BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Kurs EUR/RSD

Ići dole 
+133
nikolicmiroslav
Ars Vivendi
Boranija
MORNAR
Jegulja
Cicija
pepermint
losmi
Stane Dolanc
Zexx
Aca kurbla
Roman Abramovich
capriolo
ivvan
MHE kila(H)WATacina
Joca
Tenerife
Dragivoje
philips1
Zeljko321
MilanR
Nikola
Jumbo
Firke77
Big Mile
Popaj
Gocili
Bookmaker
Milosss
Boby
Kurajber
Bochek
Aritmeticar
Voiceoflaw
Grom
ivan45
Bojjan
Bopel
Pedjacar
Fast
Smile
Boza Belex
shunjalo
Petar Pan
C R A Z Y
Djavo
Ris
Maca
Zrimi
Al Kapone
powerirish
Steve McQueen
Aleks
Bond
Dalaj Lama
Miladin
Dosije
Dejansss
Ilija
Frenky
Fmember
Lilihip
Drag_Mlad
Slovenac1
Taliano
Sutra
HUACHUMA
JelenaS
Prokuplje
Drag65
Novosadjanin007
mr Bean
Limited011
Kupi akcije
RobinHood
MYSTIC021
BoS
GogaAna
Dnenad85
ILoveRoses
Atomski mrav
Jovan04
Berza011
Gagins
Non-ProfitOrganization
Vladulns
MilanLaki
MarkoJTD
Jovana2009
Bosanac
Milica1
FatCat
KRUSKA
Dinkic
Magi
pepsiman
StefanMR
Centurion
Momir
prevarant
Gargamel011
Zeljko
Teletrader
Dexiv
Greta
Mima
spartanacInvest
Vidovnjak
StefanoProdi
Nebojsa
1jelena
m1k4
Goca
hawk
Dusan
Lurije
gogloee
Friz
pogled
BojanNS
Matthew Greenburgh
Admin
geogsi
Sare
Kobe Bryant
pionirsamtimsedicim
odisej
Pijacar
Guverner
Sneki
yuga
Milos86
Draza
137 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20 ... 25  Sledeći
AutorPoruka
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime5/31/2012, 22:42

Ilija ::
Ne treba ih spržiti. Jedina i prava mera je momentalno uspostavljanje fiksnog kursa, znači nema nikakvog razloga za klizajući kurs. I to treba zakucati na 100 RSD = 1 EUR.

Samo da jos objasnis kako ce se taj fix kurs braniti,taman i da se uspostavi na 100/1

Prvo ces da sprzis jos 2millijarde eu da ga vratis na100 a onda da ga branis sa deviznim ustedjevinama gradjana Srbije koje su cini mi se oko 7 milijardi...jel to tvoja ideja?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime5/31/2012, 23:08

Ilija ::
Aritmeticar ::
CRFS, IMLK, VITL, BMBI. Ovo su akcije za koje vam nije bilo potrebno poznavanje ni fundamentalne ni tehničke analize već samo praćenje foruma i kada članovi saopštavaju pojavljivanje značajnih događaja. Dobro na Vital nismo gledali dovoljno blagonaklono. Bambi je skočio prošle godine. Vremenski okvir za ove akcije je nešto više od godinu dana gde je ležao profit od najmanje 50% u evrima.
Ovo naprosto nije tačno, pored toga to nisu likvidne akcije. Nekima od njih se trguje jedanput mesečno.
Rekao sam treba se samo vratiti malo unazad. Više od godinu dana je to trajalo, pa je bilo vremena da se polako uđe i izađe. I da, uračunati dividende gde ih je bilo.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime5/31/2012, 23:23

Ilija ::
Ne treba ih spržiti. Jedina i prava mera je momentalno uspostavljanje fiksnog kursa, znači nema nikakvog razloga za klizajući kurs. I to treba zakucati na 100 RSD = 1 EUR.

što baš 100din? Suspect
realno bi bilo da se kurs fiksira na 75 din Like a Star @ heaven

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 536
Points : 1938
Datum upisa : 19.03.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime5/31/2012, 23:47

Ekonomija nam grca. Dinar MORA da tone JER privreda tone. Deficit zjapi. Ne znam uopšte o čemu vi pričate.. Samo puste želje i lični interesi. Realnosti ni malo!
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 00:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

ne mucimo samo mi muku, rusi, hrvati.
Moguce da se vrsi pritisak na rusiju sa sirovom naftom, da bi poljuljalji putina! Ima neki clanak od pre koji dan, kako i rusija ulazi u recesiju zbog cene sirove nafte , zbog pada cene sirove nafte.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 00:25

ivan45 ::
Kurajber ::
ima neki lik na b92 stalno pise kako upravo nbs obara dinar? el moguce?

Aj sad malo ciste logike,kurs se dnevno odredjuje na osnovu ponude i potraznje banaka koje posluju u srbiji,ako NBS svaki dan MORA da upumpava po x mil eu da bi kako tako smirila potraznju sta ti to govori?Ko to kupuje>banke,za koga>? pa za recimo i same sebe, izmedju ostalih,jer izlaze iz drzavnih zapisa koji pristizu na naplatu,poverenje u drzavu se topi ubrzano ,to je cela prica,manite se tih pijacarskih nebuloza

NBS moze da obara dinar SAMO ako ne upumava DOVOLJNO casha,a ako neko misli da devizne rezerve treba sprziti navrat nanos/taj ne misli dobro gradjanima,a kurs je samo realna mera onoga koliko mi zapravo privredjujemo
Ljudi naucite bar nesto o ekonomiji


malo ko se bunio kada je pre oko od godinu dana, Šoškić povečao referentnu kamatnu stopu NBS na oko 12%. 12% u trenutku kad američki FED drži istu između 0 i 0.5%. To je domći novac umesto u privredu, oteralo u blagajničke zapise. evro od tada je pao sa 108 na 95 din.

Ali po koju cenu? E pa sad je djavo došao po svoje.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 00:40

Fmember ::
ivan45 ::
Kurajber ::
ima neki lik na b92 stalno pise kako upravo nbs obara dinar? el moguce?

Aj sad malo ciste logike,kurs se dnevno odredjuje na osnovu ponude i potraznje banaka koje posluju u srbiji,ako NBS svaki dan MORA da upumpava po x mil eu da bi kako tako smirila potraznju sta ti to govori?Ko to kupuje>banke,za koga>? pa za recimo i same sebe, izmedju ostalih,jer izlaze iz drzavnih zapisa koji pristizu na naplatu,poverenje u drzavu se topi ubrzano ,to je cela prica,manite se tih pijacarskih nebuloza

NBS moze da obara dinar SAMO ako ne upumava DOVOLJNO casha,a ako neko misli da devizne rezerve treba sprziti navrat nanos/taj ne misli dobro gradjanima,a kurs je samo realna mera onoga koliko mi zapravo privredjujemo
Ljudi naucite bar nesto o ekonomiji


malo ko se bunio kada je pre oko od godinu dana, Šoškić povečao referentnu kamatnu stopu NBS na oko 12%. 12% u trenutku kad američki FED drži istu između 0 i 0.5%. To je domći novac umesto u privredu, oteralo u blagajničke zapise. evro od tada je pao sa 108 na 95 din.

Ali po koju cenu? E pa sad je djavo došao po svoje.

Slazem se potpuno,tako to uvek ide kad drzava misli da moze da bude poslodavac,namesto obican servis gradjana...
Nazad na vrh Ići dole
shunjalo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 71
Points : 71
Datum upisa : 29.12.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 00:50

Imam utisak da ovde puno ljudi posmatra kurs kao nesto sto je nezavisno od bilo cega drugoga. Mislim ako mozes da ga "zakucas" na 100:1 zasto onda ne 10:1, pa da umesto 300eur platu imamo 3.000eur??

Zakucavanje kursa je nemoguce, da je moguce svi bi ga zakucavali. Pogotovo nije moguce u zemlji koja ima malo svoje proizvodnje a puno uvoza. Ako bi se kurs zakucao sve bi devize vrlo brzo isparile ... prosto: to se ne radi tako.

Ako bi smo uveli euro, ili pak valutu fiksirali za eur, sve bi plate vrlo brzo pale u onom odnosu u kome bi inace dinar pao, dobili bi smo istu stvar sa tim sto bi smo izgubili bitnu mogucnost da obaranjem valute pojacamo izvoz (da ucinimo nase proizvode jevtinijim u inostranstvu, samim tim konkurentnijim).

situacija je takva da imamo dve solucije:

1) - klizanje dinara
2) - priliv kesha (prodaja necega, novi zajam, investicije), ili neki drastican skok izvoza sto naravno nije realno

ovo pod 2) smo probali ali nesto ne ide, ne zavisi sve ni od nas (investicije). Strani investitori su takodje u problemima.

Kontrolisano klizanje dinara do nekog nivoa na kome moze sam da nadje neku potporu je u ovom trenutku najbolji od losih izbora koje imamo na raspolaganju. Slab dinar moze da nas ucini konkurentnijim i pojaca malo izvoz, moze da sroza plate i tako privuce neku stranu investiciju.

Da je sok - jeste. Ko je mislio da ce se situacija rasplesti bez sokova grdno se vara. Sve ovo se valjalo iza brda vec neko vreme. Ne mozes neodrzivu situaciju da drzis neograniceno dugo.

Ja mislim da nam je "Grcki scenario" u nekom blazem obliku neminovan. Plasim se samo da ce ovi nasi kreteni da nadju negde opet neki veci zajam i da opet probaju da peglaju situaciju sto bi bila medvedja usluga jer cim pre se sa ovim suocimo tim pre cemo iz istog da izadjemo. Imam neki grozomoran osecaj da ce da uhvate i prodaju EPS, dobiju lovu, pa da novi vlasnik digne cenu struje na "EU nivo" i posece privredu koja EPS-u duguje ~800mil eur ... ne znam sta bi drugo mogli da prodaju ... Telekom sa 1mlrd vec sad nije dovoljan.

Pad dinara ce neminovno izazvati krizu duznika i sad je igra macke i misa da li ce slab dinar pre pokrenuti neki izvoz ili ce pre potpiti veliki deo privrede(i gradjana) koja je zaduzena. Zato taj pad dinara treba kontrolisati da se sto vise eliminise eventualna panika (ukoliko je to uopste moguce).

Uglavnom:
Manite se tih gluposti o odbrani kursa, zakucavanju, o krivici NBS. Inace, NBS ne bi ni trebala da brani dinar, to im nije u opisu posla, to je neki izrod tranzicije...iole normalne zemlje to ne rade. U poslednje 3 godine "spaljeno" je 4mlrd i za to vreme dinar je otisao sa 86 na 116. Da recmo NBS nije uopste branila dinar i da je tih 4mlrd potroseno u infrastrukturu ja sam siguran da bi dinar danas stajao bolje nego sto stoji. Sta je sustinski dobijeno sa tih 4mlrd?

Za obicnog gradjnina relativno malo, najvise su dobile banke kojima je kurs omogucavao laksu naplatu kredita, trgovanje po povlascenom kursu.
Gradjani su dobili iluziju sigurnosti i jurili da se zaduze misleci da je to-to i da ce tako ili bolje biti duzi niz godina. "Bolji zivot ne moze da ceka"

Prica da "strani investitori vole stabilan kurs" meni ne piju vodu. (dobro, ne vole drasticne turbulenciju kursa). Stranac dodje ovde donese devize i odgovara mu da za to kupi vise dinara. Strani investitori koji bi nas trebali najvise da interesuju su oni koji ovde zapocinju proizvodnju namenjenu izvozu i njima bi i odgovarao slabiji dinar, to znaci manje za plate, to znaci jevtiniji izvozni proizvod.
Jak dinar odgovara uvozu i odgovara bankama.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 00:55

shunjalo ::
U poslednje 3 godine "spaljeno" je 4mlrd i za to vreme dinar je otisao sa 86 na 116. Da recmo NBS nije uopste branila dinar i da je tih 4mlrd potroseno u infrastrukturu ja sam siguran da bi dinar danas stajao bolje nego sto stoji. Sta je sustinski dobijeno sa tih 4mlrd?

Uglavnom se slažem samo bih da podsetim da kad NBS brani dinar i proda evre ona te evre ne gubi 100% već za njih dobija dinare. jeste na gubitku ali baš 4mlrd već mnogo manje. samo par procenata. a taj mali iznos da se investirao u privredu, sam po sebi ne bi mnogo toga promenio.


i da dodam, kamate na dinarsku oročenu štednju su prošlih godina bile i 14%

14% godišnje u dinarima plus sa 108 na 100 din za evro od prvog novembra 2010 do novembra 2011.

23% zarade u evrima za godinu dana. pa jel to bilo realno?
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Grom
Our family
Our  family



Broj poruka : 154
Points : 496
Datum upisa : 29.06.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 06:48

Ilija ::
Grom ::
Da, ali ako je zarada na akciji 30%, 50%,100% ili više? E, onda ... ;)
Jesi li ti posetio planetu Zemlju, šta lupetaš gluposti.
Jesi li kupio ikad i jednu akciju, gde si video te procente?

Ko ovde "lupeta gluposti", neka ocene sami forumaši, a ko je ikad trgovao
na Belex-u, zna da se lako moglo zaraditi par desetina %, pa i protekle god.

Inače, dinar se odlično drži... na ovoj ceni ispod 120.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 07:39

Aritmeticar i MLSU...sve sto si rekao je tacno...setite se da je mislim pre godinu i po dana kurs bio 107....ako se racuna 96 i 118 onda je to velika razlika,ali to pod predpostavkom da si ulazio po 100 a izlazio danas i to je bunar ali nije bas tako...moze se na LELEXU,ITEKAKO ZARADITI,ako se odigra kako valja,ali to nije lako...MOGLO SE I NA MANJE RASTUCIM HARTIJAMA UZETI LEPO AKO SU SE POGODILI PIKOVI,AERO I NIIS...a sto se ILIJE,tice necu komentarisati iz razloga sto cesto ume da koristi NEPOMIRLJIV ton,nekada je u pravu,sada bas i nije...UVEK KRITIKUJEMO DINAR S PUNIM PRAVOM....ALI ako udjes u akcije u USD sada ,a recimo,ameri olabave fiskalnu politiku i zbog izvoza ga malo oslabe...NECE TE BOG SPASITI,a niko ne racuna inflaciju u euro zoni ,i toga ima ...moj je stav da ce se kurs smiriti ,na kojim nivoima ,ne znam,ali mislim da hoce... sesir
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 09:21

Hrvatska, Crna Gora i BIH imaju fiksni kurs. Mi moramo da uštedimo 1 milijardu EVRA na nivou ove godine - pa vi vidite šta treba. Nema štampanja para - nema klizanja kursa.
Kako je Avram mogao, i to posle onolikog ludila? Pa valjda smo sada u boljoj situaciji.
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 11:31

Za tu milijardu nama treba, samo 72. sata/bez korupcije i kriminala/, i jos da vratimo deo duga.Samo ako vlada to hoce.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 12:59

Viceguverner najavio znatno povećanje referentne kamatne stope:

NBS: Vlada i mere ili dižemo kamatu

Citat :

Trenutni pritisci na slabljenje dinara prema evru pokazaće se privremenim ukoliko nova vlada brzo bude primenila valjane mere fiskalne konsolidacije.

To je izjavio viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković, koji kaže da će ako mere fiskalne konsolidacije ne budu brzo sprovedene, NBS zbog očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti, biti prinuđena da reaguje znatnim povećanjem referentne kamatne stope i stope obaveznih rezervi.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 13:17

ILoveRoses ::
Viceguverner najavio znatno povećanje referentne kamatne stope:

NBS: Vlada i mere ili dižemo kamatu

Citat :

Trenutni pritisci na slabljenje dinara prema evru pokazaće se privremenim ukoliko nova vlada brzo bude primenila valjane mere fiskalne konsolidacije.

To je izjavio viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković, koji kaže da će ako mere fiskalne konsolidacije ne budu brzo sprovedene, NBS zbog očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti, biti prinuđena da reaguje znatnim povećanjem referentne kamatne stope i stope obaveznih rezervi.

da li da prodajemo evre i orocavamo dinare ako NBS opet poveca referentnu kamatu na 25% kao pre 10 godina?
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/1/2012, 13:33

Uz nešto opreza, što da ne. Na dinaru se, poslednjih godina, moglo fino zaraditi, skoro kao kod gazda Jezde :) Recimo, Oportunity banka je u nedelji štednje 2010. (euro bio 107) davala kamatu od 18% za oročenje na godinu dana. 01.11.2011 euro je bio 107.
Znači, ko je bio hrabar mogao je da ima godišnju kamatu u eurima od 25%.
Nazad na vrh Ići dole
Bochek
Still learning
Still learning
Bochek


Broj poruka : 82
Points : 236
Datum upisa : 10.04.2012

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/2/2012, 12:09

Kurajber ::
ima neki lik na b92 stalno pise kako upravo nbs obara dinar? el moguce?

Pa potpuno je covek u pravu, samo je pogresio adresu. Dakle fiksirati kurs je i pozeljno i moguce. Na kom nivou to je stvar strategije i ciljeva. Preduslovi za tako nesto su smanjivanje i potpun izostanak platnobilansnog deficita, i pozeljno ostvarivanje platnobilansnog suficita, a zatim i potpuno smanjenje budzetskog deficita. Ako "domace" banke na deviznu stednju placaju kamate u stranom novcu, to znaci da privreda mora da ostvari izvoz u toj vrednosti da bi te kamate autorizovala. Slicno ako drzava prodaje blagajnicke zapise i obveznice ( nebitno u kojoj valuti) koje upotrebi za pokrivanje budzetskog deficita (koji je napravljen za plate i neprofitabilne investicije) onda ona fakticki stampa novac bez pokrica i to najmanje za iznos kamate na taj novac. Fora je da se to stampanje ne vidi odmah nego tek kad nastupi kredit kranch, odnosno kada spirala zaduzivanja izgubi na zamahu. Razlika izmedju Grcke i nas je u tome sto oni ne mogu da kliznu kurs, medjutim sustina obe zemlje je ogromna strukturna neravnoteza. Klizanjem kursa vi samo prelivate bogatstvo od privrede ka administraciji (sta mislite da znace kvartalni izvestaji sa profitom, a zatim ostvarenim gubitkom zbog kursnih razlika - to znaci da vam je neko ukrao profit i podelio ga nekom drugom.) sto nikako i nigde ne moze biti dobro. Inace kejnzijanska ekonomija ima logike u samo najjacim privredama koje pate od hiperprodukcije, dok je njihova primena u zemljama kao sto su Srbija potpuna katastrofa. Postoje procene da bi realni kurs mogao biti negde oko 200 din za eur. Takva pretpostavka izvedena je na osnovu trenutnih budzetskih rashoda te potrebe da se "racunski" nadje mesto na kome bi uvoz dovoljno pao zbog dovoljnog smanjenja plata i penzija pre svega u javnim preduzecima i administraciji, a uz efekte spiralnog smanjenja BDP do novog ravnoteznog stanja. Napominjem da su to procene, ali niko nema petlju da krene u tom pravcu jer bi ishodiste moglo biti i na nivou od 500 uz prerastanje finansijske u kreditnofinansijsku krizu, uz moguce velike socijalne nemire. Po mom misljenju u blizoj buducnosti nas ceka kontrolisano klizanje kursa verovatno do nivoa od 140-150 din, te prodaja preostalih velikih sistema. Sta ce biti posle toga, ne znam ali se bojim, pre svega zbog cinjenice da nas vode ljudi koji ovo ili ne razumeju ili se prave ludi.
Na kraju pitao bih za misljenje komentatore sta im izgleda kao najbolji vid stednje u danasnjim vremenima. Ja nisam "trejder" mada po neki put trgujem (zasto da ne) medjutim, stedeti u devizama u nasim bankama uz sve sto se dogadja u EU? Cuvati novac u slamarici je cista ludost i gubitak uz prizivanje kriminalaca da vas orobe. Stednja u dinarima je apsolutno siguran gubitak. Tako sam ja dosao na pomisao da bi investiranjem u akcije pojedinih kompanija, mogao sacuvati nesto od vrednosti nakon sto se turbulencije smire (naredne dve tri godine po mom misljenju a mozda i krace). Naravno da postoji verovatnoca da te kompanije propadnu mada je po meni (jeftina radna snaga, jeftina struja) to manje verovatno nego da na primer neko dekretom ukine berzu i kaze da sve akcije vise ne postoje (kao sto je se desilom sa AGBN, ali i sa cekovima cetiri banke koji smo bili obavezni da primamo kao zakonsko sredstvo placanja pod pretnjom kazne i inspekcije a onda ih sutradan neko dekretom ukinuo bez ikakvog nacina da se na uredjen nacin isti naplate).
Pozdrav svim forumasima i molim za vase misljenje, ili komentar na ovo moje razmisljanje.
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/2/2012, 13:33

@Bochek,
Prvi deo posta ti je dobar.
Kada si došao do procene vrednosti evra tu si počeo da se gubiš, ne vredi evro ni 100 din.
Što se berze tiče - beži što dalje, možeš samo da izgubiš pare.
Ko ti god kaže drugačije slagaće te.
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/3/2012, 12:21

Ilija ::
@Bochek,
Prvi deo posta ti je dobar.
Kada si došao do procene vrednosti evra tu si počeo da se gubiš, ne vredi evro ni 100 din.
Što se berze tiče - beži što dalje, možeš samo da izgubiš pare.
Ko ti god kaže drugačije slagaće te.

Nije ovde reč o proceni vrednosti evra, nego dinara. Dinar vredi mnogo manje u odnosu na evro (i tek će vredeti), a posebno u odnosu na američki dolar. Vrednost evra prema dolaru će padati do pariteta, ali će denominator (dinar) padati još snažnije. NBS nema novca da brani dinar, i guverner to zna. Kad deflatorni vorteks pritegne, biće srećan ako se zaustavi na 150.

Za BG berzu se slažem. Na NYSE se može lepo zaraditi, botovi su baš user-friendly. Bitan je general trend - uptrend long, downtrend short. I u jednom i u drugom trendu se mogu izabrati akcije za contratrend - short/long. Ko god vas plaši botovima, pakostan je ( i sam nesposoban da igra uz njih).
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/3/2012, 19:12

I lepo je napisala jedna finansijska analitičarka na Twitter-u: "I see nothing that can be done to stop the downward trend, even if Bernanke prints. Multinationals are going to get killed on Forex."

Ovo multinationals... Tu je i dinar. Fiksni kurs je potpuno neodrživ, iz elementarnih ekonomskih razloga, a flight to safety je tek počeo.
Nazad na vrh Ići dole
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/3/2012, 21:01

Dexiv ::
Ilija ::
@Bochek,
Prvi deo posta ti je dobar.
Kada si došao do procene vrednosti evra tu si počeo da se gubiš, ne vredi evro ni 100 din.
Što se berze tiče - beži što dalje, možeš samo da izgubiš pare.
Ko ti god kaže drugačije slagaće te.

Nije ovde reč o proceni vrednosti evra, nego dinara. Dinar vredi mnogo manje u odnosu na evro (i tek će vredeti), a posebno u odnosu na američki dolar. Vrednost evra prema dolaru će padati do pariteta, ali će denominator (dinar) padati još snažnije. NBS nema novca da brani dinar, i guverner to zna. Kad deflatorni vorteks pritegne, biće srećan ako se zaustavi na 150.

Za BG berzu se slažem. Na NYSE se može lepo zaraditi, botovi su baš user-friendly. Bitan je general trend - uptrend long, downtrend short. I u jednom i u drugom trendu se mogu izabrati akcije za contratrend - short/long. Ko god vas plaši botovima, pakostan je ( i sam nesposoban da igra uz njih).
Mogu da se slozim da ce se odnos eu/usd menjati,a evo ja preporucujem i CAD za utociste,mozda cak i perspektivnije od USD..
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 11:01

Euro ovog prepodneva prilično miruje oko 117,5. Još u petak popodne je primećeno da neko (NBS, pretpostavljam) pojačava otpor, ne dajući dinaru da raste, i naglo ga obarajući ispod 118.

Da li to NBS namerava da drži dinar ispod 118? Pa ako shvati da neće uspeti u tome, moglo bi se desiti da znatno poveća referentnu kamatnu stopu, kako je i najavio vicegurverner pre neki dan.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 12:25

ILoveRoses ::
Euro ovog prepodneva prilično miruje oko 117,5. Još u petak popodne je primećeno da neko (NBS, pretpostavljam) pojačava otpor, ne dajući dinaru da raste, i naglo ga obarajući ispod 118.

Da li to NBS namerava da drži dinar ispod 118? Pa ako shvati da neće uspeti u tome, moglo bi se desiti da znatno poveća referentnu kamatnu stopu, kako je i najavio vicegurverner pre neki dan.

mislim drzace ga ispod 118 neko vreme... jedan dan, nedelju ili mesec dana, ko zna...
dok moze i dok NBS misli da prelazak te granice moze znatno da naskodi ciljevima NBS.

nije isto ako kurs ode sa 118 na 120 u 2 dana ili za dve nedelje.

a u medjuvremenu mozda se razjasni i politicka situacija pa pritisak na dinar oslabi (ili pak postane jos jaci) pa NBS proceni da vise nema potrebe da brani neku vrednost dinara.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 12:33

POLAKO DEXIV...SA 150...uzivas moje duboko postovanje,al ga pretera...eto danas krvoprolice na belexu...koje si i najavio.... od
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 14:32

U ovom trenutku, na međubankarskom, u toku je NBS rafalna paljba iz svih oružja: euro 116,758. kafa
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 14:48

116,6. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Bochek
Still learning
Still learning
Bochek


Broj poruka : 82
Points : 236
Datum upisa : 10.04.2012

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 16:37

Ako bi evro nastavio da kliza prema dolaru a dinar apresirao na recimo 110 mislim da bi na BB "eksplodirale" akcije i mislim da bi belex brzo stigao preko 550.
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 17:21

Dexiv ::
Fiksni kurs je potpuno neodrživ, iz elementarnih ekonomskih razloga,
Iz elementarnih ekonomskih razloga potrebno ga je fiksirati, da ne pominjem političke razloge: sve je to vešta igra špekulanata, pa valjda je potrebno zaštititi ekonomiju, a ne tajkunske ambicije.
Da je to moguće videće se...
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2042
Points : 5674
Datum upisa : 06.12.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 19:31

Ilija ::
Dexiv ::
Fiksni kurs je potpuno neodrživ, iz elementarnih ekonomskih razloga,
Iz elementarnih ekonomskih razloga potrebno ga je fiksirati, da ne pominjem političke razloge: sve je to vešta igra špekulanata, pa valjda je potrebno zaštititi ekonomiju, a ne tajkunske ambicije.
Da je to moguće videće se...

Ili se šališ ili ne znaš ništa o ekonomiji...

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Bojjan
VIP
VIP
Bojjan


Broj poruka : 348
Points : 869
Datum upisa : 18.04.2012

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/4/2012, 22:39

Dexiv ::
I lepo je napisala jedna finansijska analitičarka na Twitter-u: "I see nothing that can be done to stop the downward trend, even if Bernanke prints. Multinationals are going to get killed on Forex."

Ovo multinationals... Tu je i dinar. Fiksni kurs je potpuno neodrživ, iz elementarnih ekonomskih razloga, a flight to safety je tek počeo.
post2 kad svi od srbije po nesto oduzmu, pa kad se sabere to sto se oduzme moze li kurs dinara biti fiksni, moze ali najvise 6 meseci kao deda avramov devedeset neke, bezite od dinara titanik
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/5/2012, 00:09

ILoveRoses ::
U ovom trenutku, na međubankarskom, u toku je NBS rafalna paljba iz svih oružja: euro 116,758. kafa


Rafalna paljba NBS iz svih oružja? Pa koja to ona oružja ima, koje pare? Da li znaš šta ulazi u strukturu deviznih rezervi, i ako recesija postane jača, a postaće, da će NBS moći da opali iz malog topa možda dva puta i onda da ućuti?

Ni američki FED se toliko ne razmeće... "Paljba iz svih oružja, my a**."
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/5/2012, 00:12

Fiksni kurs dinara je NEMOGUĆ. Kao i drveni šporet. NBS će verovatno pokušati jaču odbranu dinara na koti 120, a onda će ga pustiti niz vodu, jer ne sme da potroši i to malo deviznih rezervi što ima.

Mislite da će MMF nešto dati? SAD su im ograničile finansiranje za evropsku dužničku krizu, nama će da daju!
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/5/2012, 08:26

Dexiv ::
ILoveRoses ::
U ovom trenutku, na međubankarskom, u toku je NBS rafalna paljba iz svih oružja: euro 116,758. kafa

Rafalna paljba NBS iz svih oružja? Pa koja to ona oružja ima, koje pare? Da li znaš šta ulazi u strukturu deviznih rezervi, i ako recesija postane jača, a postaće, da će NBS moći da opali iz malog topa možda dva puta i onda da ućuti?

Ni američki FED se toliko ne razmeće... "Paljba iz svih oružja, my a**."

Ok, znam da dobar deo deviznih rezervi čini štednja građana. Samo sam ukazao da naglo obaranje eura, koje se juče u ranim popodnevnim časovima dogodio na međubankarskom tržištu. Dinar se, u veoma kratkom vremenu (tipa par minuta), sa 118 spustio na 116,5. I u petak se dogodila slična stvar (naglo obaranje eura), pa se stekao utisak da NBS ima cilj da barem nekoliko dana drži euro ispod 118.

A ako NBS vidi da je pritisak na dinar baš jak, verovatno će da znatno poveća referentnu kamatnu stopu (što je već najavio viceguverner).
Nazad na vrh Ići dole
Dexiv
Old member
Old member
Dexiv


Broj poruka : 1297
Points : 2387
Datum upisa : 27.11.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/5/2012, 08:33

ILoveRoses ::


Ok, znam da dobar deo deviznih rezervi čini štednja građana. Samo sam ukazao da naglo obaranje eura, koje se juče u ranim popodnevnim časovima dogodio na međubankarskom tržištu. Dinar se, u veoma kratkom vremenu (tipa par minuta), sa 118 spustio na 116,5. I u petak se dogodila slična stvar (naglo obaranje eura), pa se stekao utisak da NBS ima cilj da barem nekoliko dana drži euro ispod 118.

A ako NBS vidi da je pritisak na dinar baš jak, verovatno će da znatno poveća referentnu kamatnu stopu (što je već najavio viceguverner).

Da, baš tako. U uslovima bankarske krize je preko 60% deviznih rezervi štednja građana, a nuklearna bomba backdoor: preko 60% bankarskog sektora subsidijari italijanskih i grčkih banaka!

Referentna kamatna stopa? I šta s tim? Kad stignu aukcije, it may well be a bidless market.
Nazad na vrh Ići dole
gogloee
VIP
VIP
gogloee


Broj poruka : 1024
Points : 2865
Datum upisa : 10.01.2008

Kurs EUR/RSD - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurs EUR/RSD   Kurs EUR/RSD - Page 15 Icon_minitime6/5/2012, 08:38

1. Ovi nasi nemaju nikakvu strategiju. Kurs vozi njih a oni kratkotrajno kao nesto rade (brane kurs?), bez ikakve dugorocne strategije. Stize polako racun na naplatu.

2. Kratkorocno ubija dugorocno.

3. Po jednoj teoriji, kurs treba da klizi dok se uvoz ne izjednaci sa izvozom. Koji je to nivo...???

4. Ilustracija od jutros:
Bid 118.899 Ask 119.149
Open 118.525 High 119.093 Low 117.762

5. daleko smo od bilo kakve ravnoteze.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
 
Kurs EUR/RSD
Nazad na vrh 
Strana 15 od 25Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20 ... 25  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako se formira kurs dinara
» Predvidi kurs dinara !
» BESPLATNI KURS O FOREXU

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Banke fun club-
Skoči na: