da povrate poverenje. Najbolje bi bilo da se o banci uopste ne talasa puno, da oni iz IO rade posao kako treba a da akcija lagano raste ali je steta po imidz banke napravljena i sada treba spasavati stvari. Ja im, za razliku od tebe, ne dajem uopste vremena za marketing jer kako sam i rekao to je trebalo da se uradi "juce". Posto sam dugogodisnji privatnik ili preduzetnik, kako god, nisam siguran da ce tako lako reklasifikovati kredite i podeliti privredi tih 70 mil EUR. Treba stvoriti siroku bazu takvih klijenata, pratiti poslovanje, uci u sustinu njihovih potreba, biti fleksibilan u jednom novom smislu (oni su navikli na finansijske cikluse u poljoprivredi a privreda je nesto sasvim drugo!!) i treba izaci iz sfere "socijalne pomoci" i kredite za propale ZZ davati onima koji ce to valjano oplodili. Gde im je rad sa stanovnistvom? Na kreditnu karticu kod neke druge banke placas i do 40% !!! kamate godisnje na dinare. U situaciji kada je valuta stabilna to su ogromne zarade uz mnogo bolje rezervacije a sto rece jedan forumas, svi sanjaju nove televizore, sporete i kovane ograde :D . Znaci trziste ogromno a oni drze 0,1% karticarstva?

Kazi mi, uz ovakvo upravljanje, koje mogu nazvati aljkavim, koji su njihovi domeni do te 2010. ako ostanu bez strateskog partnera? Sta ce biti kada dodje do otkupa drzavnih akcija a cena ostane na ovim nivoima? Ne vidim kako ce se to promeniti ako nastave uporno da cute a evidentno nemaju sta da kazu. Toga se ustvari najvise i "plasim". Kazes da nemaju iskustva u PR - u (kao da je to velika nauka angazovati neku dobru agenciju da im to valjano odradi) ali sta ako oni, u stvari, nemaju sta da kazu jer nista novo ili pametno i nisu uradili. Ista meta isto odstojanje, veliki ih ne diraju (??!!) oni primaju dobre plate, dele kredite rodjacima i kumovima za pelcer i rasad a akcija tavori 6 meseci. Nego kako Antonic kaze, to i nisu akcionari nego spekulanti.

Cekamo, izgleda, kraj godine, hteli to ili ne...

Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 15:59

komsinica ::
Hvala na odgovoru.

Shto se dobiti tiche, moja cifra od EUR 16 miliona podrazumeva promene u aktivi (reklas iz loshijih u kvalitetnije stavke). Tu smo otprilike -- materijalna razlika ne postoji. Banke kao AGBN merkaju stranci chiji je market cap bar EUR 5 milijardi -- tolerantni su do pet milion evra! ;) Shto se rezervacija tiche ove godine u BU, ja se lichno ne brinem jer znam shta treba ochekivati i znam kako da vazno razdvojim od nevaznog. Ako krene masovna rasprodaja od strane ljudi koji ne razumeju brojeve, siguran sam da ce biti onih koji ce kupovati po niskim cenama vrlo rado. Na Antonicu i ekipi je da naprave 20-ak lepih slajdova i da objasne brojeve ljudima. Nema nishta lakshe od toga.

Ne uzimam ove stavke jer dugorochno nisu odrzive -- znam pouzdano da ih i stranci ignorishu kada rade analize/valuacije. Mislim da je Antoniceva cifra od RSD 480 miliona u stvari oko RSD 320 miliona (kao shto sam vec iskalkulisao, ako zanemarish extra rezervisanja). Kada je dao Antonic to predvidjanje? Vidim da to ljudi dosta spominju, nisam primetio tu izjavu, mada nisam ni trazio moram da priznam. Mislim da im je kvartal NBS mera uzeo neshto profita takodje. Ali mislim da je generalno u poslednjih shest kvartala akcenat i fokus bio na situaciji sa drzavom i IBRD dugu -- mislim da su mogli izgubiti banku i da je uspeh ipak uchinjen time shto je finalni deal ovakav kakav jeste.

Chini mi se da sam negde i prochitao da je AGBN javno rekla da ce ceo iznos biti u bilansu bruto, pa da ce onda raditi otpise/rezervisanja. Meni je to logichno -- sa rachunovodstvene strane vidim da mora tako. E sad, pitanje je koliko je naplativo? Antonic kaze bar 50% -- da vidimo shta ce reci revizori. Kako ce peglati otpise? Po meni, shto pre pokazu negativne cifre u BU i lepo ih objasne shta su i zbog chega su, to ce bolje biti za banku -- jednokratni mega negativan broj u BU bi bilo najbolje reshenje po meni. Ako revizor kaze da je 50% od RSD 3,544,020,000 naplativo, onda AGBN treba da lepo na nekoliko slajdova objasni: a) ko su krajnji korisnici tih "dobrih" kredita, b) kako ce naplata biti vrshena (cash, equity, itd), c) koja ce biti dinamika naplate, itd. Onih loshih 50% odmah da poshalju u BU i da objasne cifru i benefite koje od nje imaju kao npr deferred tax asset za tax losses carried forward. Secam se da gubici mogu da se nose oko 10 godina -- odmah imash tax shield (maximum do EUR 2 miliona u ovom sluchaju, ali verovatnije oko EUR 1 milion -- zato mislim da bolje da uzmu gubitke shto pre dok im je BU generalno depresiran).

Shto se tiche scenarija u kojem nema preuzimanja, nisam bash mnogo veliki optimista moram priznati. Gledam banke koje imaju slichnu mrezu po velichini i geografiji kao npr. Eurobank. Grci su za poslednjih shest kvartala 2x povecali trzishni udeo na kredite i depozite. AGBN ne mrda, samo im je udeo po aktivi skochio shto je posledica dokapitalizacija. Ne verujem da je banka u stanju poslovati uspeshno bez stranog partnera u narednim godinama. Ako ostane sama, preti joj dalja marginalizacija i gubitak trzishnog udela, delom zbog konkurencije od agresivnih stranaca a dobrim delom i zbog pasivnog menadzmenta. Slazem se sa tobom po svim stavkama koje si izneo -- agresivnije poslovanje sa privredom i stanovnishtvom je jedini nachin da ova banka pokaze da je ziva i da ima potencijal da napravi dobar profit ako se dalje upegla. Ja mislim da jeste ziva -- bar ima sve elemente da bude ziva.

Ipak, ne verujem da je opcija da AGBN ostane bez stranog partnera realna. Mislim da ce sigurno neko pokushati da ih kupi -- ne bih voleo da ih neko napadne sada u narednih par nedelja ili za mesec/dva i da iskoristi nisku cenu i cutanje menadzmenta po pitanju inicijativa i situacije u banci. Mislim da bi u sluchaju da neko lansira ponudu postojao dobar rizik da izgube banku za relativno mali novac. Ne ochekujem da ce drzava ikada primorati AGBN da otkupljuje akcije po RSD 40,600.

Slazem se -- mislim da je vazno, ali ne i kljuchno, da se angazuje marketing agencija. Mislim da je daleko vaznije da Antonic unajmi kredibilne finansijske savetnike (npr neku dobru stranu investicionu banku, a ne ove lokalne neznalice i sharlatane) koji imaju iskustva u regionu i u sluchajevima odbrane od nepozeljnih/neprijateljskih ponuda. Mislim da bi dobra investiciona banka veoma brzo iskristalisala poluge vrednosti AGBN i jasno ih komunicirala onima kome to treba da se komunicira. Imam, dodushe, utisak da Antonic izbegava da unajmi finansijske savetnike jer misli da sve moze sam da uradi i da je on najpametniji od svih -- stav za koji se moze ispostaviti veoma brzo da, po njega i njegove menadzere, ima vrlo visoku cenu. Mislim da je pogreshno shto se oslanja na neke lokalne "konsultante" koji niti imaju potrebno iskustvo niti znanje.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 17:54

Eh, Matt, pa ti dezuras na forumu ko dezurni doktor a odgovaras ko hitna pomoc, svaka ti cast, mora da si zavrsio daktilo kurs :study:. Ja, evo, ubijam vreme pa kad nisam na pecanju dopisujem se sa nepoznatima 8)

Ako je Antonic alfa i omega za resenje situacije onda svi ovi veliki i silni fondovi koji su ulazili u agbn sa sve savetnicima treba da se bace u... Ako oni nemaju snage i mehanizma da se dogovore i pritisnu "mangupariju" onda ajde da se izglasaju jos jedno 2-3 dokapitalizacije da dignemo kkv u nebesa pa da se trgujemo na PB 1, mozda nas neko onda pogleda. Pa trenuno je PB oko 1,5 !!! Ubedljivo najjeftinija banka u regionu a prometi cak i na toj ceni smejurija ziva, pre neki dan manje od 100 akcija, ej!! Ti si se pokazao kao ljuti branitelj ove banke, prakticno ljuti branitelj Antonicevog lika i dela jer je Dule = AGBN, posto je, kazes spasao banku. Nije je on spasao, spasli smo je svi mi koji smo uletali u to od 15.000 do 50.000 i to zahvaljujuci "prikazanim" podacima vezano za dug. Sada mozemo da se hvatamo za svaku sitnicu ali realno gledano on je napravio vrhunsku manipulaciju i sad neko treba da krene da kupuje ovu hartiju dok je on na celu. Mislim da od toga "nema leba". Polako se slazes sa mnom da je prilicno arogantan obzirom na situaciju a pouzdano znam da prema potcinjenima ima hegemonisticki odnos. Nema tu mnogo price i konsultacija nego "kako baja kaze". Zato ti ikazem da cute jer nemaju sta da kazu, on bi da sve ostane po starom a ko sisa akcionare, nije taj spasao banku nego svoju prciju, ko da je nasledio od dede a ne da smo mu je mi spasli silnim uplatama zavedeni laznim obecanjem. Ok berza je ovo ali ima valjda mimumoma pravila i na berzi, pa institucija bitnog dogadjaja pa onda ne moze cas duga nema, isknjizili smo ga a cas, posle dokapa, duga ima, pise vam u prospektu al dobro je, moglo da bude i gore!!! Ljudi iz menadzmenta, inace, gledaju u njega ko u Boga i stalno ponavljaju mantru da je opasan, da je sve preveslao, da ce banka da poleti i da (citiram jednu od direktora iz ekipe) "pravi pare ko zmaj " !!! Ma slazem se ja samo ne znam kome to pravi pare ko zmaj ????

Licno je on izjavio da je dobit za prvih 5 meseci 300 miliona a na b92 imas njegov intervju gde kaze da je banka zaradila 480.000.000din za 1H a da ce po njegovoj proceni, cena akcije sigurno da skoci i da ce vrlo brzo biti 50.000din !!! Pa da gleda u karte sa ovakvim predvidjanjima tukle bi ga zene po vasarima svaki dan.

Ajde da uozbiljim caskanje. Uporno se preplicu dve stvari za koje mislim da nemaju puno veze i samo sluze kao veciti alibi menadzmentu. Jedno je problem sa drzavom i NBS mere a drugo je jako lose uposljavanje novca iz dokapa i nikakvo sirenje banke, odnosno povecanje trzisnog ucesca uz istovremeni rast rashoda. Potom totalna netransparentnost poslovanja u situaciji kada bi, cini mi se, nedeljno morali da izlaze u javnost sa dobrim vestima i novim paketima ponude. I na kraju jasna i nedvosmislena objava da se trazi strateski partner i da se ide u pravcu standardizacije rada banke a ne sve da se resava "udarnicki".

"Onih loshih 50% odmah da poshalju u BU i da objasne cifru i benefite koje od nje imaju kao npr deferred tax asset za tax losses carried forward. Secam se da gubici mogu da se nose oko 10 godina -- odmah imash tax shield (maximum do EUR 2 miliona u ovom sluchaju, ali verovatnije oko EUR 1 milion -- zato mislim da bolje da uzmu gubitke shto pre dok im je BU generalno depresiran)." Ovaj deo nisam razumeo, nisam iz struke pa mi, molim te, na tenane pojasni o cemu se radi.

Zar ti, ponavljam, to sto nije unajmljena niti kvalitetna marketinska ili PR agencija niti odgovarajuci savetnik, u ovoj i ovakvoj situaciji i da se to ni ne spominje, ne govori dovoljno o "kvalitetu" ljudi iz IO ?? I sta ti to govori kada su veliki u pitanju, zasto nema njihove reakcije ?? Kazes da bi svako odlaganje zbog osionosti aktuelnog menadzmenta moglo, po njih, da bude placeno visokom cenom. Pojasni mi ovo, molim te. Antonic ce jednostavno jednu fotelju zamenti drugom a sta ce biti sa vrednoscu banke mislim da ga nece mnogo zanimati. Ako oseti da ce biti smenjen "plasim" se, cak, da bi mogao, gotovo namerno, da povlaci lose poteze, stekao sam utisak da je, covek, patoloski vezan za AGBN Suspect

Na kraju, ne zameri ali jedna kontradiktornost. U pocetku si bio kategorican da ce menadzment lako odbiti nekvalitetnu ponudu ako do nje dodje u narednih par meseci a sada se sve vise slazes sa mnom da bi u sluchaju da neko lansira ponudu postojao dobar rizik da izgube banku za relativno mali novac.

Ili bolje reci, da izgubimo banku za mali novac.
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 19:11

Radni vikend za mene, po obichaju. Dugachki dani i noci ovih dana, pa po malo gvirnem na net povremeno. A da, brzo kucam. ;)

Nemoj pogreshno da me razumesh -- ja uopshte ne mislim da je Antonic alpha/omega, niti mislim da je uradio Bog zna kakav posao. Mislim da su solidno odradili situaciju oko duga. Drzava je vrlo lako mogla obe komponente da uzme u obzir (direktnu i indirektnu) i mogla je da uradi konverziju po nominalnoj vrednost od RSD 10,000 (kao shto inache relevantan zakon o tim konverzijama Paris/London klub, WB gluposti i propisuje) i gde bi danas banka bila? Drzava bi imala apsolutnu kontrolu i stavila bi banku na aukciju. Ovako josh uvek ima shanse da se banka dobro predstavi i da krene cena da raste.

Ja uopshte ne branim menadzment, chak sam imao i vrlo konkretne negativne tachke istakao nekoliko puta. Zao mi je ako je percepcija takva. Branim banku za koju mislim da je dobra platforma i od koje sposoban menadzment moze dosta da napravi. I slazem se sa tobom da je najjeftinija u regionu, a i shire.

Mislim da imaju shta da kazu, ali jednostavno ne znaju kako da kazu jer gube vreme nekim internim uljuljkavanjima i diskusijom sa malo relevantnim lokalnim "expertima" i "konsultantima". Niko od tih idiota im nije objasnio kako stvari treba prikazati da bi se pokrenuo pozitivan momentum za banku.

Shto se duga tiche, istina jeste da je KPMG vec par godina jasno spominjao dug u svom mishljenju -- ja sam znao za tu situaciju vec godinama i znao sam da ce u jednom trenutku eskalirati. Isto je tako istina da je AGBN dobila mishljenje da sme da isknjizi te iznose jer sa njima nema veze. Mene ako pitash, ja bih tuzio PricewaterhouseCoopers za savet koji su dali i trazio da nadoknade gubitak koji su pretrpeli usitnjeni akcionari -- rachunica je laka. Verujem da su stavili cap na svoj liability -- nikad nisam uspeo da saznam o kolikoj je sumi rech. PwC je partnership chiji partneri imaju vrlo duboke dzepove. Pa pogledaj Arthur Andersen -- propade zbog Enrona. Verujem da bi dobri advokati od AGBN sluchaja napravili Enron za Srpski PwC. :)

Za dobit, veruj mi da svi relevantni trenutni i potencijalni investitori vide dalje od NBS rezervisanja iz prve polovine godine i da su svesni da je banka napravila oko RSD 300 do 350 miliona profita u prvoj polovini godine.

Nekoliko sam puta rekao -- slazem se da im je dosadashnja komunikacija katastrofa. Milion sam puta rekao da im je to najveci minus, i da ukoliko nastave sa istom praksom da ce banka biti kupljena za mali novac. Nisam ni u stanju da donosim zakljuchak da loshe koriste novac iz dokapitalizacije jer jednostavno NE ZNAM UOPSHTE SHTA RADE JER NE KOMUNICIRAJU. Da nije bilo onog B92 chlanka o novim ekspo, ni to ne bi niko znao.

Ovo o rezervisanjima -- nije neka velika tachka. Mislim da je bolje da shto pre maximalni otpis/rezervisanje uzmu da bi se jednostavno sa tim rashchistilo i da ne magli buduce poslovanje. Naravno, uz detaljna i opsezna objashnjenja istog! Po zakonu ako generishe kompanija gubitak u nekoj godini moze da nosi gubitak u buduce godine i da te gubitke koristi u godinama kada je profitabilna i da na taj nachin obara kolichinu placenog poreza. Nije materijalna cifra u svakom sluchaju jer je poreska stopa svega 10%.

Aj' da se vratimo na menadzment -- chuo sam i ja svakakve priche o Antonicu. Sudim po onome shto sam video. Mislim da je kompetentan ali da je apsolutista i da misli da sve najbolje zna iako je evidentno da ne zna. Mislim da je on krivac glavni shto banka trenutno ozbiljno ne pricha sa ozbiljnim stranim finansijskim savetnicima koji imaju formulu da banka krene pravim putem vec u narednih mesec dva dana.

Skoro sam imao transakciju u ovom nashem regionu jugoistochne Evrope. Banka, kapitalizacija oko EUR 7 milijardi. Isto tako menadzment bio flegma, nezainteresovan dok nisu dobili jednu nepozeljnu (neadekvatnu) a potom i neprijateljsku ponudu. Da vidish kako su se odmah uozbiljili i pocheli da slushaju shta imaju da im kazu savetnici koji imaju iskustvo. I znash shta se dogodilo? Spasli smo banku od preuzimanja koja su dva katastrofalna igracha pokrenuli. Najcrnje je shto AGBN ako nastavi ovako sasvim sigurno ce u ochima loshih igracha biti lak plen i ponuda ti stize onda kad se najmanje nadash.

Znash kako, ja sve shto pricham pricham pod pretpostavkom da ce se ti ljudi koji tamo sede dozvati pameti u narednih nekoliko nedelja i unajmiti ozbiljne savetnike da ih uche kako treba ovu bitku na berzi voditi. Sve shto kazem, kazem kako bih ja radio da sam u toj ulozi i skoro sam 100% siguran da bi operacija bila uspeshna.

Pa visoka cena je da te kupi neki Piraeus ili Marfin Popular za smeshan novac, i da se Antonic sa svojim pomagachima nadje ekspresno na ulici. Ako se ne bude osvestio i ne bude shvatio da mu preti opasnost da izgubi banku, onda i treba da je izgubi. Jeste, meni bi bilo zao, ljudi koji su investirali ce biti ochajni -- ali nece biti ni prva ni poslednja banka koja je izgubljena zbog osionosti menadzmenta a u sluchaju AGBN, pre bih rekao, neznanja da reaguje u datoj situaciji koje AGBN menadzment ne priznaje. Necu mnogo da ih kudim -- josh nije kasno da se uozbilje. Ali radi se bukvalno o nedeljama.

Shto se tiche shtetnih poteza po banku zbog, kako kazesh, patoloshke povezanosti sa bankom -- mislim da smo tu fazu proshli. AGBN ima 5000 akcionara, takodje mnogo stranaca medju njima koji bi mometalno odveli ceo menadzment pred sud ako bi se i posumnjalo da menadzment nije radio u interesu akcionara. Onda mislim da je jasno chime bi zamenio fotelju.

Nije kontradiktornost -- kao shto sam objasnio, mislim da bi menadzment lako odbio ponude koje nisu adekvatne SAMO u sluchaju da imaju plan odbrane i podrshku iskusnih internacionalnih savetnika. Sami ako budu krenuli u bitku, mislim da je jasno da nece umeti nishta konstruktivno da urade u sluchaju napada.

Ovo ne bi bila losha ideja -- da se mozda sazove vanredna sednica i da se zahteva od menadzmenta da se povede izbor inostrane investicione banke koja bi uradila analizu strategije i spremala banku za eventualiju javne ponude ili prijateljske transakcije sa nekom od zainteresovanih banaka. Mislim da postoji doza rizik da Antonic u nekom trenutku unajmi nekog od lokalnih genija, "savetnika" i "experata" koji blage veze sa zivotom nemaju. Josh jedna ideja bi bila zahtevati da se u AGBN uvede vishe nezavisnih direktora iz struke koji ce bolje supervizovati shta radi izvrshni odbor i koji ce uticati bolje na strateshke odluke.

Mislim da i mali akcionari mogu da povedu aktivniju kampanju da se menadzment aktivira. Ne znam da li se secash skoro je bio sluchaj kada su se osmorica bivshih zaposlenih u investicionoj banci Morgan Stanley skupila i napravili web site i krenuli da tuku po tadashnjem management-u. Evo ti pogledaj web site: www.futureofms.com -- dok ih na kraju nisu primorali da daju ostavke, evo chlanak: http://money.cnn.com/2005/06/13/news/fortune500/moragnstanley_ceo/index.htm

Neshto slichno bi moglo da se napravi i u ovom sluchaju. Verujem da ima dosta domacih relevantnih medija koji bi ispratili slichan dogadjaj recimo B92, Ekonomist, itd. :) :) :)

Ha, Ha, Ha... Pun sam sjajnih ideja!!

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
komsinica
Partner
Partner



Broj poruka : 122
Points : -3
Datum upisa : 23.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 20:52

Ma ti i ja smo se vec dogovorili. Tebe da uzmu za savetnika a meni 850EUR po akciji i odma' idemo da se pobratimimo pa posle da i ja imam bogatu familiju lol!

Vidi, to da imaju sta da kazu ali ne znaju kako, meni to ne pije vodu. Licno sam imao priliku da razgovaram sa Antonicem i on mi se cak hvalio da su za svoje marketinske "poteze", dobili neke silne nagrade ??!! Stav mu je otprilike bio da sve to oni u banci znaju da rade i da im ne treba niko sa strane. Koliko znaju da rade vidi se po situaciji ali nije da oni ne znaju nego nece. A nece jer se plase da ce doci neko pametniji pa oni nece moci vise da budu "glavni u drustvu". Da je kod Dusana sazrela ideja o strateskom partneru lako bi se organizovao ili da mu veliki koji imaju vecinu jasno stave do znanja sta treba da radi a ne da on spasava banku od drzave a sve vreme zna da mora da se plati. Pa ne odlucuje PWC sta se placa a sta ne nego sud, a sud ti je vlast a vlast ti je NBS. Drugim recima ako nije hteo da se tuzi sa drzavom koji djavo mu znaci misljenje revizora, samo su mu uzeli pare. Da nije hteo ove iz G17 da plasi tim dokumentom pa je zato ispao mudar pregovarac. Ili mu je taj papir trebao da bi dezavuisao akcionare dokumentom koji, ispostavilo se, n i k a k v e tezine nema osim ako se ne upotrebi da se stvari teraju do kraja, sto banka nije uradila. Nego je bilo, gde sad da se tuzimo, vlast je to, upropastice banku bla,bla,bla. A na pretprosloj skupstini, arogantno i odlucno NE dok nije drpio novac iz dokapa. I posle on odbranio banku. Ma on je odbranio samo svoju fotelju a ne banku i to preko nasih ledja, ovi iz agencije da su hteli uradili bi to po nominali nego se verovatno pobunio neko od stranaca pa su morali i oni da popuste. I sad mi da ga ucimo da tuzi revizore i kako da odradi marketing?? Smejurija. Nego meni je enigma ponasanje velikih, to nikakp da povatam konce a ako bi oni inicirali Vanrednu Skupstinu imali bi debelu podrsku malih, ljudima se smucilo ovo mrcvarenje. Ako vec treba da leti na ulicu daj da se to uradi sa sto manje stete po banku a ne da ga puste da rovari pa da posle bude "sto jedan blesav zamrsi 100 pametnih ne znaju da odmrse". Covek treba da shvati da radi za investitore a ne oni za njega. Moram opet da primetim kontradiktornost, napisao si ranije da nije on toliko bitan (to sto javno iznosi da nije razmatrana ta opcija) za prodaju banke a sada ga etiketiras kao glavnog kocnicara?? Uostalom, ako smem da budem toliko slobodan, da li si imao prilike da mu licno saopstis predloge koje si ovde spomenuo i kakva je njegova reakcija?

Da lose koriste novac iz dokapa zakljucujem po i dalje velikim rezervisanjama od strane NBS sto znaci da su i dalje u zoni "losih" plasmana odnosno da karticarstva, rada sa stanovnistvom i privredom i pametnih ideja jos uvek nema. Ajd sto ti kazes da im tu damo i malo lufta ali 2 - 3 kvartala je mnogo. Do nove godine treba sve to da prepeglaju inace cemo se svi cesati. Jedna krsina Credy banka se trguje na skoro 4 PB a prave minus 60 mil dinara a ova nasa sirotica zbog strogog tate ne moze ni da se pojavi na strafti a kamoli da se "dotera". Nece Antonic da prepusti svoju "bebicu" drugome pa trpe akcionari.

Koliko znas o Radu Sustaru koji je na prosloj skupstini zastupao 120.000 glasova? Da li je on covek koji bi mogao da pokrene stvari i ponovo okupi velike radi zajednicke strategije, one koja bi dovela do uspesne prodaje banke? Nadam se da je to i cilj velikih, prodaja za debele pare, jer sumnjam da ovi nasi mogu od banke da naprave masinu koja ce "proizvoditi" 20% ROE pa da se strateski zadrze na ovoj hartiji.

Ajde da ti se ne zahvaljujem stalno na odgovorima nego kad se nakupi materijala castim pice :drunken:
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)   Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO) - Page 5 Icon_minitime8/26/2007, 23:03

Moguce je da je tako kako kazesh -- mozda je suvishe oshtro sugerisati da sve znaju a da nece. Aj' za taj marketing, to bi trebalo da znaju. Za finansijske aspekte, strategiju i odbranu sam siguran da ne znaju nishta -- lichno sam se u to uverio. Slushaju neke lokalne klince koji samo po ceo dan shpekulishu i lupaju, a chuo sam da je navodno i Djelicev Altis negde u tu prichu uglavljen -- ne znam na koji nachin i kojom tezinom, ali znajuci shta su do sada uradili siguran sam da nishta shto bi ozbiljno dodalo vrednot banci nije u pitanju. Bilo kako bilo, svi ti lokalni likovi tipichno nemaju pojma o chemu prichaju niti imaju adekvatno iskustvo -- tako da se pricha na tu temu, nazalost, uglavnom svede na puko nadmudrivanje bez konkretnih zakljuchaka/odluka/rezultata.

Moja je ocena da je ideja o ino kupcu bila vrlo zrela proshlog leta. Navodno je OTP bio u ozbiljnim razgovorima, ali su se fokusirali na Kulsku u momentu kada su ukapirali da AGBN ima nerazreshenih pitanja sa drzavom. Pa i tu kantu Kulsku preplatishe zestoko Madjari 2.95x PBV i to na kapital/aktiva racio od 40.4% -- ta mi je transakcija najbolji reper da AGBN vredi "barku" punu love. Mislim da vishe nije jednostavno organizovati prodaju AGBN jer smo sada u domenu javnih ponuda hiljadama akcionara. Vrlo je teshko organizovati konzorcijum akcionara za aukciju -- prvih 100 kontrolishe oko 80% banke pa njih mozda bilo moguce organizovati, ali je veliki problem shto niko od njih ne bi bio spreman da daje kupcu bilo kakve znachajne reps & Warranties u kupoprodajnom ugovoru, sem mozda drzave sa svojih oko 21%. Sva sreca pa u sluchaju AGBN nema vishe problema sa minimalnom cenom po ovom bolesnom sprskom zakonu o preuzimanjima, mada i to moze brzo da se promeni.

Nemam mnogo uvida u to kako se ponashao Antonic po pitanju duga, verovatno zato shto sam se "kasno" ukljuchio. ;) Znam samo shta sam chitao u rachunima, revizorskim mishljenjima, prospektima, izveshtajima. Posmatram stvari i sa stanovishta trenutne situacije -- mislim da josh uvek ima materijala da se dobar posao uradi, shto je vrlo lako moglo da se ne dogodi da je odnos sa drzavom bio drugachijeg ishoda.

Mislim da donekle mogu da razumem ponashanje krupnih akcionara -- prvo, verujem da vrshe nekakav vid aktivnog pritiska na menadzment da budu transparentniji i aktivniji. Drugo, mislim da su svesni da bi vanredna sednica na kojoj bi se razruchanavali sa menadzmentom mogla imati pogubne posledice po banku -- najvishe zbog dodatnog unishtavanja vrednosti banke i neizvesnosti koju bi high profile negativna kampanja vezana za AGBN mogla imati na banku u bliskoj buducnosti. Koji je rizik drzati isti tim u banci, ali na fin i kulturan nachin slati mu poruke shta se od njih ochekuje... or else! Mnogo manji rizik nego da se krene u negativnu kampanju koja moze biti zloupotrebljena pa da neki Bank of Moscow ili, josh gore, neki indijanci tipa Marfin Popular ili neki slichan prevarant uzme banku za smeshan novac.

Mislim da nisam bio jasan, pa zato mozda izgleda kontradiktorno. Samom chinjenicom da je banka sada javna kompanija sa 5000 akcionara i da smo u domenu javnih ponuda za preuzimanje, Antonic vishe apsolutno ne kontrolishe proces prodaje banke. Koliko vec sutra neko moze da lansira bid bez ikakve konsultacije sa Antonicem i da ga pri tom bash briga shta Antonic misli ili shta ima da kaze po pitanju ponude. Ipak, mislim da bi menadzmentimao vrlo znachajnu ulogu ukoliko bi proaktivno, zajedno sa savetnikom koji je neophodan, krenuo u realizaciju aktivne odbrane i bolje komunikacije sa investitorima -- u tom scenariju bi kako kazesh bio "glavni kocnicar". Naravno, apsolutno ne mislim da on treba da kochi svaku transakciju -- njegov je posao da za akcionare dobije transakciju koja: a) ima odlichnu industrijsku logiku za banku, zaposlene i klijente, i b) je fer za akcionare sa finansijske tacke gledishta -- znachi po adekvatnoj ceni. Kratkorochni rizik za AGBN je losha javna ponuda -- zbog toga treba raditi na planiranju nachina na koji treba blokirati ponude koje dolaze od inferiornih igracha i chija je finansijska ponuda nezadovoljavajuca -- tu ce proaktivni menadzment imati kljuchnu ulogu (kao uostalom i u svim ostalim slichnim transakcijama).

Da, imao sam prilike da prezentujem vecinu ovih ideja direktno AGBN. Konkretnu reakciju josh uvek nemam -- javicu kada i ako je bude bilo. ;) ;) ;) Generalni utisak koji sam stekao da je to ekipa koja na stvari ne gleda na taj nachin i za koje je takav pristup problemu velika nepoznanica.

Rezervisanja ne bih uzeo at face value shto se kaze -- mislim da je veliki deo povecanih rezervisanja ono shto je zaostalo sa kraja 2006 (nemam tachnu konfirmaciju koliko je tachno iz one revizorske cifre bukirano u 1H 2007). Do nove godine, da -- ja bih im dao fore chak i do kraja Marta 2008 da upeglaju "equity story" za AGBN i popenju cenu na RSD 45k do 50k. Credy se po mojim rachunicama trguje na 3.36x PBV -- ja mnogo volim tu banku jer mi se chini mnooogo jeftina. AGBN mislim da ima plafon od oko 2.8x do 3.2x PBV u transakciji zbog vrlo visokog kapital/aktiva racija.

Ne znam nishta o tom choveku -- ko je on? Ako su uspeli da okupe toliki broj akcija -- to je sjajno. Ja bih voleo sa njim da pricham. Mislim da bi trebalo 2x vishe akcija okupiti i pokushati da se napravi blok od oko 33% do 35% da bi imali akcije koje bi mogle da blokiraju odluke banke -- u tom sluchaju takav je blok apsolutno u stanju da materijalno utiche na odredjivanje daljih koraka koje ce banka preduzimati.

Da, ja mislim da je strancima to cilj -- da izadju iz AGBN sa odlichnom zaradom. Medjutim moraju da shvate da je vreme organizovanih i lakih aukcija proshlo -- stvar se zakomplikovala onog momenta kada si izashao na berzu i postao javna kompanija koja mora da poshtuje minimum standarda komunikacije i poslovnosti koji, slazem se, ponekad se chini AGBN nema. Pitanje je koliko i ti veliki kapiraju koliko je situacija oko potencijalne prodaje zamrshena...

Evo npr gledam ove muchenike Makedonce sa ovom njihovom kilavom Komercijalnom bankom. Pokushavaju da je prodaju vec godinu ipo dana bez ikakvog uspeha -- imali su ponude proshle godine u Novembru koje su doshle na vrlo niskom nivou, pa su odbili da prodaju banku. Evo sada chak nisu ni uspeli da formiraju novi akcionarski pakt koji bi kontrolisao bar 51% akcija i koji bi ovlastio menadzment da direktno pricha sa zainteresovanim kupcima -- uspeli su da skupe svega 31% akcija -> http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=15569

To ti je neka slichna pricha kao i sa AGBN. Chask su i ti muchenici dole imali neke finansijske savetnike, pa su onda skoro pogreshno odluchili da im oni vishe ne trebaju pa sad neshto sami mute -- eto vidish dokle su stigli: nigde. A banka i dalje tavori i gubi trzishte iz kvartala u kvartal. Ovi iz AGBN moraju da reaguju momentalno ako misle da izbegnu kompletan dizaster -- nema im druge.

Ako me naljute odoh ja da savetujem nekog agresivnog kupca -- ako ovi nastave da cute, to bi bila najlaksha akvizicija ikada uradjena! ;) ;) ;)

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
 
Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (PRVI DEO)
Nazad na vrh 
Strana 5 od 29Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (II DEO)
» Agrobanka a.d. Beograd - AGBN (III DEO)
» Agrobanka - AGBN (III DEO)
» Agrobanka - AGBN (IV DEO)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Arhiva Belex Cluba-
Skoči na: