BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliPublicationsČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Delite | 

Elektro i autonomni automobili

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Boranija
Old member
Old member

Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Elektro i autonomni automobili   10/10/2017, 02:16

Ali struja u Srbiji je najjeftnija u Evropi...

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Elektro i autonomni automobili   10/10/2017, 02:24

Izvršni direktor američkog auto-giganta Dženeral motorsa sumnja da će Teslina vozila biti potpuno samoupravljajuća.

"Mislim da Ilon Mask mnogo s**e. Da li mislite da sve možete da vidite s kamerama i radarima, ne znam kako misli da to radi“, rekao je Skot Miler, direktor GM.

Prema klasifikaciji SAE International, postoji šest nivoa koje bi trebalo automobil da zadovolji da bi se nazvao potpuno autonomnim sistemom, ali svako dosadašnje ocenjivanje nekog modela podrazumevalo je i intervenciju vozača i pažnju koja je potrebna, priča.

"Da bi postogao nivo potpuno autonomnog sistema SAE, koji ta grupa zahteva, mislim da nema kapaciteta za to“, dodao je Miler.

To je bio odgovor Milera na Maskovo najavljivanje da svi Teslini automobili već imaju potreban hardver za potpuno autonomnu vožnju.

Miler dodaje da će, na primer, Dženeral motors moći da dostigne samo četvrti stepen na toj skali.

"5 nivo SAE? Mislim, da li uopšte postoji trenutno test za to? Audi tvrdi da je trenutno tek na putu da postigne treći nivo. Iskreno, da li je stvarno? Mi isto tako možemo da kažemo da smo sada na nivou pet, ali nismo“, rekao je Miler.

Old member
Old member

Broj poruka : 1223
Datum upisa : 04.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Elektro i autonomni automobili   10/15/2017, 18:53

Uticajni auto-industrijalac Serđo Markione upozorava da električni automobili možda u tolikoj meri i ne doprinose očuvanju planete, naglasivši kako su po tom pitanju nužne detaljnije analize.

„Ukupan uticaj električnih automobila na okolinu potrebno je detaljnije analizirati pre nego što zaključimo da su oni bezopasniji od motora sa unutrašnjim sagorevanjem“, rekao je Markione, izvršni direktor Ferarija, predsednik uprave i izvršni direktor Fijat Krajslera i predsednik uprave Maseratija.

„Ako se ne napravi sveobuhvatna analiza o tome koji su osnovi dobijanja električne energije, odakle ona dolazi, kako se proizvode baterije koje ugrađujete u te automobile, koji su troškovi u pogledu emisija ugljen-dioksida i okoline, tada su analize koje zaključuju da ćemo s električnim automobilima spasiti Zemlju besmislene“, tvrdi Markione u izjavi za CNBC.

„Ako se struja proizvodi iz nuklearne energije, to će onda značiti da prihvatamo nuklearnu energiju kao rešenje naših problema. A ako se oslanjate na fosilna goriva za proizvodnju, mislim da je tada problem mnogo veći“, kaže Markione, inače poznat po protivljenju trendu elektrifikacije u industriji.

Većina velikih proizvođača automobila poseduje određeni model električnog vozila ili barem imaju planove za razvoj istih. Kako piše CNBC, to je tako uprkos činjenici da elektromobili uglavnom nisu profitabilni za većinu proizvođača, ili bar to još nisu postali.

Ferari ne planira proizvodnju električnih vozila, a vodeći ljudi kompanije, kao i obožavatelji, smatraju da se takvi automobili ne bi uklopili u imidž tog auto-brenda. To se možda promeni s obzirom na konkurenciju kompanija poput Tesle, a delom i pritiska vlada.

Fijat poseduje električne modele automobila, a kako ističe Markione, kompanija za svaku električnu verziju Fiata 500 izgubi čak 20.000 dolara, navodi Blumberg.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Elektro i autonomni automobili   10/16/2017, 18:31

Tesla je pod pritiskom pošto "sedan 3" čeka više od 450.000 kupaca, a kompanija kasni u ispunjavanju proizvodnih ciljeva pošto je u poslednjem tromesečju proizvela svega 260 vozila.

Uključujući i druge modele, Tesla panira da ove godine proizvede oko 100.000 automobila.

Vlasnik i direktor Tesle, Ilon Mask želi da poveća proizvodnju za čak pet puta samo u sledećoj godini, a taj cilj će verovatno morati da bude ispunjen kako bi podržao tržišnu vrednost kompanije od 59 milijardi dolara, veću od kompanije Ford.

Elektro i autonomni automobili
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: