BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS 9. DEO

Ići dole 
+90
Limited011
FatCat
beljic100
Zmark
Dragan11
Karlo
Nikollla
Kobe Bryant
adamm
Bond
draggon
Bojjan
Ivan2211
Aleks
Tom80
trind
Zeljko
Zrimi
Drasko
Bochek
Joca
Fmember
JMBR
BojanNS
zekapeka
Folio
MIlanNoviSad
Zexx
Aritmeticar
Voiceoflaw
flyer
Zeljko321
Motika
Sutra
philips1
Dragivoje
Dalaj Lama
Boza Belex
mr Bean
Dr.
Gocili
malecki
Fast
boban75
gaggii
Jovan I
Friz
Sahbaz
vladimir85
Al Kapone
Zwiebel
Ceras
LUMTDZOS
Popaj
Momir
Boranija
Roman Abramovich
tandaric
Teletrader
Jaca
Trade Now
Maca
Ars Vivendi
pepermint
gogloee
Sasuolo
Racunarko
vladimir1976
ivvan
Sneki
Fokus
MilanR
MORNAR
Dragot
Dragan555
Taliban
Jerry Springer
capriolo
Smile
MYSTIC021
Aca kurbla
Big Mile
Strbac
Tenerife
Frenky
Red max
govedinho
Taliano
Vladulns
Urosk
94 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
MIlanNoviSad
Just looking
Just looking



Broj poruka : 22
Points : 60
Datum upisa : 09.08.2013

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 01:20

Moje mišljenje je da su se trendovi obrnuli. Dolar počinje da slabi, a nafta lagano kreće na gore, isto tako i neki združeni indeksi naftnih kompanija rastu (npr Amex, ticker XOI; ima jaku suprtonu korelaciju sa kretanjem dolara u prethodnih mesec, dva ). Dolar je bitna komponenta, a predstoji mu ozbiljan pad, pogotovo posle nove pozicije FED - a, da nisu strpljivi, ali i da im se ne žuri po pitanju podizanja kamatnih stopa. Amerikanci sebi ne mogu da priušte podizanje kamatnih stopa, jer su im ekonomski indikatori podbacili. Interesantna je i ova analiza dugoročnih ciklusa: http://marketanthropology.tumblr.com/post/114424563681/their-estimates-are-still-too-darn-high
Takođe bitna vest je su se AIIB pre koji dan pridružile i UK, Švajcarska, a tu su već i Nemci, Francuzi... Predstoje nam ozbiljni zaokreti u globalnoj podeli ekonomskih snaga.
U aprliu je novi sastanak FED - a, dok je onaj ključni u junu ( FOMC zaseda, saopštavaju se ekonomske projekcije... ), a do tada mislim da ćemo videti samo rast cena nafte i pad dolara. 
Nazad na vrh Ići dole
Bochek
Still learning
Still learning
Bochek


Broj poruka : 82
Points : 236
Datum upisa : 10.04.2012

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 06:40

Trendovi za naftu nisu problem. Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB. Mogao bi to biti prilicno veliki problem i to za sve hartije.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Ima li neko komentar ili neki info?
Nazad na vrh Ići dole
Voiceoflaw
VIP
VIP
Voiceoflaw


Broj poruka : 541
Points : 1212
Datum upisa : 19.05.2011

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 08:02

Bochek ::
Trendovi za naftu nisu problem. Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB. Mogao bi to biti prilicno veliki problem i to za sve hartije.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Ima li neko komentar ili neki info?

To si dobro primeto,cim se index malo digne oni izlaze. To traje iz dana u dan. Mrka kapa za Lelex coca

police
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 491
Points : 1273
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 08:26

Bochek ::
Trendovi za naftu nisu problem. Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB. Mogao bi to biti prilicno veliki problem i to za sve hartije.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Ima li neko komentar ili neki info?
Moze se protumaciti i kao da se sprema veliki p..vajz na relaciji istok-zapad kafa
Pa recimo izmedju ostalih,i ova vest...
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=03&dd=26&nav_category=78&nav_id=973359
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 09:00

Bochek ::
Trendovi za naftu nisu problem. Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB. Mogao bi to biti prilicno veliki problem i to za sve hartije.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Ima li neko komentar ili neki info?
Ovo je zbog AIK banke, da ne prelazimo odmah na globalnu politicku analizu i  teoriju zavere
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2982
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5539
Datum upisa : 22.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 09:12

Al Kapone ::
Citat :

Rat bukti u Jemenu, nafta u nebo


Sad mi je jasno zasto je cena nafte prosle godine pala "na zemlju" (sa 100 na 50 dolara). 

Jemen je bio stub stabilnosti i mira u regionu i svetu.  

od udrimile

Ma ovaj rat u Jemenu je sve zeznuo! kod

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 491
Points : 1273
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 09:24

Bochek ::
Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Bochek@
zamolio bih da  potkrepis svoju izjavu konkretnim podacima o trendu na BB,a ne samo danasnjim podacima,jer recimo ja nisam pratio te podatke o trendu ucesca SI,a poverovao sam tebi..
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 18.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 09:49

Bochek ::
Trendovi za naftu nisu problem. Problem su donji podatci a sto je trend vec neko vreme na BB. Mogao bi to biti prilicno veliki problem i to za sve hartije.
26,03,2015 Učešće stranih investitora
FIS 49,78%
b-FIS 0,28%
s-FIS 99,28%
FIB 0,00%
FIT 49,68%
Ima li neko komentar ili neki info?
Ovo je danas ovako ekstremno zbog prodaje Grka Koletu. U redovnom trgovanju je pola-pola. Ali sam primetio  kod vecih transakcija da su uglavnom stranci na prodajnoj strani. RBS recimo izlazi iz svih likvidnih pozicija na belex-u.
Nazad na vrh Ići dole
Bochek
Still learning
Still learning
Bochek


Broj poruka : 82
Points : 236
Datum upisa : 10.04.2012

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 10:11

@Aca Kurbla
Pa imate podatke o dnevnom trgovanju na BB pa mozete proveriti ako vas zanima. Nema potrebe da ja to kopiram ovde. Karakteristino je , za mart a nakon 10,03 posebno, da kad su veliki dnevni prometi na berzi i kad je visoko ucesce SI u prometu da je SFIS skoro uvek veci od BFIS i mada ne drasticno kao danas (zbog prodaje AIK banke od strane Grka)  ima jos primera tipa 80-20.
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2008
Points : 5417
Datum upisa : 06.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 10:40

Big Mile ::
. RBS recimo izlazi iz svih likvidnih pozicija na belex-u.

Oni su i imali samo likvidne akcije, tj. igrali su na index Belex15 i trudili se da budu zastupljeni u svim akcijama sa b15 kako bi nekako uspeli da igraju na index. Čak su proprcijalno bili u % zastupljeni u akcijama baš onako kako su iste bile zastupljene u "korpi" akcija koje čine  Belex15.
Na neki način su sebi stvorili iluziju da igraju na index.
Izgleda da su se razočarali.

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 491
Points : 1273
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-26, 10:58

Nisu se razocarali, vec svako ima svoju muku...

U spasavanje LBG, tokom finansijske krize koja je počela 2007. godine, Britanija je uložila 20,5 milijardi funti, dok je na spasavanje Rojal benk ov Skotland potrošila 45 milijardi funti. 

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=03&dd=26&nav_id=973120
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-27, 07:44

Nikako mi nije jasno, koju god akciju da pogledam sem ENHL i jos mozda dve svuda je ponuda duplo veca od potraznje. E sad u berzu se ne razumem a u svakoj drugoj trgovini bi to dovelo do velikog pada cena robe koje ima vise u ponudi od potraznje. Evo NIIS ponuda 17.026 potraznja 9.893. Ako moze neko iskusniji da mi objasni ovu pojavu?
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 31.10.2010

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-27, 14:44

@dragan555
Berza je kompleksan sistem, na nju nikad ne utiče samo jedan parametar.  

kad gledaš odnos ponude i potražnje... nije bitno samo koliko ima naloga na prodajnoj i kupovnoj strani već i to na kojim nivoima su ponuda i potraznja.

Konkretno na NIIS-u nema mnogo akcija u ponudi ispod 660 dinara, a to što možda ima  u ponudi nekoliko desetina hiljada na 700 i vise dinara ne utiče značajno na trenutnu cenu,

Ne zaboravi da je berza veoma dinamična pa se odnos ponude i potražnje može za tili čas preokrenuti.

Dovoljno je da jedan veliki investor ili više manjih donese odluku da počne ozbiljno da kupuje ili prodaje.

i da se ne pravim više mnogo pametan, ja ne znam koji su svi ti drugi parametri koji utiču na cenu... ima tu mnogo toga... finansijski izveštaji, prognoze, očekivanja,..  
niti znam magičnu formulu na osnovu koje bih mogao da izračunam cenu neke akcije ali izgleda da ima onih koji to znaju


flyer ::
Ne treba sličica....Jak otpor je na 631....nadam se da to neće probit....

i njima svaka čast aplauz

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-28, 01:18

kad gledaš odnos ponude i potražnje... nije bitno samo koliko ima naloga na prodajnoj i kupovnoj strani već i to na kojim nivoima su ponuda i potraznja. Shvatio HVALA :)
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning
trind


Broj poruka : 111
Points : 540
Datum upisa : 01.09.2013

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-28, 02:29

Da dodam: sigurno ima mnogo zainteresovanih i za kupovinu i za prodaju ali ne ispostavljaju naloge. I nikada ne znas po kojim cenama i kolicinama.
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1747
Localisation : novi sad
Points : 6151
Datum upisa : 02.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-29, 19:36

Rezovi: NIS do petka otpušta 100 invalida rada

BEOGRAD - Odbor direktora „Naftne industrije Srbije“ s Kirilom Kravčenkom na čelu trebalo bi danas, na pisanoj sednici, da donese konačnu odluku o otpuštanju 248 radnika, od kojih su skoro 50 odsto ugrožene kategorije, a koji su zbog pada profita kompanije proglašeni za tehnološki višak, saznaje Kurir.

Dok su se ovakvoj odluci suprotstavili reprezentativni sindikati, pre svega zato što se na spisku za gubitak radne knjižice našlo i oko 100 invalida i samohranih roditelja, predstavnici Vlade Srbije u organima ove kompanije to nisu uradili.

Kako saznajemo, Jedinstvena sindikalna organizacija NIS, na sednici održanoj 23. marta, nije dala pozitivno mišljenje o Programu tehnološkog viška. Iz zapisnika se vidi da se protive da se na spisku od 248 prekobrojnih koji je utvrdio NSZ nađu invalidi rada, povređeni na radu i osobe s invaliditetom, ali i samohrani roditelji.

- Nismo dali pozitivno mišljenje o ovom programu, ali pošto spiskovi, objavljeni 25. marta, nisu korigovani, očigledno je da to nije uvaženo, pa će nakon osam dana verovatno početi sa otpuštanjem - kažu u sindikatu.

Ovo je treći put da NIS, čiji je većinski vlasnik ruski „Gaspromnjeft“, proglašava tehnološki višak, a Vlada ćuti iako ima 29 odsto vlasništva, pa će tako broj otpuštenih radnika, sedam godina nakon privatizacije, biti čak 6.500.

Iz NIS nismo dobili objašnjenje zbog čega nisu usvojene primedbe sindikata, niti informaciju o tome da li su se ostali akcionari, uključujući Vladu Srbije, protivili antikriznim merama u kompaniji, o kojima je Kurir ranije pisao.

Program štednje

- 11.000 radnika imao NIS pre prodaje
- 4.180 stalno zaposlenih ima danas
- 6.300 već proglašeno tehnološkim viškom
- 6.000 ljudi angažovano na lizing
- 5.000 otpuštenih radnika tužilo nis
- 27,8 milijardi dinara bio profit NIS u 2014.
http://www.kurir.rs/vesti/biznis/nis-do-petka-otpusta-100-invalida-rada-clanak-1716819
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2779
Points : 7928
Datum upisa : 20.01.2009

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-29, 21:06

Možda bude i štrajka?
To bi me obradovalo.
Samo ne znam koliko je taj sindikat stvarno ozbiljan i jak.
Mada bi i država mogla da namigne sindikatu da krene u "akciju" jer neko mora da im stane na rep!

Da sam na mestu države (30% akcija) tražio bih vanrednu reviziju poslovanja....

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
LUMTDZOS
VIP
VIP



Broj poruka : 324
Localisation : NBgd
Points : 1024
Datum upisa : 28.07.2010

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-29, 22:32

Ars Vivendi ::
Možda bude i štrajka?
To bi me obradovalo.
Samo ne znam koliko je taj sindikat stvarno ozbiljan i jak.
Mada bi i država mogla da namigne sindikatu da krene u "akciju" jer neko mora da im stane na rep!

Da sam na mestu države (30% akcija) tražio bih vanrednu reviziju poslovanja....
Ne razumem ovo za rep. Iz pregleda se vidi da je NIS sa 11.000 zaposlenih poslovao sa ogromnim gubicima a sa 60% manje zaposlenih posluje sa dobitkom. Ja iz ovoga samo zakljucujem da je problem BIO a da sada ne postoji. Drugo je pitanje da li su i u kojoj meri zasticena elementarna prava radnika ali to nema veze sa NIS-om vec sa Zakonima koje donosi Skupstina a u Skupstini sedi dovoljan broj Vucicevih da mogu da izglasaju da je ovo Mars a ne Zemlja. Dakle, krivci za sve nase probleme nije niko drugi do oni koje mi "biramo".
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-29, 22:57

LUMTDZOS ::
Ars Vivendi ::
Možda bude i štrajka?
To bi me obradovalo.
Samo ne znam koliko je taj sindikat stvarno ozbiljan i jak.
Mada bi i država mogla da namigne sindikatu da krene u "akciju" jer neko mora da im stane na rep!

Da sam na mestu države (30% akcija) tražio bih vanrednu reviziju poslovanja....
Ne razumem ovo za rep. Iz pregleda se vidi da je NIS sa 11.000 zaposlenih poslovao sa ogromnim gubicima a sa 60% manje zaposlenih posluje sa dobitkom. Ja iz ovoga samo zakljucujem da je problem BIO a da sada ne postoji. Drugo je pitanje da li su i u kojoj meri zasticena elementarna prava radnika ali to nema veze sa NIS-om vec sa Zakonima koje donosi Skupstina a u Skupstini sedi dovoljan broj Vucicevih da mogu da izglasaju da je ovo Mars a ne Zemlja. Dakle, krivci za sve nase probleme nije niko drugi do oni koje mi "biramo".

Ovako nešto sam i ja odavno napisao i u potpunosti se slažem sa napisanim.
Napali me zato,da me se ne tiče,da gledam svoja posla itd.. pa sad i gledam,imali su pravo,iako moram reći da skoro uopće nema razlike sa situacijom u HR.
p.s sad možete zaj Ruse tako da kupujete po sličnim cijenama kao što su i oni kupovali,stručnjaci i javnost kažu da NIS vrijedi 2 milijarde eura.
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/putin-nije-zadovoljan-s-posjetom-srbiji-evo-sto-je-odlucio-uciniti---359047.html
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2045
Points : 5685
Datum upisa : 06.12.2008

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 06:13

Ja i dalje mislim da to što radi menadžment NIS-a nije ok. Posebno ptpuštanje invalida, čije uplate za soc. i penz. dotira država, čak mislim da i kompanija ima neke popuste na porez, ako ih zapošljava.

A reakcije su samo dokaz koliko je neko pohlepan i samoživ.
Ima forumaša kojima bi najdraže bilo da oni imaju dobre dividende, ako je moguće i 1000 din po akciju, a
nek radnici rade za 5000 din mesečno, ako može, neka gladuju ili neka crknu, neka rade 12 ako im je mala plata itd...

Nemoralno. Akcionare treba da je sramota ako se njihova "zarada" zasniva na bedi drugih, ovde, radnika NIS-a koji rade za minimalce i na lizing.

Bar je menadžment moga 2012. da dodeli neku crkavicu svakom radniku, jer ONI su ti koji su stvorili taj veliki dobitak, kao i sam menadžmet.

Primer iz sveta: Nakon najuspešnije poslovne godine u istoriji, nemački automobilski div Porše objavio je kako će svakom radniku dati 8600 evra bonusa.

“Naši zaposleni su unikatni poput naših automobila”, rekao je Uve Huk, predsednik radničkog veća.

Ostvareni prihod iz poslovanja iznosila je 2,7 milijardi evra, 5 odsto više nego 2013. godine, dok su prihodi veći za petinu i iznose 17,2 milijarde dolara.

Tako se motivišu i čuvaju dobri radnici...
Nikad sreću neće doneti novac stečen na muci i bedi drugih.
kafa

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 18.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 06:30

Momir, svaka ti je na mestu, ali to su Nemci koji poštuju i nagradjuju dobre radnike, koji imaju korporativnu kulturu i prema svojim akcionarima. U NIIS-u su Rusi koji sve to nemaju i jedino zbog cega su ovde je maksimalna eksploatacija resursa, radnika i naftnih zaliha Srbije uz mizernu rudnu rentu. Doduše u Srbiji je to skoro pa pravilo, pogledaj samo kako se ponašaju bezmalo svi Srpski biznismeni, isto tako. Cak i TGAS se u Srbiji ponaša sasvim drukcije nego u Nemackoj.
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP
Tenerife


Broj poruka : 739
Points : 2460
Datum upisa : 02.10.2013

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 07:39

Negde su radnici kapital firme, negde se posmatraju kao čist trošak firme a negde su bagra koja pored toga što, za razliku od većine, "ima posao" i pazi bezobrazluka - još hoće i platu za to!

Gde smo "mi" odavno se zna.

_________________
Folk je narod, turbo je sistem ubrizgavanja goriva
pod pritiskom u cilindar motora sa unutrašnjim sagorevanjem

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2153
Points : 6002
Datum upisa : 24.07.2010

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 10:05

Ima firmi koje brinu o svojim radnicima.
Na primer, METALAC gde svi radici, kao i menadžment dobijaju svake godine bonus, jer su uspešni.

Kolega Sutra to oštro kritikuje, bez razloga, stadion, pozorište i saradnja sa lokalnom upravom u D.Milanovcu je ok, ako želiš da zadržiš dobre radnike.
OK, menadžment i nešto radnika su vecinski vlasnici Metalca, ali koncept je ok i daje rezultate.

Svojevremeno su u Metalcu konstatovali da imaju višak radnika i ponudili lepe otpremnine.
Prvi koji su se javili za otpremnine su bili najbolji radnici jer su znali da će brzo naći nov posao, ali je menadžment to stopirao i najboljim radnicima povećao plate, da bi ih zadržao...

Porše je akcionarsko društvo kao i NIS, i njima sigurno nije Angela Merkel naredila da dele bonus radnicima, prema tome, ni NIS-u niko ne može da naredi ništa, ali bi oni sami trebalo da povedu računa o radnicima i kvalitetu radne snage, tako što će ih kad se ostvari velika dobit i nagraditi.

@Red Max vidim da se mnogo zalažeš za radnička prava Srba i Hrvata, da li si nešto učinio i da se Srbi proterani iz Hrvatske što pre vrate u tvoju domovinu? Čisto retoričko pitanje. Ne očekujem odgovor, jer ga znam....

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 11:04

Samo mracite, jos ce da padne.

pa vam eto nevidene prilike, povratal u proslost. Sad cete da ispravite povijest, jos cete vi ruse zaje na kraju. Ili sami sebe.

evo kako je u kapitalizmu, ljudi dosli na poso a ducani zakljucani. Nikakve najave. http://calgaryherald.com/business/commercial-real-estate/future-shop-stores-closing-1500-jobs-lost
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1858
Godina : 46
Localisation : Sombor
Points : 5138
Datum upisa : 27.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 13:16

Borite se vi za prava radnika u Hrvatskoj, a nas pustite da se sami izborimo sa problemima, ako već ne možete da pomognete manjinama da dobiju prava u vašoj "ljepoj"....

Stalno neki stranci i NVO nam drže predavanja kako treba da se ponašamo! Dosta je bilo....

Držite se vi akcije, a uredjenje Srbije prepustite gradjanima iste.

Još ni jedan post nisam na ovom forumu primetila u kojem neko domaći pametuje šta tamo u Hrvatskoj vi treba da radite, stoga se suzdržite i ne delite nam savete šta treba da radimo u svojoj državi.

Jer ni vaša nije baš primer "demokratičnosti", čak mislim da smo što se demokratije tiče daleko isperd vas...

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-30, 21:50

Dali neko moze da okaci diagram da vidimo kako izgleda slika ?Unapred hvala
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 707
Points : 1898
Datum upisa : 30.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 00:41

Izgleda da je dno na nivou 628-635
Koliko će se tu držati zavisi od q1

Ali mislim da više nema gde da pada...

_________________
Karma kažnjava sve
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 491
Points : 1273
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 01:15

Mozda i nema gde jos puno da pada,ali tesko da ce skoro i da raste...

Iran se vraća, kreće rat za cene?

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=03&dd=31&nav_id=974961
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 01:29

A kad se vrate Venecuela, Nigerija, Irak, Iran, Rusija i ko zna koga jos nisam nabrojao od naftnih giganata koji trenutno isporucuju manje od mogucnosti. Srecom tu su ameri da uvek nekom "pomognu" da ne daje sve od sebe.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 02:41

Hmmmm ako sad usmerim i ka tekstu u kom pise da nafta u ovoj godini nece preci 50$ ispasce kako samo takve tekstove i trazim. Ali oko nafte je toliko losih vesti da me vise ni jedna nafta na svetu ne zanima sem ona u rezervoaru i ona u flasici za rezervu na motoru od Ni UKAA ni BP pa ni nas dragi NIIS koji mi je nekako najsimpaticniji samo kad ga ne bi drzali Rusi. Tacnije samo kad ga ne bi drzali Rusi u ovakvoj spoljnopolitickoj situaciji. Elem evo lepog vremena pa cu gledati da ne kvarim raspolozenje losim vestima onima koji vec poseduju akciju. GOOD LUCK.
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 07:23

izaso novi informator kkv 1193 din .Kada bi neko jos umeo da izracuna kolika bi bbila dividenda i podeli sa nama unapred hvala . kafa
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 18.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 08:33

Ja mislim da su po pitanju dividende sve opcije otvorene, od te da je uopšte nebude pa do 15% ili 25% od dobiti po akciji. A sve zavisi od rezultata za q1, koji nece biti sjajni, ali ako baš budu jako loši ili cak iskažu gubitak, nece da valja. Citam danas u štampi da je pao promet na malo u februaru za 3,5%, ako se štedi na hrani pitanje koje nas zanima je koliko se štedelo na gorivu? Verovatno više nego na hrani, ali koliko?
Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning
flyer


Broj poruka : 122
Points : 374
Datum upisa : 06.07.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-03-31, 18:50

Dobro je poznato da će opet biti tečajnih razlika zbog rasta dolara, također negativno će da utiče i pad nafte. Onaj ko ima ovu akciju to zna.
Ostaje upitno samo prihodi, ali to se moramo nadati da će biti bar približno onima lanjskima (kad su bili najjači u povjesti čini mi se)...

Ono što treba pratiti je tečaj dolara u odnosu na eur/rsd...Zatvorio je na cca. 1,075...U narednim kvartalima svaki rast iznad ove razine generirart će dobit, isto kao i sada pad generira gubitak. Dinar nije prviše odskako od Eura bar u ovom kvartalu.

Onaj, bar govorim za velike investitiore (čitaj fondove), koji će danas kupiti ovu akciju, neće je kupiti zbog priošlosti, već zbog budućnosti. Tj. oni koji misle da će se trend i dolara i nafte tako nastaviti vjerojatno će prodavati. No, kad tad mora doći do obrata....
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 12.04.2014

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-04-01, 06:07

Citat :
 No, kad tad mora doći do obrata....
Nije dobro da se čeka kad-tad, bolje je da se raste "sa strane" a ako i kada dođe, to kad-tad, onda se lako može vratiti.
Nazad na vrh Ići dole
Bochek
Still learning
Still learning
Bochek


Broj poruka : 82
Points : 236
Datum upisa : 10.04.2012

Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 9. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 9. DEO - Page 17 Icon_minitime2015-04-01, 09:23

Hajde da i ja prokomentarisem.
Prvo, sto se cena nafte tice ona se nece bitno menjati i moze se se kretati u rasponu od 45-50 US$ u nekom kracem roku sta god Iran, Zanzibar, Venecuela , Rusija ili vec ko uradio. Dugorocnije, nafta nema gde nego da bude u rasponu preko 60 US$ a upuceni kazu da je realnija cifra od 70-80.
Sad, da me ponovo ne bi banovali, hajde da naglasim da je ovo moje misljenje, iako bih mogao da prilozim sijaset linkova i analiza upucenih.
Nasuprot tome stoji jedna interesantna analiza koju ako se slazu posetioci foruma mozemo zajedno da pokusamo da napravimo. Naime, opsti konsenzus stranih analiticara je da su rafinerije iskoristile "nisku" cenu nafte da prave "debele" marze. Ja neznam da li je NIS pravio profit na "rasprodaji" srpske nafte (nafte ispumpane iz srpskih polja) ili mozda ruske, ali znam da je Srbija imala negativni platni bilans sa Rusijom i da je najveci deo od milijardu i kusur evra placanja prema Rusiji otisao na naftu i gas.
Dakle,
ako je nafta 2014 u Septembru kostala 100US$ (ovo su sve pausalne cifre otprilike da pokazu trendove  bez aspiracija da budu ozbiljna i tacna analiza), to znaci da je barel nafte kostao oko 8000+ dinara. Drzava koliko je meni poznato nije bitno menjala akcize po litru goriva. Takodje PDV je isti danas kao i pre 6 meseci. Maloprodajna cena benzina je veoma slicna kao i pre sest meseci Kurs Dinar - Evro takodje.
Dakle 1l goriva je pre sest sedam meseci kostao oko 1,85US$ (u najgorem slucaju da ne trazim tacan kurs - oko 150 din). Jedean barel nafte je kostao oko 100 US$ ili ti 0,63US$/L ili ti 50,3 din. Pretpostavicu da je "zahvatanje drzave" ostalo isto u  nominalnom dinarskom iznosu.
Dakle , danas je cena benzina oko recimo (ako je usd = 112 din)  1l oko 1,35 usd = oko 150 din. Takodje zahvatanja drzave u USD su manja zbog kursne razlike. Nabavna cena nafte po istom arsinu je 0,30 USD/L = 33,6 din/L.
Pitam se uz smanjenje troskova u USD i ostro smanjenje plata (racunato u USD), kao i kriminalno otpustanje radnika da li je "los" rezultat u Q1 za ocekivati. Naravno cifre uvek mogu da budu ovakve ili onakve, cene mogu da budu transferne ili berzanske, ali mislim da nema potrebe ocekivati los Q1 barem ne katastrofalno los. Ako je NIS pravio profit na ispumpavanju srpske nafte (sto je meni malo verovatno gledajuci uvoz danas, i uvoz dok je NIS bio drzavna firma) onda bi Q1 mogao da bude bas los. Ako je NIS pravio profit na poslovima prerade i maloprodaje onda bi Q1 mogao da bude mnogo bolji od ocekivanog pod uslovom da je neko uspeo da ukalkulise prosecnu vrednost dolara (ako je to od sustinske vaznosti za Q1 uzev u obzir sve izneseno). Takodje, gledajuci u dinarima nominalne iznose, tesko da postoji razlog da Q1 bude nominalno losiji od proslogodisnjeg, barem sto se uticaja cene inputa i maloprodaje tice. U svakom slulcaju rezultati Q1 mogli bi nam dati signal kako da posmatramo NIS, da li kao rafineriju i prodavca ili kao proizvodjaca sirovine.
Nazad na vrh Ići dole
 
Naftna Industrija - NIIS 9. DEO
Nazad na vrh 
Strana 17 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 12. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 11. DEO
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Naftna Industrija - NIIS 5. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 6. DEO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: