BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Naftna Industrija - NIIS 8. DEO

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 21, 22, 23
AutorPoruka
Red max
Our family
Our  family

Broj poruka : 280
Datum upisa : 09.02.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 13:14

Ni ja ne vidim kako će ovogodišnji FI biti bolji od prošlog,u decembru je već došlo do osjetnog pada cijena iako ne toliko na pumpama,treba pratiti zadnji kvartal,on je bitniji od cijele godine,kako stvari trenutno stoje 1Q 2015 može biti samo još gori.
Što se tiče globalnog oporavka mislim da ćemo prvo gledati bankrote manjih proizvođača odnosno preuzimanja velikih tipa Exxon i sl. tek onda rast cijene.Iako je kratkoročni oporavak moguć jer su cijene na razini 2009 g.
Uvijek postoje i neke okolnosti koje mogu naglo podignuti cijenu,recimo da EU ne proglasi očekivani QE pa da dolar padne problemi tipa Ukrajina,ISIS ili neka nova kriza,ako se dogovori OPEC sa SAD i Kanadom o reguliraju proizvodnje,globalni rast gospodarstva iznad očekivanja,rješavanje ukrajinske krize....

VIP
VIP

Broj poruka : 1546
Godina : 39
Datum upisa : 28.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 13:25

VIP
VIP

Broj poruka : 137
Datum upisa : 22.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 16:24

Danas znacajan rast cene sirove nafte i cena akcija naftnih kompanija na NYSE. 
Mnogi koji cekaju NIS na 600 + ce ostati kratkih rukava.
700-720 je BUY
Nazad na vrh Ići dole
MYSTIC021
Our family
Our  family

Broj poruka : 210
Datum upisa : 29.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 16:31

@Jerry Springer ::
Danas znacajan rast cene sirove nafte i cena akcija naftnih kompanija na NYSE. 
Mnogi koji cekaju NIS na 600 + ce ostati kratkih rukava.
700-720 je BUY
S tim da naftne kompanije u US ne tangiraju obaveze u USD...sta mislis za NIIS...u kojoj valuti su mu obaveze a u kojoj potrazivanja i da li to ima neke veze sa odnosom USDRSD?!
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP

Broj poruka : 1297
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 19:39

Jerry, i ti si neki optimista kao onaj Tenerife!!! Svi prognoziraju dalji pad nafte, ovo što se danas nešto odbila od poslednjeg dna neznaci ništa. Tako se malo odbila i kad je bila 54-55, ali trend se nastavlja, ništa se ne dešava u svetu šta bi najavljivalo neku promenu trenda. NIIS ima dodatnih problema sa kursnim razlikama i fiksnim akcizama, a po mojoj licnoj proceni mislim da je u q4 i potrošnja goriva još dodatno opala. Svi znamo da ce rezultati za 2014 biti bori nego 2013 samo niko nezna koliko gori tako da ja ovo ne kupujem do objave rezultata a možda ni tad. Ako je tebi ovo na 700-720 BUY samo kupuj, za ponudu nema da brineš.   kafa
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen

Broj poruka : 1469
Datum upisa : 23.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:21

Kljucno je pitanje sta su Ameri hteli sa ovim padom cene.Prica o skriljcima je bajka za malu decu.Mislili su da ce destabilizovati Rusiju-u stvari su ojacali Kinu...a preko nje je i Rusija amortizovala gubitke.Kladim se da bi rado u SAD rekli puj pike nevazi....A Rusi mozda cak i sa plusom izadju zahvaljujuci aranzanima u BRIKS.Istorijski Rus je najjaci zimi(Napoleon,Hitler)....moze da izdrzi cudo ali zna i da se sveti ko niko.Siguran sam da za Nemce vise nikad nece biti jeftinog gasa.Osim toga,kada je nafta nisko onda veci input u gotovom proizvodu ima rad.Ako uporedis plate u Nemackoj i u Kini,jasno je ko je ovde gubitnik....

Forum queen
Forum queen

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:25

A za pojedine clanove savet....ako Vam je odluka da u NIIS ulozite dugorocno,ne morate gledati svaki cas u tiker. kafa

Member
Member

Broj poruka : 427
Datum upisa : 14.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:30

Taliano, koju to ti brlju piješ, ili su u pitanju pečurke?
Možda benzinska isparenja?

VIP
VIP

Broj poruka : 611
Godina : 37
Datum upisa : 22.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:36

Hm, interesantna logika. Nista se ne desava u svetu sto bi najavilo promenu trenda?!

Ako nastavi da se nista ne desava da li ce cena nastaviti stalno da pada?  Sam pad cene je vec desavanje i to ce morati da stane kad tad. A, to sto svi prognoziraju dalji pad cene ti je isto kada su svi prognozirali da ce cena da stalno raste, pa vidis da nisu bili u pravu. Isti ti ljudi daju prognoze. Cak sam procitao par clanaka analiticara koji sami priznaju da nemaju pojma sta ce biti i da sada daju prognoze daljeg pada, ali da su pre godinu mislili da ce rasti u ovom periodu.

Ovo apsolutno ne znaci da savetujem kupovinu niti prodaju, samo moje misljenje da su sve analize, uglavnom, lupetanje. Od silnih analiza i dijagrama ljudi (analiticari) ne gledaju nista van kancelarije.
Ja takodje ne znam sta ce biti, mada moram da priznam da je moj licni utisak da je potrosnja porasla u poslednje vreme. Bar u Beogradu. comp
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:41

Eee pa nismo dosli valjda do toga da se vredjamo...Napisi neki demantij,ili stavi nako svoje vidjenje-pa da analiziramo.  sesir

Forum queen
Forum queen

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/16/2015, 23:56

Cista dobit (kad se odbiju davanja za dividendu) u poslednje 4 godine bice preko 1,2mlrd e....a trzisna kapitalizacija 1mlrd....i to ne valja?! Ccccc ko da su svu dobit u dzakovima odneli! od

VIP
VIP

Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.07.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 09:09

Na ovoj akciji sentiment je uglavnom odredjivao cenu, ekonomski pokazatelji su u drugom planu.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

Broj poruka : 483
Datum upisa : 18.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 13:06

Taliano kakve veze ima dobit od prethodne 4 godine sa sadasnjim desavanjima? Hteo sam da kupim akcije NIIS nakon isplate dividendi ali nisu pale tada koliko sam ocekivao (srecom) Sad za mene ce jedini pokazatelj biti prvi kvartal 2015 i to da li cene i dalje padaju ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 13:26

I svi kao da ne primecuju jednu cinjenicu. Kao NIIS je malo smanjio cene. Pa drzava nije ni malo smanjila akcize cak ih je i povecala. Znaci onih 20-ak dinara koliko su smanjene su cist gubitak za NIIS. Znaci smanjene su iz zarade. Ko god je se ikad bavio trgovnom zna sta je recimo smanjiti zaradu za mozda celih 30%.
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP

Broj poruka : 290
Datum upisa : 13.04.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 14:09

Rezultati će biti gori to se očekuje, čak i da budu bolji od očekivanja i dalje ne vidim razloge da kupujem jer tek posle I i II kvartala će se tek videti koliko je dobit nagrizena. NIIS se zadužio u dolarima poprilično a dolar jača li jača, a nafta pada li pada.
Sada ne bih kupio ni po 600 dinara.
Mnogo se pričalo da smo poklonili NIIS rusima a prilike prilikom prodaje su bile slične sadašnjim. Sada imao modernizovanu rafineriju pa ipak će berza pokazati koja je realna vrednost.
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 15:44

Dragane 555, naveo sam ti cistu dobit iz zadnje 4godine posto moras znati sta kupujes.Ta dobit je delom investirana u modernizaciju,delom je ostala kao nerasporedjena pa je sistem samim tim stabilniji,a firma vredi u bukvalnom smislu 1,2mlrd vise nego pre 4god.Trebalo bi se plasiti da su izostala ulaganja u modernizaciju.Osim toga moras stvari gledati iz drugog ugla....ako je cena nafte niska-bice veca potrosnja,pa ce i uposlenost prerade biti veca.A cene nafte i dolara ocas mogu da promene uloge-videcemo.Sto se tice dobiti u 2014 moguca su prijatna iznenadjenja(to je i Kiril nagovestio),mada mislim da to za dugorocne investitore( 5+godina)nije bitno dali je 300 ili 400miliona.Ja bih kao investitor jedino voleo i insistirao da se dobit realno prikaze.Licno mislim da u zadnje 4godine to nije bio slucaj(trebalo je tu biti vise).

VIP
VIP

Broj poruka : 243
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/17/2015, 17:19

Nema jeftinije akcije na Belex-u od NIIS-a
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP

Broj poruka : 614
Datum upisa : 16.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/18/2015, 10:54

За период од девет месеци који се завршио 30. септембра 2014.за сирову нафту је плаћено 78.342.210.000 дин, док је 2013. у истом периоду плаћено 86.957.443.000 дин. Пошто је након 30.септ.2014. настављен пад цена нафте, за претпоставити је да је падао и ниво плаћања за сирову нафту. Значи, по овом основу су смањени укупни расходи. Немамо разлога не веровати да су укупни расходи стварно смањени, пошто су остали инпути мање-више остали исти. Држава за порезе узима проценат од добити. Ако су укупни приходи у паду (имајући у виду пад цене деривата), онда је и мањи износ у динарима који се издваја за давања држави.Проблем је свакако у нестабилном курсу динара. Међутим, ако имамо у виду пад цене нафте, који је већи од 50%, и пад цена нафтних деривата, који је мало већи од 20%, да ли се може рећи да је пред НИС-ом "катастрофичан" пад добити.  Слажем се са неким запажањима да је чак повећана потрошња нафтних деривата, судећи бар по броју возила на улицама. На крају, и сам више возим ауто!
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP

Broj poruka : 1297
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/18/2015, 12:08

Raspravi optimista i pesimista nikada kraja, ovde ni vrhunski analiticar nemože da da približnu procenu jer je previše nepoznanica. Ali za mesec dana ce rezultati pa ce sve biti jasno, a ja  na NIIS-u trenutno spadam u pesimiste.
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP

Broj poruka : 487
Datum upisa : 02.10.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/18/2015, 13:37

@Dragot

sesir

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
gogloee
VIP
VIP

Broj poruka : 926
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/18/2015, 14:13

@Big Mile ::
Raspravi optimista i pesimista nikada kraja, ovde ni vrhunski analiticar nemože da da približnu procenu jer je previše nepoznanica. Ali za mesec dana ce rezultati pa ce sve biti jasno, a ja  na NIIS-u trenutno spadam u pesimiste.

1. Pesimista je optimista sa iskustvom.
2. Ne može niže!!! ... Može, može
sesir

Member
Member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   1/18/2015, 14:45

Ako te neki proizvod kosta 60 dinara (sa troskovima radne snage,doprinosa itd) prodajes ga 155 od toga drzavi das 50 za akcizu a smanjis cenu proizvodu za 30 dinara. Umesto dosadasnjih 45 dinara zarade ostaje ti 15 dinara. To nije gubitak od 25-30% kako mnogi pokusavaju da prikazu. Pre ce biti da sa ovim cenama u prvom kvartalu zarade nece ni biti ili ce biti trecina od zarade u prvom kvartalu 2014 godine. I ajde da dodamo da se potrosnja povecala ali ni blizu da pokrije umanjenu zaradu nastalu padom cena. U berzu se mnogo ne razumem ali u trgovini i u proizvodnji imam 22 godine iskustva. Mozda gresim za cenu NIIS i mozda na berzi vaze neka sasvim druga pravila ali sto se dobiti tice tu necu mnogo pogresiti.

-------

http://www.aikb.net/viewtopic.forum?t=1771
Nazad na vrh Ići dole

Naftna Industrija - NIIS 8. DEO
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 23 od 23Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 21, 22, 23

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: