BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Poštena (fer) vrednost akcije

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/1/2008, 18:49

Pravilnik o investicionim fondovima, računanje vrednosti imovine investicionog fonda.

link - http://www.sec.sr.gov.yu/index.php?option=com_content&task=view&id=168&Itemid=98&limit=1&limitstart=3

Podstaknut svojim neznanjem i neshvatanjem ovog pravilnika tražio sam i na drugim forumima objašnjenje koje niko nije znao da objasni na konkretnom primeru, počeo sam sam da istražujem i računam kako se utvrđuje ta čuvena fer vrednost akcije.

I onda sam danas čitao finansijski izveštaj Fime, odnosno izveštaj revizora u kojem je navedena fer vrednosti nekih akcija koje Fima ima u portfoliju.

Objašnjenje: pravilnik kaže da ako se u jednom trgovačkom danu trguje sa više od 1% ukupnog broja akcija, onda je fer vrednost ta koja je ostvarena na zatvaranju trgovanja za isti dan. Ako to nije slučaj (što je kod nas kod većine akcija slučaj) onda se sabiraju obimi iz prethodnih trgovačkih dana dok se ne dođe do zbira akcija koji prelazi 1% ukupnog broja akcija. Sabere se ostvaren promet i podeli sa brojem akcija i dobije se fer vrednost.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 01:05

Iz fiminog revizorskog izveštaja sam izvukao podatke za fer cene nekih akcija.
Ispod je postavljena tabela sa prikazom fer i realne cene na dan 31.12.2007.

Poštena (fer) vrednost akcije Fercenabi4

Pošto je berza tada bila u porastu, uglavnom se vidi razlika u korist realne cene, osim u par slučajeva, kod kojih je promet bio dosta manji, pa zbog toga i fer cena nije stigla da "isprati" taj rast.


Poslednji izmenio Dušan85 dana 4/12/2008, 01:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 01:10

Ovako izgleda obračun fer vrednosti, uzeo sam za primer AIKB

Poštena (fer) vrednost akcije Fercenaaikbqa2

Način obračuna:
- Prvo pravilo za obračun nije ispoštovano (1% tržišne kapitalizacije u jednom trgovačkom danu)
- Zbog toga se sabiraju prometi od prethodnih dana dok se ne dođe do zbira prometa koji je veći od 1% tržišne kapitalizacije (odnosno ostvaren obim veći od 1% ukupnog broja akcija).
- Kao što vidimo, bilo je potrebno 8 trgovačkih dana da bi se došlo do 1,13% istrgovanih akcija
- Promet se podeli sa obimom i dobije se fer cena.


Poslednji izmenio Dušan85 dana 4/12/2008, 01:24, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 01:14

Ovako izgleda fer vrednost AIKB na dan 01.04.2008.

Poštena (fer) vrednost akcije Fercenaaikb104bi1


Poslednji put izmenio Dušan85 dana 4/12/2008, 01:22, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
ZL
Just looking
Just looking



Broj poruka : 9
Points : 0
Datum upisa : 02.04.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Postena vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 02:11

Sta znaci postena vrednost akcije?
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 02:18

ZL ::
Sta znaci postena vrednost akcije?

Pa, lepo čovek u gornjim postovima objasnio pojam "poštena vrednost"...
Samo pročitaj!! :heart:


.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/2/2008, 21:55

Čitajući izveštaje ostalih fondova i uočio sam razlike u obračunu fer vrednosti. Ostali fondovi nisu računali cene kao Fima, nego su, ako nije zadovoljen prvi kriterijum (da promet na dan bude veći od 1% tržišne kapitalizacije) što je u većini slučajeva kod nas, onda po pravilniku uzimaju zadnju cenu koja je ponuđena na dan zaključivanja vrednosti.

Ali mi nije jasno onda kako su se cene IJ kretale skoro isto kao i Fimine, jer bi u tom slučaju fondovi mnogo više pratili kretanje indeksa, pošto ne dolazi do velikih razlika između fer i realne cene.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/8/2008, 21:36

Da konačno razrešim dilemu za fer vrednost. Danas sam dobio od Focus-a mail (neki dan sam ih zamolio za objašnjenje obračuna fer vrednosti) i upućujem im zahvalnicu ovim putem.

Fima je jedina koja koristi različit metod obračuna (koji sam gore i objasnio).
Svi ostali fondovi obračunavaju fer vrednost na sledeći način:

1. Ako se u danu za koji se obracunava vrednost IJ istrguje vise od 1% broja akcija u slobodnom prometu, onda je fer cena tih akcija prosecna dnevna cena akcija, dobijena deljenjem vrednosti prometa obimom trgovine za taj dan. Definicija broja akcija u slobodnom prometu data je u Metodologiji za izracunavanje indeksa BELEX15, izdatoj od strane Beogradske berze.

2. Ako ovaj uslov nije ispunjen, onda se u prethodnih 30 trgovackih (radnih) dana provera da li je u nekom bio ispunjen pomenuti uslov. Ako takav dan postoji onda je prosecna dnevna cena postignuta tog dana fer cena akcije.

3. Ako u prethodnih 30 radnih dana ni u jednom nije bio ispunjen pomenuti uslov, onda je fer cena akcija prosecna cena za poslednjih 5 radnih dana, dobijena kao aritmeticka sredina prosecnih dnevnih cena za poslednjih 5 radnih dana.

4. Ako u poslednjih 5 radnih dana nije bilo trgovine akcijama, fer cena je knjigovodstvena cena akcije.

Na ovaj način nedovoljno jasna pravila u Pravilniku o investicionim fondovima tumače i primenjuju Delta Plus i Dynamic, Raiffeisen Akcije, Focus Premium, Ilirika JIE, KD Ekskluziv i Citadel Triumf. Drugacije tumacenje ima Fima Proactive. Proces usaglašavanja je započet i uskoro treba očekivati novi Pravilnik o investicionim fondovima, koji ce sadržati jednobrazna pravila koja će primenjivati svi fondovi.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/17/2008, 14:53

Ovako izgleda kretanje fer vrednosti AGBN i AIKB od 07.04. do danas. Cene su utvrđene po 3. kriterijumu, pošto prva dva nisu ispunjena, znači aritmetička sredina poslednjih 5 trgovačkih dana za dati dan. Polje "razlika" predstavlja razliku između fer vrednosti i vrednosti na zatvaranju.

Poštena (fer) vrednost akcije 0bb637e2
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime1/11/2009, 15:26

Spominjao sam i pisao na temu fer vrednosti ranije, pa ću da dopunim svoje ranije tekstove, malo tekstom, a više grafikom. Ima ranije već objašnjeno kako se formira fer vrednost za obračun investicionih jedinica fondova u Srbiji, tako da to neću ponavljati. Ispod teksta su prikazani grafici sa fer cenom i tržišnom cenom, tako da možemo videti odstupanja fer vrednosti od tržišnih u obuhvaćenom periodu (16.10.2008-09.01.2009.)

Poštena (fer) vrednost akcije Dbef976ab0

Poštena (fer) vrednost akcije 3c47080ee5

Poštena (fer) vrednost akcije 99b79065fc

Poštena (fer) vrednost akcije A2a81ff851

Poštena (fer) vrednost akcije 53e8198736


AIKB, MTLC i VINZ imaju dosta veća odstupanja fer vrednosti zato što je kod njih ispunjen prvi uslov za formiranje fer vrednosti, dakle u jednom trgovačkom danu je istrgovano više od 1% akcija u free float-u. Kod JESV i ENHL nije bilo takvih događaja, pa je fer vrednost izračunata kao srednja vrednost poslednjih 5 trgovačkih dana (VWAP cena).

Primetno je da fer cena uvek kasni određeni vremenski period u odnosu na tržišnu, i to u oba slučaja, kada berza raste, ali i kada opada. Kad god su bile neke veće dnevne promene vrednosti investicionih jedinica, to gotovo uvek znači da se desila značajna promena fer cene neke od akcija koje fondovi imaju u svom portfoliju. Recimo, 05.11.2008. se dogodio značajan pad vrednosti IJ skoro svih fondova, jer svi poseduju AIKB (vidi se na grafiku drastičan pad fer vrednosti, sa 4.623 na 2.564 dinara po akciji). Slično se dogodilo i sa VINZ 27.11. što se takođe vidi na grafiku.

Skok berze krajem decembra se slabo osetio kod fondova upravo zbog ovakvog obračuna fer vrednosti, a u međuvremenu je berza ponovo počela da pada tako da će cene IJ biti približno na ovim nivoima i počeće da padaju ako se nastavi sunovrat berze. Izuzetak je Delta Dynamic, njihova IJ je rasla zbog povećanja vrednosti IKRB, KOPB i BDNS koje ostali fondovi nemaju.

Sledeće nedelje će biti korekcija fer cena VINZ i PKBT. VINZ ima većina fondova, dok PKBT ima samo Citadel Triumph. Trenutne fer i tržišne cene za neke akcije možete videti na dole prikazanoj tabeli. Ako se cene vrate na ove nivoe na kojima su fer cene, onda ni neće biti značajnih odstupanja cena IJ. U slučaju korekcija cena na trenutne tržišne cene, sve IJ fondova koji imaju AGBN, AIKB, MTBN, MTLC i PKBT bi porasle, dok bi VINZ negativno uticala na cenu IJ. Ako u međuvremenu ne bude ispunjen prvi uslov formiranja fer cene (više od 1% istrgovanih akcija u free float-u u jednom trgovačkom danu), korekcije fer cena AGBN, AIKB, MTLC i MTBN će se desiti početkom februara.

Poštena (fer) vrednost akcije 3b81eeaf44
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/27/2009, 20:37

Promena pravilnika o investicionim fondovima.

Meni najinteresantnije:

Члан 41.

Поштена вредност акција којима се тргује на организованом тржишту у Републици Србији се утврђује као:

1) просечна пондерисана цена за последњих пет дана када је било трговања акцијом у последњих 180 дана (Т-179).

2) књиговодствена вредност (обрачунска вредност из проспекта), уколико није било најмање пет дана трговања акцијом у последњих 180 дана.

__________________________

Da podsetim, do sada su bila pravila:

1. Obim veći od 1% free float-a u toku jednog trgovačkog dana (važilo bi do sledećeg ispunjenja ovog pravila, ili 30 trgovačkih dana)
2. Ako nije ispunjeno pravilo 1, ponderisana cena za prethodnih pet dana
3. Ako nije trgovano akcijom prethodnih 5 dana, knjigovodstvena vrednost.

Moje skromno mišljenje je da je novi način mnogo bolji od dosadašnjeg.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/27/2009, 21:59

I kakva je tvoja procena?
Hoće li to doprineti da brže raste i pada IJ ile se
radi o pukoj kozmetici?

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/27/2009, 22:30

Svakako da je bolje ovako. Izbacivanje prvog pravila koje je znatno poboljšanje, jer tako utvrđena cena ne oslikava kretanje tržišta, pogotovo kada je veća volatilnost, a fer cena ostane "zaglavljena" na određenom nivou, nekad i duže od mesec dana. Takođe, olakšava fondovima obračun zbog nelikvidnosti mnogih hartija, jer sada, ako sam dobro shvatio, ne moraju da trguju svakih pet dana sa hartijom da se ne bi fer vrednost obračunala po knjigovodstvenoj, nego se taj period širi na 180 dana.

Što se tiče samog kretanja investicionih jedinica, mislim da se neće mnogo promeniti, jer se fer vrednost utvrđivala na ovaj način u većini slučajeva, uz povremene izuzetke. Jedino će se značajno promeniti obračun fonda Fima Proactive, koja je jedina drugačije tumačila prethodni pravilnik.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime4/5/2009, 22:02

Direktori Društava za upravljanje su uglavnom pozdravili novu regulativa sa opaskom da bi to trebalo uraditi i znatno pre. Nova regulativa će omogućiti bolje mogućnosti ulaganja za postojeće investitore ali i za buduće kupce investicionih jedinica. Investitori su se mogli upoznati i sa novim objavljivanjem vrednosti investicionih jedinica, koje od ove nedelje kasne za jedan dan (model T +1), pa tako tek sledeći dan možete videti koliko ste u plusu ili u minusu. Sve u svemu zakonska regulativa je dobrodošla sa što bržom implementacijom dopunom zakona o DZU i IF.

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/13/2011, 15:01

Kako ne nađoh ovu temu kad mi je trebala? Po izgledu treba neko da mi pošalje uputstvo za korišćenje forumskog pretraživača. Gubim se u 11 polja lale

Baš sam pre 15-ak dana u temi o Fima Proactive fondu, pitao o formiranju fer vrednosti, i računjanju cene IJ fonda u posedu, te dobih odgovor:
hey-ho ::
@Rogy
fer cena se izračunava po pravilniku komisije. Količnik zbira ukupnog prometa i zbira obima u poslednjih 5 trgovačkih dana.
Vrednost IJ drugog fonda se uzima zadnja poznata, ako se vrednost računa u petak za četvrtak, to su onda vrednosti drugog fonda od srede, jer se četvrtak vrednosti objavljuju tek posle podne.

Sada mi nije jasno zašto hey-ho pominje količnik? Možda zato što mu je prvi i jedini post? Verujem da je Dušan u toku.

Dušane molim te mi odgovori . Nisam mogao da nađem ni link za taj Pravilnik da dovučem i sam dokučim. Hvala.

_________________
.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/14/2011, 22:27

Dušan ::
Члан 41.

Поштена вредност акција којима се тргује на организованом тржишту у Републици Србији се утврђује као:

1) просечна пондерисана цена за последњих пет дана када је било трговања акцијом у последњих 180 дана (Т-179).

2) књиговодствена вредност (обрачунска вредност из проспекта), уколико није било најмање пет дана трговања акцијом у последњих 180 дана.

Znači ako je bilo 5 trgovanja u poslednjih pola godine, uzimaće se ponderisani prosek (zbir cena na zatvaranju podeljeno sa 5). Ako nije bilo, onda je cena knjigovodstvena iz prospekta.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/14/2011, 22:41

Hvala. Znači nema veze sa: "ukupnog prometa i zbira obima". Dotičnog treba za primer police
Mada mii dalje nije jasno čime je ta cena ponderisana? Kako objašnjavaš ona je prosečna, ne ponderisana. Nevezano da li je obavljeno 1 ili 1000 transakcija. Ne zvuči realno i olakšava mahinacije.

_________________
.


Poslednji izmenio Rogy dana 3/14/2011, 22:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Poštena (fer) vrednost akcije Empty
PočaljiNaslov: Re: Poštena (fer) vrednost akcije   Poštena (fer) vrednost akcije Icon_minitime3/14/2011, 22:44

To je za dati dan, jedan dan, ali cena je svakako jednaka "ukupnom prometu i zbiru obima" pošto je kod nas svaka cena na zatvaranju VWAP (ukupan promet se podeli sa brojem trgovanih akcija).

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
 
Poštena (fer) vrednost akcije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Nominalna vrednost akcije
» vrednost paketa besplatnih akcija
» Chista egzotika
» Raiffeisen Akcije
» sopstvene akcije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: INVESTICIONI FONDOVI-
Skoči na: