BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Porez na kapitalnu dobit

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći
AutorPoruka
Light
VIP
VIP

Broj poruka : 68
Datum upisa : 11.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/4/2013, 20:47

Hm, ako je u pitanju Privredni savetnik onda se to verovatno odnosilo na pravna lica. Kod njih je drugačije i nisam proučavao detalje. Oni kapitalnu dobit prijavljuju i plaćaju jednom godišnje u okviru poreza na dobit i po zakonu o porezu na dobit pravnih lica.
Fizička lica porez plaćaju po zakonu o porezu na dohodak građana. Fizička svaku prodaju prijavljuju u roku od 15 dana i za svaku dobijaju posebno rešenje na osnovu koga plaćaju.
Sve što sam ranije rekao se odnosilo samo na fizička lica.
Nazad na vrh Ići dole
Ultrex
Just looking
Just looking

Broj poruka : 13
Datum upisa : 03.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/5/2013, 21:35

Ja sam danas prvi put prijavio kapitalnu dobit, pa imam jedno pitanje. Koliko je potrebno vremena da se dobije resenje? Stekao sam utisak da oni na salteru manje znaju o tome nego ja. Nisu znali ni da mi kazu kako da popunim PPDG-3 obrazac dok nisu pozvali svoju seficu... Jos jedno pitanje: nakon predavanja obrazaca, nisam dobio nikakvu potvrdu da sam ista predao, da li je to normalno?
Unapred hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP

Broj poruka : 2614
Godina : 45
Datum upisa : 04.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/6/2013, 16:40

Sve sto si napisao je normalno,i da ne znaju i da ne dobijes nista.
Ponovicu,da su moje relacije u pu,vandredno dobre ,pa mi potvrda i ne treba,ali da sam u BG ILI NS,verovatno bih trazio da mi pecatiraju kopiju.
Poslace ti kad urade ,a to je od nedelju dana do mesec,recimo. SRECNO KOLEGA.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator

Broj poruka : 10879
Datum upisa : 03.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/6/2013, 17:51

@Ultrex ::
Ja sam danas prvi put prijavio kapitalnu dobit, pa imam jedno pitanje. Koliko je potrebno vremena da se dobije resenje? Stekao sam utisak da oni na salteru manje znaju o tome nego ja. Nisu znali ni da mi kazu kako da popunim PPDG-3 obrazac dok nisu pozvali svoju seficu... Jos jedno pitanje: nakon predavanja obrazaca, nisam dobio nikakvu potvrdu da sam ista predao, da li je to normalno?
Unapred hvala!

U Novom Sadu predaješ na pisarnici popunjen obrazac i dobijaš papirić sa pečatom i delovodnim brojem pod kojim je zaveden tvoj zahtev,a koji ti služi kao dokaz da si predao zahtev.
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

Broj poruka : 243
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/7/2013, 23:02

Ja u NS odem na šalter 2 ili 3 u PU i predam PPDG-3 u 2 primerka da bi meni vratili jedan pečatiran i to mi je potvrda da je zavedeno. Čeka se baš tako od par dana do mesec dana a možda nekad bude i duže.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan11
VIP
VIP

Broj poruka : 126
Godina : 39
Datum upisa : 04.08.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/7/2013, 23:05

Ili predaš jedan primerak PPDG-3 i dobiješ papirić sa pečatom i brojem predmeta (baš kako je i bond napisao dva posta iznad)
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/12/2013, 22:06

U privrednom savetniku (mislim da je broj 19) piše o porezima i tu ima jedno desetak strana o porezu na kapitalnu dobit za fizička lica. Svaka im čast, uspeli su da napišu gomilu teksta a da ne definišu opet gomilu stvari. Nije sve baš najjasnije ali uspeo sam da iščupam da se prodajna cena ne umanjuje za provizije BDD-a i ostale troškove trgovine (iako su meni jednom umanjili - hvala im). Za kupovnu cenu ne piše da li se uvećava za provizije, jedino ono da se koriguje za rast cena na malo.
Sve u svemu uspeo sam da saznam da je to definisano Zakonom o porezu na dohodak građana, član 73, koji je objavljen u Službenom glasniku RS br.24/01...93/12. i u Registru propisa br.10/12.
Takođe nešto ima i u Pravilniku o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na prihode građana, objavljen u Službenom glasniku br.7/04, 19/07, 20/10, 23/10, 8/11.
Ja nemam pristup zakonima, Službenim glasnicima i Privrednim registrima, pa ako neko ima pristup tome i volje da pogleda možda saznamo nešto detaljnije.
Zasad sam zaključio da ne vredi da se žalim dok ne soznam preciznije.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/13/2013, 07:28

Mato,na ceka da se zalis kada te nisu ostetili?
Lepo je i korektno sto si iscitao zakon,pitao si nas ,veci deo nas smo ti odgovorili,susretali smo se ranije s tom tvojom problematikom i mi smo iscitavali zakon,ne vidim zbog cega nam ne verujes.
Svi koji su pisali o ovoj temi su imali izuzetno dorbre namere.
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/13/2013, 23:18

Verujem vam Boby, samo mislim da nije fer da plaćamo porez na dobit brokerske kuće.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/14/2013, 07:37

@Matans ::
Verujem vam Boby, samo mislim da nije fer da plaćamo porez na dobit brokerske kuće.

Ni na crhvo ,berzu,kastodi,to su troskovi,to bi trebalo odbiti,ali ne odbijaju.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP

Broj poruka : 745
Datum upisa : 21.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/14/2013, 07:46

Stavi molim te prst na čelo i ruku na srce pa vidi koliko ti to povecava porez. Neka je porez i 20 % i neka su ti provizije 3 %, plaćaš više 0,6 %. Kad se uzme u obzir stvarna stopa poreza, revalorizacija nabavne vrednosti i sve provizije ne izađe više od 0,2 - 0,3 %! Je l ti to mnogo? Potrudi se i prodaj hartije za toliko skuplje i rešio si problem. Nije fer, ali nije ni za dramu.
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/15/2013, 11:27

Nije mnogo, u pravu si. Ali nije ni zanemarljvo. Zavisi kolika je cifra u pitanju.
Samo sam rekao da nije fer da plaćamo porez na dobit koja nije naša. Ništa drugo. Ali ako mora onda nikom ništa.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP

Broj poruka : 589
Datum upisa : 21.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/15/2013, 23:27

Jel moze neko da me uputi na član koji definise onaj detalj da mogu da prebijam kapitalni gubitak 5 god, samo ako sam u istoj godini ostvario gubitak, pa onda i dobitak...wtf
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP

Broj poruka : 789
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/15/2013, 23:43

Nema nigde tog detalja,prebijas ga 5 godina.
Члан 78
Капитални губитак остварен продајом једног права, удела или хартије од
вредности, може се пребити са капиталним добитком оствареним продајом другог права,
удела или хартије од вредности.
Пребијање капиталног губитка са капиталним добитком из става 1. овог члана
може се извршити у случају када обвезник прво оствари капитални губитак, а касније
оствари капитални добитак.
Ако се и после пребијања из става 1. овог члана искаже капитални губитак,
допуштено је његово пребијање у наредних пет година, почев од године у којој је остварен
првобитни капитални губитак у вези са којим се врши пребијање са капиталним добитком,
на рачун будућих капиталних добитака.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Boby
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/16/2013, 09:22

Sigurno je tako ,rekla mi je direktorica ovde kod mene a i dosta clanova se uverilo u to
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/16/2013, 11:13

Znaci toga nema u clanu, ali ga gospoda tumace kako i m je volja. Inace zvuci jako retardirano i krajnje bezobrazno. Da pise ovako pa ok...

Пребијање капиталног губитка са капиталним добитком из става 1. овог члана
може се извршити у случају када обвезник u istoj godini прво оствари капитални губитак, а касније
оствари капитални добитак.

@Boby, imas mail ili telefon zaduzenog za ovo da ja to priupitam u poreskoj?
@Kruska Proveri u BG, pa javi.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/16/2013, 12:01

To je bilo u zakonu do prosle godine. Više nema tog ograničenja.
Ove godine sam već dobio rešenje po kojem su mi odobrili prebijanje iako je gubitak, koji nisam ranije prebijao, bio iz prošle godine a dobitak iz ove godine.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/16/2013, 12:13

Da, procitao sam tvoj raniji post Light. Trebalo bi ovo definitvno da resimo, a najbolje je da to vidimo sa upravom.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/16/2013, 13:02

Ako je tako,ja se izvinjavam sto sam napisao dezinformaciju,to je bilo 2009 atraktivno,...
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member

Broj poruka : 1421
Datum upisa : 07.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/18/2013, 09:15

Direktor Poreske uprave Srbije Ivan Simič omogućio je poreskim obveznicima da mu se direktno obraćaju na mejl direktor@poreskauprava.gov.rs, na koji mogu da prijave uočene nepravilnosti u radu poreske službe ili zatraže njegov savet.

99

VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/18/2013, 15:00

Hvala Limited011,
ja sam mu upravo napisao mail pa ću videti da li će odgovoriti i šta.
Nazad na vrh Ići dole
spainica
Just looking
Just looking

Broj poruka : 1
Datum upisa : 20.03.2013

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/20/2013, 16:51

Poseduem besplatne akcije od preduzeca,Zdravlje-aktavis je u pitanju.Cuo sam da se ne placa porez na kapitalnu dobit prilikom prodaje akcija,ako sam vlasnik akcija vise od 10 godina.Da li je to tacno ili ne?
Da napomenem jos da je Aktavis postao vecinski vlasnik sa 91,4 %akcija ,a ostatak od 8,6 % je kupio sistemom prinudnog otkupa od manjinskih akcionara,mimo svoje volje.
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/20/2013, 18:40

Tačno je.
Nazad na vrh Ići dole
zveki
Just looking
Just looking

Broj poruka : 9
Datum upisa : 30.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/24/2013, 09:23

Nov sam pa ako može neko da pomogne. Da li je potrebno napraviti prvo kapitalni dobitak pre kapitalnog gubitka ili obratno (naravno u istoj godini) da bi se mogao prebijati kapitalni gubitak. Ili je sve jedno samo da je u istoj godini.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/24/2013, 10:38

Da bi mogli da se prebiju mora gubitak da bude pre dobitka.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan11
VIP
VIP

Broj poruka : 126
Godina : 39
Datum upisa : 04.08.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/24/2013, 10:49

@Light ::
Da bi mogli da se prebiju mora gubitak da bude pre dobitka.

Hvala. Znači i ostalim članovima. Neko je napisao u ranijim postovima da se može prebijati i kapitalni gubitak iz ranijih godina.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/24/2013, 11:34

Da, može dobitak da se prebija i sa gubitkom iz ranijih godina. Po starom zakonu gubitak je morao početi da se prebija u istoj godini a ostatak je mogao i u narednim godinama, ali sada više nema tog ograničenja u zakonu (neki su se žalli da im i dalje postavljaju taj uslov ali ne znam zašto - možda to i dalje važi za gubitke nastale pre stupanja na snagu izmena zakona, krajem septembra ili početkom oktobra 2012, ali nisam siguran u to).
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/25/2013, 23:37

@Limited011 ::
Direktor Poreske uprave Srbije Ivan Simič omogućio je poreskim obveznicima da mu se direktno obraćaju na mejl direktor@poreskauprava.gov.rs, na koji mogu da prijave uočene nepravilnosti u radu poreske službe ili zatraže njegov savet.

Super je omogućio. Ja mu piso, niš ne odgovara.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   3/26/2013, 08:36

Ni meni nije odgovorio, zvone mu j..a
E sad gledajte ovo. Procitajte recenicu pazljivo, a onda kliknite detaljnije i procitajte zakon. Strasno!
http://www.poreskauprava.gov.rs/kontaktcentar/questiondetails.jsp?tabID=1&CatID=7&QID=200
Nazad na vrh Ići dole
Marioss
Just looking
Just looking

Broj poruka : 27
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   4/8/2013, 16:12

Prodao neke akcije. Otisao da prijavim porez. Predajem kao i uvek PPDG-3 i potvrde o kupovini, i o prodaji akcija. Radi neka nova sluzbenica. I kaze:
- Ovo nije dovoljno. Treba vam i kopija LK, i ...
- Kopija LK do sada nije trebala.
- Osim kopije LK, treba na jedan papir da napisete, tj. date izjavu kako ste i na koji nacin dosli do akcija, od kojih prihoda, ko vam ih je prodao, kome ste ih, kako i kada prodali ...
- MOLIM?! Kakve sada pisane izjave? Pa eto vam potvrde o kupovini i prodaji akcija. Tu vam sve pise.

Ali ona tera po svome. Posto sam i ja bio tvrdoglav objasnjavajuci ko mi je do sada sve radio te prijave i kako to ne treba, na kraju je nasla neko njihovo uputstvo gde pise sta se predaje od dokumenata, i gde naravno ne pise da treba pisana izjava.
Podsetila me na onu legendarnu "Micu ubicu".
Mogu zamisliti da je bio neko ko prvi put prijavljuje prodaju akcija, bas me zanima kako bi napisao ko mu je prodao akcije ...
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   4/8/2013, 16:56

Najvise volim te SKOLOVANE,sto su dosle preko veze ili....ja odmah galamim,kad imam takvu problematiku...oce da upali...
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   5/22/2013, 12:12

U proceduri su izmene zakona o porezu na dohodak građana. Izgleda da će se promeniti rok za prijavu poreza na kapitalne dobitke pa će umesto 15 dana biti 30. Kada su u pitanju akcije (koje su hartije od vrednosti, ali su i udeli u kapitalu) nije mi baš jasno da li će se primenjivati rok iz tačke 1) ili iz tačke 2)
Da li neko može to da razjasni?
U svakom slučaju će mi smanjiti broj odlazaka u poresku :)

Druga važna izmena je obaveza organizatora tržišta kapitala da polugodišnje izveštava poresku upravu u prenosima hartija od vrednosti.

Citat :
Члан 45.
Члан 95. мења се и гласи:
„Члан 95.
Обвезник који у току године изврши пренос права по основу којег може настати капитални добитак или губитак у складу са овим законом дужан је да поднесе пореску пријаву најкасније у року од 30 дана од:
1) дана закључења уговора о преносу стварних права на непокретностима, уговора о преносу ауторских права, права сродних ауторском праву и права индустријске својине, као и удела у капиталу правних лица;
2) истека сваког календарског полугодишта у којем је извршен пренос хартија од вредности.
Изузетно од става 1. тачка 1) овог члана рок за подношење пореске пријаве је 120 дана од дана продаје непокретности по основу које обвезник може да оствари право на пореско ослобођење сагласно члану 79. став 1. овог закона.
Изузетно од става 1. овог члана за пренос права које је предузетник евидентирао у пословним књигама не подноси се пореска пријава из става 1. овог члана, већ се подаци о капиталном добитку, односно губитку исказују у пореском билансу.
Обвезник пореза на приходе од издавања непокретности, као и обвезник пореза на приходе од давања у закуп покретних ствари, дужни су да поднесу пореску пријаву најкасније у року од 30 дана од дана закључења уговора о издавању непокретности, односно закључења уговора о давању у закуп покретних ствари.
Пореску пријаву са обрачунатим порезом за који је чланом 100а овог закона утврђена обавеза самоопорезивања, осим из ст. 1. и 4. овог члана, подноси се у року од 45 дана од дана остваривања прихода.
Организатор тржишта капитала у смислу закона којим се уређује тржиште капитала дужан је да у року од 30 дана од истека сваког календарског полугодишта Пореској управи - Централи у електронском облику достави извештај о преносу хартија од вредности извршеном у том полугодишту.
Облик и садржај извештаја из става 6. овог члана прописује министар.”
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   5/25/2013, 10:05

Ima jedna još veća izmena:
Citat :

Члан 48.
Члан 100. мења се и гласи:
„Члан 100.
По решењу надлежног пореског органа утврђује се и плаћа порез на:
1) паушални приход од самосталне делатности;
2) годишњи порез на доходак грађана.”
Члан 49.
После члана 100. додаје се члан 100а, који гласи:
„Члан 100а
Самоопорезивањем утврђују се и плаћају порези на следеће приходе:
1) приходе од самосталне делатности предузетника који води пословне књиге у складу са чланом 43. став 2. овог закона;
2) капиталне добитке;
3) приходе које исплаћује исплатилац који није правно лице или предузетник, и то:
(1) приходе од ауторских права, права сродних ауторском праву и права индустријске својине;
(2) камате;
(3) приходе од издавања непокретности и давања у закуп покретних ствари;
(4) друге приходе из члана 85. овог закона.

Ovo znači da više nećemo plaćati porez na kapitalne dobitke po rešenju iz poreske nego da ćemo morati sami da obračunamo, platimo i prijavimo porez u roku iz onog prethodnog člana. Otprilike kao što to rade i pravna lica.
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member

Broj poruka : 480
Datum upisa : 30.09.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   6/5/2013, 09:07

Imam više kupovina po različitim cenama, može li se u poreskoj prijavi dati ona koja mi više odgovara (npr. novija sa višom cenom), da bih u nekoj sledećoj prodaji prijavio neku koja je starija, odnosno da li je za PU bitan redosled kupovine?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator

Broj poruka : 694
Datum upisa : 01.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   6/5/2013, 10:02

Ne znam. Ja za svaki slučaj idem od najstarije.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP

Broj poruka : 1254
Datum upisa : 01.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   6/5/2013, 10:07

@Ilija ::
Imam više kupovina po različitim cenama, može li se u poreskoj prijavi dati ona koja mi više odgovara (npr. novija sa višom cenom), da bih u nekoj sledećoj prodaji prijavio neku koja je starija, odnosno da li je za PU bitan redosled kupovine?

može, nije bitan redosled, ako si kupio jednu akciju prošle godine a drugu ove godine, pa si danas prodao jednu od te dve, tvoj je izbor da li si prodao onu kupljenu prošle godine ili ovogodišnju.

ali ne možeš da istu akciju prodaš dva put.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   6/5/2013, 19:58

Odlično pitanje.

@Fmember
A ko vodi računa o tome da ne prodaš istu akciju 2 puta? Da li stvarno misliš da ovi iz poreske to gledaju?
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP

Broj poruka : 1254
Datum upisa : 01.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   6/6/2013, 08:23

Odlično pitanje.

@Fmember
A ko vodi računa o tome da ne prodaš istu akciju 2 puta? Da li stvarno misliš da ovi iz poreske to gledaju?

Ne, ali bi trebalo da i o tome vode računa... verovatno ih mrzi smoke

niti znam kakav softver koriste, ali ako imaju bilo kakakav centralizovan za evidenciju predatih naloga, to bi se odmah pokazalo.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Light
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   9/17/2013, 11:14

Da li se već primenjuju novi rokovi za predaju poreskih prijava ili je još uvek 15 dana?

Jasno mi je da tek od 1.1.2014. počinje sa samooporezivanjem ali mi nije jasno da li tek od tada važe i rokovi za predaju poreske prijave ili oni već važe kao i većina drugih odredbi usvojenih u poslednjim izmenama zakona.
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning

Broj poruka : 78
Datum upisa : 01.09.2013

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   9/18/2013, 16:44

Sve promene vaze od 1.1.2014. Samooporezivanje podrazumeva da sami obracunavamo i uplacujemo porez, bez resenja poreske uprave. Nije precizirano da li nacin obracuna ostaje isti, na primer primena koeficijenta rasta na malo (ako su uopste tako zove).
Nazad na vrh Ići dole
xxx27
Still learning
Still learning

Broj poruka : 47
Datum upisa : 16.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   10/26/2013, 12:20

Чуо сам да се порез на капиталну добит на продају акција не плаћа ако сте поседовали те акције најмање 10 година?
Зна ли неко нешто о овоме?
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   10/28/2013, 20:03

Tako je. Ako si bio vlasnik akcija duže od 10 godina ne plaćaš porez na dobitak kada ih prodaješ, ali isto tako ti se ne priznaje ni gubitak ako ga imaš.

@Fmember
Koliko ja znam te ludake u poreskoj upravi čudilo bi me da uopšte znaju šta je softver, a da imaju bilo šta centralizovano ne bi mi morali prijavljivati šta smo zaradili već bi oni to odma videli na osnovu transakcija iz CRHoV-a.

A što se tiče 15 dana meni nisu pravili problem ni ako malo probijem taj rok. Do mesec, dva.

Jedva čekam taj 01.01. da više ne moram da idem u poresku.
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   10/28/2013, 20:16

Ah da, zaboravih.

@Marioss
Kopija lične karte mora po zakonu da se preda i meni to traže u NS. Imao si sreće dosad ako ti nisu tražili.
A što se tiče priloženih dokaza potvrde od brokera su dovoljne, a te pisane izjave je ta nova sanjala.
Nazad na vrh Ići dole
boxxi
VIP
VIP

Broj poruka : 69
Datum upisa : 23.11.2013

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   11/23/2013, 17:28

Puno pozdrava dragim forumasima.  Mene zanima koji su krajnji rokovi za prijavu kapitalnog gubitka.  Da li je kasno sada do kraja godine da se prijavi kapitalni gubitak iz 2008 ili je vazeci rok od 5 godina?  Moze li se taj kapitalni gubitak prebijati sa kasnijim dobicima,npr. iz ove godine?
    Postoje li rokovi posle kojih prijava kapitalnog gubitka kao i dobitka zastarevaju?
Nazad na vrh Ići dole

Porez na kapitalnu dobit
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 7 od 9Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: