BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Naftna Industrija - NIIS 8. DEO

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Sledeći
AutorPoruka
Limited011
Old member
Old member

Broj poruka : 1419
Datum upisa : 07.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 19:02

Uvek vredi pokušati, ja mu držim palčeve.

Isto bih uradio i da je premijer Čeda Jovanović (iako ga ne mirišem) ali sam pre svega patriota, tek posle toga navijam za neku partiju ili ideologiju...

Ne razum gradjane ove države koji svojoj državi žele zlo, tj. neuspeh.
Zašto da ne bude pokušano da se popravi nekakav ugovor koji jasno nije baš naklonjen Srbiji?
I vi se uanpred radujete i želite da to neuspe?
Sramota....

P.S. ja sebe smatram levičarem!

Old member
Old member

Broj poruka : 1384
Datum upisa : 06.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 20:42

Limited011
 post2 

@LUMTDZOS ::

Ovde se radi o veoma prozirnoj Vucicevoj medijskoj manipulaciji o "zlim Rusima".
Drago mi je da su to prepoznale mnoge kolege na forumu.

@Tenerife ::

"Opravdali smo se kod glasača jer mi do sad nismo znali ko su I kakvi su ovi rusi."

A sad hajde da realno i bez emocija razmotrimo ovakve stavove.

Koliko vidim tvrde neki forumaši Vučko je dobio zadatak od USA (ili EU) da Srbima zgadi Ruse i da svi u Srbiji zdušno prihvate da Rusiji uvedemo sankcije.
Možda po mogućnosti i da NIS nacionalizujemo i oteramo Ruse?!

Da li stvarno u to verujete?
Od sankcija Rusiji mi ne bi videli (kao mala i banana država nikakve vajde) a Rusi ne bi ni osetili da mi više ne izvozimo u njihovu zemlju nešto što nije ni 1% njihovog uvoza.

OK. Recim da je tako - šta bi bila nagrada, ili ko bi nam nadomestio gubitak?
EU?
Pa videli smo da nam tu nema ulaske pre 2020. a možda i kasnije, jer nas čeka i "obračun" sa Hrvatima oko granice na Dunavu...

SVe te vaše teorije me podseaju na (tužnu) teoriju kako je Slobodan Milošević "američki čovek".
Kako se to završilo - poznato je...

A i poptpis kolege Limi011e veoma poučan Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
 sesir 

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 20:50

@Dejansss ::
@Limited011 ::
@Smile ::
MOLIM FORUMAŠE da kliknu na donji link i daju svoj glas za fotku, nadasve vrcavog naslova fun on the pool, ne bismo li moja porodica i ja dobili jos koji Dan letovanja pod istarskim suncem tudjeg neba...

Evo link
http://bit.ly/1r5BDRY

Glaso!!
Red je da svi forumaši glasaju, slika je na dnu stranice, i da tako pomognemo kolegi!!
 post2

Koliko su neki od vas pakosni ne mogu ni da poverujem jer se radi o nacionalnim interesima a ne partijskim...
Očigledno patološka mržnja spram sopstvene države ili jednostavno ne možete da poverujete da neko želi da učini nešto dobro za Srbiju, bar da pokuša....

NE BI ME ČUDILO I DA NISTE UČINILI USLUGU KOLEGI SMILE KOJA VAS NIŠTA NE KOŠTA...
 cekic

Poslednji izmenio Momir dana 8/15/2014, 20:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
hey-ho
VIP
VIP

Broj poruka : 26
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 20:53

@Limited011 ::
Uvek vredi pokušati, ja mu držim palčeve.

Isto bih uradio i da je premijer Čeda Jovanović (iako ga ne mirišem) ali sam pre svega patriota, tek posle toga navijam za neku partiju ili ideologiju...

Ne razum gradjane ove države koji svojoj državi žele zlo, tj. neuspeh.
Zašto da ne bude pokušano da se popravi nekakav ugovor koji jasno nije baš naklonjen Srbiji?
I vi se uanpred radujete i želite da to neuspe?
Sramota....

P.S. ja sebe smatram levičarem!

Druže, mislim da ovde niko ne želi zlo našoj zemlji, samo ljudi reaguju iz perspektive rusa i pokušavaju realno da sagledaju i predvide stvari koje će se možda dogoditi.

Vučić koliko god hteo dobro za Srbiju, toliko u vezi NIS-a napravi ponekad "pogrešne korake u vođenju lopte". Ne može on da kaže NIS pravi sad profit, a mi dobijamo mrvice. NIS danas i onda kada su ga ostavili rusima se razlikuje kao d... i oko. Treba da traži odgovornost kod onih nesposobnih SPS ili DS kadrova koji su ostavili NIS sa 8 milijardi gubitka ili ako su napravili loš ugovor gde ne mogu da učestvuju u upravljanju NIS-a (a i bolje da ne učestvuju, država se pokazala...). Akcionar dobija dividendu kao deo prihoda. To su elementarne stvari. NIS je najveći poreski obveznik. Uzima država lepo sa akcizama na NIS-u i on traženjem nečega ovako javno samo pogoršava odnose sa rusima. A Putin mu dolazi u oktobru, bolje da mu traži tamo gde može dobiti, npr oprost dela duga za gas, a ne da troši svoj kredibilitet tamo gde ne može dobiti, blamira sebe i ljuti ruse zbog svojih odluka, a nismo kao država u prilici to da radimo, naročito sada kada treba grabiti za ruskim tržištem sa našim poljoprivrednim proizvodima.

P.S Inače avatar ti nije u skladu sa političkim opredeljenjem. Vidiš ja nisam levičar, već sebe smatram gospodinom. Možeš me onda zbog toga smatrati i desničarem.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 21:00

Zašto?
Neka pokuša...

A ove teorije o tome kako Vučić kao USA čovek ima zadatak da Srbe okrene protiv Rusa, to ne komentarišeš?
Nisam baš siguran da bi njih zadovoljlo hapšenje likova o kojima govoriš...
Oni bi verovatno hteli da Vučić nacionalizuje NIS i uvede sankcije Rusiji...
Možda čak i da im objavimo rat!

P.S. Jesi li kliknuo na link kolege Smile?
 love3

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 21:13

I šta će biti ako stvarno nešto izboksuje od Rusa?
Hoće li se mišljenje o njemu pojedinih forumaša promeniti ili se radi o nečem drugom?

Evo za sve koji vole da vide kako curi pljuvačka:
http://www.koreni.rs/hoce-li-vucic-pobeci-iz-zemlje/

VIP
VIP

Broj poruka : 26
Datum upisa : 19.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 21:18

Mislim da nije u poziciji da on zahteva nešto od njih i to je sve.
I ne komentarišem gluposti tj teorije zavere.
I nisam na facebooku, pošto traži log in da bi glasao.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 21:21

Ništa on i ne može da zahteva, lepo je rekao "ako oni ne prihvate moje predloge mi (Srbija) nećemo moći ništa tu da promenimo" - ali nada poslednja umire, možda ti veliki prijatelji Srblja malo i popuste...

I Merkelova ima srce, što ga Putin ne bi imao?

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 21:22

@hey-ho ::

I ne komentarišem gluposti tj teorije zavere.

post2 

VIP
VIP

Broj poruka : 187
Datum upisa : 17.02.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 22:00

Kolega Momir@

Napaljen si kao fudbalski navijac CZ ili Partizana dok komentarises AV,,,ovde se vodila kako-tako ozbiljna diskusija o NIIS-u,cak i politickim dometima Srbije,sve dok se ti nisi umesao sa svojom preteranom ljubavlju... love3  love3

"A ove teorije o tome kako Vučić kao USA čovek ima zadatak da Srbe okrene protiv Rusa, to ne komentarišeš?"

Evo ja cu da komentarisem,-Daj boze blagi da je ta teorija ispravna,jer to bi znacilo da taj AV ipak ima neku moc da uopste o  necemu tako vazno odlucuje...

A ti,ako smatras da ugovor o kupovini NIIS-a nije ponizavajuci  i kolonizatorski,bez obzira sto smo svi ovde akcionari tog NIIS-a,slobodno se izjasni,kako mislis da on to treba da pokusa...?

Ili ce tebe zadovoljiti to sto je eto pokusao... od
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 22:23

Uopšte nisam "napaljen"!
Vrlo sam ravnodušan jer vidim da se ova zemlja dugo neće oporaviti.
One prethodne bih svakako gonio krivično jer ih Srbija, naša država uopšte nije zanimala.

Sad imamo situaciju da je SNS dobio apsolutnu večinu i neki ljudi jednostavno ne veruju da je došlo do promene.
Da se pojavila ekipa koja želi da nešto postavi na noge, da se uvede individualna odgovornost.
To očigledno mnogi nisu ukapirali.
Kažu: sve je to manipulacija, laž, prevara....

Možda. Ali, hajde da damo šansu da se pokažu, možda i nisu toliko "bezvezni" - možda stvarno žele nešto da promene?

Sumnja ostaje i neki rok do januara mora da im se da, a o opoziciji (ili restlovima iste) ne bih trošio reči, kao i što trenutno ne vidim ko bi mogao da bude alternativa Vučiću...

Možda ti znaš? Ja je ne vidim...
Ako i on zajebe, onda sledi ulica, ali tada ne znam koga bi doveli na vlast?
Djelića, Vlahovića, Dinkića, Tadića, Šutanovaca, Petrovića, Živkovića, Koraća, Čedu, Čanka, Djilasa, Pajtića....

To su ti "eksperti" kojih nema u redovima SNS koji su nas doveli do ovde.

Zato samo kažem da ne treba stavljati klipove u točak nekoga ko BAR DEKLARATIVO želi da odbrani interese Srbije.
A brzo će se videti da li je to fol, ne želim u napred da budem protiv i kritikujem sve što rade, pa tako ni ideju da se pokuša sa revizijom ugovora o NIS-u ...

P.S. A ti si izgleda od onih koji više vole američko govno od ruske torte!
 od 
Ja na tvoju žalost ne razmišljam u tim kategorijama, meni je Srbija na 1. mestu!!!
 armo 

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 22:33

I da me ne bi pogrešno shvatio, to nije nacionalizam, već PATRIOTIZAM!

VIP
VIP

Broj poruka : 187
Datum upisa : 17.02.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 22:48

@Momir ::

Zato samo kažem da ne treba stavljati klipove u točak nekoga ko BAR DEKLARATIVNO želi da odbrani interese Srbije.

Hvala na iskrenom odgovoru...
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 23:02

Da ja jesam bio iskren, ali ti nisi!

Uz "deklarativno" ide i da je nešto uradjeno!
Da ponovim: oni prethodni za 8 god, nisu uradili ništa za Srbiju, samo su mislili na sebe...

Nisi rekao jel mu veruješ ili ne?
I zašto ne?
I ko je alternativa....
Ja mu ZA SDA verujem, posebno da želi da uvede indivindualnu odgovornost državnih funkcionera!
Mislim da ni to nije malo... ako uspe!
Neka ispuni bar 20% onoga što želi, biće dosta.

Samo si izvukao ono na čemu si mogao da "poentiraš"  od

Poslednji izmenio Momir dana 8/15/2014, 23:08, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP

Broj poruka : 1344
Datum upisa : 02.09.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 23:07

Битка за стотине милиона евра од нафте
http://www.dnevnik.rs/ekonomija/bitka-za-stotine-miliona-evra-od-nafte
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/15/2014, 23:12

Битка за стотине милиона евра од нафте!

Када би НИС Србији плаћао рудну ренту која важи за све остале компаније које послују у нашој земљи и када би подела добити била другачија и на „равне части”, у нашем буџету и општинским касама би годишње било од 65 па до 150 милиона евра више него што је сада случај.

То је само за годину дана, што значи да је у питању „мањак” од неколико стотина милиона евра у наредним сезонама, ако се ништа не промени.

За државу која ће имати дефицит од 8,3 посто БДП-а и која мора да снижава пензије и плате то је свакако огроман новац. Управо је тај новац највероватније и повод да држава Србија тражи измене уговора о продаји НИС-а. Да ли ће до промене доћи, остаје да се види јер без пристанка руске компаније ништа се не може урадити. Уговор је потписан и поштовати се мора.

Наиме, из НИС-а су за „Дневник” потврдили да је прошле године произведено око 1.200.000 тона домаће нафте и да је обим производње четири одсто већи него у 2012. години. Уз то, он практично значи да је вредност нафте извађене прошле године с домаћих поља, уз цену нафте од 110 долара по барелу (тона је око 7,35 барела) око милијарду долара.

С обзиром на то да је рудна рента у Србији три одсто, лако је израчунати да се на име ње у државну касу слило око 30 милиона долара. Да НИС не плаћа повлашћену рудну ренту већ редовну, која је у Србији за све остале седам одсто, то би значило да је НИС требало да уплати 70 милиона долара. То јест 40 више него сада. Прерачунато, то је око 30 милиона евра.

Међутим, да је рента као у Русији – 20 одсто – то би била далеко већа свота новца, то јест чак 200 милиона долара, или око 150 милиона евра.
Треба рећи да је то рачуница само за нафту, а када се придода и гас, сума је свакако двадсетак одсто већа.
С друге стране, ни подела добити НИС-а није у складу с потребама Србије. Елем, Скупштина акционара „Нафтне индустрије Србије” је одобрила исплату дивиденди акционарима те компаније за 2013. годину у износу од 25 одсто нето добити, односно 13,08 милијарди динара, саопштио је НИС. То значи да ће власници хартија од вредности НИС-а добити 80,22 динара по акцији бруто, односно 68 динара, када се одузме порез на добит.

Већински власник НИС-а је „Гаспромњефт” с учешћем од 56 одсто у акцијском капиталу, следи држава Србија с готово 30 одсто акција те огроман број малих акционара. Државни буyет ће од те дивиденде као власник 48.712.059 акција, зарадити нешто више од 3,9 милијарде динара, односно око 34 милиона евра. С обзиром на то да је подељена само четвртина добити, лако је израчунати да би држава добила четири пута више пара да је подељена цела зарада, то јест готово 136 милиона евра. Да је подељено барем пола зараде, држава би инкасирала дупло више него сада, то јест 68 милиона евра.
Када се саберу подаци за рудну ренту и другачији поделу добити, испада да је каса државе Србије годишње могла бити пунија од 65 милиона евра па до више од 150 милиона јер треба урачунати и чињеницу да би уз већу рудну ренту и зарада НИС-а била нижа. Ако би се то помножило с наредних пет или десет година, јасно је колики је новац у питању.

Нафта произведена из домаћих извора, процена је стручњака, подмирује око трећину потреба домаћег тржишта деривата, а у НИС-у кажу да у укупној преради домаћи нафта и гас чине око 40 одсто, док се 60 одсто потребних количина увози. Иначе, нафта и гас који се производе у Србији ваде се с 53 нафтна и гасна поља – од којих је 20 нафтних, 26 гасних и седам нафтно-гасних – у које је уграђена савремена опрема светски познатих произвођача. Међу значајнијим нафтним пољима су „Велебит”, „Кикинда”, „Русанда” и „Елемир”, а међу гасним – „Мокрин”, „Међа” и „Мартонош“.

Д. Урошевић

И општинама много значи

Од накнаде за коришћење минералних сировина, то јест рудне ренте, у Војводини 40 одсто припада локалним самоуправама у којима су нафтна поља, 40 одсто иде државном буyету, десет одсто се слива у покрајинску касу, а преосталих десет процената одлази ресорном министарству. Није тешко закључити да би повећање рудне ренте многим општинама значило дуплирање прихода од нафте. По подацима, општина Кањижа је, рецимо, 2012. године од рудне ренте добила 584.929.497 динара, Кикинда 880.216.124, Ковачица 192.924, Нови Сад 9.600.000, Србобран 110.506.257 динара. Ако би се рента повећала на седам одсто, то значи да би добиле дупло више новца.

VIP
VIP

Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.07.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 00:14

Doticni novinar je potpuni diletant. Mogao je da napise i sledece : "Da NIS ostvaruje dobit od 10 milijardi usd i da je rudna renta 50% i da se deli celokupna dobit, u budzet bi bilo uplaceno 6.5 milijardi usd, vauuuuu..."

Jedini cilj teksta je da povecava animozitet prema ruskoj strani.... Mogao je da navede koliko je Srbija prihodovala od NISa dok je bio pod partijskom sapom.

Drago mi je da je firma oteta partijskim lesinarma, sto se mene tice ovoj raspaloj drzavi tj. banditskim partijama koje su je vodili, vode ili ce voditi,  treba oduzeti svaku postojecu firmu u njenom vlasnistvu a rudnu rentu svesti na 0.5%
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP

Broj poruka : 478
Datum upisa : 06.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 00:37

Управо тако. "Да се профит дели на равне части имали би смо још 100 милиона евра".
А да није приватизован, имали би смо 500.000.000 евра годишње, јел?

Глупост је што је то дато тако јефтино, али ако ја капирам, овде се ради о мање од 20.000.000 евра годишње на конту рудне ренте, зар не? Много већи идиотизам је подела бесплатних акција ако ћемо поштено... Зарад избора разјебеш неколико фирми.

VIP
VIP

Broj poruka : 2715
Godina : 40
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 10:38

Iz ugla akcionara:
1. Što manja rudna renta to veći profit - ako se ukine još bolje.
2. Što veća dividenda to bolje
3. Iscrpeti svu domaću naftu ako to povećava dobit (dividendu).
4. Povećati cenu benzina ako to povećava profit (dividendu).
5. Svim radnicima smanjti plate jer time ostaje više profita.
6. Što veća maloprodajna mreža to bolje.
7. Smanjiti broj zaposlenih na minimum i time umanjti troškove - veća dobit (dividenda)
8. NIKAKO ni ne pomišljati da se menja ugovor iz STRAHA da će se time smanjiti dobit (dividenda)
9. Jebeš patriotizam - daj nam što veću dividendu, država nek propadne, baš nas briga, važno je SAMO da MI imamo veliku zaradu na ovoj akciji.
10. Posebno akcionare koji ne žive u Srbiji UOPŠTE nije briga šta će biti u Srbiji, jer njih zanima samo što veća dobit.

Iz ugla države:
1. Neko je sklopio loš ugovor ne vodeći previše računa o interesima države kojoj je svaki $ trenutno važan, kao i svako radno mesto.
2. Neko je NIS očigledno namerno uveo u gubitaške vode da bi cena prodaje bila manja jer su Rusi već posle godinu dana imali veliku dobit.
3. Ako ne bude JT ugovor je očajan po državu.
4. Ako je dobit 400 miliona zašto se onih 25% od dobiti ne deli od tih 400 miliona već samo od 100 miliona?
5. Prodaja izvora nafte i gasa je gruba greška prethodne vlade i treba pokušati da se to ispravi jer bi država time dobila dodatne pare koje nisu posledica umeća ruskog menadžmenta .
6. U zemlji koja ima preko 25% nezaposlenih treba umereno smanjivati broj zaposlenih z NIS.
7. Smanjiti ulaganja i dividendu od 25% dobiti deliti od onih 400 miliona a ne od 100 miliona.
8. Kontrolisati gde se to ulaže onih 300 miliona.
9. Za sada nije primetno da NIS ulaže u širenje u okruženju, što nije dobro, kao ismanjivanje maloprodajne mreže.
10. Ako JT ne bude gradjen, a deo je "paketa" onda ima osnova da se traži neka izmena u ugovoru.
11. Rusi su očigledno u medjuvremenu stvorili dosta jak lobi u Srbiji, pa čak i odredjeni broj medija je na njihovom platnom spisku što i nije dobro.
12. Neprestano naglašavanje cifre koju NIS plaća na ime poreza je čista demagogija jer je to normalno ako imaš veliki profit.
13. Ako već nema izmene lošeg ugovora neka NIS preuzme i Petrohemiju i Azotaru sa 51%. - to bi državi pomoglo.

Our family
Our  family

Broj poruka : 305
Datum upisa : 28.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 12:12

@Momir ::
Limited011
 post2 

@LUMTDZOS ::

Ovde se radi o veoma prozirnoj Vucicevoj medijskoj manipulaciji o "zlim Rusima".
Drago mi je da su to prepoznale mnoge kolege na forumu.

@Tenerife ::

"Opravdali smo se kod glasača jer mi do sad nismo znali ko su I kakvi su ovi rusi."

A sad hajde da realno i bez emocija razmotrimo ovakve stavove.

Koliko vidim tvrde neki forumaši Vučko je dobio zadatak od USA (ili EU) da Srbima zgadi Ruse i da svi u Srbiji zdušno prihvate da Rusiji uvedemo sankcije.
Možda po mogućnosti i da NIS nacionalizujemo i oteramo Ruse?!

Da li stvarno u to verujete?
Od sankcija Rusiji mi ne bi videli (kao mala i banana država nikakve vajde) a Rusi ne bi ni osetili da mi više ne izvozimo u njihovu zemlju nešto što nije ni 1% njihovog uvoza.

OK. Recim da je tako - šta bi bila nagrada, ili ko bi nam nadomestio gubitak?
EU?
Pa videli smo da nam tu nema ulaske pre 2020. a možda i kasnije, jer nas čeka i "obračun" sa Hrvatima oko granice na Dunavu...

SVe te vaše teorije me podseaju na (tužnu) teoriju kako je Slobodan Milošević "američki čovek".
Kako se to završilo - poznato je...

A i poptpis kolege Limi011e veoma poučan Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
 sesir 
Tvoja analiza je odlicna. Jedini problem ti je sto verujes Vucicu. Ja bih bio najsrecniji da mogu i ja da mu verujem. Ali, kako verovati nekome ko je u stanju da napravi preko noci zaokret za 180 stepeni? Sva njegova aktivnost svodi se na medijske predstave. Zar on nije vec mogao sa Putinom revidirati odredbe ako tako smatra? Zasto samo medijski? Zar nije poleteo na krilima borbe protiv korupcije hapsenjem Miskovica? Sta je od svega toga ostalo? Najveci korupcionari su sada kod Vucica ili uz Vucica (Beko, Kostic, Vlahovic, Djunic, ...)
Ponovicu jos jednom Insajder i "Patriotsku pljacku veka". Sta je rezultat? Briselski sporazume i sve sto je iz toga proisteklo.
Ove medijske price o NIS-u me veoma podsecaju na to. O drugim, predizbornim manipulacijama da ne pricam.
Dakle, Vucic ima sve adute u rukavu i nikakva moja kritika ili sumnja nisu mu problem da realizuje to sto prica.
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP

Broj poruka : 614
Datum upisa : 16.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 13:42

Zamislite koliko bi se prihodovalo da NIS nije prodat!? Naša pamet, naša nafta, naše rafinerije i naša dobit! Gde bi nam bio kraj! STRAVA!!!
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP

Broj poruka : 476
Datum upisa : 28.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 17:21

@Nikola ::
Управо тако. "Да се профит дели на равне части имали би смо још 100 милиона евра".
А да није приватизован, имали би смо 500.000.000 евра годишње, јел?фирми.

Greška!
Nema deljenja dobiti na "ravne časti" - ni u kom zahtevu.

Traži se da se dobit deli ALI CELA (ili 80% dobiti) bar ove teške godine ili 3, shodno učešću u firmi. Država ima oko 30% akcija i ako se dividenda deli SAMO od 100 miliona evra, onda ona dobija nekih 30-34 miliona.
Ako bi se delila od svih 400 miliona dobiti to bi bilo 4 puta više, dakle preko 120 miliona i još da je ugovorena renta na 12% kao u okruženju, bilo bi para za svašta nešto.

A i "umeće" menadžmenta ruske strane je pretežno bazirano na iscrpljivanju (neumerenom - što dovodi do naglog sleganja zemljišta) - ako još ne bude Južnog toka, cela stvar postaje tragična po Srbiju...

O otpuštanju radnika, o radnicima koji rade na "lizing" za minimalac, o smanjenju prodajne mreže čime se bitno umanje dobit i besramno smanjuje broj zaposlenih bolje i da ne govorimo....
Posebno se ne vidi gde se "ulažu" tolike pare, u šta?
Širenje u okruženju nije primetno...
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP

Broj poruka : 476
Datum upisa : 28.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/16/2014, 17:54

Korisno je, zato pročitajte...

http://www.aikb.net/t1694-cenzura-u-srbiji#134380

Edit: tema je NIS.
Brišem ostalo.
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning

Broj poruka : 122
Datum upisa : 07.07.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 09:13

Tehnički ovo probojem razine 890 izgleda dobro i sugerira danljnji rast...

S druge strane ova prepucavanja na razini NIS-Vlada mi izgledaju kao win win situacija za dioničare.
S jedne strane vlada želi veći udio u raspodjeli dobiti (veću dividendu), a s druge strane NIS traži bolju realizaciju potraživanja od strane državnih firmi...Pa zar je to teško dogovoriti ??
Istina, ima još stvari oko kojih se ne slažu ali ovo su 2 ključne stvari, koliko sam ja pratio...ili..
Nazad na vrh Ići dole
Urosk
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 10:05

Ne bih rekao da je WinWin, potencira se problem rudne rente, ako se dogovori veca ili drasticno veca rudna renta onda ce i profit bitni znatno manji a rekao bih samim tim i dividenda.
S druge strane ako se nekim slucajem obezbedi naplata potrazivanja, to bi moglo znatno da pogura cenu na gore.
Takodje, ne vidim da vlada moze da trazi ustupke a da vise ogromni dugovi ka NIS-u.
Nazad na vrh Ići dole
Bezimena
Still learning
Still learning

Broj poruka : 58
Datum upisa : 24.07.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 10:34

moje misljenje je da ovo sve povecava neizvesnosti i rizike. ovo prepucavanje se nece svideti rusima, pa oni ogu i da igraju drugacije. Mogu i da smanje dividendu i da izvlace pare na druge nacine preko povezanih firmi, a nas ko sisa kad nismo umeli da upravljamo kompanijom dok je bila nasa, nego bismo sad leba preko tudje grbace. Oni imaju jasne ugovore i ovo sto Vucic radi samo je populizam da se vidi kako se on bori za narod.
Nazad na vrh Ići dole
zORAn
VIP
VIP

Broj poruka : 91
Datum upisa : 07.05.2008

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 10:35

Osnova problema je po meni sistemske prirode - svodi se na na pitanje koliko je po nasu stranu povoljan medjudrzavni ugovor. Isti je potpisan da bi se zaobislo domace zakonodavstvo i konkretnom investitoru dali preferencijalni uslovi.
Ako je AV u interesu da poveca rudnu rentu ili na neki drugi nacin izmeni uslove partnerstva sa NIS-om, neka pokrene proceduru u skupstini kojom ce se povuci saglasnost sa medjudrzavnog sporazuma, cime ce prestati njegovo vazenje, a nakon toga bi rudna renta po automatizmu bila izjednacena sa onom koju placaju svi ostali korisnici rudnog blaga.  Bez konkretnih poteza, sve se svodi na vec mnogo puta vidjeno manipulisanje, patetisanje i glumatanje...
Posebno je pitanje da li su ovakvi medjudrzavni ugovori ustavni, tj da li bilo koja vlada (izvrsna vlast) ima pravo da se mesa u nadleznost skupstine (zakonodavna vlast)?
Po meni bi morala da bude definisana detaljna procedura donosenja ovakvih "zakona" kojim se potkopava suverenost regularnog zakonodavnog sistema, kako ne bismo dosli u slicnu situaciju i sa drugim investitorima (Arapi i sl...).
Nazad na vrh Ići dole
Urosk
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 10:49

Ako se to desi AV bi morao da obajsni zasto je onomad podrzao energetski sporazum (znalo se koji su uslovi pre potpisa, nije bilo tajni), mada je vecini nasih politicara obraz djon tako da mu to ne bi bio problem.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP

Broj poruka : 1546
Godina : 39
Datum upisa : 28.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 20:52

VIP
VIP

Broj poruka : 487
Datum upisa : 02.10.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/18/2014, 22:01

Kad se bolje sagledaju slabosti I snage Nas I Rusa, snage nisu na našoj strani, takođe ni slabosti nisu na ruskoj strani. Zašto bi napravili izuzetak baš sada kada u dugogodišnjoj zajedničkoj istoriji naših bratskih odnosa svi znaju ko vozi traktor, a ko otvara kapiju?

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member

Broj poruka : 392
Datum upisa : 30.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/19/2014, 03:29

Kostreš, (LSV) udarna pesnica Čanka, velikog Vojvodjana koji je stalno u vlasti i nikad ništa nije uradio za Vojvodinu,, a stalno se bori za njena prava:

Po njegovim rečima, LSV je zainteresovana pre svega za redefinisanje ustavno-pravnog položaja Vojvodine, za "obeštećenje" Pokrajine zbog prodaja Naftne industrije Srbije Rusima, za uvećanje svojine Autonomne Pokrajine Vojvodine u javnim preduzećima kojima je Vojvodina upravljala pre "Miloševićevog puča".

Da bi valjda mogli još više da kradu, apoteke u celoj Vojvodini koje su u njihovim rukama valjda nisu dovoljne, ljudi ne kupuju dovoljno lekove, šta li?

http://www.aikb.net/t1449-lsv-nenad-eanak#134449

VIP
VIP

Broj poruka : 1253
Datum upisa : 01.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/19/2014, 10:35

@Dalaj Lama ::
Kostreš, (LSV) udarna pesnica Čanka, velikog Vojvodjana koji je stalno u vlasti i nikad ništa nije uradio za Vojvodinu,, a stalno se bori za njena prava:

Po njegovim rečima, LSV je zainteresovana pre svega za redefinisanje ustavno-pravnog položaja Vojvodine, za "obeštećenje" Pokrajine zbog prodaja Naftne industrije Srbije Rusima, za uvećanje svojine Autonomne Pokrajine Vojvodine u javnim preduzećima kojima je Vojvodina upravljala pre "Miloševićevog puča".

Da bi valjda mogli još više da kradu, apoteke u celoj Vojvodini koje su u njihovim rukama valjda nisu dovoljne, ljudi ne kupuju dovoljno lekove, šta li?

http://www.aikb.net/t1449-lsv-nenad-eanak#134449

@admin
na stranu to sto nam takozvani dalaj lama prodaje muda za bubrege, ali ovo nema veze sa akcijama NISa
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Bojjan
VIP
VIP

Broj poruka : 348
Datum upisa : 18.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 10:47

tokom juna i avgusta naftna industrija srbije izgubila je skoro sve tendere za ulja i maziva  rashladne tecnosti i kocione tecnosti. dali je na to uticala  nepovoljna ponudjena  cena ili politicka namestanja odlucite sami a preduzeca gde nis nije uspeo da se uglavi su skijalista srbije, GSP Beograd, vojska srbije, kolubara..... informacija je proverena
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP

Broj poruka : 611
Godina : 37
Datum upisa : 22.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 12:35

@bojjan ::
tokom juna i avgusta naftna industrija srbije izgubila je skoro sve tendere za ulja i maziva  rashladne tecnosti i kocione tecnosti. dali je na to uticala  nepovoljna ponudjena  cena ili politicka namestanja odlucite sami a preduzeca gde nis nije uspeo da se uglavi su skijalista srbije, GSP Beograd, vojska srbije, kolubara..... informacija je proverena
Ko je dobio tendere u tim firmama?
Nazad na vrh Ići dole
Tods
Just looking
Just looking

Broj poruka : 22
Datum upisa : 29.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 14:13

@Racunarko ::
@bojjan ::
Ko je dobio tendere u tim firmama?
fam
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 14:56

Onda se verovatno radi o tome da je fam imao prosto bolju ponudu. Ako je tako, mislim da bi menadzment NIIS-a trebao da se zabrine. Makar malo. comp
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member

Broj poruka : 1275
Datum upisa : 15.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 16:08

Pa ulje i masti se prave od nafte. Gde kupuju naftu.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Racunarko
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 18:00

@Aleks ::
Pa ulje i masti se prave od nafte. Gde kupuju naftu.
Koliko ja shvatam, ispravite me ako gresim, mnogo je bolje (tj. vise se zaradi) ako prodajes finalni proizvod, nego ako prodajes sirovinu ili poluproizvod.

O tome je cak i Vucic (koji je inace pravnik, ali ovo je elementarna ekonomija) pricao da NIIS previse prodaje u veleprodaji, a da je zapustio maloprodaju.

Eto, zato treba da se zabrinu.   comp
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP

Broj poruka : 290
Datum upisa : 13.04.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 18:18

Pa ne mora da znači da su naftu kupili od Nis-a. Koliko znam postoje i drugi igrači na tržištu.
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP

Broj poruka : 614
Datum upisa : 16.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 20:23

Pa u izveštaju NIS-a se navodi da su potraživanja od državnih sistema velika i verovatno teško naplativa. Zar GSP, VS, Kolubara, Skijališta i ini nisu državni? Za GSP znam da je veliki gubitaš, Vojska godinama ima problem sa plaćanjem, koliko se sećam i Skijališta. Za Kolubaru ne znam. Da li je bolja solucija izgubiti tender, nego besplatno snabdevati?
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP

Broj poruka : 290
Datum upisa : 13.04.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 20:55

Dragot,

dobro si to izložio.

Nema nigde zvanične informacije da su izgubili na tenderima. bojjan je napisao da je informacija proverena i samo toliko. Moguće i da nisu ni učestvovali na tenderima, dok se ne izregulišu zaostala dugovanja.
Nazad na vrh Ići dole
ivan45
VIP
VIP

Broj poruka : 171
Datum upisa : 04.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 22:19

Sve ste teorije izvrteli, osim one  da je NIIS sve do sad imao privilegovanu prednost na tenderima,a od sad je jednostavno vise nema... kafa
Nazad na vrh Ići dole
Sasuolo
VIP
VIP

Broj poruka : 169
Datum upisa : 07.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 22:48

Ulja i masti se prave od baznog ulja koje se uglavnom uvoze iz Italije.Jedan mali deo se proizvodi u rafineriji u Novom Sadu.Ne znam da li su je modernizovali i koliki joj je sada kapacitet.
Nazad na vrh Ići dole
Bojjan
VIP
VIP

Broj poruka : 348
Datum upisa : 18.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 8. DEO   8/21/2014, 23:30

@ivan45 ::
Sve ste teorije izvrteli, osim one  da je NIIS sve do sad imao privilegovanu prednost na tenderima,a od sad je jednostavno vise nema... kafa
 post2  
sve je ovo pocelo sa premijerom koji je trazio reviziju ugovora sa rusima o povecanju rudne rente pa preko uredbe o prodaji subvencionisanog goriva za poljoprivrednike gde nis nije bio u poziciji da jedini prodaje subvencionisano gorivo. onda je nis uzvratio odlaganjem dividende za oktobar novembar, pa smanjenjem dobiti za prva 6 meseca zbog dugova javnih preduzeca, i da bi nadam se na kraju ministar policije otvorio istragu o prodaji nisa
uglavnom na ovoj hartiji se opasno zakuvalo ali nadam se da ce se naci zajednicki jezik
Nazad na vrh Ići dole

Naftna Industrija - NIIS 8. DEO
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 3 od 23Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: