BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
Delite

BG Aerodrom - AERO 5. deo

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
marjanovicgane
Our family
Our  family
marjanovicgane

Broj poruka : 162
Datum upisa : 10.09.2018

BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/25/2019, 18:27

Šta ovo znači ???

Kako ovo tumačiti ???

Moje tumačenje: francuzi shvataju da će niske dividende oboriti cenu akcije u godinama koje slede, žure da je kapitalizuju dok su još uvek precenjene da bi zatim iskoristili razočaranje investitora i pokupovali ih po bagatelnim cenama.

E, sada da je naš kolega Dragan555 tu pa da on da svoje tumačenje...... Nadam se da nije banovan.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Boranija
Old member
Old member
Boranija

Broj poruka : 1765
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/25/2019, 20:53

On bi samo mogao neku teoriju zavere da napiše.

Meni ništa nije nejasno, prodaju se akcije u vlasništvu firme, što je po zakonu i nekako OK, jer ili da ih prodaju ili da ih ponišre.

A ovako dolaze do nekog keša, jer i onako imaju obavezu da mnogo toga investiraju. Sve je to ok.

Our family
Our  family
marjanovicgane

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/25/2019, 22:10

Ne čini li vam se da su francuzima data prevelika ovlašćenja ugovorom o koncesiji......... Ako imaju ovlašćenje da prodaju što je očigledno, sutra AERO može sticati sopstvene akcije kupovinom. Pošto francuzi upravljaju sa AERO imaće informacije pre ostalih investitora i moći će da zarađuju špekulativno na akcijama......... Ne znam da li Vansi ima pravo da kupuje akcije AERO na berzi - ko zna možda im je i to pravo dato ugovorom....... Iskreno, i ja  sam pristalica teorije zavere - sve ovo što se događa sa AERO mislim da nije slučajno.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Stane Dolanc
Our family
Our  family

Broj poruka : 209
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/25/2019, 23:05

Država ima 83,5% vlasništva, kako zamišljaš špekulaciju s akcijama?

Sad prodaju po 750 i to samo onima koji već imaju akcije, sutra krenu da ih ponovo kupuju, a da cena bude manja od 750 din? 

Ne ide to tako.
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family

Broj poruka : 209
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/25/2019, 23:26

P.S. Ovlašćenje za prodaju akcija im niko nije "dao" već su po zakonu u obavezi da ih posle nekog vremena prodaju ili ponište.....
To pravilo važi za sve na Belexu.

Mogu oni ponovo da kupuju akcije na ima AERO, što bi ih opet teralo da ih posle nekog vremena prodaju ili ponište.

Mogu da kupuju i na svoje Vansi ime, ali to ne bi prošlo neprimećeno od drugih akcionara i aktera na Belexu, tako da tu nema mnogo zajebancije ni prevare.

Ovde ima previše akcija tako da nije lako špekulisati.
35 milona akcija!!!

.
Nazad na vrh Ići dole
Djepeto83
VIP
VIP
Djepeto83

Broj poruka : 184
Datum upisa : 26.12.2010

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 08:14

[You must be registered and logged in to see this link.] ::
Šta ovo znači ???

Kako ovo tumačiti ???

Moje tumačenje: francuzi shvataju da će niske dividende oboriti cenu akcije u godinama koje slede, žure da je kapitalizuju dok su još uvek precenjene da bi zatim iskoristili razočaranje investitora i pokupovali ih po bagatelnim cenama.

E, sada da je naš kolega Dragan555 tu pa da on da svoje tumačenje...... Nadam se da nije banovan.
Kakve veze imaju Francuzi sa firmom u kojoj nemaju niti jednu akciju?

Vinci u AERO odlucuje podjednako (ili malo manje) od svakog gradjanina Srbije koji ima 1 (jednu) akciju.

Poslednji izmenio Djepeto83 dana 7/26/2019, 08:22, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Djepeto83
VIP
VIP
Djepeto83

Broj poruka : 184
Datum upisa : 26.12.2010

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 08:18

Ne čini li vam se da su francuzima data prevelika ovlašćenja ugovorom o koncesiji......... Ako imaju ovlašćenje da prodaju što je očigledno, sutra AERO može sticati sopstvene akcije kupovinom. Pošto francuzi upravljaju sa AERO imaće informacije pre ostalih investitora i moći će da zarađuju špekulativno na akcijama......... Ne znam da li Vansi ima pravo da kupuje akcije AERO na berzi - ko zna možda im je i to pravo dato ugovorom....... Iskreno, i ja  sam pristalica teorije zavere - sve ovo što se događa sa AERO mislim da nije slučajno.
A gde je to objavljen Ugovor o koncesiji pa se moze videti kolika su ovlascenja?

Cena akcija prati trend tj ide ka knjigovodstvenoj vrednosti nakon objave da se otudjuju sopstvene akcije po knjigovodstvenoj ceni te niceg neobicnog nema (osim da je cena akcije pre ovoga rasla bez ikakvog opravdanja za isto)
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Our family
Our  family
marjanovicgane

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 12:09

Nisam znao da kada preduzeće stekne sopstvene akcije da mora da ih poništi ili posle nekog vremena proda. Relativno sam nov na berzi i nisam stigao da sve vidim i isčitam........  Intuitivno osećam da sa ovom akcijom nešto nije u redu...... Možda imam previše podozrivosti prema strancima...... možda....... Inače, imam utisak da precenjujete moć stranih investitora........

Ugovor nije objavljen ali iz ponašanja Vansija se vidi da imaju prevelika ovlašćenja. Te oni će ovo, te oni će ono..... ne sviđa mi se ova situacija.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Joca
VIP
VIP
Joca

Broj poruka : 130
Datum upisa : 29.06.2008

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 12:53

[You must be registered and logged in to see this link.] 

puno toga ti nisi stigao da vidiš i pročitaš a intuitivno osećaš i verovatno tako i trguješ ako trguješ ... ne sviđa mi se ova situacija kod tebe ... jednostavno to ti je recept za katastrofu u trgovini na berzi.   titanik
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Our family
Our  family
marjanovicgane

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 15:11

Trgujem na osnovu analiza bilanasa, makroekonomskih i forex analiza. Pomažem se intuicijom. Mislim da je intuicija neophodna za trgovinu na berzi.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Roman Abramovich
Member
Member

Broj poruka : 481
Datum upisa : 25.05.2007

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime7/26/2019, 17:46

Pa ako je tako onda kupi po 750, cenim da ćeš lako prodati po +800 din.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member
Boranija

Broj poruka : 1765
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime9/6/2019, 19:44

Neverovatno ali ova akcija drži cenu oko +800 din.

Kad se samo setim kakve su prognoze forumaša bile:
"ide ovo na 200 di."
Neće biti ni 400 din vredana"

ITD....... ajkula

A sada deluje da ovde može i brzim ulaskom - izlaskom da se ponešto i zaradi!!
kafa

Just looking
Just looking

Broj poruka : 8
Datum upisa : 05.04.2018

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/6/2019, 14:19

Ovde je sve zamrlo.

2 dana nema trgovanja uopste.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi

Broj poruka : 2300
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/7/2019, 10:45

Aerodrom "Konstantin Veliki" bio je, za devet meseci ove godine, odredište za 295.578 putnika i 1.294 aviona. Prošle godine u istom periodu broj putnika bio je manji za 11 odsto, a broj aviona za 19 odsto.

Zvanična statistika pokazuje da je niški aerodrom od januara do aprila imao manje putnika u odnosu na 2018. godinu, a od maja beleži njihov rast. Pad broja putnika u januaru je iznosio 11 odsto, u februaru 13, u martu devet odsto, dok je u aprilu broj putnika bio manji za tri odsto. U maju je broj povećan za četiri odsto, a u junu za tri odsto.

Mesečni broj putnika kretao se u prvoj polovini godini izmedju 23.651 i 31.026. Značajnije povećanje broja putnika na tom aerodromu je od jula kada su počeli letovi na 12 linija od javnom značaja koje će biti subvencionisane iz državne kase sa pet miliona evra godišnje.

P.S. Možda bi država mogla sa ovom firmom da izađe na berzu?
BIO BI TO PAMETAN POTEZ.

Fmember
VIP
VIP
Fmember

Broj poruka : 1504
Datum upisa : 01.11.2010

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/7/2019, 12:19

Ovde je sve zamrlo.

pa zato sto nema mnogo rezona ulagati u ovu hartiju po ovim cenama.

ulozis danas 800 din i u sledecih 20 godina dobijes ukupno...  koliko ono bese??...  800 din ???  a mozda ni toliko. 

pa bolje da sacuvam 800 dinu dzepu.

nek me ispravi neko ako negde grešim.

Colle
Still learning
Still learning

Broj poruka : 72
Datum upisa : 11.07.2011

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/8/2019, 10:16

Ovde je sve zamrlo.

pa zato sto nema mnogo rezona ulagati u ovu hartiju po ovim cenama.

ulozis danas 800 din i u sledecih 20 godina dobijes ukupno...  koliko ono bese??...  800 din ???  a mozda ni toliko. 

pa bolje da sacuvam 800 dinu dzepu.

nek me ispravi neko ako negde grešim.
Hmm... Da se podsetimo, Vinci će, ako sve bude po ugovoru, uložiti €730M u AERO u narednih 25 godina a za očekivati je da će podići broj putnika na 10+M godišnje i značajno uvećati profit istog. Imajući ovo u vidu ranije smo diskutovali (AERO 4. DEO) koja bi to mogla biti cena akcije nakon isteka ugovora i raspon kod većine kolega je bio od €29 do €50. Takođe, nije logično očekivati da će cena do pred dan isteka ugovora biti €6,77 pa onda bum skočiti na 30+, već je logično očekivati da će rasti u proseku 7-9% godišnje (u prvih par godina sporije a pred kraj koncesije brže). Uz godišnju koncesionu taksu to je ipak bolje nego čuvati u džepu.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/8/2019, 15:19

Ma jeste sve to tako, ali brate mnogo je to 25 godina...

Fmember
VIP
VIP
Fmember

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/9/2019, 10:57

a izgleda da do tada nece ni biti potrebe za aerodromima

pepermint
VIP
VIP
pepermint

Broj poruka : 1646
Datum upisa : 05.02.2014

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/9/2019, 13:47

Moze tako da nestane i 90 kg kesha u apoenima od 500e :)
Nazad na vrh Ići dole
Colle
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/10/2019, 11:36

a izgleda da do tada nece ni biti potrebe za aerodromima

Ali će u tom slučaju u Surčinu biti otvoren grandiozni Nikola Tesla teleportodrom ili možda teleprontodrom za stanovništvo
od
Nazad na vrh Ići dole
Colle
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/11/2019, 21:17

Ove godine možda i 6M putnika...
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/14/2019, 09:30

Ove godine možda i 6M putnika...
6M  ili 60M, koncesiona naknada na kraju godinde ce biti ista.

Roman Abramovich
Member
Member

Broj poruka : 481
Datum upisa : 25.05.2007

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/14/2019, 17:16

Može da bude al ne mora da znači.

Postoji minimum koji mora da se isplati svake godine, ali obaveza je i da ako je dobit velika ide određeni % i preko toga na isplatu, tako da....

OK, verovatno će Francuzi prvih godina držati dobit u određenim granicama (ulaganja, troškovi održavanja i sl) ali neće moći tako svih 25 god. jer i oni bi da omrse brk.

Jasno je da akcija neće donositi enormne dividende, ali ona neće biti ista svake godine, to je jasno.
Nazad na vrh Ići dole
mili61
Our family
Our  family

Broj poruka : 260
Datum upisa : 28.01.2013

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/15/2019, 15:07

PROSIRENJE

VIP
VIP
Fmember

PočaljiNaslov: Re: BG Aerodrom - AERO 5. deo   BG Aerodrom - AERO 5. deo - Page 8 Icon_minitime10/16/2019, 10:59

Može da bude al ne mora da znači.

Postoji minimum koji mora da se isplati svake godine, ali obaveza je i da ako je dobit velika ide određeni % i preko toga na isplatu, tako da....

OK, verovatno će Francuzi prvih godina držati dobit u određenim granicama (ulaganja, troškovi održavanja i sl) ali neće moći tako svih 25 god. jer i oni bi da omrse brk.

Jasno je da akcija neće donositi enormne dividende, ali ona neće biti ista svake godine, to je jasno.

Da li si siguran u to što tvridš? 

Nisam imao uvid u potpisani ugovor o koncesiji ali prema objavljenim detaljima koncesije, definisan je i minimum i maksimum svote koju akcionarim mogu da ocekuju:

novosti ::
"Ugovor o koncesiji beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" potpisan je na 25 godina. "Vansi" će platiti, do kraja godine, koncesionu naknadu u iznosu od 501 milion evra. Ona će biti isplaćena kroz dividendu. Republici Srbiji sledi 417 miliona evra, a malim akcionarima 84 miliona evra.

Tokom perioda trajanja koncesije biće plaćana godišnja koncesiona naknada, ona će se kretati od 4,4 miliona evra do 15,1 miliona evra. "Vansi" se obavezao i na 732 miliona evra ulaganja. Javnost očekuje da će se do kraja godine objaviti i ugovor o koncesiji."

prema mojoj računici, to mu dodje od 12 do 44 dinara po akciji BRUTO, a videćemo koliko će biti neto, ne znam da li ce biti isplaćivana kroz dividendu ili na neki drugi način.

Inicialna koncesinona naknada je isplaćena kroz dividendu za period pre nego što je vansi postao koncesionar. 

Kako ce Vansi vršiti isplatu dobiti sebi i isplatu koncesione naknade u sledecih 25 godina jeo verovatno precizno definisano ugovorom o koncesiji.

BG Aerodrom - AERO 5. deo
Nazad na vrh 
Strana 8 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: