BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Kako vi birate akcije za kupovinu

Ići dole 
+4
Kobe Bryant
BoS
MORNAR
zekapeka
8 posters
AutorPoruka
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/8/2015, 12:21

Posto sam jos uvek nov u ovom svetu, interesuje me dali neko od vas iskusnije trgovaca ima zelju da podeli sa nama novajlijama nekoliko infomracija?

Recimo mene interesuje kako birate akcije kojima trgujete?
Spisak akcija kojima sam trgovao do sada su uglavnom bile iz korpe belex 15 i eventualno nekih vesti iz medija, tu prvenstveno mislim na NIS, Aero, ENHL... Drugi deo je bio iz informacija sa ovog foruma, tipa GMON, MTLC, FITO.... a treci deo ni sam nemam pojma kako su mi pale na pamet a vecina bolje da nije a tu spada BIP, VZAS i TIGR (doduse na TIGR sam uzeo neki profit, na VZAS nisam skontao da treba da budem nesaglasan pa sam sada u dubiozi a na BIPB cu da puknem)....

Gledajuci sajt BB vidim da ima jako puno akcija ali o njima bas nista nemam pojma, niti imam predstavu koju akciju da krenem da analiziram da bi znao dal je dobra kupovina....

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP
MORNAR


Broj poruka : 704
Points : 1915
Datum upisa : 28.01.2010

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 00:49

Eh... kad bi bila samo jedna stvar.
Nazad na vrh Ići dole
BoS
VIP
VIP
BoS


Broj poruka : 478
Points : 1358
Datum upisa : 05.01.2008

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 10:28

Pre svega savetujem izbegavanje izrazito nelikvidnih hartija i onih sa problematičnom vlasničkom strukturom.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2980
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5533
Datum upisa : 22.05.2007

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 19:58

Khmmm..
Valja uzeti u obzir i nelikvidne akcije kod kojih je PB nizak, a koje nisu u gubitku, kao što je bio slučaj sa LKDN koja je mogla dugo i lako da se kupuje po 1400 din a danas ide ponuda na 15,200 din!

Ima takvih još... samo treba sesti, odvojiti vreme i listati po Belexu.

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 476
Points : 1222
Datum upisa : 28.11.2007

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 20:52

Kobe Bryant ::
Khmmm..
Valja uzeti u obzir i nelikvidne akcije kod kojih je PB nizak, a koje nisu u gubitku, kao što je bio slučaj sa LKDN koja je mogla dugo i lako da se kupuje po 1400 din a danas ide ponuda na 15,200 din!

Ima takvih još... samo treba sesti, odvojiti vreme i listati po Belexu.



Koliko ja znam ponuda je na 12.541,71rsd
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2980
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5533
Datum upisa : 22.05.2007

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 21:09

Dobro de, lapsus, permutovao sam, ali ostaje činjenica da se lagano kupovalo na 1,4k i manje....
Nemoj da pakost bude argument.

I da dodam: bežite od svih firmi koje pamtite kao VELIKE i jake, tipa PROGRS, TIGAR, IKARBUS, SIMPO, BIP ( od ) FIDELINKA (uh.. kako sam se ulupao ovde udrimile ) ili POLITIKA itd...

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 23:53

Kobe Bryant ::
Khmmm..
Valja uzeti u obzir i nelikvidne akcije kod kojih je PB nizak, a koje nisu u gubitku, kao što je bio slučaj sa LKDN koja je mogla dugo i lako da se kupuje po 1400 din a danas ide ponuda na 15,200 din!

Ima takvih još... samo treba sesti, odvojiti vreme i listati po Belexu.

Dobar primer. post2

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/9/2015, 23:55

Kobe Bryant ::
Dobro de, lapsus, permutovao sam, ali ostaje činjenica da se lagano kupovalo na 1,4k i manje....
Nemoj da pakost bude argument.

I da dodam: bežite od svih firmi koje pamtite kao VELIKE i jake, tipa PROGRS, TIGAR, IKARBUS, SIMPO, BIP ( od ) FIDELINKA (uh.. kako sam se ulupao ovde udrimile ) ili POLITIKA itd...

A dobro, ja cu se ulupati na BIP-u izgleda ili se mozda izvucem ali nikada vise ovakvu gresku ne ponavljam.... Nadam se 89

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/10/2015, 11:50

Odgovoran pristup podrazumeva detaljnu analizu, a koja ukljucuje fundamentalnu i tehnicku analizu. Fundamentalna analiza podrazumeva analizu kompanija i analizu finansijskih izvestaja. Zatim analiza samog trzista koja bi trebala da odgovor na pitanje da li treba uopste ulaziti na trziste, u koje isntrumente, koje su investicione strategije moguce i sl. Tehnicka analiza je vazna za odredjivanje trenda na trzistu i momenta za ulazak bilo na trziste ili konkretnu akciju.
Faktori na koje bi trebalo obrati posebnu paznju su BDP, inflacija, kurs, platni bilans, javni dug, referentna kamatna stopa, politicka stabilnost, kreditni rejting i sl. kod analize trzista.
Kada je u pitanju analiza kompanija, vlasnicka struktura, kvalitet manadzmenta, odnos prema investitorima, konkurencija, trzisno ucesce, odrzivost razvoja i sl.
Sto se tice analize finansijskih izvestaja, trebe reci da postoje razlicite metode analize i da ima u opticaju bar stotinak razlicitih racia-pokazatelja koji se izracunavaju za potrebe analize.
Kljucni pokazatelji su: racia likvidnosti, naplate potrazivanja, solventnost, zaduzenost, racia obrta( efikasnost upravljanja resursima), racia rentabilnosti(profitabilnosti) ovi poslednji se mogu naci na sajtu Belex-sa (ROE, PE, EPS) i dividendni prinos. Ovi pokazatelji sami po sebi i ne znace mnogo ako se ne uporede sa istim pokazateljem za neki prethodni period (vremenska analiza) ili sa istim na nivou privrede, granskim prosekom ili konkurencijom (prostorna analiza).

A moj savet pocetnicima bi bio da se fokusiraju na odredjeni segment trzista npr, listing gde su koliko toliko kvalitetne, transparentne i likvidne hartije, ili na hartije iz indeksa belex 15, eventualno open market i da ga prate neko vreme. A zatim da pokusaju da naprave svoju investicionu strategiju koja bi bila u skladu sa njihovim znanjem, iskustvom, sposobnostima kojima raspolazu, informacijama koje su im dostupne, vremenom koje mogu da odvoje za pracenje ili bavljenje ovim poslom i konacno u skladu sa velicinom sredstava-kapitala kojim raspolazu.
Moje misljenje je da je na Belex-u jedna od dobrih strategija pronalazenje HOV koje bi mogle biti potencijalna meta za preuzimanje.

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2153
Points : 6002
Datum upisa : 25.07.2010

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/10/2015, 18:44


_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 990
Points : 2791
Datum upisa : 05.09.2008

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime7/11/2015, 00:08

Ono što pokušavam danas, ti nećeš za ceo tvoj život...

To je moto berze.
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Kako vi birate akcije za kupovinu Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako vi birate akcije za kupovinu   Kako vi birate akcije za kupovinu Icon_minitime8/3/2015, 22:50

Koliko sam do sada gledao i analizirao cini mi se da tehnicka analiza bas i nema efekta puno na belexu, mada nisam strucnjak i mozda gresim.... A iskreno vise spadam u osobe kojima je fundamentalna logicna (bem li ga zasto) i ima smisla dok tehnicka ne...

U svakom slucaju cekam da prodje ovaj turbolentni period u godini kada imam jako puno posla pa da sednem i izvrsim nekoliko dobrih analiza i nadam se izaberem dobro hartije i ostvarim neki profit :)

Hvala svima na Infomarcijama koje ste podelili sa nama laicima a ako imate jos saveta bio bih zahvalan :)

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
 
Kako vi birate akcije za kupovinu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» kako do prava na akcije?
» KAKO KUPITI AKCIJE?
» Kako da prodam svoje akcije?
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Sve vrste berzanskih analiza-
Skoči na: