BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliPublicationsČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Delite | 

ORISNI VAM SAVETUJE

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Orisni
Our family
Our  family

Broj poruka : 156
Datum upisa : 07.01.2009

PočaljiNaslov: ORISNI VAM SAVETUJE   07.08.14 22:56

@Aritmeticar ::
@Orisni ::

Ili je "izvesno" da kas "naucis" da trgujes, onda sigurno prolazis bolje?
Približno tako.
Pa ako ti definises da je neko "naucio" samo kad "prolazi bolje", onda naravno da po definiciji svi koji prolaze bolje su naucili i svi koji su naucili prolaze bolje.

Sanse da neko iz Srbije, ko vec ima posao/struku i tek sad pocinje da se interesuje za berzu, postane profesionalni trgovac koji zaradjuje samo na sopstvenim parama nisu nula ali su toliko male da prakticno ne vredi ni pokusavati. Za ogromnu vecinu ljudi ce ucenje o berzi biti gubljenje vremena i novca. Mnogo im je bolje da se fokusiraju na svoj posao i da tu napreduju.

Ako neko vec hoce da bude profesionalan trgovac, onda treba da nauci da upravlja tudjim novcem. Znam nekoliko nasih ljudi koji to rade u Americi (uglavnom HFT firme). I sta sad pokazuje to sto ti ili ja znamo neke ljude koji rade ovo ili ono? To je kao da "znamo" Novaka Djokovica pa kazemo da sva deca treba da treniraju tenis. Vecina ljudi nece biti profesionalni trgovci, kao sto nece biti ni profesionalni teniseri. Kako treba ti ljudi da investiraju?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: a   07.08.14 23:19

@zORAn ::
31.12.2013
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 5,15 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 22. августа 2018. године. Датум доспећа купона (4,50% годишње) је 22. август. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа.
Hajde sad ti meni pomozi da izracunam koliki je prinos na ovoj konkretnoj hartiji do vremana dospeca, a na osnovu cene iz sekundarnog trgovanja...
Ako sam dobro shvatio, neko je kupio tu obveznicu za 1.024,21EUR 31.07.2014. i dobice sledece pare:

7/31/2014,-1024.21
8/22/2014,45
8/22/2015,45
8/22/2016,45
8/22/2017,45
8/22/2018,1045

Ako stavis to u neki spredsit i otkucas "=XIRR(B1:B6,A1:A6,4.5%)" dobijas godisnji prinos 5%. Cudi me da cena onda nije bila veca kad su kamate na sadasnje obveznice ispod 5%! Da li sam nesto pogresno razumeo/sracunao?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   08.08.14 5:20

Ne razumem zasto je moderator premestio ovde ova dva moja odgovora sa njihovih tema (o akcijama i obveznicama)?!
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator

Broj poruka : 702
Datum upisa : 01.12.2009

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   08.08.14 9:42

Pa ako ti definises da je neko "naucio" samo kad "prolazi bolje", onda naravno da po definiciji svi koji prolaze bolje su naucili i svi koji su naucili prolaze bolje.
Ovo je nekorektno. Sigurno si shvatio šta sam hteo da kažem.
Kako treba ti ljudi da investiraju?
Sticajem okolnosti nisam se razvijao u pravcu koji ti iznosiš. U srži sam aktivan investitor. Mada je pitanje interesantno. Brza poseta google-u i vidim da Rick Ferri na
http://www.forbes.com/sites/rickferri/
piše interesantne članke. Ako ugrabim vremena možda se i udubim u detalje.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   08.08.14 13:09

ako ti definises da je neko "naucio" samo kad "prolazi bolje"...
Ovo je nekorektno. Sigurno si shvatio šta sam hteo da kažem.
Ne, iskreno nisam shvatio sta si ti hteo da kazes sa tim "ucenjem" o berzi i pobedjivanjem proseka/indeksa. Mozes li to da iskazes nesto preciznije? Da li si hteo da kazes da oni koji su naucili vise o berzi (ali kako to meris: brojem sati provedenim uceci, brojem godina koje trguju...?) imaju u proseku bolje rezultate (veci prinos) nego oni koji su naucili manje o berzi? Ili si hteo da kazes da oni koji su naucili vise su uvek iznad indeksa, a ovi sto jos uvek uce su uvek ispod indeksa? Eto ja o berzi ne znam nista a imam svake godine natprosecne rezultate (nakon troskova trgovine).

Sticajem okolnosti nisam se razvijao u pravcu koji ti iznosiš.
Ne znam o kom pravcu pricas. Pominjao sam tri pravca: profesionalne trgovce, profesionalne tenisere i ljude koji nisu profesionalci ni za jednu od te dve oblasti. Mada, mozda postoji i cetvrti pravac ljudi koji rade kao profesionalci u obe oblasti. :) To su valjda ljudi kao Viktor Niderhofer, mada je on pobedjivao u skvosu ne u tenisu, a pobedjivao je i u prinosima hedz fondova, osim sto je usput bankrotirao dva puta.

Ozbijlno sad, Rik Feri prilicno dobro pise. Ako te zanima da citas o pasivnom investiranju, mogu ti preporuciti neke knjige. Mada mozes prvo da pitas druge u Srbiji koji su to citali sta misle o tome. Eto Dusan je bio citao to pre par godina, ali se od onda pridruzio "dark side" koja aktivno trguje.

Sve najbolje sta god odlucio.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   09.08.14 11:06

Sve najbolje sta god odlucio.
Menjao sam odluke. Počeo sam da investiram pre sedam godina kada sam video reklamu na TV-u za jedan investicioni fond. Sa prethodnim znanjem ravnim nuli mislio sam da je to slično penzionom fondu pa reko da uđem. U to vreme na ovom forumu je vođena diskusija o rezultatima fondova u Srbiji. Da ne gnjavim koji su bili stavovi kojih strana rešio sam da izađem odatle i da samostalno trgujem. Jednim delom to je i pitanje životne filozofije. Ne sećam se ko to beše rekao, ali prijemčiv mi je bio komentar da kada fond zabrlja on samo slegne ramenima i kaže, žao mi je. Osim toga, moj prvi komentar u ovom razgovoru od 23. jula ukazuje da kada se radi sa tuđim parama onda se dešava iz raznih razloga da se rizici procenjuju različito nego kada bi ti isti ljudi investirali svojim parama. Oko toga da je veći broj aktivnih fondova ispod indeksa smo se saglasili (moj post od 5. avg). Ali ta okolnost prestaje da meni bude bitna od pre pet godina.

Sledeća faza u koju sam ušao je bila faza pasivnog investiranja. Činjenica da ovde postoje brokeri koji male transakcije ne kažnjavaju velikim procentima provizije olakšala mi je da ručno vodim ulaganje po indeksu belex15. Kao što bi indeksni fondovi to radili.
Za ogromnu vecinu ljudi ce ucenje o berzi biti gubljenje vremena i novca. Mnogo im je bolje da se fokusiraju na svoj posao i da tu napreduju.
Nešto malo ranije meni je berza postala hobi. Neko igra košarku, nego šah neko se bavi filatelijom, ja za ovo odvajam vreme taman toliko koliko drugi za svoje hobije. Vrlo mali deo portfolija mi je bio pod aktivnim trgovanjem. Usled nekih srpskih specifičnosti počeo sam ozbiljno da razmišljam o prelasku u sledeću fazu.

Već par godina dominantno radim aktivno trgovanje. Nisam naivan pa da na osnovu rezultata iz tako kratkog perioda tvrdim da je aktivno trgovanje bolje od indeksnog koga sam primenjivao ranije. Ali za to postoje jake indicije.
imaju u proseku bolje rezultate (veci prinos) nego oni koji su naucili manje o berzi?
Sve velike brljotine koje sam pravio kao početnik sada bih lako izbegao. To je zato što sada imam više iskustva i znanja.
Nazad na vrh Ići dole
zORAn
VIP
VIP

Broj poruka : 96
Datum upisa : 07.05.2008

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   09.08.14 18:49

Citat :

31.12.2013
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 5,15 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 22. августа 2018. године. Датум доспећа купона (4,50% годишње) је 22. август. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа.
Ako sam dobro shvatio, neko je kupio tu obveznicu za 1.024,21EUR 31.07.2014. i dobice sledece pare:

7/31/2014,-1024.21
8/22/2014,45
8/22/2015,45
8/22/2016,45
8/22/2017,45
8/22/2018,1045

Ako stavis to u neki spredsit i otkucas "=XIRR(B1:B6,A1:A6,4.5%)" dobijas godisnji prinos 5%. Cudi me da cena onda nije bila veca kad su kamate na sadasnje obveznice ispod 5%! Da li sam nesto pogresno razumeo/sracunao?
I ja sam na isti nacin racunao..
A pazi sad - ista hartija (RSMFRSD42914), sekundarno trgovanje 6.8., cena 917.96 ! Znaci, godisnji prinos 8.36% !
O cemu se ovde radi...dogovorena trgovina ili sta?
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member

Broj poruka : 421
Datum upisa : 30.11.2010

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   10.08.14 20:19

10 saveta Dalaj Lame koji će vam pomoći.

1. Ako želimo da prenesemo znanje, najpre moramo da prestanemo da štetimo drugima
Tako se štitimo od problema jer sebi najviše štetimo kad uzrokujemo patnju drugima. Ako vam je teško da pomažete drugima, doživite to kao inteligentan egoista. Pomaganje stvara dobre odnose i okolnosti koje će kasnije koristiti i vama.

2. Barem jednom godišnje posetite mesto koje ne poznajete
Zašto? Upoznavanje novih mesta i ljudi obogaćuje život. Lepe trenutke pamtimo ceo život.

3. Otkaz može biti dobra prilika za promenu
Kada izgubimo radno mesto, osećamo se obeshrabreno, bez volje, paralisano. Često mislimo - situacija je beznadežna, šta da radim? Ipak, gubitak posla dobra je prilika za promene i treba je doživeti kao izazov. To je pozitivan pristup, koji naravno nije lak.

4. Radujmo se uspesima onih koje volimo
Veselite se uspesima i onih koje ne poštujete previše - ako imaju korist za celu zajednicu. Za uspeh su često potrebni napori i sposobnosti mnogih ljudi.

5. Za trajnu sreću treba prihvatiti da je patnja deo života
Prema budističkim verovanjima, patnja ne sme da dovede do pesimizma i očaja. Patnja nam pomaže da utvrdimo stvarne uzroke naše nesreće.

6. Čak i ako niste vernik, budite svesni da se nesreća koja vas je zadesila (koliko god strašna bila) ne događa samo vama
Ako ne verujete ni u šta, pokušajte da pronađete svetlo nad bolnim tačkama koje će ublažiti vašu bol i osetićete veliko olakšanje.

7. Ako imate problema, pokušajte sve što je u vašoj moći da ih rešite
Ako su problemi nepremostivi, pomislite na svoje postupke u ovom ili prošlom životu koji su ih delom prouzrokovali. To će vam doneti malo mira i spokojnosti. Inače će vam se briga, bol i patnja činiti besmislenim.

8. Ako vežbate dobrotu i toleranciju, pronaći ćete više mira
Ne morate da kupite nov nameštaj za kuću ili da se preselite u novi stan. Vaš komšija je možda bučan i težak, ali dokle god su vam srce i um mirni, ni takve komšije vam neće smetati. Ako se generalno brzo ljutite, nećete biti srećni ni kada vas posete prijatelji. Ako ste mirni i opušteni, ne smeta vam ni najmanji detalj.

9. U ishrani, oblačenju i opremi stana budite umereni
Ljudski život je ograničen, tako je i količina toga što možemo imati u vlasti ograničena. Zato budite od početka zadovoljni.

10. Trajna sreća leži u duhovnom razvoju!
Postoje dva načina za traženje sreće. Prvi je spoljašnji. Bolji stan, odeća i bolji prijatelji. Drugi je skriven u duhovnom razvoju koji donosi unutrašnju sreću. Trajnu sreću donosi samo drugi način!

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   13.08.14 4:27

@zORAn ::
ista hartija (RSMFRSD42914), sekundarno trgovanje 6.8., cena 917.96 ! Znaci, godisnji prinos 8.36% !
I mene zanima o cemu se tu radi?! Zasto ljudi prodaju po ceni koja je daleko ispod onoga sto bi mogli da dobiju? Da li mi to imamo neke pogresne podatke? Ili bi neko mogao da profitira na "dogovorenoj trgovini" (mozda da izbegnu porez ili neke troskove ili sta vec)?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   13.08.14 4:29

@Dalaj Lama ::
10 saveta Dalaj Lame koji će vam pomoći.
Kakve veze ovo ima sa ivnestiranjem? I, ako imas 10 saveta od Dalaj Lame koji pomaze ljudima, da li imas i 10 saveta od Dalaj Lame koji ne pomaze ljudima? :) Mislim, cisto da uporedimo sta razlicite Dalaj Lame savetuju.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   13.08.14 4:32

Već par godina dominantno radim aktivno trgovanje.
I kako se porede rezultati? Sa kojim indeksima se poredis? Koje modele koristis za (linearnu) regresiju? Kolliko faktora imas u modelima? Mozes li da objavis podatke na netu da jos neko proveri tvoj racun? Ne pitam te da objavis tacan iznos sa kojim si trgovao, ali eto podeli sve iznose sa nekom brojkom, npr. 12345din, pa nam onda ostavi datume i iznose uplata i isplata.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   13.08.14 18:11

Već sam naveo da se na netu mogu naći trgovačke sobe u kojim se čoveku može stajati iznad glave i gledati kako trguje. Neki od njih će snimke stavljati na youtube. Pa tako na primer ovde je jedno vreme stajala reklama za početak knjige autora Meir Baraka koji se dobija besplatno (pa ako vam se svidi platite za ostatak). Eto on daje 14-todnevni probni pristup da ljudi vide da li on to zarađuje ili ne. I takvih sličnih njemu ima još. E sad, da li ti njima veruješ ili ne? Mislim ako njemu ne veruješ onda je džaba da se ja cimam da objašnjavam šta sam trgovao čime i kada, mada i nije pristojno tražiti od nekoga da to pokazuje. Mogu na brzinu da navedem da na belexu značajnije pozicije na aktivnom trgovanju su mi u samo tri akcije i još sam iz jedne izašao. Jedna do te tri je NIIS jasno. Poredim se sa indeksima onih berzi koje su mi dostupne, znači samo belex15. Belexline je siri i nelikvidan, te sadrži akcije koje nisu dostupne trgovanju. Samo tri akcije jer na jednom drugom mestu imam za sada najveći prinos, a to je forex. Tu ukupno imam 136 trgovanja tokom skoro dve godine.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   13.08.14 20:14

da li ti njima veruješ ili ne?
Nema razloga da ne verujem ako objavljuju rezultate na ceo svoj portfolio. Kako se njihovi rezultati porede sa indeksima? Kako oni radi to poredjenje?

Sto se tice tvojih rezultata, nisam pitao sta si trgovao, cak ni tacno koliko u apsolutnom iznosu. Pitao sam jedino kada i koliko u relativnom iznosu za razne transakcije koje si imao. Ne moras ni da objavis te brojke ovde, samo reci tacno kako si radio poredjenje: koji mode, koja regresija, koliko faktora? Koliki su ti alfa i beta?

Vecina ljudi ni ne zna da radi poredjenje, pa onda ostala prica nema mnogo smisla.

A sto se tice toga sa kojim indeksima da se poredis, ako investiras kroz Belex akcije, onda treba da se poredis sa Belex-om. Mada, koliko citam po forumima moze i iz Srbije da se investira na strana trzista.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   14.08.14 14:24

Poredim porast koji stvarno ostvarim (R) u odnosu na porast koji bi mi dalo indeksno investiranje (R_index). Pratim i dobitke koje bi imao u nerizičnim investicijama (R_f) šta god to bilo, pa nekad i keš. Ne pojedinačne akcije nego ceo portfolio. Osim da je R>R_index za period od početka pune primene aktivnog trgovanja do sada za statističku analizu nemam dovoljno podataka. Prve dve i po godine u aktivnom trgovanju su mi bila procentualno vrlo mala sredstva i tek imam ozbiljne podatke za sledeće dve i po. Vrednosti alfa i beta iz linearne regresije za nepune tri tačke nemaju statistički smisao. Šta nam oni govore? Ništa. Još gore je da kao što sugerišu Fama i French svoje tri akcije podelim u grupe i čak i da ne mogu da odredim koeficijente, jer imam četiri nepoznate, a tri jednačine. Na drugom grafiku koji je postavio Dusan
http://www.aikb.net/t1646-pre-nego-sto-odlueite-da-kupite-akcije#133979
vidi se da po nekoliko godina zaredom performanse mogu biti mnogo različite od srednje vrednosti za ceo period. Ovo sam samo detaljno obrazložio rečenicu koju sam već napisao.
Nisam naivan pa da na osnovu rezultata iz tako kratkog perioda tvrdim da je aktivno trgovanje bolje od indeksnog koga sam primenjivao ranije.

Meni je mnogo bitnija promena veličine (R - R_f) / (ukupna sredstva) u zavisnosti od vremena.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   15.08.14 23:29

@Aritmeticar
Okej, ako kazes da nemas dovoljno podataka, onda nemas dovoljno podataka. Mada, ne moraju se analize raditi samo na godisnjem nivou nego mogu i na mesecnom/nedeljnom/dnevnom. Ali vidim da znas osnove o cemu se prica tako da nema potrebe da mnogo dalje diskutujemo. Sto bi se reklo ovde, "we'll have to agree to disagree". Ako moze za kraj samo jedna sala...

Meni je mnogo bitnija promena veličine (R - R_f) / (ukupna sredstva) u zavisnosti od vremena.
Meni je mnogo bitnija promena velicine 1 * (ukupna sredstva) u zavisnosti od vremena. ;)
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP

Broj poruka : 2729
Godina : 41
Datum upisa : 22.05.2007

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 2:45

DAX
Možeš da uložiš u fond indexa i sada si u padu....

Kako bi "diverzifikovao" ulaganje u indexe DANAS?

Daj primer, recimo imaš 1 milion dolara!
Ali, samo konkretno.

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 6:25

@Kobe Bryant ::
Kako bi "diverzifikovao" ulaganje u indexe DANAS?
Daj primer, recimo imaš 1 milion dolara!
Onima koji krecu da investiraju danas preporucujem da prvo procitaju neku dobru knjigu o investiranju, recimo "Four Pillars" sa http://bogleheads.org/readbooks.htm, da bi shvatili kako marketi rade (i da ne bi panicili kad dodje do pada, kao i da se ne bi zaletali kad dodje do rasta) i da bi mogli da naprave svoj dugorocan plan investiranja (kroz diversifikovanje u indeksne fondove). Taj plan zavisi od toga koliko rizika zele/hoce/mogu da preuzmu. Kad imaju plan, onda treba da investiraju prema svom planu.

Na primer, ako imaju milion dolara koji ce im trebati sledecih 40-50 godina, mozda je njihov plan da podele pare na samo tri fonda: http://www.bogleheads.org/wiki/Three-fund_portfolio i da stave 60% u akcije i 40% u obveznice. Ako zive u Americi, mogu da kupe fondove za to, recimo da podele akcije pola u americke (30% u VTSMX) i pola u neamericke (30% u VGTSX), i obveznice (40% u VBMFX). Ako zive izvan Amerike a imaju pristup americkim berzama, onda treba da gledaju prvo koje indeksne fondove imaju kod sebe (ti fondovi imaju razlicita imena u razlicitim zemljama, npr. "tracker funds" u UK), a ako bas hoce da investiraju u Ameriku, onda treba da uzmu ETF-ove. Imas na toj gore stranici listu ETF-ova.

E sad, mozda je tvoje pitanje sta treba da radi neko ko zivi u Srbiji (i gde je jos nejasno da li i kakav pristup stranim berzama postoji)? To i mene zanima. Kako treba da investira neko ko zivi u Srbiji? Ali, samo konkretno!
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member

Broj poruka : 1462
Datum upisa : 07.05.2009

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 16:40

Ma jasno je ko dan, pitate lepo čovek gde bi TI uložio, a sad gde ti živiš, valjda znaš ili?
I mani se "čitanja" nego na konkretno pitanje odgovoriš konkretno...
 sesir

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 17:44

Mislio sam da su pitanja hipoteticka

Meni nije problem da napisem gde ja ulazem svojih milion dolara. Pisao sam o tome i pre po forumima.

Ja ulazem (SVE svoje pare za penziju!) slicno kao i u tom gore primeru, pare su podeljene u indeksne fondove za americke i neamericke akcije i za americke obveznice, jedino mi nisu sve americke akcije u "total market" nego su podeljene pola:pola na "total market" (VTMSX) i "small value" (VISVX). (Naravno, imam "Admiral Shares" klasu ovih fondova)
Moje investiranje kroz indekse nije od juce nego od pre "sto godina". Slicno je investiranje bilo i kad sam imao hiljadu dolara i deset hiljada i sto hiljada.

Mozes ovde videti slican portfolio koji pratim(o) vec skoro osam godina: http://www.xxxxxmx.rs/diskusije/viewtopic.php?id=2598  Nazalost portfolio je dosta skocio u poslednjih par godina mada bi meni vise odgovaralo da ne skace toliko. Ova poslednja recenica nije sala nego zaista tako mislim, i ako tu recenicu ne razumes, onda bi morao da procitas neku knjigu da vidis zasto meni ne odgovara da brzo raste ono u sta investiram na duzi rok.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP

Broj poruka : 1619
Godina : 40
Datum upisa : 28.05.2007

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 21:04

OK i kako si prošao glede poslednjih (izaberi) 2, 3, 4 godine?

Koliko je plus ili minus i na kojim pozicijama...
Nešto mi se čini da na US obveznicama i nije moglo da se zaradi?

Ma koliko da si uložio, 100 ili hiljade dolara vrlo lako možeš da odgovoriš na moje pitanje ako želiš.

P.S. I ne obaziri se odakle smo mi forumaši Belex Cluba, daj ti svoje iskustvo gde god da živiš i gde god da ulažeš.
Samo LIČNA iskustva nas interesuju, sve jedno odakle ulažeš, snačićemo se mi ako nam predočiš dobar koncept ulaganja...
Ne brini o nama!
 armo 

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   18.08.14 22:49

@Maca ::
OK i kako si prošao glede poslednjih (izaberi) 2, 3, 4 godine?
Tacan procenat ne znam jer me mrzi da racunam i jer ne bih donosio odluku o investiranju na osnovu tih nedavnih rezultata. Ne izbegavam da ti odgovorim, nego ne mogu vrlo lako da ti dam tacan procenat posto imam stotinak transakcija u poslednje 2-3-4 godine. Vecina tih transakcija su automatske uplate (dvaput mesecno stigne plata, pa deo automatski ide za penziju, kako meni tako i partneru). Jedino sto je rucno radjeno su povremena rebalansiranja (prodam ono sto je skocilo i kupim ono sto je palo). Kao sto rekoh, mrzi me da unosim sve te transakcije u neki spredsit da bih nasao tacan procenat.

Zasto ti je bitan tacan procenat? Da li bi ti doneo odluku o svom investiranju na osnovu toga koliko sam ja zaradio ili izgubio?
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   19.08.14 2:45

Karma je nešto što se svešću i egom pravi u ovom životu i prenosi na sledeći.
Ukoliko lažete, obmanjujete, pametujete, varate, i činite se da ste u tome uspešni, ili se samoobmanjujete da ste u pravu, ili možda činite nešto još gore, a vama umesto morala vladaju sujeta, požuda, zavist, samoljublje, nepoštovanje tudjih potreba, mišljenja iliti alavost, preljuba... karma koju stvarate delovaće po onoj narodnoj: ko ne plati na mostu plati na ćupriji.

Ako želimo da prenesemo znanje, najpre moramo da prestanemo da štetimo drugima.
Tako se štitimo od problema jer sebi najviše štetimo kad uzrokujemo patnju drugima. Ako vam je teško da pomažete drugima, doživite to kao inteligentan egoista. Pomaganje stvara dobre odnose i okolnosti koje će kasnije koristiti i vama.

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   19.08.14 11:23

Ako želimo da prenesemo znanje, najpre moramo da prestanemo da štetimo drugima.
Npr. tako sto prestanemo da na forumima ostavljamo poruke koje nemaju veze sa temom a imaju veze sa nekom kvazireligijskom mudroscu a la "fortune cookies".

@Maca
Da li tebe iskreno zanima pasivno investiranje ili je to opet neko pitanje sa nadom da ces da se ismevas onome sto napisem? Meni je potpuno svejedno ko ce iz Srbije da se smeje ili ne smeje tome sto pisem. Ja odgovorim iskreno na pitanja o investiranju. Rezultati su takvi kakvi jesu. Portfolio se prati godinama javno tako da nema sta da se krije.
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP

Broj poruka : 508
Datum upisa : 28.01.2010

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   19.08.14 13:42

Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   31.08.14 3:28

@MORNAR
Ne znam zasto si tu sliku ostavio bas na ovoj temi. Ali eto ako vec hoces diskusiju, mozda bi trebalo promeniti sliku na "Kako zaraditi (jedan) milion":

1. Pronadjite skolu (ili karijeru), koja je popularna, ali nije jos uvek prezasicena
2. Kupite knjige i proucite detaljno
3. Pronadjite nacin da se poboljsate (dok zavrsite skolu)
4. Napravite rezime
5. Neka rezime vidi 100 potencijalnih firmi (i trazite posao koji placa 100.000 godisnje)
6. Popravljajte ga, sve dok ljudi ne pocnu da vam nude posao (koji placa 100.000 godisnje)
7. Pronadjite prijatelja koji ce vam pomoci da uspete na poslu
8. Podelite sve pola-pola sa svojim poslodavcem :)
9. Postanite osoba sa dosta novca, investitor
10. Dajte barem 10 odsto svoje plate na stednju
11. Prodajte vase znanje milionima ljudi
12. Zaradite jos novca
13. Stavite vase akcije na berzu (to je od para koje stedite od plate i investirate za penziju)
14. Prodajom akcija posle par decenija rada imacete svoj milion

Racun za milion je: ako je plata 100.000 i stedite oko trecinu, onda kroz 30 godina imate milion.

Sad samo ostaje pitanje koje su sanse da stignes do (mnogo) miliona kroz proizvod u odnosu na sanse da stignes do (jednog) miliona kroz skolu. Naravno da je bolje imati mnogo miliona nego jedan milion. Ali ako su sanse da zaradis mnogo miliona znatno manje nego sanse da zaradis jedan milion, onda je mozda bolje raditi na tome da zaradis jedan milion nego mnogo miliona. Sto kaze ona narodna: bolje jedan milion u ruci nego mnogo milion na grani.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag

Broj poruka : 5246
Datum upisa : 21.05.2007

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   22.09.14 2:16

Old member
Old member

Broj poruka : 1516
Datum upisa : 06.12.2008

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   21.07.16 19:44

Gde li je kolega ORISNI? love3

Šta li sad radi, da li je naplatio svoje životno osiguranje?
Ako nije, bilo bi zabavno čuti koliki mu je prinos ako preživi tih njegovih 20 god. ili beše 30 god?

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   26.07.16 2:13

Tu je Orisni, na tzv. "Novom Zelandu". Ne razumem poentu tvog pitanja: da li ti zaista ne shvatas razliku izmedju "riziko" i "mesovitog" osiguranja?! Ja ljudima savetujem da uzmu riziko (ako im zivotno osiguranje treba). Svako ko prezivi riziko ima garantovan "prinos" od -100%! Ali ako ne prezivi, njegovi dobijaju pare sa izvanrednim prinosom, nekih +5,000% do +100,000% (ako je na 20 godina u Americi).
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   01.09.16 20:40

Kolega, Brate Orisni....
Shvatili smo, ako imaš nameru da cikneš u roku od 30 god, onda je ovo osiguranje koje ti reklamiraš OK.
A i forumaši su se složili da je najbolje ono os. koje prihvata i samoubistvo, tada sam odrediš kada ćeš da cikneš i predješ u drugi nivo života.
Lepo.
Ali nikako da razjasnimo šta ako preživiš tih 30 god.???
Tu je problem, jer koliko sada vidm ako uplatiš na pr. 30K $ nakon 30 god nećeš dobit ni to što si uplatio....
To ti izgleda ne kapiraš, ili si rešio da se samoubiješ il cikneš u roku od 30 god.

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   28.10.16 6:54

nikako da razjasnimo šta ako preživiš tih 30 god.??? ... To ti izgleda ne kapiraš
Jesi li ti nepismen ("illiterate") ili nebrojan ("innumerate")?! Evo da kopiram sta sam napisao u prethodnom postu:

>> Svako ko prezivi riziko ima garantovan "prinos" od -100%! <<

Da li shvatas sta to znaci? Da li znas sta je -100%? Pretpostavljam da znas sta je 1%. To je 1/100.

Kad investiras pare mozes da budes pozitivan, npr. da udvostrucis pare i onda imas prinos od +100%. Nije +200% kako neki kazu vec se racuna procenat u odnosu na pocetne pare: (krajnje pare - pocetne pare) / (pocetne pare). Ako si krenuo sa 1000E pa sad imas 2000E, onda si zaradio 1000E, pa je to zarada od +100% u odnosu na pocetne pare.

Ali kad investiras mozes da budes i negativan, npr. ako izgubis pola pare onda imas "prinos" od -50%, tj. gubitak od 50%. Tu pise "prinos" sa znacima navoda kao sala da se ukaze da nije zapravo pozivitan nego da je prinos negativan, tj. da postoji gubitak. Ali primeti da imati dva puta vise para je zarada od +100%, ali imati dva puta manje para je gubitak od -50% (a ne od -100%).

Kad imas "prinos" od -100%? To imas kad dodjes do nule, bukvalno nule, apsolutno nule. Ne nula procenata. Nego nula, kao NULA. Znaci, krenes od 1000E i sve izgubis i imas 0E. Onda je ti prinos (0 - 1000) / 1000 = -1 = -100%.

Znaci, tu sam (ti) bio napisao vrlo eksplicitno i vrlo jasno za one koji znaju da citaju i znaju osnove procentnog racuna da na riziko osiguranju ne dobijes nista ako prezivis. "Prinos" ti je bukvalno -100%. Sve pare koje si dao su bile za osiguranje (u slucaju da umres) a ne za investiranje. Zato te "riziko osiguranje" kosta daleko manje nego "mesovito osiguranje".

Tacno je da za mesovito osiguranje dobijes nesto u slucaju da prezivis 30 godina, ali da bi dobio te pare, moras da placas osiguravajucu kucu da investira za tebe i ona uzima profit na toj investiciji. Nema potrebe da ih placas. Mozes ti da investiras i sam. Pretpostavljam da vecina ljudi sa ovog foruma vec investira neke pare. Umesto da placas vecu premiju za mesovito osiguranje i da osiguravajuca kuca investira za tebe, treba da placas manju premiju za riziko osiguranje i da onda sam investiras razliku izmedju tih premija za sebe. Npr. ako te riziko osiguranje kosta 20E mesecno a mesovito osiguranje 100E mesecno, ti uzmes riziko od 20E i onda sam investiras tih 100-20=80E mesecno.

Taj savet "(ako ti treba zivotno osiguranje,) uzmi riziko osiguranje i sam investiraj razliku izmedju premija za mesovito i riziko osiguranje" je vrlo jednostavan. To ne mogu da shvate samo tri grupe ljudi. Prvo su agenti osiguranja koji prodaju polise i koji dobijaju znatno vecu zaradu ako prodaju mesovito osiguranje umesto riziko osiguranja. One "ne mogu" (ili ne zele) da shvate da je za klijenta riziko osiguranje bolje, a da je mesovito osiguranje bolje samo za agenta i za osiguravajucu kucu a ne i za klijenta. Drugo su ljudi koji nisu nikad culi taj savet pa im treba nesto vremena da razmisle i pravilno uporede osiguranja. Trece su ljudi koji su savet videli vise puta (npr. procitali sta je Orisni pisao na ovom forumu), ali su nepismeni/nebrojani i ne umeju pravilno da uporede investicije. Ti najbolje znas sam da li spadas u neku od te tri grupe... ili spadas u vecinu ljudi koji razumeju taj savet.

Edit: dodao guillemets da oznacim sta sam citirao iz svog prethodnog posta
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   28.10.16 7:48

Kad vec napisah "(ako ti treba zivotno osiguranje,) uzmi riziko osiguranje...", hajde da napisem kratko uputstvo kako odabrati zivotno osiguranje.

1. Prvo, odluci da li ti zivotno osiguranje uopste treba. Ako neko zavisi od tvoje plate (deca, supruznik, roditelji, porodica...) i ako ti je stalo do toga da oni imaju neka primanja u slucaju tvoje smrti, onda ti treba zivotno osiguranje. Ako niko ne zavisi od tvoje plate ili te boli q...c za njih, ili si vodja neke religijske grupe i nije ti bitno da nikome ostavis pare, ili ce posle smrti tvoja reinkarnacija da zaradjuje pare i daje onima do kojih ti je stalo, onda ti ne treba zivotno osiguranje. Medjutim, cak i ako si mlad i trenutno niko ne zavisi od tvoje plate, dobro je razmisliti da li ces imati nekoga u buducnosti ko ce zavisiti (supruznik, deca, roditelji, porodica...) i onda mozes odluciti da li treba da uzmes zivotno osiguranje dok si mladji posto mozes da dobijes bolje uslove dok si zdraviji i manje su sanse da umres.

2. Ako odlucis da ti zivotno osiguranje treba, onda treba da odlucis koju vrstu da uzmes. Postoji vise vrsta, ali dve su najcesce. Jedno je "riziko osiguranje" gde ti placas osiguravajucu kucu neki iznos (tzv. premiju) i ako umres, osiguravajuca kuca isplati tvojima ugovorenu sumu. Ako prezivis, za riziko osiguranje ne dobijas nista. Drugo je "mesovito osiguranje" gde placas premiju (znatno vecu nego za riziko osiguranje) i opet ako umres, osiguravajuca kuca isplati pare tvojima, ali sada i ako prezivis, osiguravajuca kuca isplati neke pare tebi. Na prvi pogled moze mesovito osiguranje da izgleda bolje jer dobijes neke pare cak i ako prezivis, ali kako je objasnjeno vise puta na ovom forumu, za ogromnu vecinu ljudi je finansijski bolje da uzmu riziko osiguranje ne mesovito osiguranje.

3. Kad odlucis da zelis da uzmes riziko osiguranje, onda treba da odlucis na koju sumu da uzmes i na koji rok. To zavisi od toga kome bi ostale pare u slucaju tvoje smrti. Recimo, ako imas malu decu, mozda zelis da njima ostane dovoljno para dok ne nadju posao, cak i ako ti umres. Ako ocekujes da ce ta deca zavrsiti fakultet za nekih 20 godina, onda uzmes osiguranje na 20 godina, a suma je koliko ocekujes da ce biti njihovi troskovi u tih 20 godina, npr. nekih 20-30-40 hiljada evra. Za drugi primer, ako imas nekretninu koja je ne kredit, onda uzmes sumu od koje se moze otplatiti kredit i uzmes na rok koji je ostao za kredit. Ako je za supruznika, onda mozda ocekujes da cete kroz 10 godina da ustedite dovoljno da ne treba osiguranje na duze, i da ce supruznik tada moci da nadje posao. Ako je za roditelje, onda treba da vidis koliko su stari i koliko mislis da bi im tvoje pomoci trebalo...

4. Postoji neki generalan savet koji se daje za sumu koju uzeti. Vecina ljudi zeli da ostavi pare za vise ciljeva (nesto za decu, nesto za supruznika, nesto za roditelje, nesto za kredit...) i neki od tih troskova idu nanize kako godine prolaze (npr. deca postaju starija pa su blize tome da dobiju posao i da se osamostale, kredit je manji -- barem u valuti u kojoj je indeksiran, ako ne u dinarima ili evrima) a neki troskovi idu navise (npr. supruznik mozda ne radi pa ce biti sve teze naci posao, ili roditelji stare pa medicinski troskovi mogu biti sve veci...). Obicno je savet da se uzme suma od 7 do 10 godisnjih troskova. Recimo ako imas trenutno platu od 10.000E godisnje i trosis 8.000E, onda uzmi nekih 56.000E-80.000E za osiguranu sumu. Naravno, precizna suma zavisi od licne situacije.

5. Takodje postoji generalan savet za rok ne koji treba uzeti osiguranje. Obicno je to nekih 20-ak godina (za koje vreme se ocekuje da se deca osamostale, veci deo kredita otplati, nesto para ustedi tako da se ima dodatno uz tu osiguranu sumu...), ali ima i onih koji uzimaju na 10 godina (jer je i to bolje nego nista), a ima i onih koji uzimaju na duzi rok, recimo 30 godina. Kad je neko mladji i dobrog zdravlja, onda je premija znatno niza, pa je bolje uzeti na duzi rok ako mislis da ti osiguranje moze trebati kasnije (npr. mozda ces imati vise dece kasnije ili ces imati drugu nekretninu). Ako odlucis kasnije da ti osiguranje vise ne treba, onda u bilo kom trenutku mozes da prestanes da placas premiju za riziko osiguranje. Tu nista ne gubis. Jednostavno vise nisi pokriven u slucaju smrti i premije koje si platio ne dobijes nazad. Da si (greskom!) bio uzeo mesovito osiguranje, moguce je da bi morao da nastavis da placas cak i ako ti osiguranje vise ne treba.

6. Kad se odluci suma i rok za riziko osiguranje, onda treba naci koja osiguravajuca kuca ima najmanje premije za tu sumu i taj rok. Uz to treba oceniti i da li osiguravajuca kuca izgleda dovoljno pouzdano da ce postojati za taj rok na koji ti treba osiguranje. Za premije se mora raspitati kod osiguravajucih kuca koje uslove nude. (Pritom ne dozvolite da krenu da vas nagovaraju da uzmete mesovito osiguranje jer je naizgled "bolje" -- u velikoj vecini slucajeva nije bolje za vas nego je bolje za njih!) Za pouzdanost je znatno teze oceniti; u Americi postoje agencije koje se time bave, ali u Srbiji verovatno ide na osnovu reputacije osiguravajuce kuce, koliko dugo vec postoji, i mozda kako joj izgledaju finansije koje javno objavljuju.

7. Kad se odluci suma, rok i osiguravajuca kuca za riziko osiguranje, onda je proces prilicno jednostavan. Treba proci medicinske preglede i uraditi nesto papirologije, te za relativno kratko vreme polisa moze da se uspostavi i krecete sa uplatom premija tako da dok god redovno placate premiju imate zastitu u slucaju smrti.

8. Ostaje jos pitanje za kraj sta ako ste (greskom!) bili uzeli mesovito osiguranje i shvatili da vam je to losije i da ste trebali da uzmete riziko osiguranje. Nemojte se ljutiti na sebe zbog greske, jer to ne pomaze. Jednostavno niste imali dobru edukaciju. Nemojte se ljutiti ni na one koji su vas uvalili u osiguranje koje je losije za vas, bilo to agenti osiguranja, rodjaci, prijatelji ili ko vec. Cesto je to zbog njihove lose edukacije, ali ponekad i zbog toga sto su hteli na vama da zarade vise. To sta je bilo u proslosti je bilo. Ono sto je bitno je da odlucite sta da radite za buducnost. Da li da krenete novo riziko osiguranje i da onda prekinete to staro mesovito osiguranje? Ili da li da nastavite da placate mesovito osiguranje? Ta odluka zavisi od vise faktora: koliko biste para dobili ako prekinete mesovito osiguranje (suma je prilicno mizerna u odnosu na ono sto ste vec uplatiti, jer se agenti i osiguravajuce kuce dobro namire od vasih para u prvim godinama vaseg osiguranja), koliko bi vas kostalo riziko osiguranje ako krenete sada, kolika bi bila razlika u premiji, koliko vam je ostalo do isteka mesovitog osiguranja, itd. Ako ste sa mesovitim osiguranjem tek krenuli nedavno (npr. pre godinu ili dve), onda je vrlo verovatno bolje raskinuti ga (ali tek nakon sto se dobije riziko osiguranje, jer ne zelite da ostanete bez osiguranja!). Ako ste sa mesovitim osiguranjem krenuli pre 10 ili vise godina, onda je verovatno bolje izgurati ga do kraja, jer su tako gubici manji nego da se raskine. Vi morate da odlucite sta je bolje za vas slucaj.

Zelim vam sve najbolje, sta god odlucili. Ako uzmete riziko osiguranje, verovatno je najbolje za vas da prezivite. Pare koje ste dali na premiju nisu bili "bacene" nego su svesno stavljene na osiguranje da bi vasi najdrazi imali primanja u slucaju vase smrti.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member

Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   01.11.16 12:07

Trenutno se ne isplati ni jedna vrsta životnog osiguranja!

Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   02.11.16 4:05

@Boranija ::
Trenutno se ne isplati ni jedna vrsta životnog osiguranja!
Evo ga jos jedan koji ne razume riziko zivotno osiguranje, ali ipak zeli/mora da se javi da podeli svoje nerazumevanje i neznanje sa svima nama.

"Trenutno" je nebitno za riziko osiguranje. Kod riziko osiguranja je prinos uvek isti, garantovanih -100%, i trenutno i pre 10 godina i kroz 10 godina i uvek. Da li tebi to jasno sta to znaci? Zasto uopste pominjes "trenutno"?! Kod riziko osiguranja nema sta da se isplati ili ne isplati. Ja ne znam vise kako da vam to objasnim ako vi vec ne razumete sta je riziko osiguranje. Razlog da uzmes riziko osiguranje je to da ti zivotno osiguranje treba (zbog tvojih, ne zbog tebe) i da je osigurana suma znatno veca nego sto mozes sam da ustedis. Ako ti zivotno osiguranje ne treba, onda ga nemoj ni uzeti.

Ako ti zivotno osiguranje treba, jedini razlog da riziko osiguranje ne uzmes trenutno nego nesto kasnije je ako se ocekuje veliko smanjenje premija, npr. mozda se menja nesto u regulaciji osiguranja, ili ce doci do znatno vece konkurencije na trzistu, ili bi mogao da dobijes nesto jeftinije kao clan neke grupe, ili ocekujes da ti se popravi zdravstvena situacija, ili tako nesto. Cak i u vecini tih slucajeva (osim toga za zdravstvenu situaciju) je bolje da uzmes neko riziko osiguranje sad odmah, i ako posle premije znatno padnu, uvek mozes da uzmes novo riziko osiguranje i da onda prestanes to staro riziko osiguranje. To je jos jedna prednost riziko osiguranja sto mozes da prestanes bez ikakvih finansijskih penala.

Kad vec napisah da je riziko osiguranje dobro uvek, i trenutno i u istoriji i u buducnosti, te da je to jedino osiguranje koje treba da uzme ogromna vecina ljudi kojima treba zivotno osiguranje, da kazem ipak i nesto oko premija. Istina je da su premije u Srbiji vece nego u Americi, nekih 10 puta vece za istu osiguranu sumu. To je nazalost tako, verovatno zbog nedostatka konkurencije medju osiguravajucim kucama, zbog toga sto ljudi ne uzimaju osiguranje, mozda zbog skuplje regulacije, mozda i zbog veceg rizika. Ali to je ipak najbolji izbor koji postoji u Srbiji, iako je trenutno znatno losiji nego drugde. No, to je kao da kazes da su nekretnine nesigurnije u Srbiji nego drugde (mozda u Americi ili u Evropi) i da je rizik od poplava, zemljotresa, pozara ili cega vec 10 puta veci nego drugde; sve i da to jeste tacno, ti negde moras da zivis, pa je bolje uzeti najbolju nekretninu koju mozes imati u Srbiji (ako vec hoces da zivis tamo), sve i da jeste 10 puta nesigurnija nego drugde. Tako je i za riziko osiguranje u Srbiji: iako jeste skuplje nego drugde, to je najbolje sto mozes uzeti u Srbiji, naravno ako ti zivotno osiguranje uopste treba jer neki ljudi zavise od tvoje plate i zelis da im ostavis neka primanja u slucaju da premines. Ako ti zivotno osiguranje ne treba, onda ga nemoj ni uzimati i svakako nemoj uzimati "mesovito osiguranje", jer to za skoro nikoga nikad nije najbolji nacin da se pare investiraju.
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Still learning
Still learning

Broj poruka : 147
Datum upisa : 12.04.2012

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   02.11.16 18:03

Prijatelju lošu radju piješ, predji na lozu...
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member

Broj poruka : 1462
Datum upisa : 07.05.2009

PočaljiNaslov: Re: ORISNI VAM SAVETUJE   10.12.16 21:47

Građani se žale: Prevare sa osiguranjima
Na jugu Srbije sve je više građana koji se žale da su prilikom potpisivanja ugovora sa osiguravajućim kućama prevareni.

Osiguravajuće kompanije sve demantuju a pravnici upozoravaju građane da vrlo pažljivo pročitaju ugovore koje potpisuju.

Leskovčanka Vesna Spasić odlučila je 2009. godine da uzme životno osiguranje i da svakog meseca narednih 13 godina plaća 30 evra. Međutim sasvim slučajno je otkrila da njen ugovor nije do 2022. već do 2033. godine.

Iako je već uplatila oko 2200 evra odlučila je da raskine osiguranje.

U kompaniji tvrde da je Vesna znala za sve stavke iz ugovora, da je potpisala osiguranje na 24 godine i da je prestala da plaća premiju posle pet godina i deset meseci.

U Uduženju gradjana Narodni parlament čiji pravnici besplatno zastupaju građane potvrđuju da sve veći broj stanovnika juga Srbije traži njihovu pomoć.

Građani priznaju da ne čitaju kompletne ugovore.

ORISNI VAM SAVETUJE
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: SVE I SVAŠTA-
Skoči na: