BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS

Ići dole 
+145
GagarinM
Bobo011
Bul1
Huls
Deniko
DejanJ
BiznissBL
Alonisos
Nisam lep al sam glup
Bond
boban75
Tango
Nikolaj3
mirjana mirjana
(NE)sudjeni milioner
adamm
Mojzes
Boki72
bonzobgd
FatCat
Big Brle
Dragivoje
mili61
Von Misha
Jegulja
Cicija
Colle
Aca123
Trade Now
Gocili
gaggii
Nisimo23
Jovan I
Aritmeticar
Teletrader
Roman Abramovich
arsen123
goxi
Toplica
Tom80
Big Mile
Vladulns
zoki zoca
BBrroo
Zeljko321
pepermint
beljic100
Lucca Brazzi
Folio
Joca
Panta
Colin Farrell
Popaj
draggon
pvarot
Dragan555
Cucla
Pera Božić
Peka
boxxi
C R A Z Y
Nikola
Ars Vivendi
Djepeto83
Boranija
Zexx
Dragan11
Gashi
Peki
Zile
zveki
Maxx
Al Kapone
MORNAR
muitobom
Fast
Momir
Limited011
Smile
Lutvi
Frenky
Kopac
Beli
Aleks
Taliban
Tods
Maca
Dalaj Lama
Sahbaz
Delboj
Mitar
Dkolak
Dmitar
Sofke
Guverner
Ceras
Drag65
Fmember
Borodino
Radoznalac
stock
iki
Boby
vajabaja
Steve McQueen
Mistery 011
Lord Stem
Sutra
Sheriff
GB
Novosadjanin007
Centrum
Sasa965
Dnenad85
Igor-NS
Drag_Mlad
Vladimirmitr
Greta
Milica1
bonum.mm
Jovana2009
Berza011
Dax
MarkoJTD
Mikans
vatreni
Yudejavu
Malo_pomalo
MilanLaki
pepsiman
Lilihip
Broker-YU
Centurion
Ris
Kobe Bryant
HUACHUMA
StefanMR
Atomski mrav
StefanoProdi
Dusan
gogloee
BoS
Friz
AliAli
Sneki
149 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime4/29/2014, 15:31

Ažuriran informator:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Pera Božić
VIP
VIP
Pera Božić


Broj poruka : 96
Points : 436
Datum upisa : 01.02.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/15/2014, 14:49

PREDLOG ODLUKE ZA TAČKU 4. DNEVNOG REDA: 
 
Odluka o dobiti 
 
Na osnovu odredbi čl. 329 stav jedan tačka 7) i 367 Zakona o privrednim društvima,a na predlog 
Odbora direktora Messer Tehnogas AD, Beograd sa sednice održane 09.05.2014.godine, 
Skupština akcionara je usvojila javnim glasanjem, aklamacijom, sa ___ glasova, *uključujući 
glasove u odsustvu*, odnosno___% od ukupnog broja akcija sa pravom glasa usvojena je 
sledeća; 
 banda!!!
ODLUKA 
 
Konstatuje se da je Messer Tehnogas AD, Beograd uspešno završilo poslovnu 2013. godinu i 
ostvarilo dobit. Ostvarena dobit nakon oporezivanja iznosi 479.375.076,23 RSD. 
 
Ostvarena dobit za 2013.godinu ostaje neraspoređena. 
 
Obrazloženje 
 
Kako je planom poslovanja za naredni period predviđeno ulaganje u nove investicije i razvoj 
poslovanja i održanje pozicije u Srbiji i regionu jugo-istočne Evrope doneta je Odluka kao u dispozitivu.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/15/2014, 16:40

Al zato jednog dana kada kapne dividenda... :)
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/15/2014, 16:47

Nikad.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 422
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1383
Datum upisa : 22.06.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/15/2014, 16:52

Kao sto kaze nash narod , mozda hoce al" na sveti nikad...
Nazad na vrh Ići dole
Gashi
VIP
VIP
Gashi


Broj poruka : 81
Points : 213
Datum upisa : 26.04.2013

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/18/2014, 16:36

Kompanija radi odlicno i koristi manjlivost zakonske regulative nase bogate drzave koja dozvoljava investiranje dobiti u inostranstvo bez placanja poreza.

Trenutno ima akumuliranu dobit od 85 mil EUR . Da je isplacena dividenda par mil EUR bi islo u drzavnu kasu na ime poreza... ovako pomazemo u ovim teskim vremenima otvaranje radnih mesta u okolnim drzavama

Kao privatna kompanija koja se ne listira ni na jednoj berzi oni nemaju razvijenu korporativnu kulturu.

Nasa drzava nije zainteresovana za zastitu manjinskih akcionara koji su prepusteni sami sebi u anemicnim pokusajima pojedinaca voljnih da zrtvuju svoje resurse za opste dobro.

Zao mi je onih koji su se nadali promeni politike isplate dividndi. Da bi do toga doslo potrebno je izvrsiti promenu trenutnog zakona i uvesti odredbu nesaglasnosti manjinskih akcionara prilikom odluka o raspodeli dividendi . 

Da li neko zna kako je predstavljena vrednost zemlje koju kompanija poseduje ?  Koliko vidim oko 10 hektara zemlje u Petorvcu na Moru, samo ta pozicija mora da vredi barem 1/5 trenutne kapitalizacije na berzi ...
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/18/2014, 21:14

Gashi,

Imaj u vidu da je neraspoređena dobit računovodstvena kategorija i akcionari mogu samo da sanjaju raspodelu takve i tolike dobiti. Pogledaj bilanse i videćeš da je ta dobit već "rasporoređena". Eventualno bi mogla da se isplati dividenda iz gotovine i kratkoročnih finansijskih plasmana, što je najviše 1.9 milijardi dinara (odnosno 2.3 milijarde konsolidovano). Ostala "neraspoređena" dobit je već odavno uložena u projekte i ko zna šta.

Briga o malim akcionarima je prilično loša (skoro nepostojeća), što sam imao priliku da se uverim prilikom jedne poslovne posete firmi pre par godina, verujem da se ništa nije promenilo od tada.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gashi
VIP
VIP
Gashi


Broj poruka : 81
Points : 213
Datum upisa : 26.04.2013

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime5/19/2014, 10:05

Dusane,

gledao sam preko google maps-a lokacije oko Petrovca na moru ali nikako ne mogu da nadjem poziciju tih famoznih 10ak hektara, mozda neko od clanova zna bolje taj kraj bivseg nam dela drzave. Indikativna mi je velicina parcele u odnosu na velicinu trzista, skoro 2x veca od centrale u Bgd-u...

u Srbiji je "knjigovodstvena kategorija"    briga o pravima radnika u privatnim kompanijama :bicevanje:a da ne pominjemo brigu o manjinskim akcionarima koji se svode na domen anomalije privrednog ekosistema. Licno mislim da 2.3 milijarde din nije mala suma (40ak% trenutne kapitalizacije).

Nazalost na uredjenost trzista je uticalo namigivanje i saputanje velikih akcionara prilikom donosenja vazece zakonske regulative, rezultate svi mi sada zivimo. Beogradska berza knjizi gubitke godinama, postavlja se pitanje potrebe za ovakvim trzistem uopste. 

Nazalost iako je ovo odlicna hartija po pokazateljima i performansama menadzmeta dok god je ovakvo regulatorno okruzenje njima nije u interesu da nesto menjaju. FF je nizak, nisu u index korpi, likvidnost opada ... naravno svi ovi trendovi su u situaciji kada firma odlicno posluje ... ne znam gde bi se cena zaustavila da rade sa gubitkom.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime6/6/2014, 16:34

Promene: 17.04. - 06.06.2014. (T-3) ili 14.04. - 03.06.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 11bq6if
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime6/13/2014, 17:26

Promene: 06.06. - 13.06.2014. (T-3) ili 03.06. - 10.06.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 2v9ugya
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime7/9/2014, 16:39

Promene: 13.06. - 09.07.2014. (T-3) ili 10.06. - 04.07.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Osbdhz
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 536
Points : 1938
Datum upisa : 19.03.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime8/7/2014, 19:53

Polugodišnji rezultati H1 2014
[You must be registered and logged in to see this link.]

Konsolidovani polugodišnji H1 2014
[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
Pera Božić
VIP
VIP
Pera Božić


Broj poruka : 96
Points : 436
Datum upisa : 01.02.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime8/8/2014, 09:45

Rashodi po osnovu obezvređenja potraživanja 871.643.000,00 rsd
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime8/21/2014, 18:05

Promene: 09.07. - 21.08.2014. (T-3) ili 04.07. - 18.08.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Jhfy2q
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime9/1/2014, 19:41

Promene: 21.08. - 01.09.2014. (T-3) ili 18.08. - 27.08.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Hwwar8
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime9/11/2014, 12:02

Ernst Bode: Dobar lider motiviše ljude

Uspešan u poslovnim krugovima Ernst Bode, izvršni direktor Messer Tehnogasa, kaže da voli da radi sa ozbiljnim ljudima sportskog duha. Smatra izuzetnim uspehom to što karijeru gradi 25 godina u istoj kompaniji, ali ne libi se prizna i svoj neuspeh.

Koja je po vašem mišljenju najvažnija reč za uspeh u poslu?

Ljudi. Kapacitet i strast ljudi su ključ za uspeh. Sposobni ljudi umeju da ni iz čega naprave nešto. Drugi ništa ne naprave iako sve imaju.

Sa kakvim timom najviše volite da sarađujete?
Volim da radim sa ozbiljnim ljudima koji zrače pozitivnom energijom i imaju sportski duh. To su ljudi sa proaktivnim stavom, koji su voljni da uče i uspeju. Ljudi kojima nije samo na umu šta mogu da učine za sebe, već ljudi sa strašću, koji žele da napreduju i da zarad pobede i radosti budu deo pobedničkog tima. Igrače, ne posmatrače.

Koliko ste se promenili tokom vaše liderske karijere?
Pretpostavljam da sam postao hladniji i nestrpljiviji.

Koja su vaša tri životna i poslovna principa?
Pravednost. Poverenje. Poštovanje.

Šta je ono što čini dobrog lidera?
Sposobnost da motiviše ljude, da stvori atmosferu entuzijazma za zajednički cilj. Da bude čovek od poverenja i da veruje ljudima sa kojima sarađuje. Onaj ko ume da izvuče najbolje iz ljudi i uživa u uspesima tima, ponekad čak i bez priznanja. Sportista koji uživa u sportu. Onaj ko je u stanju da na svoj posao gleda ne samo kao na način da obezbedi život za sebe i svoju porodicu, već onaj koji je u stanju da ide korak napred i da uživa u poslu, kao što neko uživa u hobiju.

Koja je vaša najveća slabost, kao nadređenog?
To što možda ponekad tražim previše. Takođe, ponekad naglo reagujem. Tako se desi da sam u nekim prilikama budem dobar i pravedan, a nekad može nagativno da utiče na ljude oko mene.

Na šta ste naročito ponosni u svojoj karijeri?
Na činjenicu da poslednjih 25 goduna radim za Masser, što sam gradeći karijeru u istoj kompaniji menjao pozicije i zemlje u kojima sam radio. I na to što sam, po oceni drugih, u Masseru ostavio pozitivan trag.

Šta je vaš najveći poslovni neuspeh?
Moje najbliže kolege znaju. Danas sam još ubeđeniji, kada je reč o tom neuspehu, da je strateška odluka bila opravdana. Međutim, izgubili smo projekat i još me to boli.

Koje su karakteristike vašeg idealnog poslovnog partnera?
Ozbiljan i pametan. Posvećen i pouzdan.

Koja tatktika vas nikad nije izneverila?
Uloži vreme i energiju. Slušaj, uči i fokusiraj se na suštinu.

Koliko vremena provodite na poslu?
U kancelariji sam sigurno više od prosečnog zaposlenog, ali moj posao se u suštini nikad ne završava. Međutim, srećan sam, jer je moj posao i moj hobi.

Koji je vaš najveći izazov?
Najveći izazov je biti zadužen za 11 zemalja jugoistočne Evrope, a istovremeno balansirati između različitih kultura, mentaliteta, stavova i načina razmišljanja, a da pri tom sve funkcioniše kao celina. Takođe, nije lako donositi strateške odluke i istovremeno ispunjavati sve administrativne uslove koji su nekad mali, ali mnogobrojni.

Poznati ste kao uspešan čovek. Koja je tajna vašeg uspeha?
Poverenje koje imam od kompanije i sloboda da stvaram, shvatam kao veliku privilegiju. Veoma sam zahvalan svojim pretpostavljanima što su mi dali prostor i što prihvataju moje inicijative. Zbog toga im odajem priznanje.

Kada biste mogli da promenite jednu stvar u poslovnom okruženju u Srbiji, šta bi to bilo?
Bezbrojne, često i beskorisne birokratske procedure koje ometaju svaki napredak. Sve to prate spore procedure sudova i ponekad neshvatljive sudske odluke. Čini se da oni koji ne rade po zakonu su u stvari zaštićeni, a da pošteni moraju da se bore. Mogao bi da se stekne utisak da je zakon relevantan samo za neke ljude.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime9/29/2014, 21:14

Promene: 01.09. - 29.09.2014. (T-3) ili 27.08. - 24.09.2014.


Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 2reh014
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/9/2014, 16:37

Promene: 29.09. - 09.10.2014. (T-3) ili 24.09. - 06.10.2014.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 4lks2x
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/10/2014, 09:01

Ovi ne dele dividendu.???
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Gashi
VIP
VIP
Gashi


Broj poruka : 81
Points : 213
Datum upisa : 26.04.2013

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/10/2014, 15:21

Do sada nikada nisu delili dividendu ali zato mr. Bode cesto deli vredne lekcije/savete preko novina  od

Ono jes' istina u ovo tesko vreme krize koristila se dobit iz Srbije za otvaranje novih radnih mesta u drzavama regiona ... pa to akcionarima (kojima je novac ionako samo draga uspomena) dodje kao moralna umesto materijalne dividende.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/23/2014, 22:00

Promene: 09.10. - 23.10.2014. (T-3) ili 06.10. - 20.10.2014.


Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 2145bte
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/25/2014, 16:43

Kompanija "Messer Tehnogas" juče je u Pančevu otvorila novu punionicu helijuma u koju je uložila 5 mil EUR.

Otvarajući ovo novo postrojenje, u prisustvu velikog broja poslovnih partnera, Ernst Bode, potpredsednik "Messer Grupe" za jugiostočnu Evropu i izvršni direktor "Messer Tehnogasa" je rekao da je kompanija na ovaj način zaokružila svoj proizvodni program i sa proizvodnjom helijuma se svrstala u vodeće gasarske kompanije.

- Ovo je jedino postrojenje ovakve vrste na potezu od Budimpešte do Atine. Posebno mi je drago što ćemo od sad našim poslovnim partnerima moći da garantujemo pouzdano snabdevanje helijumom - rekao je Bode.

Helijum se uglavnom upotrebljava u bolnicama kod sistema magnetnih rezonanci, kao i za sisteme koji se uglavnom koriste u naučnoistraživačkim ustanovama za spektroskopsko određivanje sastava materije, u istraživanjima fizike čvrstog stanja na niskim temperaturama. Tečni helijum ključa na −269°C i omogućava superprovodnost u magnetu. Čist helijum ima najveću primenu u analitici, u različitim laboratorijama: u industriji, a koristi se u istraživačkim laboratorijama, u naučno-istraživačkim centrima, različitim nezavisnim kontrolnim telima, u automobilskoj industriji za erbegove, za meteorološke balone i balone za nadzor službi bezbednosti, a za tehničko ronjenje na većim dubinama koriste se mešavine sa helijumom.

Milica Grković, rukovodioc prodaje specijalnih gasova i pripadajuće opreme u kompaniji "Messer Tehnogas", kaže da je veliku ulogu na odluku o ovoj investiciji odigrala svetska kriza u snabdevanju helijumom, koja je započela 2011, a kulminirala krajem 2012. Početkom jula ove godine postrojenje je bilo pušteno u probni rad.

- Helijum stiže u specijalnim cisternama pa smo zbog toga morali da kupimo tri cisterne iz SAD marke Garner gde jedna košta 750.000 dolara. Planirani kapacitet za puniocu je jedna cisterna mesečno koji ćemo postići u drugoj polovini 2015. godine - kaže Grković.

Kompanija "Messer" ima tri centra za punjenje i isporuku helijuma: u Francuskoj, Švajcarskoj i Austriji. Interesantno je da "Messer" u Švajcarskoj snabdeva CERN, dok Austrija snabdeva Srednju i Jugoistočnu Evropu. Na osnovu potreba u zemlji i regionu, kao i projektovanog kapaciteta, planirano je da se 20 odsto proizvodnje plasira u Srbiji, a 80 odsto proizvodnje izvoziće se u: Tursku, Bugarsku, Rumuniju, Grčku, Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru, Republiku Srpsku i Federaciju.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/25/2014, 16:49

Ovi ce da dele dividendu, izgleda mi. Stize helijum itd. Super. ajkula titanik viljuska kod
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Gashi
VIP
VIP
Gashi


Broj poruka : 81
Points : 213
Datum upisa : 26.04.2013

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime10/27/2014, 07:51

Da ima volje emitenta ova hartija bi mogla da bude jedna od propulzivnijih na BELEX-u. Ovako pod toplim pokrivacem diskutablne regulative oni tavore i koriste dobit za akcionarima slabo valorizovane projekte van granica Srbije.

Kako je dominantni oblik vlasnistva Messer kompanija "private" ovde je realniji squeeze out od neke politike redovne podele dividende.

Nadam se da gresim ali kada bi se TGAS samo malo ugledao na DINN sto se tice kulture korporativnog upravljanja cena bi poput balona punjenog domacim helijumom brzo otisla pod oblake...a to bi posle bilo suvise skupo za otkup.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime11/24/2014, 12:11

Pritisak u boci

Pre 4 godine, poslovni prihod Messer Tehnogasa popeo se na 4,88 mlrd dinara (rast od 20,5% u odnosu na 2009.), dok je poslovni dobitak bio 1,14 mlrd dinara (rast od 43,7%) a neto dobit 991,9 miliona dinara. U 2011. pokazatelji prihoda i dobiti nastavljaju rast, uz zadržavanje relativno niskog niva zaduženosti. U 2012. godini, menadžment - u napomenama uz pozitivne finansijske izveštaje - upozorava da najveća opasnost po poslovanje u toj godini činjenica da se povlači njen najveći kupac - US Steel. Rezultati za prošlu godinu, uz prihod od 5,61 mlrd dinara donose pad dobiti od 13,4% usled „povećanih troškova materijala“ (u prevodu: tolikog rasta cene struje za korisnike na visokom naponu da je Messer Tehnogas postala prva firma u Srbiji koja je raskinula ugovor sa EPS-om i od tada se snabdeva kod slovenačkog GEN-I) kao i pad neto dobiti od 22%, a takav trend nastavljen je i u prvoj polovini 2014.

Prvo poluogođe, kako je ova kompanija saopštila preko Beogradske berze, obeležilo je obezvređenje potraživanja. Tehnogas je u prvih šest meseci ostvario poslovni prihod od 2,9 milijardi dinara, što je 2,8% više u odnosu na isti period u 2013., dok je poslovna dobit opala 10 odsto, na 755,5 miliona dinara. Krajnji rezultat smanjen je za čak 96,6%, na 30,3 miliona dinara, a razlog za to leži u „ekspanziji ostalih rashoda“, odnosno, pre svega troškova po osnovu obezvređenja potraživanja koji su skočili sa 385,6 miliona dinara u 2013. godini na 904,5 miliona dinara u prvih šest meseci tekuće godine, stoji u obaveštenju akcionarima Messer Tehnogasa.

Nije teško zaključiti koliko je čvrsta veza snabdevača tehničkim gasovima sa srpskom industrijom, u kojoj su bivši metalski giganti listom zakatančeni ili su u restrukturisanju, gde nekih značajnih potrošača poput Prve iskre iz Bariča više nema, u kojoj više ne radi Železara niti velike privatne kompanije koje su kreirale tražnju za industrijskim gasovima, kao što je, recimo, Fabrika akumulatora Sombor. Ta kompanija u vlasništvu „Farmakoma MB“, koga tabloidi uveliko vide pred stečajnim sudijom, samo je jedna među velikim privatnim proizvođačkim firmama koje danas, u najboljem slučaju, mogu da se nadaju da će im poverioci prihvatiti „unapred pripremljeni plan reorganizacije“ i da neće završiti na dobošu.

Investicije i izvoz

Dok se u našoj deindustrijalizovanoj privredi prerada hrane još kako-tako i drži, u razvijenijim zemljama veliki potrošači industrijskih gasova su reciklažna, elektronska ili hemijska industrija. „U Srbiji ima puno neiskorišćenih kapaciteta, puno šansi ili potencijala da se neka proizvodnja organizuje ili obnovi. Efikasna upotreba industrijskih gasova danas, međutim, podrazumeva i spremnost na investiranje u pogone, u tehnologije, u nova znanja koja su put do novih i savršenijih proizvoda“, kaže Dušan Batalo iz Messera. On skreće pažnju na to da je u domaćoj javnosti manje poznato da u okviru nemačke grupacije najpoznatije po gasu posluje i Messer Cutting Systems, kompanija koja proizvodi CNC mašine za precizno sečenje metalnih ploča, a „metalsku“ ponudu upotpunjuje proizvodima za zavarivanje, lemljenje i metalizaciju Castolin Eutectic, što su i prikazali posetiocima 27. međunarodnog sajma procesne industrije Procesing 2014, čiji su ove godine bili generalni pokrovitelj. Batalo objašnjava da materijale za varenje ili reparaciju podjednako koriste kućni majstori, mala preduzeća i radnici velikih sistema. On problem, ipak, vidi u tome što je u našoj zemlji prodato tek desetak CNC mašina, što je popriličan uspeh za kompaniju ali je, kako ocenjuje naš sagovornik, daleko od onoga što bi bila poželjna potražnja. „Naša industrija obrade metala kasni za Evropom jedno dvadeset godina a pri tome, nažalost, kompanije i dalje akcenat pri nabavci opreme stavljaju na nisku cenu a ne na kvalitet. Ko ne ulaže u kvalitet neće dobijati ozbiljne narudžbine pa će izostati i razvoj“, upozorava Batalo.

Sam Messer investirao je ukupno oko 100 miliona evra u svoje pogone u Srbiji, od toga pre sedam godina oko 40 miliona evra u fabriku za razlaganje vazduha u Smederevu dok najavljuje da će izdvojiti oko 20 miliona evra za fabriku kiseonika i azota u Boru, koja bi trebalo da radi za novu Topionicu a što će, možda, ublažiti udarac koji je Messeru nanet odlaskom US Steela. Do kraja godine očekuje se i svečano puštanje u rad punionice helijuma u Pančevu, što znači - u teoriji - da bi makar jednu nestašicu gasa Srbija mogla lakše da prebrodi. Naime, kada CERN puni magnete na Velikom hadronskom kolajderu, nastaje opšta nestašica helijuma u svetu - eto nama prilike da se na vreme obezbedimo.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime12/18/2014, 17:16

Promene: 23.10. - 18.12.2014. (T-3) ili 20.10. - 15.12.2014.


Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 15qspwz
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime2/2/2015, 20:42

Promene: 18.12.2014. - 02.02.2015. (T-3) ili 15.12.2014. - 28.01.2015.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 I4jouu
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime2/21/2015, 13:35

Kada jedna od dve visoke peći radi, Železara Srbijagasu plaća za gas oko 50 miliona dolara, a EPS-u za struju oko 40 miliona dolara godišnje, dok Železnice Srbije od Železare zarađuju 12, a Meser Tehnogas 20 miliona dolara godišnje.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime2/24/2015, 12:15

Sto znaci ako bi zelezara prestala da radi da bi TGAS imao ogroman pad prometa.
Nazad na vrh Ići dole
Mistery 011
VIP
VIP
Mistery 011


Broj poruka : 482
Points : 1945
Datum upisa : 22.02.2011

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime2/25/2015, 11:06

Vec je imao pad kad je otisao Us Steel, posle su to malo kompenzovali

_________________
Budi umeren i odmeren.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime2/26/2015, 12:43

Mistery 011 ::
Vec je imao pad kad je otisao Us Steel, posle su to malo kompenzovali
Imali su za pad prometa a ne za propast zelezare.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13731
Localisation : Novi Sad
Points : 51381
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime3/21/2015, 21:21

Promene: 02.02. - 20.03.2015. (T-3) ili 28.01. - 17.03.2015.


Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 2u44ju0
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime3/31/2015, 23:34

[You must be registered and logged in to see this link.]

Obracunska - 12 771

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime3/31/2015, 23:42

Neraspoređena dobit preko 9 milijardi...

Ako ovog novca nema na računima tj. ako je dobit raspoređena bez znanja akcionara to može biti krivično delo...
Nazad na vrh Ići dole
pvarot
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 50
Datum upisa : 22.10.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 12 Icon_minitime4/8/2015, 14:14

MarkoJTD ::
Neraspoređena dobit preko 9 milijardi...

Ako ovog novca nema na računima tj. ako je dobit raspoređena bez znanja akcionara to može biti krivično delo...

hahaahahahahahaha udrimile

to nije novac na računu, nego dobit svih prošlih godina, koja nije bila isplaćena (dividenda) odnosno odlukom skupštine pretovrena u kapital.

u svakom slućaju, TGAS je jedna perla ove berze. sliku malo kvare svakogodišnji otpisi (od oka 1,2mrd rsd) ali i sa tim corporate governance warning flagom ovo je value perla, bez sumnje

šta kaže švaba? kad će ovo zatvoriti? nakon prilično snažnog capexa u prošlim godinama, sad polako dolazi vreme da se ova struktura zatvori...
Nazad na vrh Ići dole
 
Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
Nazad na vrh 
Strana 12 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
» Luka Beograd a.d. Beograd - LBGD
» PZP Beograd
» BIP a.d. Beograd - BIPB 2. deo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: