BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Naftna Industrija - NIIS 10. DEO

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Sledeći
AutorPoruka
Al Kapone
VIP
VIP

Broj poruka : 291
Datum upisa : 06.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/28/2015, 00:19

Zanimljiva stvar ako je istina sve sto pise.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/578398/BIZNIS-SOK-U-SRBIJI--Nemac-sa--ruskom-vezom-doneo-27--milijardi-evra

Reč je o kompaniji kojoj je jedna od osnovnih delatnosti eksploatacija i trgovina naftom i gasom.

Still learning
Still learning

Broj poruka : 122
Datum upisa : 07.07.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/28/2015, 10:38

Prije svega svaka čast Gocili na relevantnim podacima. Lijepo je kad netko na temelju argumenata nešto napiše. Glede istih kao što sam i napisao očekujem dobit u 1H do najviše 5 mlrd. Sve iznad toga je po mome sudu preoptimistično.

No, više bih volio da se tvoje prognoze obistine. :)

Glede thničke analize NIS ne izgleda bajno no to sad ništa ne znači budući da sutra čekamo izvješće.

Glede tehničke analize nafte potoje jaki otpori na 46,2 i mislim da uskoro ide okret.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

Broj poruka : 221
Datum upisa : 25.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 11:14

@flyer
Najpre, hvala na pohvali kolega.
A sto se tice prognoze ja bih volela da promasim tako da rezultati budu bolji od ocekivanih. :)

Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 11:22

Izašlo...osobno jako zadovoljan s dobiti od 5 mlrd za 1H....sad treba proučiti malo više
Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 11:23

Ovo je impresivno:

EBITDA za Q2 – rast od +91,6%, sa 7,2 na 13,8 milijardi dinara
Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 11:24

---a i ovo :):

Očekuje se isplata dividende krajem avgusta meseca.

Trenutni dug države prema NIS-u iznosi oko 40 milijardi dinara, imaju obećanje da će im država do kraja godine vratiti oko 5 milijardi dinara (od toga 2,1 milijardi od dividende).
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP

Broj poruka : 516
Godina : 41
Datum upisa : 19.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 11:47

Cena govori da su dobri rezultati e sada dokle moze da poleti cena ima li neko neku ideju ? kafa
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP

Broj poruka : 1349
Datum upisa : 02.09.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 12:01

O ne, počinje pumpa...............................
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP

Broj poruka : 516
Godina : 41
Datum upisa : 19.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 12:29

Vladulns
Nema pumpe dobri rezultati dizu cenu gore i to je logicno kafa
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

Broj poruka : 484
Datum upisa : 18.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 12:38

Rezultati su izuzetni kad se uzmu u obzir sve okolnosti. Mada poslednji veliki pad cena nije ni mogao da se odrazi na H1 tako da je pitanje sta ce na kraju godine biti? Ali ako budu na nuli to ce biti odlican rezultat. A sigurno e treba smetnuti sa uma ni to da ce po svim prognozam dolar jacati do kraja godine. Pa se mozda cak i izjednaciti sa Eurom. A zna se kad Dolar jaca cena nafte pada.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 12:50

[quote="Vladulns"]O ne, počinje pumpa...............................
[/quote]
Ako moze AERO sa oko nesto vise od 2 milijardi neto dobiti u H1 da se prodaje po PE~14 i PB~1.9, izracunaj sam na koliko bi trebao da se kotira NIS sa oko 5 milijardi neto dobiti!

Moderator

Broj poruka : 10879
Datum upisa : 03.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 12:53

Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 13:17

@Gocili ::
@Vladulns ::
Ako moze AERO sa oko nesto vise od 2 milijardi neto dobiti u H1 da se prodaje po PE~14 i PB~1.9, izracunaj sam na koliko bi trebao da se kotira NIS sa oko 5 milijardi neto dobiti!

Ovo sam i sam htio par puta spomenuti ali nisam htio ulaziti u bespotrbne diskusije. Ono što je bitno je čunjenica da je NIS postigao neto dobit u ovom kvartalu jedan od najboljih Q2 ikada....
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 13:20

@flyer ::

Ovo sam i sam htio par puta spomenuti ali nisam htio ulaziti u bespotrbne diskusije. Ono što je bitno je čunjenica da je NIS postigao neto dobit u ovom kvartalu jedan od najboljih Q2 ikada....

Ljudi, odlično, eto vam prilika da se obogatite za kratko vreme.... Samo napred, navijam za vas....
Ja bi prodao sve što imam i uložio u toliko potcenjenu akciju i samo napred, nema zime...
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 13:45

@flyer
Cestitke na proceni H1.

A sto se tice rezultata nisam zadovoljna, posebno planom za naplatu potrazivanja, uz racio dividende od 25% treba ce im bar 10 god. da naplate dug od oko 40 milijardi. Po meni je jedino resenje da se naplati dug od drzave da se poveca racio isplate dividende na max. A projekte bi mogli da finansiraju i pozajmljenim sredstvima-kreditima kad su vec kamate tako niske.

VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 13:59

@Vladulns
Koji si ti cinik...

Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 14:40

@flyer ::

Ljudi, odlično, eto vam prilika da se obogatite za kratko vreme.... Samo napred, navijam za vas....
Ja bi prodao sve što imam i uložio u toliko potcenjenu akciju i samo napred, nema zime...
Upravo tako krenite put neslucenih dobitaka. Samo jel ovo uslo u H1? Tesko jel da? http://rs.seebiz.eu/cijene-nafte-u-padu-sesti-dan-zaredom/ar-116608/
Nazad na vrh Ići dole
MIlanNoviSad
Just looking
Just looking

Broj poruka : 21
Datum upisa : 09.08.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 23:19

Nadam se da Ste svesni činjenice da AERO ima aktivu od cca 28 milijardi a NIIS od 365 milijardi RSD. Tako da je poređenje iluzorno. 

Dalje; ova kompanija je u 2014 imala neto dobit od cca 28 milijardi RSD, godinu pre toga 48 milijardi. Ovde pričamo o 5 milijardi za pola godine!!! Ako naprave 15 do kraja godine ( a to je vrlo diskutabilno ) biće odlično. Sto znači da će dividenda biti koliko? 15-20 RSD? Kolika će onda cena biti?

O tome što NIIS nije mogao ni u najboljim danima ostvariti bolji PE je neka druga priča.
Nazad na vrh Ići dole
MIlanNoviSad
Just looking
Just looking

Broj poruka : 21
Datum upisa : 09.08.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/29/2015, 23:54

@FatCat ::
@LUMTDZOS ::

Imas li ti za svoje "misljenje" neki dokaz ili si samo jos jedan od NATO lobista?
kalas

Bravo kolega LUMTDZOS, pun mi je kofer tih koji svojoj zemlji žele sve najgore, tipa, Kandić, Biserko, Peščanik itd.. koji prizuvaju svesno svo zlo svojoj domovini i i žele da nas strefi sve najgore!

Pitam se čemu to služi? Šta se time postiže?
Da svi padnemo u depresiju, da izvršimo kolektivno samoubistvo.. ŠTA?
Hajde ti hejteri nek kažu šta to treba da uradimo - hajde, slobodno....

A naravno i s kojim ciljem, šta posle toga, jel treba da nestanemo, da nas nema?
Hoće li svet biti bolji i srećniji ako mi Srbi nestanemo?

Jesmo li mi to jedino zlo na ovom svetu koje remeti harmonuju, jesmo li mi za sve krivi?

Moj predlog: defetisti, idite na sajt Peščanika, prdružite se žanama u crnom, Kandićki, tamo plaču za vama!
Ja se nadam da sam na pre svega patriotskom forumu na kojem se ne dovodi u pitanje ljubav prema svojoj domovoni, pogledajte kao izgladaju forumi CRO ili Slovenije....
Tamo niko ni jednog trenutka kao ni u USA ne dovodi u pitanje ljubav prema svojoj domovini.
Jedino ovde, u Srbiji je to "moderno" ali se pitam skojim ciljem?
IMAMO LI MI REZERVNU DOMOVINU?

I da budem jasan: KO GOD DA JE NA VLASTI - DOMOVINA IMA DA SE VOLI!!
Jer domovina nije vlast koja je tu danas, a već sutra može da bude zamenjena!
DOMOVINA JE SAMO JEDNA!!

Koje rezonovanje, svaka čast! aplauz

Kamo sreće da si barem zalutao na sajt Peščanika...
Nazad na vrh Ići dole
Smile
Old member
Old member

Broj poruka : 1118
Datum upisa : 04.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/30/2015, 02:14

Razlika je velika.
AERO "prodaje" usluge i tu je dobit ogromna u poredjenju sa firmama koje nešto proizvode, i još se bave maloprodajom...

P.S. Za prijatelja iz NS, naravno da je post kolege FatCat odličan, jer se i meni čini da je u ovoj državi postao opšti sport pljuvanje po sopstvenoj domovoni, što sigurno nije dobar sport jer nam time nikada neće biti bolje.

Vlast je smenjiva, ali se slažem da (bar ja ) nemamo rezervnu domovinu i ako radimo protiv nje nikad nećemo nigde stići... čak ni u EU!

Ko misli da ovu državu treba ukinuti, razoriti, tom dajem savet da ode tamo gde mu je bolje.
Ionako je u toku VELIKA SEOBA NARODA, pa se može lako njima pridružiti...

P.P.S. Zavirim i to često na pomenut sajt i vidim da smo trebali da legnemo ispred Skupštine i to po naredjenju nekog novinarčića iz Londona (naše gore list) da živimo u diktaturi i pod cenzurom, da kako kaže Biserko Srbija ima lažnu istoriju, tj. da je cela srpska istorija laž i da nas vlada svakog dana laže....
E, pa sretan put u idealno društvo, koje nigde ne postoji.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/30/2015, 10:44

@Smile
Razlika izmedju AERO i NIIS-a je i u tome sto ovaj prvi ima frizirane bilanse!

VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/30/2015, 10:49

@MilanNoviSad
Izvini, ali ti si skroz promasio poentu mog posta, a to je da se AERO pumpa do besvesti, dok se svaka naznaka oporavka NIIS-a osujecuje.

Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/30/2015, 22:20

Nema nikakve sanse da se cena nafte u narednih par godina znacajno poveca. A sta ako se za Fracking nadje jeftiniji nacin ekspoatacije?
http://rs.seebiz.eu/mnogi-faktori-najavljuju-nastavak-pada-cijene-nafte/ar-116671/ No dobro kome igra 10-15% gore doel ima interesa da ulaze u akcije NIIS.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP

Broj poruka : 2715
Godina : 40
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/30/2015, 22:28

citat ::
Shell otpušta 6.500 ljudi

Royal Dutch Shell objavio je pad dobiti u drugom tromesečju od 35 odsto, na 3,4 milijarde dolara, i najavio ukidanje 6.500 radnih mesta u ovoj godini i dodatno smanjenje troškova jer očekuje da će cene nafte i dalje ostati niske.

Kompanija je objavila da će rezanje troškova, uključujući smanjenje operativnih troškova za 4 milijarde dolara i smanjenje investicija u istraživanje nafte, pomoći da se "ublaži uticaj" pada cena nafte na dobit.

Shell je takođe objavio da očekuje da će cene nafte u idućem periodu ostati niske. U drugom kvartalu cena barela prosečno je iznosila 60 dolara, što je, doduše, pet dolara više nego u prvom kvartalu, ali puno niže u odnosu na 110 dolara u drugom tromesečju prošle godine.

"Moramo biti elastični u svetu u kojem će cene nafte neko vreme ostati niske. Zalažemo se za razborit pristup kroz krizu i nastojimo da osiguramo i dalje atraktivne dividende deoničarima", rekao je izvršni direktor Shella Ben van Beurden.

Osim otpuštanja 6.500 od ukupno oko 100.000 radnika u svetu, Shell je najavio i prodaju dela imovine, zmeđu ostalog i 33 odsto udela u svom japanskom poslovanju Showa petrohemijskoj grupi Idemitsu za oko 1,4 milijarde dolara.

Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   7/31/2015, 10:29

A od iduce godine ce i Iranska nafta biti u ponudi. Za ocekivati je i da ce Irak povecati svoju urusenu proizvodnju. Tu je i Nigerija a jos kad na vlast u Venecueli (sto ce se kao i kod nas 1999 desiti) dodju neki za zapad prihvatljivi politicari bice ponuda daleko iznad traznje a to uvek rezultira padom cena. I na sve to ce se sigurno krajem godine a najdalje na prolece nadovezati podizanje kamata od strane FED sto ce za rezultat imati jacanje dolara i novi pad cena nafte. Mislim da ce pravi trenutak za kupovinu akcija naftnih kompanija biti upravo tad.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/2/2015, 14:28

Malo poredjenje sa kompanijom iz okruzenja.

NIS              H1 2015

uk.prihod od prodaje  -16%
poslovni rashodi        -8.5%
EBITDA                      -32%
neto dobit                  -71%

INA               H1 2015

uk.prihod od prodaje   -21%
poslovni rashodi          -23%
EBIDTA                       +3%
neto dobit                -11.8%

Obe kompanije su zabelezile pad prihoda od prodaje kao posledica pada cena sirove nafte, s tim da je u slucaju NIS-a pad prihoda od prodaje gotovo dvostruko veci od pada poslovnih rashoda. Velika razlika u padu neto profita proizilazi iz toga sto je INA orijentisana prevashodno na prozvodnju sirove nafte-eksploataciju domacih izvora kao profitabilnijeg segmenta poslovanja, i nije izlozena valutnom riziku u velikoj meri i gotovo da nema gubitke na kursnim razlikama za razliku od NIS-a koji se okrenuo preradi sirove nafte-proizvodnji naftnih derivata manje profitabilnoj poslovnoj aktivnosti. Kao uvoznik sirove nafte, cija se cena obracunava u USD, izuzetno je izlozen valutnom riziku, a kako nisu korisceni instrumenti zastite od valutnog rizika, napravljen je veliki gubitak na kursnim razlikama. Treba reci da postoje i instrumenti zastite od rizika promene cena sirovina tzv. robni hejdzing, medjutim kako se ne moze sa 100% sigurnoscu predvideti kretanje cena, postoji rizik i od koriscenja ovih instrumenata.
Ono sto dodatno otezava poslovanje NIS-a su teskoce u pogledu naplate potrazivanja od javnih preduzeca, no ostaje nam da se nadamo da ce ovaj problem poceti da se resava.

VIP
VIP

Broj poruka : 476
Datum upisa : 05.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/3/2015, 11:06

post2
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/4/2015, 11:59

Ko jos nije shvatio tavorice nafta na ovim cenama godinama. http://rs.seebiz.eu/analiticari-najavljuju-razdoblje-nizih-cijena-nafte/ar-116895/
Nazad na vrh Ići dole
Jovan I
Still learning
Still learning

Broj poruka : 67
Datum upisa : 23.02.2015

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/4/2015, 12:11

Ubi vise u glavu čoveče, a nista novo ne kažes. Idi malo truj na drugim akcijama, čisto da im ne bude dosadno
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/6/2015, 07:52

A sta tu ima novo da se kaze?  Evo jet ti se ovo vise svidja? http://rs.seebiz.eu/skok-cijena-nafte-uoci-americkih-podataka/ar-116938/
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Member
Member

Broj poruka : 859
Datum upisa : 05.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/6/2015, 19:29

NIS je u drugom tromesečju ove godine ostvario dobit od 9,6 milijardi dinara (rast od 14,3 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine) što je delimično iznad očekivanja investitora. Ipak, usled velikog minusa u prvom tromesečju dobit je u prvoj polovini godine bila manja za 70,6 odsto i iznosila je pet milijardi dinara.

Očekivano, usled nižih cena nafte prihod je u prvih šest meseci bio niži za 15,7 odsto i iznosio je 122,6 milijardi dinara.

Kada su akcije NIS-a u pitanju, one su porasle 2-3 odsto nakon što su obelodanjeni rezultati i sada vrede oko 660 dinara.

Po ceni od 660 dinara NIS danas vredi više od 895 miliona evra, dakle, svega desetak procenata više u odnosu na momenat privatizacije.

Veliki teg za dalji napredak NIS-ovih akcija čini cena sirove nafte koja se ovih dana ponovo spustila na šestomesečni minimum, uz pesimističke prognoze u pogledu njenog značajnijeg oporavka. Po ovoj ceni NIS danas vredi oko 895 miliona evra, dakle, svega desetak procenata više u odnosu na momenat privatizacije.

Ne samo ova činjenica ukazuje da je ova hartija i dalje potcenjena, ali da bi do značajnijeg oporavka došlo morali bi da se steknu izvesni uslovi-oporavak cena sirove nafte, rešavanje krize Rusija-EU, rast standarda domaćeg stanovništva…
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/8/2015, 13:26

Ne znam da li ovo moze da koristi ali svakako ne skodi. Ili ipak moze da mic po mic napravi stetu NIIS? http://www.blic.rs/Vesti/Svet/581369/NIZAK-UDARAC-Amerika-uvela-nove-sankcije-Gaspromu
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/12/2015, 14:19

NIS PUSTIO U RAD MALU ELEKTRANU U SIRAKOVU

Naftna industrija Srbije je pustila je u rad malu elektranu za proizvodnju struje i toplotne energije na naftno-gasnom polju u Sirakovu, u blizini Velikog Gradišta

Kako se navodi, vrednost te 13. po redu NIS-ove male elektrane je dva miliona evra, a ukupna snaga novog postrojenja je dva megavata.

Napominje se da se na naftno-gasnom polju u Sirakovu sada proizvodi ukupno tri megavata struje, jer je, kako se podseća, NIS pre dve godine pustio u rad svoju prvu malu eletranu snage jedan megavat.

Projekat mini eletrana je, dodaje se, realizovan kao deo programa za razvoj kapaciteta male kogeneracije i dugoročne strategije kompanije usmerene na povećanje efikasnosti poslovanja zahvaljujući racionalnom korišćenju postojećih gasnih resursa.

Kompanija NIS sada ima 13 mini elektrana, odnosno kogeneracionih modula, na teritoriji Srbije, a ulaganja u ovaj segment biznisa prešla su 15 miliona evra.

Proizvodnja električne energije dostigla je snagu od 11,6 megavata, što je dovoljno za snadbevanje strujom u proseku 10.000 domaćinstava.

Pored struje, NIS na mini elektranama proizvodi dva megavata toplotne energije za potrebe svojih postrojenja, a ta postrojenja posebno su značajna jer koriste gas koji do sada nije bio korišćen zbog visokog stepena ugljen dioksida i azota..

Zamenik direktora Bloka energetika u NIS-u Igor Korać rekao je da proces pretvaranja tog gasa u električnu energiju ima i ekološku dimenziju, jer se on više ne spaljuje na baklji i smanjena je emisija štetnih gasova u atmosferu.

"Time kompanija doprinosi ostvarenju strateških ciljeva Republike Srbije u pogledu racionalizacije potrošnje energije i smanjenju zagađenja", rekao je Korać

http://akter.co.rs/26-ekonomija/136831-nis-pustio-u-rad-malu-elektranu-u-sirakovu.html
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP

Broj poruka : 1891
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/13/2015, 14:06

Kolapsi na granici zbog jefinijeg goriva

Velike gužve na granici sa Bosnom i Hercegovinom stvaraju vozači iz Srbije koji prelaze u Republiku Srpsku da bi kupili gorivo jefitnije i do 20 dinara po litru.

NIS bi mogao malo da prati cene u okruženju i obraduje i nas obraduje i nas .....

govedinho
Just looking
Just looking

Broj poruka : 30
Datum upisa : 27.08.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/14/2015, 13:15

@Ars Vivendi ::
Kolapsi na granici zbog jefinijeg goriva

Velike gužve na granici sa Bosnom i Hercegovinom stvaraju vozači iz Srbije koji prelaze u Republiku Srpsku da bi kupili gorivo jefitnije i do 20 dinara po litru.

NIS bi mogao malo da prati cene u okruženju i obraduje i nas obraduje i nas .....

Dva puta da nas obraduje?

Salim se za ovo kucanje naravno, ali moram da ponovo istaknem stalno prisutnu nejasnocu ovde: jel bi NIS obradovao svoje akcionare da spusti cenu goriva za 20 din? To je uglavnom ova tema, akcije NIS-a.

Samo nemojte sada da pocnete sa proleterskim anti-imperijalistickim "bas tebe briga za buducnost nase dece" govorima.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/14/2015, 13:28

Izvor: Dnevnik ponedeljak, 8.06.2015. | 12:05

Cena goriva u Srbiji, slobodno se može reći, smestila se u sredinu, kad je region u pitanju, odnosno nije ni najviša ni najniža. Za litar bezolovnog benzina u našoj zemlji je potrebno oko 1,18 evra, a dizel goriva oko 1,24 evra. Cena benzina niža je nego u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Mađarskoj, Grčkoj, Rumuniji i Sloveniji, ali je ovo gorivo skuplje nego u Makedoniji, BiH i Bugarskoj.

Old member
Old member

Broj poruka : 1275
Datum upisa : 15.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/14/2015, 15:43

Što se tiče dividende, najavljeno je da bi isplata mogla biti krajem avgusta. Iz "Sinteze" podsećaju, da uz zadržani dividendi racio od 25%, bruto dividenda za 2014. iznosi 46,8 dinara po akciji. Presečni datum bio je 13. jun.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/23/2015, 11:02

Rupert Mardok predvidja novi talas krize jos zesci od onog iz prosle decenije. http://www.dragas.biz/kolosalno/
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/23/2015, 11:04

Nazad na vrh Ići dole
Zexx
Still learning
Still learning

Broj poruka : 147
Datum upisa : 27.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/24/2015, 00:23

Mogao si kolega taj tekst da napises i na drugoj temi,a ne bas na NIS-u.  Ja razumem da ti hoces svima da nam kazes kako je NIS preskup na ovoj ceni i kako ce cena verovatno pasti ispod 600.  Pitanje je samo da li i drugi misle kao i ti.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP

Broj poruka : 1299
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/24/2015, 14:00

Ja mislim kao on! Na ovoj ceni nafte NIIS ce morati nešto da spusti cene zbog konkurencije a to nas na ovom kursu  $  vraca u q1, a samim tim i godišnji rezultat ce biti krajnje kilav. Ako nema dobiti nema ni dividende, nema ni kupaca, cena ide dole. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Zexx
Still learning
Still learning

Broj poruka : 147
Datum upisa : 27.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/24/2015, 18:19

Na kratak rok od 6 meseci verovatno si u pravu.  Ali,koliko dugo ove cene nafte mogu da se odrze?  Sta je sa dugorocnim investitorima?    Prosle nedelje je ovde bilo dosta traznje.  Oni sto su kupovali u Petak velike kolicine po 670 usred najvece krize na svetskim berzama ocigledno ne veruju da ova cena nafte moze dugo da se odrzi i takodje veruju u velike NIS-ove potencijale,a i kupuju ga na pola knjigovodstvene vrednosti. 
   Ne kazem ni da je cena visoka a ni niska ali veliki igraci uzimaju u obzir gomilu stvari kod kupovine akcija.  Kriza u svetu mogla bi jos malo da obori cenu,a pare od dividende koje stizu vrlo brzo mogle bi da podignu cenu.  Videcemo.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP

Broj poruka : 1299
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/24/2015, 22:50

Kolega, kada je ovakva pometnja na svetskim berzama i kada naša berza pocinje da kleca malo ce ko žuriti da pare vraca na berzu dok se dno još ne nazire. Ti što su kupovali u petak se danas vec debelo kaju, a sutra ce još više. Pre par meseci je Voren Bafet kompletno izašao iz naftnog sektora i pokazalo se da je matori opet bio u pravu. Što se tice nafte, cena je vec skoro godinu dana u padu i onda se govorilo da nece dugo. Nedavno sam negde procitao da prognoziraju ove cene naredne 3-4 god. dakle potrajace.

EDIT:
Samo da pomenem "gostima" koji se iz meni nepoznatog razloga ne registruju kao članovi, a čitaju nas iz INOSTRANSTVA (dakle van Srbije - a njih ima podosta) - kliknite na desnu stranu ekrana - na ono što se nudi na tim poljima, jer je svaki klik iz inostranstva višestruko vredniji (u novčanom smislu) od onog iz Srbije, a to forumu pomaže da bude aktuelan...
HVALA!
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 10. DEO   8/25/2015, 11:35

@Zexx ::
Mogao si kolega taj tekst da napises i na drugoj temi,a ne bas na NIS-u.  Ja razumem da ti hoces svima da nam kazes kako je NIS preskup na ovoj ceni i kako ce cena verovatno pasti ispod 600.  Pitanje je samo da li i drugi misle kao i ti.
Ne kolega hteo sam da kazem da trenutno sve akcije imaju preveliku cenu i da ce uslediti opsti pad akcija.

Neverovatno. U svetu su jucerasnji dan proglasili crnim ponedeljkom a kod nas cene akcija rastu. Izgleda ce tek za nedelju, dve da shvate sta se u svetu desava. A ko zna mozda je crni ponedeljak na najjacim svetskim berzama velika sansa za Beograsku Berzu ?

Nisu ni Vorem Bafet ni Rupert Mardok postali priznati jer su jednom nesto predvideli i pogodili. Mislim da za sad treba pricuvati kes i sacekati razvoj dogadjaja koji cini mi se nece ici u prilog onima koji imaju akcije.
Nazad na vrh Ići dole

Naftna Industrija - NIIS 10. DEO
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 18Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: