BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Pocinjem sa investiranjem...

Ići dole 
+5
Maca
s.nikolić
Fmember
Big Brle
Popaj
9 posters
AutorPoruka
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/29/2020, 19:52

Zdravo. Ja sam Ivica.

Otvaram ovu temu kako bih imao gde da zapisujem neke moje ideje i planove. Moze se reci da je ovo vise zbog mene nego zbog Vas.

Prvo sam hteo da je nazovem, Razvojni put (Bore snajdera), ali ne bih zeleo da zavrsim kao on :D

Odmah da napisem da verovatno vecina vas od mene nece nista nauciti (posebno zbog toga sto ekonomija nije moja struka). Ali ko zna, mozda neko procita nesto korisno.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/29/2020, 19:58

Da napravim retrospektivu.

Pre 12 god smo kupili auto i stan. Pored toga, opremanje stana nije ni malo jeftina avantura.
U to vreme sam vec poceo da trazim koje su mogucnosti za redovno (mesecno) ulaganje pored stednje u banci. Kao veoma privlacna opcija su mi bili investicioni fondovi. Bolji prinos od stednje u banci, mogucnost mesecnog i jednostavnog ulaganja, ne treba nikakvo znanje. Profesionalni menadzeri vode racuna o fondu. Samo sedis i uzivas a investicione jedinice rastu.

Kad sam malo bolje pogledao, ipak u realnosti nije bilo tako. Skoro svi nasi fondovi su imali ocajne prinose. Teska srca sam napustio tu ideju i poceo da razmisljam o berzi...
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/29/2020, 20:09

Kao neko kome ekonomija nije struka, internet mi je bio (jedini) izvor informacija. Tako da, na kljucnu rec "berza", prvo sto izadje, bilo je: forex. Procitalo se tu dosta tekstova i o akcijama, ali to mi je bilo komplikovano. Te broker, pa kastodi banka, pa akcije, berza, takse, porezi...

Kao sto rekoh, forex. Citam, ljudi zgrcu silnu lovu. Kad mogu oni, mogu i ja. Otvorim demo nalog i krenem. Prodje nekoliko dana, rezultati nisu bas kao sto sam ocekivao i kao sto pise na internetu :D. Uglavnom, prodje mesec dana i ja vidim da se tu necu obogatiti.

Ali dese se neke druge stvari i ja ostavim ideju o investiranju po strani a novac u banku.

Prodje jos neko vreme i dodje na red drugi auto i veci stan. Jesam li spomenuo da sredjivanje stana nije ni malo jeftina avantura? Tako da, ustedjevina opet ode.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 07:21

U to vreme se ozbiljno razmisljalo o jos jednoj vrsti ulaganja, veoma popularnoj, posebno kod nas. Ako cemo posteno, nije ni cudo sto je kupovina nekretnine popularna kada smo ogranicenim sa mogucnostima za investiranja. Mogao sam da kupim stan za izadavnje. Naravno, na kredit. Ali moj excel je stalno gresio. Koliko god sam pokusavao da "tacno" izracunam koliko je isplativo ulaganje u kupovinu stana za izdavanje, uvek je rezultat bio "pogresan". Odnosno, dobijao sam dosta dug period povratka investicije.

Ipak, na kraju se ispostavilo da nije problem excel, vec realnost. Cena meni interesantnih nekretnina kod mene se krece 900-1100e po kvadratu. Za garsonjeru od 25kvm treba 25000e. Uz to 5000e da se stan sredi i eto nas na 30000e. Ali, za taj stan ne moze da se uzme vise od 150e mesecno. Tako da ispada kada bih teoretski svakog meseca imao stan izdat, trebalo bi mi preko 16 godina za povrat investicije. Ali ako se uzme u obzir da taj stan treba odrzavati, zameniti nesto od tehnike/namestaja, platiti porez, da verovatno stan nece biti izdat cele godine, period povratka investicije ide na 25godina. Uz cinjenicu da je potrebno mlatiti se sa stanarinom, trazenjem stanara, oglasima, avantura sa izdavanjem stana je otpala.

Da su u pitanju nekoliko nekretnina, pa da covek ulozi vreme i energiju, ovako, neka hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 07:42

Ivice, koja je cena garaža u tvom gradu ?  Da li je jagma za parking mestima ? 
Da li je velika potražnja za iznajmljivanjem garaža ?
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 09:33

Garaže su trenutno u svim gradovima vrlo dobra investicija, povrat je oko 10% godišnje, a rizik nikakav. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 10:00

Ja zivim u Kragujevcu. Razmisljao sam o kupovini garaza. Ali nisam stekao utisak da su garaze trazene ovde. Kada sam pre dve-tri godine gledao oglase, skoro da nije bilo potraznje za njima.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 11:00

Za Ivicu-t,

Da li si znao za štedne obveznice?  Emitovane su u decembru 2017 godine.... Na 10 godina je kuponska stopa bila 4%..... Po meni, mnogo bolja i sigurnija opcija od kupovine stana.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 12:13

Ivica_t ::
Ja zivim u Kragujevcu. Razmisljao sam o kupovini garaza. Ali nisam stekao utisak da su garaze trazene ovde. Kada sam pre dve-tri godine gledao oglase, skoro da nije bilo potraznje za njima.

u oglasima moze da se vidi ponuda, a potraznja bas i ne moze da se vidi. nije to berza.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 12:38

@marjanovicgane
Nisam znao za stedne obveznice.

Sto se tice garaza, nisam bio dovoljno precizan. Nije bilo (skoro) nikakve ni ponude ni potraznje u Kg-u. Na brzinu sam sada pogledao i slicno je i danas.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 13:04

U to vreme sam uzimao u obzir i neke druge ideje.

Jedna od ideja je bila privatni vrtic. Inace, veoma isplativo ulaganje u Kg-u. S'obzirom da je bilo potrebno ulaganje vece nego sto su bile nase mogucnosti, pokusali smo da se organizujemo sa nekim. Pored toga, bilo je "pozeljno" biti stranacki podoban. Usled tih neresivih prepreka, odustali smo od toga.

Posle toga sam se posvetio ideji gajenja voca. Napravili smo plan. Prijavio se za dodeljivanje nepovratnih sredstava. Ali, sam odbijen. Nije bilo falitijedanpapir. Nije bilo hocessamodapotrosispare. Ali nije ni bilo realnog razloga za odbijanje. Uz to, znam neke koji su dobili bespovratna sredstva a upitna je cinjenica da su ispunili sve uslove. Kasnije sam (nezvanicno) saznao da je jedini razlog odbijanja (ne)pripadnost stranci. Da se prodam za par evra, neka hvala. Bitnija mi je cast i obraz nego njihov novac.

PS1: Cak i da zanemarimo moja iskustva sa vladajucom strukturom ne razumem kako neko moze da podrzava ovu poziciju. Cak sta vise, velika vecina ljudi koju licno poznajem je protiv njih. Osim penzionera. Oni su nepopravljivi. Jos kada vidim kakve vrednosti propagiraju, coveku ne bude dobro.

PS2: Pozdrav i za nesposobnu opoziciju. Siguran sam da ni oni ne bi bili bolji. Posebno stranka pominjana ovih dana na forumu. Zalazu se za porodicne vrednosti. Postali su mi prihvatljivi. Licili na nekoga ko moze nesto da promeni na bolje. Ali onda dobili parice i predsednik umesto nekadasnjih kosulja od 1000din nosi skupocena odela. Posle saznam da ga u njegovom rodnom gradu zovu Lopov...

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime9/30/2020, 22:50

Srbija nikada nije bila demokratska zemlja. Ovde se malo toga promenilo od vremena Turaka. Pitam se ponekd da li je i jedan događaj u našoj novijoj istoriji bio sled istorijskih okolnosti ili je sve i tada kao i sada bilo delo interesa jednog ili nekoliko pojedinaca. Takvih smo na nesreću imali i previše i su radili na štetu ovog naroda. Tako je i sada. 

Ograničavati biznis pojedinca partijskom pripadnošću je model iz vremena kneza Miloša. On je imao interes da bude najveći trgovac u Srbiji. Nikada mi neće biti jasno kome je danas u interesu da radi ovakve stvari. Poražavajuće je saznanje da u jednoj zemlji pojedinačni ili stranački interes bude ispred nacionalnog.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 02:05

s.nikolić ::
 

Ograničavati biznis pojedinca partijskom pripadnošću je model iz vremena kneza Miloša.

Hajde da već jednom postanemo konkretni da se manemo onog: "rekao mi Pera, da mu je tašta rekla, koja je od komšinice čula da je Milanu oduzeta firma ili da mu je "ograničen" biznis.

jel tebi neko "ograničio" tvoj biznis? Nekome ko je iz tvoje porodice?
Konkretno, kako, zašto šta je prethodilo itd.

Iskreno pitam, ja ne znam nikoga iz mog okruženja kome je SNS ili neki nj. funkcioner zabranio rad ili oduzeo firmu, nije se to dešavalo ni za vreme DS.

Ne, baš bih volela da čujem, ali konkretno, ne mora ime i prezime, ali da može da se dokumentuje, da se dokaže.

Da smo zaslužili veći stepen demokratije, slažem se, ali za to nam treba i ozbiljna opozicija koja je DEO VLASTI, koja je patriotski nastrojena, koja ne kritikuje sve samo da bi kritikovala.

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 06:34

To se upravo i radi tako da niko ništa može da dokaže. Sve je "pokriveno" zakonski i kako god hoćete. Pripadnici jedne partije štite se na svim nivoima. 
Kolega je ovde napisao svoja iskustva. Nema potrebe da sumnjam u ovo što je napisao. On ne može ništa da dokaže. Učesnici na konkursima za posao u javnom sektoru znaju da je to čista forrmalnost. Zna se ko može dobiti posao u školi, domu zdravlja, poštanskoj štedionici, EPS-u, itd. Siguran sam da se isti "recept" primenjuje i pri dodeli subvencija, dozvola ili bilo čega gde je moguće manipulisati ljudima i praviti podelu na "naše koji dobijaju" i ostale koji ne ispunjavaju "uslov".

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 07:27

Maca ::

...Iskreno pitam, ja ne znam nikoga iz mog okruženja kome je SNS ili neki nj. funkcioner zabranio rad ili oduzeo firmu, nije se to dešavalo ni za vreme DS.

Ne, baš bih volela da čujem, ali konkretno, ne mora ime i prezime, ali da može da se dokumentuje, da se dokaže...

Kao sto Vi ne znate nikoga iz Vaseg okruzenja ko je bio uslovljen, ne znaci da se tako nesto nikome nije desilo. Mito i korupcija su prisutni cak i u EU i USA a ne bi kod nas. Samo sto u pomenutim regionima, ako se slicno otkrije, kazne su ogromne. Kod nas ako se otkrije, lako se zataska. Samo se izvadi iz fioke neka stara spremljena afera i opala, nema vise nista o tome a nas narod ima pamcenje kao ribica. Vec sutra je zaboravljeno sta je bilo juce.
Kao sto je neko pomenuo na temi gde se pominje Zakon o poreklu imovine, ja ne znam ko je uhapsen, osudjen i kome je oduzeta imovina.

Kod nas nema sankcija ni za kradju ni za lazi. Normalnog coveka takva kolicina lazi prosto vredja. Evo ga skoriji slucaj:
https://www.istinomer.rs/izjava/u-jermeniji-i-azerbejdzanu-nema-srpskog-oruzja/

Meni deluje da bi (verovatno) svi iz opozicije bili isti kao i pozicija...

A ako pogledamo oblast koja je osnovna tema ovog foruma, pre dva-tri meseca se desilo preuzimanje neke firme, o cemu je pisano u temi o toj firmi. Ali nikako ne mogu da se setim koja je u pitanju. Ako se neko seti neka napise. Po komentarima drugih clanova na toj temi, bilo je ozbiljnih propusta i krsenja pravila. I sta se desilo, nista. Da li neko odgovara, ne.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 08:08

Da se ostavim politike i da se vratim na teme zbog kojih sam/smo ovde.

Poucen iskustvom i razocaran sto neuspesima oko pocinjanja privatnog posla, sto cinjenicom da ima puno ljudi koji su uspeli sa nekim privatnim poslom a ja ne uspevam u tome (samokritika), poceo sam da razmisljam o drugim alternativama. Nije mi drago sto i ono malo sto ustedim vredi sve manje usled inflacije.

Stednje u banci su zanemarljive. Mislim na stednju u stranoj valuti. U dinarima je bolja situacija sa 3.5%. Ali kada se saberu dobit od stednje i inflacija, skoro pa covek bude na nuli. A kada se samo setim kamate na stednju u evrima od 5.5% pre 15-ak godina, neka me nostalgija uhvati.

Na puno mesta se zlato pominje kao sredstvo za zastitu od inflacije. Fino, deo stednje prebaciti u zlato. Ali, da bih kupio fizicko zlato, (pre)prodavci u Srbiji lepu marzu zaracunavaju. Odlazak u inostranstvo samo zbog toga i cinjenica da mogu imati problema prilikom unosenja zlata u zemlju, nisu mi delovali kao trajno i prihvatljivo resenje. Posebno zbog toga sto nemam veliki budzet vec mesecno odvajam novac. Imam drugare u inostranstvu ali ne zelim da ih maltretiram da mi stalno kupuju zlatnike i nose sa sobom kada dolaze u Srbiju. Iako novac koji sam namenio za to, nece mi trebati duzi vremenski period (verovatno da ostane i deci), kako, kome i po kojoj ceni prodati jednog dana.

Tu je mogucnost kupovine zlata da ti drugi cuvaju u svojim sefovima, ali nije isplativo za malu kolicinu zlata koju bih ja kupovao.

Zlato u vidu ETF-ova na berzi je delovalo kao bolja varijanta. Vrlo mala razlika u kupovno/prodajnoj ceni, laka kupovina/prodaja, mali prateci troskovi. Ali to je vec berza. Huh.

Uz sve ovo, kada se pogleda cena zlata, ulaganje velikog procenta ustedjevine u zlato ima upitnu isplativost

Edit: Obrisana slika,
ne odgovara gabaritu Foruma.
BTW: Ivice, pratim tvoj blog i bojim se da će nakraju ispasti da ne valja niušta ulagati, osim u neki fond ili sl. koji ti je blizak?
Možda grešim? Saćekaću....
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 18:16

s.nikolić ::
To se upravo i radi tako da niko ništa može da dokaže. Sve je "pokriveno" zakonski i kako god hoćete. Pripadnici jedne partije štite se na svim nivoima. 
Kolega je ovde napisao svoja iskustva. Nema potrebe da sumnjam u ovo što je napisao. On ne može ništa da dokaže. Učesnici na konkursima za posao u javnom sektoru znaju da je to čista forrmalnost. Zna se ko može dobiti posao u školi, domu zdravlja, poštanskoj štedionici, EPS-u, itd. Siguran sam da se isti "recept" primenjuje i pri dodeli subvencija, dozvola ili bilo čega gde je moguće manipulisati ljudima i praviti podelu na "naše koji dobijaju" i ostale koji ne ispunjavaju "uslov".

Pa naravno da se tako radi. U toliko je čudnije da TI prenosiš gluposti koje izjavljuje opozicija, bez ikakvih dokaza!

O partijskom zapošljavanju: Ako bi to tako lako bilo u Srbiji (kao što je na ovom Forumu pisano) ne bi bilo nezaposlenih! Svi bi radili kako ti kažeš u EPS-u itd....

Mediji: I šta bi opozicija na javnom sektoru pričala? Izmišljala bi aferu za aferom, bez pravih dokaza.

KLJUČNO: Šta je TEBI NAŽAO učinio SNS kad si tako ljut i besan?
Jel te oni u nečemu sputavaju, da li ti nešto zabranjuju?
Koliko vidim, ti samo prenosiš TUĐE stavove i mišljenja o AV i SNS.
PITANJE: Jesi li ti u celoj toj priči bilo kako oštećen?
Šta su ti to uradili da ih ti toliko mrziš ili da prenosiš tuđe stavove?

P.S. Samo nemoj da pišeš o "građanskoj dužnosti" intelektualaca (tipa Turajlić, Vesna Pešić i sl) koji MORAJU da budu protiv svake vlasti, ma kakva ona bila....

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Ceras
VIP
VIP
Ceras


Broj poruka : 485
Localisation : Bg
Points : 1499
Datum upisa : 29.03.2011

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 18:59

Ko te plaća da ti mrziš našega precednika?
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2020
Points : 5441
Datum upisa : 07.05.2009

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 19:10

Jbga.... i ona može tebe isto to da pita od

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Ceras
VIP
VIP
Ceras


Broj poruka : 485
Localisation : Bg
Points : 1499
Datum upisa : 29.03.2011

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 20:13

Nisam nju pitao. Pitao sam ovoga što piše protivusamoupravljanja.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/1/2020, 21:38

Kao sto sam u prethodnom postu napisao, dosao sam do zakljucka da kupovina zlata 'za sve pare' nije resenje (za mene).

I tako dodjoh do berze. Bolje ~7% na bezi (neki prosek u literaturi), nego 3.5% u banci.

Berza. Neko magicno mesto gde neke cike i tete nesto rade i zarade parice. Ali kazu da su te cike i tete u manjini. Da veci deo onih koji ucestvuju izgubi, da bi ovi dobili. Mora da da su te cike i tete mnogo pametne i ko zna koje skole zavrsili da bi sada bili uspesni na berzi.

Srecom (ili nesrecom) po mene - vreme ce pokazati, naidjem na ovo:

Citat :
Uspešno investiranje ne zahteva izuzetno visok koeficijent inteligencije ni neobičnu poslovnu pronicavost ni insajderske informacije.

Juhu, ima nade i za mene.

Ovde dolazimo do dela gde mi je ovaj forum dosta pomogao sa nekim osnovnim stvarima. Ali trebalo je vremena proci kroz stare teme. Pored toga, pitanja i odgovori su rastrkani i tesko je pohvatati niti. Nema nekog step-by-step uputstva for dummies. Uz sve to, ima stvari koje vise nisu aktuelne (npr o nekim brokerskim kucama),...

U neka prosla vremena dosta se vise pisalo o firmama i njihovim akcijama. Srbija je mala i svako po nesto zna o nekoj firmi. Tako da mi je delovalo razumno da uz ucenje, pracenje vesti, pomoc foruma, srece i volje pocnem sa kupovinom akcija na Belexu. Prvo bih krenuo sa kupovinom sigurnijih akcija a kasnije, kako ucenje napreduje, da krenem sa necim manje sigurnim.

Budzet sa kojim raspolazem jer vrlo skroman u poredjenju sa ciframa koje se provlace na forumu. Ali plan je bio da se svakog meseca kupuje odredjen broj akcija. Napomenuo bih da mi nije primarni cilj trgovina akcija vec ulaganje na duzi rok. Posebno u prvo vreme dok ne steknem osnovna znanja. Kako vi ovde definisete, nije mi zelja da budem trejder, vec investitor. Novac koji bih ulozio, nece mi biti potreban duzi vremenski period (>10godina).

Neki od poslednjih planova (a bilo ih je mnogooo) je bio 30% stednja u banci, 10% zlato, 60% akcije.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/2/2020, 17:38

Da bih uopste ucestvovao na berzi, treba mi broker. Odnosno, brokerska kuca.

Na danasnji dan, Beogradska berza ima 23 clana. S'obzirom da pored domaceg, zelim pristup i inostranim berzama, spisak se znacajno smanjuje.

Od brokerskih kuca, nasao sam preporuke za Iliriku i Prudence. Ilirika nema svoju platformu i nema kancelariju u mom gradu. Prudence ima platformu, nema kancelariju u Kg-u, ima niske provizije ali ima i min limit od 30.000e. 

Od banaka, jedino Komercijalna ima svoju platformu i kancelariju u Kg-u*, ali ima i visoke provizije.

Od stranih brokerskih kuca, znam da Interactive Brokers rade sa Srbijom. Imaju niske provizije. Ali tu je problem sa prebacivanjem novca na i sa njihovog racuna. Ovde je (mislim) Aritmeticar pomenuo da bez problema vrsi transakcije sa svojom (kreditnom?) karticom.

Kako mi nije bila ideja da cesto trgujem na stranom trzistu, odlucim se za kombank.

***

Zvezdica * koju sam postavio gore gde sam pisao o kancelariji znaci da na sajtu pise da imaju ekspozituru u Kg-u "ovlašćenu za obavljanje poslova sa hartijama od vrednosti - brokerski i kastodi poslovi". Samo sto je u realnosti to malo drugacije. Sluzbenica koja je zaduzena za to je sluzbenica koja radi druge stvari. I taj posao (vezan za berzu) joj je dodat uz njen svakodnevni posao. Jednom-dva puta godisnje im dodje neko da otvorim racune vezane za berzu i to je to. S'tim da za sve mora da zove centralu u Bg-u. Tako da moje nade da cu imati nekoga u svom gradu da pitam sta me zanima, su bile uzaludne. Kakav danak neiskustvu.

Prvog dana sam otvorio 'obican' racun. Kaze dodjite ponovo sutra.
Drugog dana sam otvorio racune vezane za berzu. Imao sam zakazano u 14h. Zavrsio sam u 14:05. Ali samo u snu. Zavrsio sam u 16:13. Ljudi moji, potpisao sam vise papira nego u zadnjih deset godina.
Ali to nije sve. Posle nekoliko dana sam morao ponovo da idem po pristupnu sifru za kombank trejder platformu.

Uglavnom, posle svih tih koraka (a verovatno sam neki propustio), sav srecan odem kuci da kupim akcije i da krenem sa investiranjem.
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2020
Points : 5441
Datum upisa : 07.05.2009

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/2/2020, 23:40

Baš me zanima koja je svrha tvog bloga - šta ćeš na kraju da na preporučiš kao nešto što je najbolje za ulaganje novca?
Možda grešim ali nekako mi delije da ćeš uradi ti to što očekujem.
love3

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/3/2020, 09:07

Svrha:
Ivica_t ::

...Otvaram ovu temu kako bih imao gde da zapisujem neke moje ideje i planove. Moze se reci da je ovo vise zbog mene nego zbog Vas...

Sto se tice preporucivanja:
Ivica_t ::

...Odmah da napisem da verovatno vecina vas od mene nece nista nauciti (posebno zbog toga sto ekonomija nije moja struka)...
Sta ja kao pocetnik mogu da preporucim, kada vecina ljudi ovde ima mnogooo vise iskustva.

PS:
Uskoro dolazimo do dela gde cu imati neka pitanja pa ce mi znaciti misljenje iskusnijih...
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/4/2020, 15:38

Ovako napisan prethodni post mozda deluje malo sebicno. Da sam hteo blog, ne bih pisao ovde. Naravno, svaki komentar je dobro-dosao. Cak sta vise, pozeljni su komentari. Moja razmisljanja i premisljanja je vecina vas ostavila iza sebe davno. Tako da, slobodno pisite/komentarisite/kritikujte/predlazite. Ucestvovao bih ja i u drugim temama, ali nisam kompetentan.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/5/2020, 08:20

marjanovicgane ::
...
Da li si znao za štedne obveznice?  Emitovane su u decembru 2017 godine.... Na 10 godina je kuponska stopa bila 4%..... Po meni, mnogo bolja i sigurnija opcija od kupovine stana.

(Vestacko) odrzavanje kursa evra prodajom deviza, meni kao laiku ne izgleda odrzivo na duze staze. Ko zna sta moze da se desi u narednih 10 godina i na svetskoj pozornici. A jos u mini pozoristu Srbija...

Na primer, vest od pre 10 godina:
http://www.politika.rs/scc/clanak/151513/Tadic-Najbrze-moguce-u-EU-2016

Tako da, i kada bi se ponovo emitovale stedne obveznice, ne bih imao hrabrosti da se odlucim na taj korak...
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/5/2020, 13:02

Ivica_t ::



(Vestacko) odrzavan armo armo je kursa evra prodajom deviza, meni kao laiku ne izgleda odrzivo na duze staze. Ko zna sta moze da se desi u narednih 10 godina i na svetskoj pozornici. A jos u mini pozoristu Srbija...

Na primer, vest od pre 10 godina:
http://www.politika.rs/scc/clanak/151513/Tadic-Najbrze-moguce-u-EU-2016

Tako da, i kada bi se ponovo emitovale stedne obveznice, ne bih imao hrabrosti da se odlucim na taj korak...

Radilo se je o obveznicima denominovanim u evrima. Na 10 godina donose prinos od 4% godišnje....Ja sam ih kupio. Imalo je obveznica denominovanih u RSD sa godišnjim  prinosom od 6,5% na 10 godina ali nisam smeo da ih kupim.

Računao sam tada da se radi o maloj emisiji - svega 20 miliona evra i da to neće predstavljati problem državi da ih isplati 2027 glodine. Takođe, računao sam na niske kamatne stope na evro što se za sada ostvaruje.

Sviđale su mi se mnogo Telekomove obveznice - po meni to bi bilo ulaganje bez rizika ali nisam imao pravo da ih kupim.

Kada bi država ponovo kreirala štedne obveznice...... video bih...... zavisilo bi mnogo od stope prinosa i toga kako su kreirane.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/5/2020, 15:10

Ja sam razumeo da si mislio na one u dinarima. Ko je njih uzeo, smatram ga izuzetno hrabrim. A posto su u pitanju obveznice vezane za euro, to je onda sasvim druga prica.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

Pocinjem sa investiranjem... Empty
PočaljiNaslov: Re: Pocinjem sa investiranjem...   Pocinjem sa investiranjem... Icon_minitime10/7/2020, 13:06

Ivica_t ::
...Uglavnom, posle svih tih koraka (a verovatno sam neki propustio), sav srecan odem kuci da kupim akcije i da krenem sa investiranjem.

Plan je bio da prva akcija koju kupim bude GFOM (poznajem tu granu industrije, planira se ulaganje u opremu, pomoc drzave, posla ima, cak je i ovde pisano da je podcenjena akcija...). Cena je bila 350din. I bilo je akcija da se kupe. Ali ne po 355, 360 ili slicno. Vec po 480! I tako pola meseca mesec. Razumem ja da je to berza, ponuda-potraznja,... Ali sto je mnogo-mnogo je.

Pogledam NIIS. Prometa ima. Ali ako su stvari u svetu neizvesne, sta tek da kazemo za nasu berzu. Pada cena nafte, pada ju akcije naftnih kompanija. Skace nafta, skacu akcije. A kod nas? Ako kupim NIIS, sta mogu da ocekujem, da skoci sa 500+ na 600+? 20%? Radije cu ici na neku svetsku naftnu kompaniju koja je imala veci pad, ali ce (valjda) imati i veci skok.

I tako ja odlucim da se fokusiram na ino trzista od

EDIT: A ja sam znao da nećeš izdržati cekic i da ćeš nastaviti tamo gde si stao: reklamiranje ino-berzi!
Kažeš da si iz Kragujevca, a IP adresa ti je iz BG i USA!!??
Tako, da ti je jasno da si banovan...
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
 
Pocinjem sa investiranjem...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Deponija-
Skoči na: