BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
Smile
Old member
Old member
Smile


Broj poruka : 1612
Points : 4730
Datum upisa : 04.06.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime8/14/2012, 14:31

Naravno da savetuju. Ova država ne uspeva da naplati više od 55% svih poreza - to je zvanični podatak!
Evidencija ne postoji a ni kontrola. Sad kao nešto pokušavaju da uvedu red. Prethodni se time nisu ni bavili jer im je tako odgovaralo.

Drugar mi radi u MUP-u i kaže da ako bi neko hteo da kod njih proveli koliko ima kaznenih poena iz saobraćaja oni ne bi bili u stanju da mu kažu jer je evidencija očajna, čak skoro i da je nema jer se ne zna ni ko bi to trebalo da vodi i gde bi držali te podatke!!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime9/13/2012, 15:58

danx ::
@boby

Evo ima i zvanicno:

"Уз члан 6. У члану 77. Закона врши се измена висине пореске стопе по којој се опорезују приходи по основу капиталног добитка, тако што се стопа повећава са 10% на 15%"

Ima i drugih "podsticaja".

http://mfp.gov.rs/UserFiles/File/predlozi/2012/ZPDG-Predlog%20zakona11%209%202012%20.pdf

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Mistery 011
VIP
VIP
Mistery 011


Broj poruka : 482
Points : 1945
Datum upisa : 22.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime9/21/2012, 20:48

Danas sam procitao nebulozu nad nebulozama - nece biti poreza na kapitalnu dobit ako akcije otudjis posle 10 godina posedovanja...e i levom i desnom da se krstim ! Takva odredba postoji i u Nemackoj, al vazi 2 godine, i mislim da ne bi bila losa ni na ovom plitkom trzistu...al 10 godina,,.Porez na kapitalnu dobit - Page 7 75937

_________________
Budi umeren i odmeren.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: z   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime9/22/2012, 07:25

Pa posle tog vremena ce ti vrednost pojesti porast cena na malo tako da i inace ako nisi dobar 2000 posto,neces platiti nista...
Sve to pokazuje ko sastavlja takve zakone,sigurno ne neko ko je svakodnevno na brerzi. Porez na kapitalnu dobit - Page 7 977504
Nazad na vrh Ići dole
Drag65
VIP
VIP
Drag65


Broj poruka : 611
Points : 1423
Datum upisa : 12.07.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/5/2012, 11:14

Zakonskim izmenama do dodatnih milijardi od poreza na dobit
...
Kako je navedno tokom javne rasprave stopa poreza po obitku kretaće se do 47 odsto - za autorske naknade, kamate, zakup nepokretnosti i 32 odsto za dividende i udele u dobiti.
...
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/346188/Zakonskim-izmenama-do-dodatnih-milijardi-od-poreza-na-dobit
Nazad na vrh Ići dole
Bjekam23
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 95
Datum upisa : 16.08.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/8/2012, 12:18

Da li je moguce da sam ja duzan da platim porez na kapitalnu dobit i pored toga sto se radi o akcijama koje sam nasledio od majke i koje su duze od tri godine u mom vlasnistvu???
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/8/2012, 21:16

Bjekam23 ::
Da li je moguce da sam ja duzan da platim porez na kapitalnu dobit i pored toga sto se radi o akcijama koje sam nasledio od majke i koje su duze od tri godine u mom vlasnistvu???

Da, duzan si ako:
-su akcije stecene posle 1994 godine(sticalac akcije u ovom slucaju tvoja majka)
-je nabavana cena manja od prodajne cene u slucaju da ih ti otudjis,a to znaci da se ne racuna samo nabavna cena vec i revalorizovana vrednost koja uopste nije zanemarljiva za nekoliko godina,pa ako je i dalje prodajna vrednost veca od nabavne onda se tek utvrdjuje kapitalni dobitak od 15%

S obzirom na ovoliku nelikvidnost i cene na BB sumnjam da ces imati sta da prijavis kao kapitalni dobitak,retko koja akcija danas ima vecu cenu nego li pre 4-5 mozda i vise godina ,izracunaj ti to lepo pa vidi.

Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/8/2012, 23:38

KRUSKA ::
Bjekam23 ::
Da li je moguce da sam ja duzan da platim porez na kapitalnu dobit

ako je i dalje prodajna vrednost veca od nabavne onda se tek utvrdjuje kapitalni dobitak od 15%


Da ne bude zabune, plaća se 15% porez na dobitak, koji se računa kako je Kruška već objasnila, a ne na ukupnu sumu koja je dobijena prodajom akcija. Ukoliko nema dobitka porez se ne plaća.

Poreska prijava, po zakonu, mora se podneti najkasnije 10 dana od dana prodaje akcija. Za neprijavljivanje ili kašnjenje poreski inspektor je dužan da napiše prekršajnu prijavu za šta može da se dobije prekršajana kazna od 5000 din.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/8/2012, 23:47

011 ::
pripravnik ::
Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir

Ovaj deo ne razumem, da bi se priznao gubitak iz 2008. mora se imati barem jedan dobitak iste godine, zašto?
Prosto mi nije logično.


Naravno da nije logično. Zakon se ne može baviti svim pojedinostima koje nastaju u praksi, ali primena logike i duha zakona u najvećem broju situacija ne ostavlja prostor za različita tumačenja. PU, nažalost, ne priznaje logiku kad iz Člana 78 Zakona izvlači zaključak da kapitalni gubitak i dobitak kojim će se on prebiti (ili započeti prebijanje) moraju nastati u istoj godini.


Na žalost baš je tako. jer prebijanje se može raditi samo sa gubicima i dobicima nastalim u istoj godini. negde još tumače i tako da gubitak mora nastati pre dobitka da bi se uradilo prebijanje.

Kad se uradi prebijanje, ako još ima gubitka, takav gubitak se može koristiti za prebijanje u narednih 5 godina.

tako da ko napravi gubitak pred kraj kalendarske godine, mora da se pomuči i napravi dobitak od bar 1din do kraja godine da bi dobio poreski kredit koji važi 5 godina.

i još jedna bidna stvar, kada se prebija jedan dobitak može da se prebije sa najviše jednim gubitkom.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Mister No
Still learning
Still learning



Broj poruka : 42
Points : 124
Datum upisa : 09.07.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime10/23/2012, 00:38

Niko nije prokomentarisao:po novom zakonu o porezu na dohodak građana KD više ne mora se prebija KG-om u tekućoj godini. Bitno je da KD ide nakon KG-a. (član 78.)

Neko reče treba KG/KD prijaviti najkasnije 10 dana. Ne vidim da je menjano onih 15 dana, a i nisam primetio da kapitalni gubitak mora da se prijavu u tom roku (član 95.). Jedino ako se pod ostvarivanjem prihoda na kapitalne dobitke smatra i gubitak.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/2/2012, 12:11

Skorpion ::
LJudi ne postoje zakulisne radnje , ko ima para kupuje ko nema para prodaje.Ovde moze samo da se prica o ceni akcije dali je moguce stelovati na neki nacin ili ne , i koja ce visina dividendi biti , t.j. dali se isplati kupovati . I jos jedno pitanje : dali placate porez za extra profit posle prodaje akcija , mnogima stiglo pa neznaju sta da rade , jer ispada da im ostane 80% od iznosa po kom su akcije prodali.
Ja uredno prijavljujem,ali kako ti racunas tih 80 posto?

Pisali smo,ajde ponovicu.

KUPIS PO 1000 RSD...prodje godinu dana, prodas po 1200...oni ti kupovnu cenu uvecaju za troskove na malo pa ti bude,npr

1200-1030rsd...to je 170 dinara profit,na to ide porez od 15 posto...platices 25,5 dinara po artiji.

Ako si imao ranije kapitalni gubitak,koji si uredno prijavio,mogu ti se oduzeti,s tim da negde to odmah urade oni i platis vec oduzeto,a negde kao npr NOVI SAD,PLATIS POREZ NA DOBIT PA POSLE TRAZIS POVRACAJ KAPITALNOG GUBITKA.
Nazad na vrh Ići dole
Mivanovic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : 172
Datum upisa : 18.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/2/2012, 18:21

2. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana



  • Povećava sa stopa poreza na prihode od kapitala – sa 10% na 15%

  • Povećava sa stopa poreza na prihode po osnovu kapitalnog dobitka - sa 10% na 15%

  • Povećava sa stopa poreza na prihode od osiguranja lica - sa 10% na 15%

  • izuzimanje od oporezivanja kapitalnog dobitka po osnovu prihoda od
    prometa prava, udela ili hartija od vrednosti koje je obveznik držao u
    svom portfelju neprekidno najmanje deset godina pre prometovanja uz
    naknadu;

  • sužavanje liste prihoda koji su predmet oporezivanja godišnjim porezom
    na dohodak građana brisanjem prihoda od osiguranja lica iz predmeta
    godišnjeg poreza;

  • oslobađanje poljoprivrednika od obaveze plaćanja poreza na prihode od
    poljoprivrede i šumarstva na katastarski prihod za 2013. godinu, što ima
    za cilj da obezbedi podsticaj za razvoj i investiranje u poljoprivredu;
Nazad na vrh Ići dole
Skorpion
Still learning
Still learning



Broj poruka : 101
Points : 510
Datum upisa : 13.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: p   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/3/2012, 09:40

Da ali ovde stize resenje da platis porez na ukupnu sumu ako si prodao za 1000rsd da ti je i zarada 1000rsd. Ne gledaju po koliko si kupio/prodao nego samo koliko ti je para leglo na racun i na osnovu toga ti racunaju porez.E sada mozda je fora kao sto ti kazes u NS-u ali onda po tebi moras da imas dokaz za koliko si kupio odredjenu kolicinu akcija a to je suvise komplikovano. NPR sada kupujes 50 akcija pa prodajes 100 , pa opet kupujes 70 i tako sve u krug.
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/3/2012, 11:34

Skorpion ::
Da ali ovde stize resenje da platis porez na ukupnu sumu ako si prodao za 1000rsd da ti je i zarada 1000rsd. Ne gledaju po koliko si kupio/prodao nego samo koliko ti je para leglo na racun i na osnovu toga ti racunaju porez.E sada mozda je fora kao sto ti kazes u NS-u ali onda po tebi moras da imas dokaz za koliko si kupio odredjenu kolicinu akcija a to je suvise komplikovano. NPR sada kupujes 50 akcija pa prodajes 100 , pa opet kupujes 70 i tako sve u krug.

Svaku prodaju akcija moras u roku od 15 dana prijaviti PU ,bilo gde u Srbiji,a samim tim i dokumentovati nacin sticanja istih(kupovina ,nasledje ,poklon,...),...tako da koliki god da je krug i koliko god izgledalo komplikovano jedino ovako se prijavljuje i utvrdjuje kapitalni dobitak ,odnosno ,eventualno gubitak.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/3/2012, 14:08

Skorpion ::
Da ali ovde stize resenje da platis porez na ukupnu sumu ako si prodao za 1000rsd da ti je i zarada 1000rsd. Ne gledaju po koliko si kupio/prodao nego samo koliko ti je para leglo na racun i na osnovu toga ti racunaju porez.E sada mozda je fora kao sto ti kazes u NS-u ali onda po tebi moras da imas dokaz za koliko si kupio odredjenu kolicinu akcija a to je suvise komplikovano. NPR sada kupujes 50 akcija pa prodajes 100 , pa opet kupujes 70 i tako sve u krug.
MENI BAS NIJE JASNO,Kruska je takodje napisao,kako oni uopste znaju koliko je tebi i za sta legao novac na racun?
Ja sam bas predao za VZAS,sve je isto,jedino je porez 15 ,namesto 10 posto.Iscitaj ti to opet,negde je greska,SIGURNO.

Komplikovano ili ne,takva su pravila.Trebalo bi broker da ti salje potvrde o realizaciji naloga,kupovnog ili prodajnog...to ti je dokument,prilozis kupovinu,prodaju,popunis OBRAZAC PPDG-3 I cekas resenje...
AKO NISI SACUVAO,TRAZI OD BROKERA DA TI IZLISTA,KAZI ARTIJU I DATUM I ON CE TI SVE IZLISTATI OD TOG DATUMA,ali koliko kontam ti si vec u prekrsaju jer i kad prodas tih 100,moras imati dokaz kada si i po koliko kupio.
Nazad na vrh Ići dole
Mivanovic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : 172
Datum upisa : 18.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/5/2012, 19:41

Ne mora da ima dokaz po kojoj ceni je kupljena akcija , u godini kojoj se prodaje uzima se najniza cena . Razlika toga je 15% porez
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/5/2012, 20:14

Mivanovic ::
Ne mora da ima dokaz po kojoj ceni je kupljena akcija , u godini kojoj se prodaje uzima se najniza cena . Razlika toga je 15% porez
I kako ce se onda obracunati porez na kapitalnu dobit,odes u poresku,dobar dan ,ja dosao ,imao sam 500 sjpt,kupio sam i prodao sam i zelim da platim porez,
NE ZELIM DA TVRDIM DA ,MOZDA NISI U PRAVU,ali objasni malo podrobnije,kako bismo znali kako to funkcionise.
Kako ce oni uopste znati,koliko imas artija?
Nazad na vrh Ići dole
Mivanovic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : 172
Datum upisa : 18.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/5/2012, 23:39

Evo malo objasnjenja

Prodao akcije SJPT 600 komada po 500 dinara . Nemam papir po kojoj
ceni sam kupio , tada oni uzimaju najmanju cenu u toj godini , a najmanja
cena SJPT za ovu godinu je 400 dinara.

600 x 500
600 x 400

RAZLIKA JE KAPITALNA DOBIT, I NA TU RAZLIKU OBRACUNAVA SE POREZ , TAKO SU MENI OBJASNILI PORESKI STRUCNJACI
Nazad na vrh Ići dole
Mivanovic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : 172
Datum upisa : 18.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/5/2012, 23:58

EVO DA VAM DAM PRIMER SPEKULATIVNE RADNJE

DANAS JE CENA AKCIJA NISA 720 DINARA , KUPLENE SU POCENI OD 620
DINARA , SACEKAS JANUAR 2013 CENA 800 DINARA SKOCI CENA NA 830 DINARA PRODAS AKCIJE POCENI OD 830 DINARA. DOBIJES PAPIR PO KOJOJ CENI SI PRODAO BROJ KOMADA I CENA , PODNESES ZAHTEV ZA POREZ NA KAPITALNU DOBIT SAMO STIM PAPIROM KOJI PRODAO.
ZA PORESKU OSNOVICU UZIMA SE NAJMANJA CENA U 2013 godini 800 DINARA . TAKO SU MENI STRUCNACI OBJASNILI.
Nazad na vrh Ići dole
Steve McQueen
Member
Member
Steve McQueen


Broj poruka : 539
Points : 2079
Datum upisa : 30.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 00:39

Nisu ti ti stručnjaci dobro objasnili. Nije u pitanju najniža cena u kalendarskoj godini već u poslednjih godinu dana od dana prodaje. To nije isto. Ustvari, nije ni slično. I ne viči, imamo već Bobišku.
Nazad na vrh Ići dole
Skorpion
Still learning
Still learning



Broj poruka : 101
Points : 510
Datum upisa : 13.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 07:01

Nista tu meni nije jasno , odakle njima u poreskoj cena akcije po kojoj si ti kupio odnosno trenutna cena akcije . Oni imaju samo papir na kome pise koliko si akcija prodao i po kojoj ceni t.j. koliko ti je para leglo na racun. A sta ce mo ako si kupio akcije pre pet godina sta onda da ti racunaju.
Nazad na vrh Ići dole
Steve McQueen
Member
Member
Steve McQueen


Broj poruka : 539
Points : 2079
Datum upisa : 30.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 16:24

Vrlo je jednostavno. Ti im predaješ realizovani nalog kojim si kupio akcije i realizovani nalog kojim si prodao iste te, ili neke druge akcije, ali istog izdavaoca i sa istim ISIN brojem. Ako nemaš onaj prvi nalog kupovine, računaće ti kao kupovnu cenu najnižu cenu koju je ta hartija imala u prethodnih 365 dana. Na kupovnu cenu se zaračuna inflacija do dana prodaje i na razliku plati porez od 15%.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 18:39

Steve McQueen ::
Nisu ti ti stručnjaci dobro objasnili. Nije u pitanju najniža cena u kalendarskoj godini već u poslednjih godinu dana od dana prodaje. To nije isto. Ustvari, nije ni slično. I ne viči, imamo već Bobišku.
Porez na kapitalnu dobit - Page 7 145841
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 18:44

Steve McQueen ::
Vrlo je jednostavno. Ti im predaješ realizovani nalog kojim si kupio akcije i realizovani nalog kojim si prodao iste te, ili neke druge akcije, ali istog izdavaoca i sa istim ISIN brojem. Ako nemaš onaj prvi nalog kupovine, računaće ti kao kupovnu cenu najnižu cenu koju je ta hartija imala u prethodnih 365 dana. Na kupovnu cenu se zaračuna inflacija do dana prodaje i na razliku plati porez od 15%.
Sto ti bas i nece preterano revitalizovati budzet. Porez na kapitalnu dobit - Page 7 267926
Nazad na vrh Ići dole
Voiceoflaw
VIP
VIP
Voiceoflaw


Broj poruka : 541
Points : 1212
Datum upisa : 20.05.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/6/2012, 19:14

I kad im ne posaljes papire na vreme, ako su vece transakcije u pitanju dobijes poziv od finansijske da dokumentujes transakciju. Bar tako je bilo u mom slucaju. Vrlo su revnosni u zadnje vreme.




Porez na kapitalnu dobit - Page 7 3927895188
Nazad na vrh Ići dole
Mivanovic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : 172
Datum upisa : 18.07.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime12/10/2012, 21:16

Hvala na detaljnijem obavestenju Steve McQueen

Ovi sada prate transakcije
Nazad na vrh Ići dole
Nena7
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Points : 10
Datum upisa : 04.01.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/4/2013, 11:33

Ja sam dobila od firme u kojoj radim akcije, i prodala sam ih 2005 god. Nisam prijavila poreskoj upravi. Zbog lose obavestenosti cekala sam resenje a nisam ni mogla da ga dobijem jer nije ni prijavljen. Sve papire o prodaji i sticanju sam izgubila u selidbi. Sada sam u nedoumici, i imam pitanje - Da li je naplata ovog poreza zastarela, sobzirom da nije ni prijavljen? (posto sam procitala da zastareva za pet godina) Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/4/2013, 12:57

Nena7 ::
Ja sam dobila od firme u kojoj radim akcije, i prodala sam ih 2005 god. Nisam prijavila poreskoj upravi. Zbog lose obavestenosti cekala sam resenje a nisam ni mogla da ga dobijem jer nije ni prijavljen. Sve papire o prodaji i sticanju sam izgubila u selidbi. Sada sam u nedoumici, i imam pitanje - Da li je naplata ovog poreza zastarela, sobzirom da nije ni prijavljen? (posto sam procitala da zastareva za pet godina) Pozdrav!
Zaboravi,oni vec jesu.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/24/2013, 11:24

@Boby

Vidim da si upucen u ovo sa kapitalnom dobiti u NS. Posto sam svojevremeno tj. pre nesto vise od godinu dana ostvario kapitalni gubitak od lupam 10000 din, a nadam se da cu u narednih godinu dana ostvariti kapitalni dobitak, situacija je sledeca. Ja imam pravo po zakonu da se prebijam u narednih 5 godina, posto mi je gubitak nastao pre dobitka (clan 78. zakona o porezu na dohodak), jel? Koliko sam razumeo u NS cu morati prvo da platim celokupan porez od 15%, a kasnije da trazim povrat. Kako? PPDG3 obrazac koliko se secam ima u sebi stavke za kapitalni gubitak. To znaci da cu morati podneti dokumentaciju o poreskom gubitku zajedno.... A ne jos kasnije da se cimam sa procedurama... Ne razumem...
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/24/2013, 11:48

BojanNS ::
@Boby

Vidim da si upucen u ovo sa kapitalnom dobiti u NS. Posto sam svojevremeno tj. pre nesto vise od godinu dana ostvario kapitalni gubitak od lupam 10000 din, a nadam se da cu u narednih godinu dana ostvariti kapitalni dobitak, situacija je sledeca. Ja imam pravo po zakonu da se prebijam u narednih 5 godina, posto mi je gubitak nastao pre dobitka (clan 78. zakona o porezu na dohodak), jel? Koliko sam razumeo u NS cu morati prvo da platim celokupan porez od 15%, a kasnije da trazim povrat. Kako? PPDG3 obrazac koliko se secam ima u sebi stavke za kapitalni gubitak. To znaci da cu morati podneti dokumentaciju o poreskom gubitku zajedno.... A ne jos kasnije da se cimam sa procedurama... Ne razumem...

Ne placas nista, sve se prebija,dobices resenje sa prebijenim gubitkom sve dok ga ne potrosis .
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1165
Localisation : Srbija
Points : 3036
Datum upisa : 12.09.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/24/2013, 12:41

KRUSKA ::
BojanNS ::
@Boby

Vidim da si upucen u ovo sa kapitalnom dobiti u NS. Posto sam svojevremeno tj. pre nesto vise od godinu dana ostvario kapitalni gubitak od lupam 10000 din, a nadam se da cu u narednih godinu dana ostvariti kapitalni dobitak, situacija je sledeca. Ja imam pravo po zakonu da se prebijam u narednih 5 godina, posto mi je gubitak nastao pre dobitka (clan 78. zakona o porezu na dohodak), jel? Koliko sam razumeo u NS cu morati prvo da platim celokupan porez od 15%, a kasnije da trazim povrat. Kako? PPDG3 obrazac koliko se secam ima u sebi stavke za kapitalni gubitak. To znaci da cu morati podneti dokumentaciju o poreskom gubitku zajedno.... A ne jos kasnije da se cimam sa procedurama... Ne razumem...

Ne placas nista, sve se prebija,dobices resenje sa prebijenim gubitkom sve dok ga ne potrosis .
Ali, te godine kada si imao KG, si morao da ga u istoj godini nacnes sa nekim KD, da bi ga kasnije 5 godina koristio.
Znaci napravis KG, prijavis PU i oni ga obracunaju. Za koji mesec u istoj godini napravis samo sa 1 kom akcije neki KD, prijavis PU, oni ti obracunaju i time si poceo da koristis povlastice KG. Tek tada narednih 5 g imas pravo da ga i dalje krckas. Ako nisi naceo na vreme, propada ti to sa KG.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/24/2013, 14:24

BojanNS ::
@Boby

Vidim da si upucen u ovo sa kapitalnom dobiti u NS. Posto sam svojevremeno tj. pre nesto vise od godinu dana ostvario kapitalni gubitak od lupam 10000 din, a nadam se da cu u narednih godinu dana ostvariti kapitalni dobitak, situacija je sledeca. Ja imam pravo po zakonu da se prebijam u narednih 5 godina, posto mi je gubitak nastao pre dobitka (clan 78. zakona o porezu na dohodak), jel? Koliko sam razumeo u NS cu morati prvo da platim celokupan porez od 15%, a kasnije da trazim povrat. Kako? PPDG3 obrazac koliko se secam ima u sebi stavke za kapitalni gubitak. To znaci da cu morati podneti dokumentaciju o poreskom gubitku zajedno.... A ne jos kasnije da se cimam sa procedurama... Ne razumem...

U NS više neće automatski da naprave resenje o prebijanju samo na osnovu PPDG3 obrasca. Kada dobiješ rešenje sa dobitkom treba da im podneses zahtev za prebijanje i pozoveš se na rešenja (i priložiš kopije) sa dobicima i gubicima koje prebijaš. To uradi čim dobiješ rešenje sa dobitkom jer počinje da ti teče rok za plaćanje, kako bi stigli da ti priznaju pravo na prebijanje pre isteka roka za plaćanje, inače bi počeli da ti računaju kamatu na dug.

Što se tiče mogućnosti da ti propadne gubitak iz prethodne godine ako nisi započeo da ga trošiš to više ne bi trebalo da se dešava posle nedavnih izmena zakona o porezu na dohodak građana (za nekoliko dana ću biti siguran jer sam upravo predao zahtev sa jednim takvim primerom :) )
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime1/24/2013, 20:19

Ja nisam iz N. Sada,ja tih problema nemam posto sam jedini u mom gradicu koji ovo radi,pa imam privilegiju da mi direktorica licno radi papirologiju.

Light je sve objesnio,tako je u N.Sadu,SVE PLATIS PA POSLE TRAZIS DA TI PLATE TVOJE.

Ono za minimalnu kapitalnu dobit u godini kada si ostvario kg,je takodje tacno.
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime2/3/2013, 18:03

Mislim da ovo sa prijavama dobitka i gubitka i papirologijom bi trebao broker da preuzme na sebe obavezu on bi imao vise posla sada kada bi svi voleli da imaju vise posla i neki dinar da naplati za tu uslugu a mi mali akcionari bi dobili mir i nebi brinulu o isteku roka 15 dana mada bi taj rok trebao da se pomeri na 30 dana tako da svi imaju dovoljno vremena da rade .Porez na kapitalnu dobit - Page 7 589925
Nazad na vrh Ići dole
Voiceoflaw
VIP
VIP
Voiceoflaw


Broj poruka : 541
Points : 1212
Datum upisa : 20.05.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 7 Icon_minitime2/3/2013, 21:14

Frenky ::
Mislim da ovo sa prijavama dobitka i gubitka i papirologijom bi trebao broker da preuzme na sebe obavezu on bi imao vise posla sada kada bi svi voleli da imaju vise posla i neki dinar da naplati za tu uslugu a mi mali akcionari bi dobili mir i nebi brinulu o isteku roka 15 dana mada bi taj rok trebao da se pomeri na 30 dana tako da svi imaju dovoljno vremena da rade .Porez na kapitalnu dobit - Page 7 589925


Podrzavam tu ideju. Porez na kapitalnu dobit - Page 7 422553





Porez na kapitalnu dobit - Page 7 3927895188
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 7 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?
» Porez na devizne prilive iz inostranstva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: