BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Ova vlada - šta valja, šta ne valja?

Ići dole 
+51
Dragivoje
marjanovicgane
bonum.mm
FatCat
Gocili
Boranija
Jegulja
Ceras
Zile
Paradiso
Prokuplje
Drasko
boban75
Tenerife
pepermint
Stane Dolanc
Bookmaker
goxi
Cicija
Dragan555
Folio
Voiceoflaw
Igi-bg
Big Mile
Joca
Aleks
Momir
Popaj
philips1
Zwiebel
ivan45
Drag65
Dalaj Lama
Maca
Nikola
gogloee
Smile
Friz
LUMTDZOS
Teletrader
Fmember
MORNAR
Ars Vivendi
Zeljko321
Limited011
Roman Abramovich
Sneki
Dejansss
muitobom
Racunarko
Kobe Bryant
55 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime6/11/2021, 15:21

Ars Vivendi ::
Tačno, svi se foliraju i svi će da glasaju za AV!!
Ne znam koji su to svi ali ja sigurno neću da glasam za AV

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima

Zile likes this post

Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime6/11/2021, 16:44

Auuuu kolega sad si nadrljao, brisi taj post da ga Al Kapone ne vidi, on ne veruje da je tako nesto moguce.
Jedino on ne glasa za AV.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 02:37

Ko kaže da je ova vlast loša, taj laže.... sebe, a i druge!!!

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!

Popaj, Limited011 and philips1 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 09:50

Najvise volim likove koji misle da je ova vlast dobra/najbolja, ali nisu za AV/SNS. Voleo bih da imam taj mozak na minut-dva da se odmorim malo u zivotu.

Pa zasto ne glasate za vlast za koju mislite da je najbolja?

I da, je l radite vio nesto u svojim zivotima sem sto se bavite politikom?

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 18:34

Pa ti brate samo hejtuješ, valjda po onoj: najgori smo cigani, bednici....

A nikada nisi rekao za koga glasaš, jer izgleda i ne znaš za koga glasaš i zašto.
Važno je da si ti "PROTIV"!!! od
I valjda si time izuzetan i bolji od nas koji znamo za koga ćemo glasati, a i zašto....


P.S. Pozdrav za kolegu Popaja i većinu koja glasa za AV!

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!

Limited011 and philips1 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 19:21

Problem je što sami sebe ne poštujemo. Srbija je danas stvarno napredovalla, ide napred ima para, da ne pominjem vakcine.
Treba da verujemo u sebe, u svoju državu u NAS -građane.

Samo pogledajte kako su se Nemci posle 2. svetskog rata, iz POTPUNO razjebane države (dobro, uz pomoć US dolara) digli iz pepela!

Pa samo tako što su verovali u sebe i svoju državu, a ovi SLUČAJNI SRBI koji nas vuku nazad, koji nas obeshrabljuju, koji bi da budemo najgori oni su pakosna sirotinja koja bi da se vratimo u devedesete, kada STVARNO nije postojala država, za razliku od danas.

Njima želim da se što pre isele i pređu da žive u Norveškoj i sl.

SAMO UDRI VUČIĆU!!

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”

losmi likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ivan00
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 158
Datum upisa : 31.08.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 20:26

Ovde ima bas ozbiljnih dijagnoza.

Pa sta vam bi odjednom, niko vam nije drmao kavez.
Da nije stigla neka direktiva?

Dejansss and Fmember like this post

Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 21:18

Ne, druže: slobodna volja!!

Glasam za onog koji mi uliva poverenje.
Ako ti se to ne dopada, žao mi je.

I ti glasaj za koga hoćeš, možeš i ti da nas obavetiš (a ne moraš) za koga ćeš da glasaš.
Nećemo ti ništa, radi se o slobodnom izjašnjavanju, ovde čak anonimno.

Ne razumem u čemu je problem?
Zar ne shvataš da AV ima apsolutnu većinu?

P.S. Ono s dijagnozom je malo uvredljivo, ali možda tebi neko treba da odredi dijagnozu jer hejtuješ ljude koji imaju drugačije mišljenje od tvog?
Ako si demokrata, čemu to?

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/6/2021, 23:17

Hajde da sagledamo situaciju van dnevnopolotičkih gluposti (mislim na aktuelne stranke u Srbiji): kako su se neke zemlje ekonomski uzdigle?

J.Koreja, Tajvan, Singapur... kroz stabilokratiju, danas su razvijene ekonomske zemlje, ali su prošle mukotrpan put diktatura (danas to zovu stabilokratija) to je put i za Srbiju.

Kako su druge zemlje postale vrlo ekonomski razvijene kao Engleska, Francuska, Belgija...

Pljačkom svojih kolonija! Šta su te vlade radile, koliko su ljudi ubili i kako su pljaćkale, bolje da ne znate (ima na internetu dovoljno o tome pa čitajte).

I sada USA u kojoj je SEGRGACIJA (čitaj odvajanje crnaca od belaca) gde je bilo zabranjeno da crnci sede u istom delu restorana, da idu u isti WC sve do 1968. a negde i duže, (da ne pominjem genocid nad Indijancima) sada ta država i Engleska, Fancuska (koje su pljaćkale i streljale civile i trgovali crnim robljem) sada oni nama koji NIŠTA od toga nismo radili kroje kapu i govoro šta je demokratija i da su Janša, Orban i onaj lik iz Poljske, kao i AV diktatori, pa neće moći....

Svaka država ima svoju istoriju, i sve se one razlikuju, ne možeš od Srbije da tražiš da bude Engleska, koja se nakrala i pokrala pola sveta e da bi danas bila demokratska - da i Srbija to bude, koja nije ni jednog trena imala istu istoriju s tom Engleskom ili Farancuskom, Belgijom... koji su užasme stvari radili po Africi, Indiji....

Srebrenica je tu minorna stvar u odnosu šta su te velike DEMOKRATSKE sile radile po Africi, Indiji itd...

Zato smo drugačiji od njih i nikada nećemo biti isti, jer nam se istorije bitno razlikuju a i novčanici ... njihovi su puni pokradenih para, a naši su tanki.

I sad su Mađarska, Poljska, Slovačka, Slovenija, Srbija krivi za sve, i nisu demokratske, jer nemaju istu KRIMINALNU istoriju sa Engleskom, Francuskom, Belgijom USA itd?
Pa neće biti.....

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...

Popaj, philips1 and markan like this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragivoje
Our family
Our  family



Broj poruka : 248
Points : 696
Datum upisa : 03.06.2011

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/7/2021, 10:45

Preterujete Sneki,
Prilično je pojednostavljeno i netačno reći da su zemlje poput Engleske ili Francuske postale bogate pljačkom. To je mantra koja se stalno ponavlja ali je dobrim delom netačna. Engleska ili Holandija su se najpre razvile iznutra, Englezi su osnovali Kembridž i Oksford u 13.veku, dobro selekcionirali političku elitu a trebao je i mozak za sve one pronalaske.  Na sredini vladavine kraljice Elizabete, krajem 16.veka Englezi nisu imali nijednu koloniju a Španci i Portugalci, su ih imali na stotine. 
Takođe, razvijene zemlje nisu dobro organizovane zato što imaju novac, obrnuto, one imaju novac zato što su dobro organizovane. Imate mnogo primera pljačkanja, opljačka pleme u Africi jedno ili više plemena pa ne postane Britanska imperija. Za Imperiju treba imati mozak, dobru organizaciju, sposobnost, pohlepa se u ljudskim posovima podrazumeva. Niko ne spočitava ropstvo Arapima ili Turcima, otkuda Arapi u Maroku-zar i to nije oteta zemlja od nekoga-Berbera ili Turci u Konstantinopolju? Pa i Bantu crnci su iz Centralne Afrike seleći se na jug desetkovali starosedeoce Bušmane i Hotentote. Koliko su npr,Jevreji učestvovali u trgovini robljem, i više i ranije od Amerikanaca npr, a Brazil je uvezao skoro deset puta više robova od SAD, ali svi vide samo Amerikance kao tlačitelje.
Pa npr.arapsko, muslimansko osvajanje Indije od 11. do 14.veka neki ozbiljni istoričari smatraju najvećim genocidom u istoriji, sa procenom da je tu stradalo 60 miliona Indusa, 10 miliona hrišćana i 10 miliona budista....Španci jesu porobili Asteke u Meksiku, ali su prethodno ti Asteci istrebili Tolteke a Asteci su imali veoma surove običaje, uključujući žrtvovanje dece.
Ili španska pobeda nad Inkama, reklo bi se da su Inke bile nevinašca, ali i oni su prethodno vodili imperijalnu politiku i uništavali okolne narode - Čimu narod, Kečua narodi iii Mapuči na jugu Čilea....

Ivan00 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/7/2021, 14:13

Sneki ::
Hajde da sagledamo situaciju van dnevnopolotičkih gluposti (mislim na aktuelne stranke u Srbiji): kako su se neke zemlje ekonomski uzdigle?
Čekaj sad Sneki,  gde bežite....

naslov ove teme je 
 Ova vlada - šta valja, šta ne valja?

A ne kako su se kolonijane sile obogatile u doba imperijalizma.. 

ajmo mi ovde da pričamo o tome šta valja a šta ne valja kod ove. 

evo ja ću da navedem jednu stvar koja valja. 

Od kad je SNS došao na vlast mi praktično imamo fiksni kurs dinara i zbog toga je mnogo lakše planirati poslovanje u Srbiji  nego u okruzenju gde za par nedelja mozes da izgubis 10% kapitala na kursnim razlikama.

ajd sad vi koji imate slobodnu volju napišite nešto šta ne valja kod ove vlade

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima

Popaj likes this post

Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/7/2021, 16:38

Fmembr ::

Od kad je SNS došao na vlast mi praktično imamo fiksni kurs dinara i zbog toga je mnogo lakše planirati poslovanje u Srbiji  nego u okruzenju gde za par nedelja mozes da izgubis 10% kapitala na kursnim razlikama.


 To baš i nije za pohvalu. Ispade da je naša ekonomija jača od evropske privrede. Fiksni kurs uvek neko mora da plati (kod nas to plaćaju izvoznici), a korist izvlače uvoznici.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/7/2021, 17:00

Fmember ::



Od kad je SNS došao na vlast mi praktično imamo fiksni kurs dinara i zbog toga je mnogo lakše planirati poslovanje u Srbiji  nego u okruzenju gde za par nedelja mozes da izgubis 10% kapitala na kursnim razlikama.

ajd sad vi koji imate slobodnu volju napišite nešto šta ne valja kod ove vlade

Mislim da ste napisali napamet.... Ne verujem da iko ima probleme sa kursom a ako neko ima napišite ko konkretno.

Politika kursa je najslabiji deo naše ekonomske politike i to sam više puta kritikovao na ovom forumu..... Mislim da će otrežnjenje doći pre ili kasnije i biće veoma bolno.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 10:28

marjanovicgane ::
Mislim da ste napisali napamet.... Ne verujem da iko ima probleme sa kursom a ako neko ima napišite ko konkretno.

 recimo konretno turci 2018:

Turska lira oslabila je za 14 odsto nakon što je predsednik Redžep Tajip Erdogan tokom vikenda smenio guvernera centralne banke Načija Agbala.


Lira je pala za skoro devet odsto u odnosu na petak, na 7,8 za dolar, posle Agbalove smene, a u ponedeljak je dodatno oslabila na 8,4 dolara.


Agbal je smatran zaslužnim za izvlačenje lire sa istorijski najnižeg kursa prema ostalim valutama.



Citat :

Politika kursa je najslabiji deo naše ekonomske politike i to sam više puta kritikovao na ovom forumu..... Mislim da će otrežnjenje doći pre ili kasnije i biće veoma bolno.
o tome moze  i treba da se diskutuje i to cemo tek da vidimo da li ce otreznenje doci pre ili kasnije i da li bas zbog kursa ili neke druge teme

ako nam je politika kurs najslabiji deo  ekonomske politike, kakvi su nam onda ostali delovi?

sta tek onda da kazemo o korupciji, vladavini prava sudskoj efikasnosti itd... jel tuj stanje bolje ili gore?

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima

Dragivoje likes this post

Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 11:40

Za Fmember,

Uporedite ova dva grafika:
https://tradingeconomics.com/united-states/interest-rate
https://tradingeconomics.com/germany/interest-rate

Turska ekonomija je naslonjena na dolar i dug Turske je u USD. Turska lira je počela da slabi 2015 godine kada je fed počeo sa podizanjem kamatnih stopa  a kulminacija je bila 2018 godine kada su kamatne stope u americi bile na vrhuncu. Očekivanje rasta kamatnih stopa na USD je razlog zašto i danas Turska lira slabi.

Svi koji su naslonjeni na dolar nakon 2015 godine imaju problema sa kursom. Ja sam u prethodnom komentaru mislio na zemlje u okruženju koje su naslonjene na evro.

Kada ECB krene u ciklus dizanja kamatnih stopa mi ćemo proći grđe nego Turska.... Jorgovanka nije reagovala na vreme obaranjem REPO stope i štampanjem RSD, dozvolila je jačanje dinara tako da je sada zastrašujuće precenjen. Kada dođe trenutak istine, otrežnjenje će biti izuzetno bolno.

O ostalome što ste pisali, ne znam da li se može podvesti pod ekonomsku politiku ali u svakom slučaju kurs RSD smatram jednako opasnim a možda čak i opasnijim od korupcije i sudstva.
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 708
Points : 1900
Datum upisa : 30.11.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 13:58

VISOKA CIJENA SLOBODE
FRANCUSKA UBIRE KOLONIJALNI “POREZ”: Od 14 afričkih zemalja godišnje dobije 500 milijardi $

Četrnaest afričkih zemalja, nekadašnjih francuskih kolonija, iako su odavno stekle nezavisnost, još i danas plaćaju porez svome kolonizatoru – Francuskoj!

Kada je Sékou Touré odlučio 1958. izvući Gvineju iz kolonijalnog ropstva i povesti je putem nezavisnosti, elita u Parizu toliko je bila bijesna da je odlučila uništiti sve što je njezina uprava stvorila u toj zemlji. Tri tisuće Francuza napustilo je uskoro Gvineju odnijevši sa sobom svu imovinu koja se mogla ponijeti, a uništivši sve što nije moglo s njima: škole, vrtiće, zgrade javne uprave, automobile, traktore… Neki su čak na odlasku otrovali konje i krave na svojim farmama, a hranu u skladištima uništili. Smisao tog bjesomučnog čina bio je poslati poruku drugim francuskim kolonijama da će cijena njihove emancipacije biti vrlo visoka.

Strah se nakon toga uvukao među afričku političku elitu, piše Mawuna Remarque Koutinin, izdavač i mirovni aktivst, u tekstu objavljenom  u on-line magazinu Silicon Africa. Nakon događaja u Gvineji nitko nije smogao hrabrosti slijediti primjer Sékou Touréa čije je čuveno geslo bilo: “Radije ćemo uživati slobodu u siromaštvu nego bogatstvo u ropstvu”.

Sylvanus Olympio, prvi predsjednik Republike Togo, malene države u zapadnoj Africi, pronašao je kompromisno rješenje s Francuzima. Nije želio da njegova zemlja i dalje bude pod francuskom vlašću, pa je odbio sklopiti nastavak pakta o kolonizaciji kakav mu je predložio tadašnji francuski predsjednik Charles De Gaulle.
No, pristao je plaćati godišnji porez Francuskoj za sva materijalna dobra koja je stvorila u njegovoj zemlji. To je bio jedini uvjet da ih Francuzi ne bi, kao u Gvineji, na odlasku uništili. Međutim, iznos kolonijalnog poreza koji je Togo trebao platiti Francuzima bio je ogroman i iznosio je te 1963. godine gotovo 40 posto tadašnjeg državnog budžeta.

Budući da se Togo našao u teškoj financijskoj situaciji, Olympio je, kako bi izvukao zemlju iz te stuacije, odlučio ukinuti dotadašnji kolonijalni novac FCFA (Franak za francuske afričke kolonije ili kraće – kolonijalni franak) i uvesti vlastitu valutu.

citat ::Odredbe Kolonizacijskog pakta iz 1950. godine
Teško je povjerovati kakvih se ugovornih obveza moraju držati bivše francuske kolonije u Africi, danas formalno neovisne države. Evo nekih ključnih stavki:

KOLONIJALNI DUG Sve novonastale “nezavisne” države trebaju otplatiti infrastrukturu koju im je izgradila Francuska tijekom kolonizacije;

NACIONALNE REZERVE Sve bivše kolonije moraju deponirati svoje novčane rezerve u Francuskoj centralnoj banci. Gruba je procjena da Francuska godišnje “ubere” oko 500 milijardi dolara od zemalja koje praktički i nemaju pristup svome novcu;

PRIRODNI RESURSI Francuska ima ekskluzivno pravo na novootkrivene prirodne resurse na teritorijama bivših kolonija;

JAVNI NATJEČAJI Bivše kolonije moraju na natječajima dati prednost francuskim firmama;

VOJSKA I VOJNI SAVEZI Svi koji žele steći čin u vojskama svojih zemalja moraju proći obuku u Francuskoj. Države su obvezane na savezništvo s Francuskom u slučaju rata te imaju zabranu ulaska u vojne saveze s drugim zemljama;

SLUŽBENI JEZIK Obveza je da francuski bude službeni jezik tih zemalja i da se koristi kao jezik u obrazovnom sustavu;

PODNOŠENJE RAČUNA Države moraju Francuskoj slati godišnje izvještaje o svojim financijskim stanjima.
Bez Afrike bili bi siromašni
Francuska se očajnički i žestoko, bez obzira na cijenu, borila da zadrži svoje afričke kolonije. U ožujku 2008. godine, bivši francuski predsjednik Jacques Chirac izjavio je:
“Bez Afrike, Francuska bi dospjela u društvo zemalja Trećeg svijeta”. Njegov prethodnik, François Mitterrand još je 1957. proročanski ustvrdio: “Bez Afrike, Francuska neće imati budućnosti u 21. stoljeću”.

U ovom trenutku, čak 14 afričkih zemalja dužne su Francuskoj, kroz kolonijalni ugovor, davati 85 posto svojih novčanih rezervi Francuskoj središnjoj banci.

IMA JOŠ: Ubojstva i državni udari
https://net.hr/danas/svijet/francuska-ubire-kolonijalni-porez-od-14-africkih-zemalja-godisnje-dobije-500-milijardi/

_________________
Karma kažnjava sve

Ars Vivendi likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragivoje
Our family
Our  family



Broj poruka : 248
Points : 696
Datum upisa : 03.06.2011

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 15:48

Ako je to izjavio Širak, da bi "bez Afrike Francuska dospela u Treći svet" onda je to prilično glupa izjava. Ako je kolonijalizam u Africi bio toliko loš, a svakako je tu bilo svakojake eksploatacije, kako onda objasniti činjenicu da samo dve države u Africi, Liberija i Etiopija nikada nisu bile kolonije a spadaju među najsiromašnije u Africi. Liberija je osnovana kao zemlja u koju je trebalo da se vraćaju crnci iz SAD, nešto kao Jevreji u Izrael, i danas ta Liberija ima Društveni bruto proizvod po stanovniku jedva preko 600 dolara a susedna Obala Slonovače ima preko 2.200 USD.
Kada je jedan stanovnik Obale Slonovače došao u Liberiju i bio zapanjen njenom nerazvijenošću (oko 90% stanovnika nema pristup energiji npr.) meštanin mu je to lakonski objasnio: "Lako je vama u O.Slonovače, vi ste bili pod Francuzima"! 
Hoćemo li da uporedimo ekonomske pokazatelje Južne Afrike danas pod vlašću crne većine -Afrički Kongres i u vreme 1970-ih tj.Aparthejda. Tada je J.Afrika stvarala 75% Društvenog proizvoda cele Afrike, danas je to ispod 15%. Nedavno je poglavica plemena Zulu rekao da im je bolje bilo u vreme Aparthejda nego danas. J.Afrika od 2007.g. je postala uvoznik hrane što nikada ranije nije bio slučaj, broj belih farmera je opao sa 80.000 na ispod 30.000 i vidimo epilog. Ako neko danas prati ekonomsko i svako drugo stanje u J.Africi, npr.nivo kriminala, shvatiće šta se dešava. Ili npr. Zimbabve bivša Rodezija sa Mugabeom početkom 2000-ih protera bele farmere, primi ih Zambija i uskoro Zambija postane veliki izvoznik hrane a Zimbabve uvoznik i sada moli te farmere da se vrate, daje zemlju na 99 godina, ali slaba vajda...Kolonijalizam je imao ogromne nepravde, ali valja stvari gledati šire i ne podlegati patetičnim pričama koje nam mediji serviraju.

Aca kurbla likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 19:25

Izgleda da nisi shvatio poentu, zemlje koje su svoje kolonije pljackale i izrabljivale i zemlje kao USA u kojoj crnci nisu sve do 1965. god imali nikakva prava, danas namecu celom svetu nekakve yapadne vrednosti. O tome se radi.

Tek kad su pljackom postali bogati, odjednom su se setili judskih prava i tzv. zapadnih vrednosti koje sada na silu namecu celom svetu.
Rezultat je ono sto se danas desava u Afganistanu, Libiji, Iraku, Siriji itd....

Kolonijalizam kao nesto pozitivno, to ne mogu da prihvatim.
Rodezija i J.Afrika su crnce u tim zemljama izrabljivali bez da su im davali ikakva prava, bili su robovi belaca... pre svega Engleza.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 19:33

citat ::
ZABORAVLJENI EVROPSKI TIRANIN Ubio više od 10 miliona ljudi, pa izbrisan iz istorije

Osoba na slici većini ništa ne znači, iako bi trebalo da izazove sličnu odbojnost kao Hitler, Musolini, Staljin... On stoji iz genocida u kome je ubijeno više od 10 miliona stanovnika Konga. On je belgijski kralj Leopold II.

O njemu većina ne uči u školi i verovatno nikada nisu ni čuli za njega. Ne pominje se čak ni u popularnoj istoriji tiranije gde se nalaze američko ropstvo i holokaust. Kralj Leopold II je deo istorije kolonijalizma, imperijalizma, ropstva i genocida u Africi.

Belgijski kralj Leopold II je na tako okrutan način vodio svoje carstvo, da je po tome nadmašio i neke od najvećih zločinaca 20. veka. Kada je došao na tron 1865. zemljom je upravljao u rukavicama, upravo kako su želeli Belgijanci nakon demokratizacije zemlje u svetlu više revolucija i reformi. Imao je velike ambicije da upravlja prekomorskim kolonijama i bio je ubeđen, poput većine vladara tog vremena, da veličina je njegove nacije direktno proporcionalna bogatstvima koje može uzeto od kolonija.

- Ne želim da rizikujem da izgubim šansu da za sebe osiguram parče veličanstvenog afričkog kolača – ostalo je zapisano da je kralj jednom izjavio.

On je svoje poslovne transakcije nazivao “filantropskim” i “naučnim” naportima pod okriljem Međunarodnog afričkog društva i koristio je ropski rad da bi eksploatisao resurse i usluge iz Konga. Vladao je pomoću radnih logora, sakaćenja tela, mučenja, smaknuća i vlastite privatne vojske.

Tokom gotovo 30 godina Kongo je izgubio je gotovo polovinu stanovništva - prvi popis 1924. pokazao je da u zemlji živi 10 miliona stanovnika.

Izveštaji o nečuvenoj eksploataciji i torturi nad lokalnim življem pokrenuli su jedan od prvih međunarodnih skandala na početku 20. veka.

Među onima koji su podigli glas protiv istrebljenja čitavog naroda bili su i čuveni pisci Mark Tven i Artur Konan Dojl koji su „gumenom režimu” posvetili i neka svoja dela.

like iskasapljenog stanovnistva i ostali detalji
https://www.blic.rs/riznica/zaboravljeni-evropski-tiranin-ubio-vise-od-10-miliona-ljudi-pa-izbrisan-iz-istorije/x1gxkwh

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/8/2021, 19:41

Tek kad su pljackom postali bogati, odjednom su se setili ljudskih prava i tzv. zapadnih vrednosti koje sada na silu namecu celom svetu.

To se slobodno moze nazvati NEOKOLONIJALIZMOM!

Jer se zatiru se tradicija i obicaji drugih naroda, negira se njihovo pravo na ocuvanje svoje zajednice, sopstvenih mitova.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Dejansss
Moderator
Dejansss


Broj poruka : 632
Points : 835
Datum upisa : 21.05.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/22/2021, 18:35

Super ova vlada...pogotovo ministarstvo pravde. Koja su to govna, pustiti na slobodu nekog ko je ranije odgovarao za ista krivična dela je prosto neverovatno.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/tuga-do-neba-preminuo-decak-sa-karaburme-koga-je-autom-udario-vozac-kukavica-nakon/7dpbt8c

Glasajte i dalje za ovu bagru koja je na vlasti.

_________________
Nije tesko biti fin...
Nazad na vrh Ići dole
Nikolaj3
Our family
Our  family
Nikolaj3


Broj poruka : 267
Points : 991
Datum upisa : 24.11.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/22/2021, 21:11

Dejansss ::
Super ova vlada...pogotovo ministarstvo pravde. Koja su to govna, pustiti na slobodu nekog ko je ranije odgovarao za ista krivična dela je prosto neverovatno.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/tuga-do-neba-preminuo-decak-sa-karaburme-koga-je-autom-udario-vozac-kukavica-nakon/7dpbt8c

Glasajte i dalje za ovu bagru koja je na vlasti.
Ne bih mogao da se slozim sa ovim komentarom.Meni se cini da ni vlada,kao i vecina gradjana, nije zadovoljna sudstvom.
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 522
Points : 1402
Datum upisa : 17.02.2014

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/22/2021, 21:43

Jadna je ta vlada koja ne moze sudove da dovede u red,na vlasti su evo vec 10 godina,duze nego iko pre njih od 90-ih...

Jel im je za to opet neko drugi kriv? Djilas, Ameri ili domaci izdajnici sa N1?

NE. Ovakvo sudstvo i ovakvi sudovi njima bas tako taman pasu i odgovaraju...

Glasajte i dalje za ovu bagru koja je na vlasti.
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 708
Points : 1900
Datum upisa : 30.11.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 02:26

Apsurdno je i nepristojno nagovarati ili odgovarati nekoga za koga da glasa.

To je lični gest i svako će glasati onako kako bude želeo...

_________________
Karma kažnjava sve
Nazad na vrh Ići dole
Ivan00
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 158
Datum upisa : 31.08.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 09:38

Da li bi isto rekao da je tvoje dete bilo na pesackom prelazu na Karaburmi ili u Nisu ili u Ustanickoj ulici?
Sram te bilo
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 09:57

Ivane mešaš babe i žabe.  Žalosno je koristiti tuđu nesreću u političke svrhe.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 11:28

Evo šta kaže član vlade:  https://www.srbijadanas.com/vesti/hronika/oglasio-se-vulin-o-protestima-na-karaburmi-apsolutno-podrzavam-ne-mozes-da-pustis-nekog-ko-je-zgazio-2021-07-23?utm_source=ShareMedia.rs&utm_medium=widget&utm_campaign=razmena%2bsadrzaja
Nazad na vrh Ići dole
Ivan00
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 158
Datum upisa : 31.08.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 11:52

Jel moguce sa citiras Vulina???

Jel si ti uopste punoletan?
Nazad na vrh Ići dole
Ivan00
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 158
Datum upisa : 31.08.2010

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 12:12

Evo i Vesic pije vodu iz bazena, hoces i ti?
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/279996/VIDEO-Vesic-pije-vodu-iz-bazena-Kaze-da-ne-kupujete-flasiranu.html
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 13:22

Ivan00 ::
Jel moguce sa citiras Vulina???

Jel si ti uopste punoletan?
Još 2 meseca i biću punoletan.  Sve najbolje ti želim.
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 834
Points : 1945
Datum upisa : 10.01.2008

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 19:40

Popaj ::
Ivan00 ::
Jel moguce sa citiras Vulina???

Jel si ti uopste punoletan?
Još 2 meseca i biću punoletan.  Sve najbolje ti želim.

od

I ja pijem česmovaču, a sigurno ću glasati za SNS i AV!
Ne mora svakom da se svidja, ali će tako da bude.

BTW nije me SNS zaposlio, niti radim u državnoj ustanovi ili firmi.
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 834
Points : 1945
Datum upisa : 10.01.2008

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 19:44

Evo poslusali su narod i uhapsili ga

https://informer.rs/hronika/vesti/624885/policija-zalba-tuzilastvo-nesavesni-vozac-karaburma-uhapsen-deca
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 22:03

Cicija ::
Evo poslusali su narod i uhapsili ga

https://informer.rs/hronika/vesti/624885/policija-zalba-tuzilastvo-nesavesni-vozac-karaburma-uhapsen-deca
E da se nije Vulin oglasio ništa od hapšenja.   udrimile
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime7/23/2021, 22:57

citat ::
Pravda za Stefana: Građani Karaburme traže da odgovornost snosi i sudija https://www.danas.rs/drustvo/pravda-za-stefana-gradjani-karaburme-traze-da-odgovornost-snosi-i-sudija/

Lepa ideja. Ali nikada pravosudje u ovoj zemlji nije bila ni BLIZU savršenog, ni kod Djindjića, Tadića pa ni kod AV.

Interesantno je da sudije i tužioci zahtevaju da oni sami biraju sudije i tužioce, ali toga nema nigde na svetu, čak ni u USA!!, da ne pominjem Francusku, gde predsednik SAM bira sudije - ako niste znali: francusku predsednik ima veća ovlašćenja od predsednikaUSA, u šali se kaže da Francuzi svakih 5 godina biraju kralja!!!!!!...

Ovde bi se to pretvorilo u najgori nepotizam gde bi sva deca sudija i tužilaca brzo postala sudije i tužioci, verujte mi znam o čemu govorim.
To može i danas da se vidi na Medicinskom fakultetu, kao najgorem primeru nepotizma.

Najveći problem ove države ALI NE OD 2012 je sudstvo!!

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!

Dejansss, Nikolaj3 and philips1 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ova vlada - šta valja, šta ne valja?   Ova vlada - šta valja, šta ne valja? - Page 10 Icon_minitime8/3/2021, 16:15

Puna podrska ovoj vladi. Mere vec daju rezultate od

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3741017/penzionerka-smilja-stanisic-s-20000-od-drzave-cu-da-platim-dugove-i-idem-na-more

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
 
Ova vlada - šta valja, šta ne valja?
Nazad na vrh 
Strana 10 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» nova vlada 2022

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: POLITIKA-
Skoči na: