BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Zaduživanje Srbije

Ići dole 
+42
pepermint
Zile
marjanovicgane
philips1
Ceras
Jaca
Roman Abramovich
Frenky
Gashi
FatCat
Deniko
Ghostface
C R A Z Y
Ars Vivendi
Friz
Dax
Slovenac1
Kobe Bryant
Teletrader
Limited011
Big Mile
Boby
Drag65
JMBR
geogsi
Milosss
ivan45
Fast
MORNAR
Momir
Lilihip
Petar Pan
Kurajber
Pera Zdera
Sutra
Popaj
Dalaj Lama
Maca
shunjalo
Sneki
gogloee
Boranija
46 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 01:26

Fast ::
OFF Aluzija je bila po fazonu registrovali se Popović i Spasojević na forum da lobiraju u narodu za svoju ideju

Ne razumem zasto se uposte pravdas i izvinjavas,pogotovo nekome ko smatra da je prodaja EPS-a rusima neophodna, ili cak pozeljna....
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 01:32

ivan45 ::
Fast ::
OFF Aluzija je bila po fazonu registrovali se Popović i Spasojević na forum da lobiraju u narodu za svoju ideju

Ne razumem zasto se uposte pravdas i izvinjavas,pogotovo nekome ko smatra da je prodaja EPS-a rusima neophodna, ili cak pozeljna....

Ne znam za kolege Šunjala i Smileja, ali niko ne bi voleo da se proda EPS, Telekom i sl.
Da li bi prodaja (zalog) EPS-a Nemcima bila poželjnija?
I oni su zainteresovani... Možda grešim, ali mislim da je Dačić išao danas u Berlin da ih pita koliko su spremni da plate, sobzirom da je pre toga bio u Moskvi gde su mu rekli koliko nude!
Možda grešim, možda tripujem... kafa

Šta bi ti predložio? Kredit mora nečim da se garantuje.
Šta da se radi? Da svi prodamo po litar krvi ili kako?
Ili da štampamo pare?
Nateramo NBS da deviznu štednju potroši na obveznice Razvojne banke Srbije? A pare da se podele "podobnima" ili kućnim prijateljima?

Fast@
Pohvale za izvinjenje. ljubav


Poslednji izmenio Sneki dana 7/13/2012, 01:40, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 01:39

ivan45 ::
Fast ::
OFF Aluzija je bila po fazonu registrovali se Popović i Spasojević na forum da lobiraju u narodu za svoju ideju

Ne razumem zasto se uposte pravdas i izvinjavas,pogotovo nekome ko smatra da je prodaja EPS-a rusima neophodna, ili cak pozeljna....

Nisam se pravdao samo sam napisao namere i dao izvinjenje ako se neko uvredio jer ne volim da se bilo ko loše oseća zbog mene. Tako sa vaspitan. Nisam sam izvinjavao za svoje stavove, a tudje mislim ne mogu da promenim ma kako nakaradne bile. Opušteno kafa
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 01:43

Ma skroz OK. Stvarno te nisu prozivali na ličnom nivou, a ti si mu ga malo dao.... i mod je reagovao kako treba.

Idemo dalje, važnije stvari su pred nama!


Poslednji izmenio Sneki dana 7/13/2012, 01:45, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 01:44

Zagovornici ovog scenarija, racio takve rokade vide u navodnoj želji novih vlasti da novac deviznih rezervi iskoriste za pomoć privredi Srbije, tako što bi NBS kupila obveznice koje bi izdala (još neosnovana) razvojna banka, čime bi se obezbedilo milijardu evra koji bi zatim mogli da se podele za projekte raznih preduzeća.

Ovaj scenario me najviše brine....

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 02:06

Sneki ::
Zagovornici ovog scenarija, racio takve rokade vide u navodnoj želji novih vlasti da novac deviznih rezervi iskoriste za pomoć privredi Srbije, tako što bi NBS kupila obveznice koje bi izdala (još neosnovana) razvojna banka, čime bi se obezbedilo milijardu evra koji bi zatim mogli da se podele za projekte raznih preduzeća.

Ovaj scenario me najviše brine....

uuh pa to je tek ono neprihvatljivo,kao kad kozama das da cuvaju kupus,deja vu je suvise jak,bar nas starijih koji se secamo...
ne dirati deviznu stednju,ne prodavati porodicnu srebrninu,vec samo novo zaduzivanje po najpovoljnijim mogucim kamatnim stopama,o izvorima zaduzivanja se moze raspravljati...
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 02:20

@Sneki Ova tvoja pohvala za izvinjenje govori na kom smo nivou stanja društvene svesti. Izvinjenje se kod nas smatra slabošću i izrazom nemoći umesto civilizacijskim gestom. Na žalost.

Da se vratim na temu ...
Postoji nekoliko jednostavnih i učinkovitih načina da se brzo namaknu pare u budžet samo ako postoji dobra volja i ako se ulenjele guzice po poreskoj upravi podignu na noge.

1. Prvo i najbitinije je vraćanje sive ekonomije u legalne tokove po cenu povećanog zatvaranja firmi. Firme koje se na taj način zatvore su kancer u dvostrukom smislu: nekonkurentne i/ili fantomske. Oporezivanje sive ekonomije bi dovelo do povećanja naplate PDV-a i odstranjivanja kvazi preduzeća iz sistema i omogućilo zdravim firmama da još bolje posluju.

2. Progresivno povećanje stopa poreza na imovinu. Došlo bi do povećanja budžetskih prihoda uz zadovoljenje socijalne pravde kroz veće oporezivanje bogatih. Ovo je veliki problem jer se mnoga imovina vodi na firme, ali bi i to moglo da se reši finansijskim kontrolama.

3. Unakrsna kontrola imovine i prihoda. Samo nemoj da mi neko kaže da nismo u Americi. Poreska uprava ima uvezane podatke o ličnoj imovini (katastar) i visini ličnih prihoda! Sistem gotovo identičan onima u razvijenim zemljama. Projekat je finansirala Svetska banka. Na to uvek lako može da se doda pokretna imovina i da se utvrdi realna vrednost. Sve što ne može da se opravda ličnim prihodima na koje su plaćeni porezi se oporezuje kao esktra profit.

Vodiš se na minimalac ili nemaš nikakve prihode, a imaš stan vrednosti 100.000 evra. Nije moguće, a u Srbiji toga ima na pretek. Šta bi se dobilo na taj način? Povećala bi se naplata od poreza na dobit preduzeća i poreza na lična primanja uz smanjenje sive ekonomije koja služi za izvlačenje para iz firmi i štelovanje bilansa uspeha na "pozitivnu nulu".

4. Kontrola javnih nabavki. Moguće su i druge mere, ali ovo može da se sprovede u kratkom roku i da da rezultate.

Primenom ovih mera budžetski deficit bi se lako vratio u projektovane okvire. Dakle, prvi i osnovni korak je povećanje poreske discipline. Kroz povećano punjenje budžeta bi se omogućilo i razduživanje države prema dobavljacima u zemlji i polako bi se odmotavalo klupko nelikvidnosti, što bi dalje omogućilo stabilno punjenje budžeta i pokretanje privrednog ciklusa bez preteranog zaduživanja, uz vraćanje realne zaduženosti na zakonskih 45%. Penzije i plate u prosveti i zdravstvu ne bi morale da se zamrzavaju, jer su već male, a to bi imalo pozitivan efekat na održanje agregatne tražnje.

Nadam se da će ova Vlada imati hrabrosti da na ovaj način reši probleme koje imamo jer je ovo najbolji način. Po nekim izjavama vidim da se o nekim stvarima koje sam izneo već priča. Videćemo. Da sam ministar ne bih se dvoumio.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 02:25

Sneki ::
Zagovornici ovog scenarija, racio takve rokade vide u navodnoj želji novih vlasti da novac deviznih rezervi iskoriste za pomoć privredi Srbije, tako što bi NBS kupila obveznice koje bi izdala (još neosnovana) razvojna banka, čime bi se obezbedilo milijardu evra koji bi zatim mogli da se podele za projekte raznih preduzeća.

Ovaj scenario me najviše brine....

Tu ideju je još pre dve godine iznela Jorgovanka. Notorna budalaština od ideje. Doktor ekonomskih nauka tako nešto da predloži je poražavajuće. Zna se šta su devizne rezerve i kakvu namenu imaju. Onda se pre dva meseca sa istom idejom javila ova zamlata "najpoželjniji neženja". Nema dalje ako to urade
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 02:27

Fast ::
@Sneki Ova tvoja pohvala za izvinjenje govori na kom smo nivou stanja društvene svesti. Izvinjenje se kod nas smatra slabošću i izrazom nemoći umesto civilizacijskim gestom. Na žalost.

Upravo zbog toga i moja ljubav
Jer Srbima je najteže da izgovore, izvini, hvala lepo, molim vas...
Kad samo pogledam koliko su neki članovi (na početku) bili osioni i sujetni (taliano na pr.) začudim se da još ovde pišem.
Vidim da si skapiro bar večinu članova koji ovde postuju i prihvatio i šale i svadjice... a boga mi i taliano je sve bolji...
Arrow
O temi nastavljamo sutra, malo sam umorna...
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/13/2012, 11:21

Citat :
Budžetski deficit, koji iznosi više od sedam odsto, kratkoročno se neće moći rešiti bez dodatnog zaduživanja, ali se dugoročno mora napraviti održiv sistem, rekla je Kalanovićeva, gostujući na TV Pink.

"Do kraja godine nam je potrebno tri milijarde evra da bi država izvršavala svoje obaveze onako kako je neophodno kroz redovnost plata, penzija i socijalnih davanja", rekla je Kalanovićeva.

Zato je potrebno da se kratkoročno država naknadno zaduži, a 2013. mora da bude godina u kojoj će se uraditi mnoge mere i programi, najavila je Kalanovićeva.

Prema njenim rečima, cilj tih mera i programa je da se postojeće stanje ublaži i privreda konačno počne da puni budžet i da od tog novca država počne sama sebe da izdržava.

Prema njenim rečima, poboljšanje u oblasti privrede moglo bi se ostvariti njenim rasterećivanjem. To rasterećivanje bi se ostvarilo kroz smanjenje parafiskalnih opterećenja, povećanje likvidnosti malih preduzeća, olakšanje rada malog i srednjeg sektora, stvaranje boljeg privrednog ambijenta, veće ulaganje u poljoprivredu i energetiku i korišćenje privrednih resursa, najavila je Kalanovićeva.

Kalanovićeva je rekla da je stabilnost nešto što pogoduje investicijama i da investitori čekaju da vide politiku nove vlade koja će se formirati i početi da radi od septembra. Ona je najavila da će pitanje smanjenja birokratije biti prvo sa kojim će se vlada susresti i na kome će raditi, a da će drugo biti izmene i dopune zakona o javnim nabavkama ili možda novi zakon o javnim nabavkama.Kalanović je dodala da se 600 miliona evra budžetskog novca potroši više nego što je neophodno u procesu javnih nabavki.


_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
gogloee
VIP
VIP
gogloee


Broj poruka : 1024
Points : 2865
Datum upisa : 10.01.2008

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/14/2012, 17:22

Firme duguju 10 milijardi evra bankama u Srbiji
...
Kada se sve sabere, tako kaže računica ekonomista i privrednika, ukupna dugovanja privrede su veća od 22 milijarde...
...
Prosečna kamatna stopa po kojoj banke odobravaju zajmove na srpskom tržištu, prema računici struke, iznosi skoro 15 odsto godišnje. Tako visoku cenu, kažu privrednici, regularno poslovanje ne može da plati.
...
[You must be registered and logged in to see this image.]
...
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/333166/Firme-duguju-10--milijardi--evra-bankama--u-Srbiji
...

San svakog bankara je da novostvorena vrednost bude jednaka kamati na glavnicu. Sve sto realno zaradis das za kamatu a uvek si duzan. Skolski primer. titanik
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/14/2012, 19:04

Sa 15 % kamate se deru firme koje su realno već prezadužene, a kreditima sa ovakvom kamatnom stopom im se "baca pojas za spasavanje" jer im se smanjuju rate kroz produžavanje perioda otplate, jer to trpi veće kamate. Ja da sam banka isto bih radio. Nije pitanje zašto banke deru, nego je pitanje zašto je neko zaletao i uzimao ono što ne može da vrati. Niko nije razmišljao o opciji "what if", a evaluacija investicija se svodila na princip "oruk". Kad su monopolizovali privredu i kad su sve to mogli da plaćaju jer su imali i tražnju i cene kojima su klepali tržište sve je bilo ok. E sad kad se ispostavilo da za njih ne važi "too big to fail" onda udri na devizne rezerve. Pazi majku mu, nije nego. Pravo klepanje banaka je na stanovništvu i to stoji. Koliko puta sam se nervirao kad vidim ljude da uzimaju keš kredit da kupe auto ili nameštaj umesto da uzmu nameski kredit. Prodali im bankari priču, a narod neuk i neobrazovan i onda ide klepanje. Škola je čudo, samo da ne moraš skupo da je platiš.
Nazad na vrh Ići dole
shunjalo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 71
Points : 71
Datum upisa : 29.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/15/2012, 01:07

uuu...nisam pratio temu nekoliko dana a izspominjali ste me u svakom drugom postu.
Izgleda da ste me malo pogresno protumacili...ne bih ni ja voleo da se proda EPS...nisam ni rekao da su stednja i krediti sinonimi..

Fast ::
@Smile Postoje i drugi načini da se rupa zakrpi, a da se ne podiže PDV i uzimaju krediti. Krediti za investicionu potrošnju su ok, ali u postojećoj situaciji gde je Srbija pribijena uza zid što se tiče mogućnosti novog zaduživanja i kada ne postoje veliki rentabilni projekti koji na kratak rok mogu da daju zadovoljavajući nivo prinosa i zaposle veliki broj ljudi, novo zaduživanje je digging a hole
Duzan si a ekonomija ugusena...koje su to druge mogucnosti?
Do kraja godine nama treba 2-3-4 milijarde, treba da ih stvorimo ...imamo nekoliko meseci. Bas me zanima kako to da zakripimo a da se ne zaduzimo.
I bajatovic i popovic i jorgovanka...i zika obretkovic su otprilike rekli kako oni misle, ali ti nisi ... aj daj reci kako bi ti to "odradio" :)

ELem.
ja ovako vidim stvar:

Moramo da se opet zaduzimo da platimo prispele obaveze ove godine. Imamo izbor:
a) MMF - sumnjam da ce ovaj but moci da prodje sa praznim obecanjima, pitanje i pod kojom kamatom. Ja sam 200% siguran da ce MMF postaviti uslove tipa otpustanje iz javnog sektora, dalje privatizacije...EPS se vec spominjao u tom kontekstu, nisu ga prvi rusi spomenuli, privatizacija EPS-a je spomenuta jos prepar meseci u kontekstu eventualnih daljih arnzmana sa mmf-om. Inace MMF je svuda tako radio....prvo dobijes love koliko hoces, navuces se, a onda krene "sad prodaj ovo", "sad prodaj ono" ... po juznoj americi su terali vlade da prodaju cak i vodovod (u Boliviji). Na planeti zemlji ne postoji ni jedan primer uspesnog braka sa MMF-om (a da se nije zavrsio bankrotom)

b) Krediti "sa strane". (od Rusa?) Ja sam siguran da su rusi tih 3 mlrd (?) koje su navodno nudlili vezali za EPS i Telekom jer i oni kapiraju da ce to biti u svakom slucaju zalog za dalje nase zaduzivanje bez obzira ko taj zajam daje. Cak...rusi su tu bili i fer..."ako ne budemo mogli da vratimo, oni ce dobiti udeo u vlasnistvu EPS-a i Telekoma"..ako je to tako kako je pisalo po medijima.
Ti "Ruski krediti" su meni idalje nepoznanica....koji su tacno uslovi, koja kamata...rokovi isl. Malo me plasi jer ovde ljudi misle da je Ruski kredit malte-ne poklon (posto su nam Rusi braca jelte)

c) Volim da citam Nebojsu Katica. U tekstu: "Beznađe, bespuće, i mogući izlaz" on je izneo zanimljivu varijantu...
Da ja ne bi prepricavao ono sto je covek lepo objasnio
ceo tekst: http://nkatic.wordpress.com/2012/02/17/beznade-bespuce-i-moguci-izlaz/

Stednja je sirok pojam.
Ako neko kaze da je "stednja" otpustanje iz javnog sektora onda to zapravo i nije stednja jer ce to dati neki razultat u prvom trenutku ali ce to stvoriti spiralu manjih prihoda u budzet, dovetsti neminovno i do spustanja plata u privatnom sektoru.

Optimizacija troskova drzavne administracije je svakako moguca i pozeljna ali time se ne moze resiti problem u celini, moze se ustedeti par stotina miliona evra...rupa je mnogo veca. To je ono sto je Mr. Cvetkovic trebalo da uradi ali jadnik nije umeo ni vola u dupe da poterfi.

Zato me zanima sta bi @Fast uradio
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/15/2012, 11:39

@shunjalo Na prethodnoj strani sam napisao šta bih ja radio.

Postoje razne verzije u stanju budžeta. Ovi iz trezora pričaju jednu, a predstavnici buduće Vlade drugu priču. Videćemo šta je istina. U slučaju da ipak postoji problem sa likvidnošću budžeta, sklopio bih okvirni aranžman sa MMF-om i rupu bih zakrpio emitovanjem dinarskih zapisa. To se i sad radi, ali je interesovanje opalo zbog celokupne ekonomsko-političke situacije, čak i u uslovima veoma primamljivih kamatnih stopa. Paraleleno sa tim bih radio ono što sam napisao na prethodnoj strani. Za one koji ne znaju, emitovanje novih zapisa ne znači nužno povećanje zaduživanja jer se deo toga koristi za pokrivanje obaveza po već emitovanim zajmovima. Povećanjem budžetskih prihoda kroz bolju naplatu poreza dug po ovom osnovu bi se smanjivao. Ovo je sasvim dovoljno da se izbegne neki loš eksterni kredit koji bi značio da država u rem stavi neko vredno preduzeće.

Ono što MMF traži da se uradi to mora da se uradi nezavisno od MMF-a, jer čak i prirodni monopoli kroz smanjivanje investicione sposobnosti i urušavanje konkurentnosti mogu da upadnu u ozbiljne probleme. Biće sa MMF-om povuci potegni, ali će to leći. Privatizacija EPS-a će početi sa besplatnom podelom akcija i tu će i stati u dogledno vreme, naravno pod uslovom da ne dođemo u situaciju da cvrči. Namere MMF-a su valjda svima jasne, ali ovog puta ne očekujem rigidnost.

Kredit od Rusa mi je najmanje izvesna varijanta, da ne kažem nemoguća, jer bi to značilo direktno kršenje zakona o visini javnog duga. S druge strane, najpoželjniji neženje možda i ostvari svoje namere preko predsednika strane.

Katićev plan je "unapređena" verzija budalaste ideje najpoželjnijeg vojvođanskog neženje, Jorgovanke i sličnih istomišljenika. To što neko živi u Londonu ne znači da ima monopol na pamet i ne znači da sve što priča ima nekog smisla. Zapravo, čini mi se da su ovi potonji malo "pokrali" Katića uz izvesnu simplifikaciju ideje. Obe ideje u realnosti piju vodu koliko i priča o šarenom vrapcu. Naravno, to ne znači da neko neće doći na ideju da tako nešto primeni, pa kud puklo da puklo. SPS je imao čitav spektar vrlo "oštroumnih" ideja za koje smo bili svedoci kako su se završili. Žao mi je što u SNS-u nema nekih viđenijih ekonomista, jer Jorgovanka realno nema veze sa životom u vezi ekonomske politike i praktične ekonomije.
Nazad na vrh Ići dole
shunjalo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 71
Points : 71
Datum upisa : 29.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/15/2012, 13:45

Fast ::
To što neko živi u Londonu ne znači da ima monopol na pamet i ne znači da sve što priča ima nekog smisla.

Covece ti si bas kivan, sipas gnev i gde treba i gde ne treba. Covek zivi i radi u Londonu, niko ne kaze da ima monopol, on pise i predlaze, ja bih voleo da jos neko pametan pise i predlaze. Ne vidim sta je tu lose. Ne mora da znaci da je svako sa kim se ti ne slazes budala ili sareni vrabac.

Tvoja prica je otprilike "kako da izlecimo posledicu a uzrok ce valjda sam da se izleci"
Procitao sam par puta ali i dalje ne kapiram kako ce iz toga recesija da se pretvori u rast, kako ce se trend otpustanja zaustaviti, kako ce da poraste proizvodnja?
Vidim da i po Evropi ta terapija ne pomaze.

To sa krsenjem zakona o visini javnog duga.... potseca me na USA prosle godine...zakon koji kaze da ako predjes neki % si bankrotirao a ako ga podignes onda nisi bankrotirao...virtuelna cifram nebitna. Mogu da uzmu i promene zakon i podignu limit na 120% ... ne vidim to kao ikakvu prepreku...na kraju krajeva vec smo probili to tako .
Ako vozis 160km/h tamo gde je dozvoljeno 120km/h pa onda ubrzas na 180km/h to ti nece doneti 2 kazne nego samo jednu. Vec smo probili ogranicenje pa je tehnicki nebitno da li vozimo 180 ili 300km/h
Pitanje nase licne sigurnosti je drugo, o tome vredi pricati
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/15/2012, 14:57

shunjalo ::
Fast ::
To što neko živi u Londonu ne znači da ima monopol na pamet i ne znači da sve što priča ima nekog smisla.

Covece ti si bas kivan, sipas gnev i gde treba i gde ne treba. Covek zivi i radi u Londonu, niko ne kaze da ima monopol, on pise i predlaze, ja bih voleo da jos neko pametan pise i predlaze. Ne vidim sta je tu lose. Ne mora da znaci da je svako sa kim se ti ne slazes budala ili sareni vrabac.

Koji gnev? Opušteno iznosim svoje mišljenje o tuđim predlozima koji nemaju veze sa realnošću ili *editovano. A naš narod ima boljku da je sve što dolazi iz uvoza bolje nego domaće, bez kritičkog preispitivanja samog kvaliteta istog. Manite me tih stručnjaka, koji bi da sistem koji postoji u razvijenim zemljama copy paste kod nas.

Mi nismo u stanju da u kratkom roku podignemo nivo konkurentnosti domaće privrede niti možemo podsticanjem domaće tražnje da održimo nivo domaće proizvodnje koja će obezbediti privredni rast, a da ne raspalimo hiperinflaciju. Mi jedino što možemo kao država je da povećano prihodnu stranu budžeta koliko možemo (naveo sam načine), da rashodnu stranu držimo pod kontrolom, da se na taj način ne zadužimo preko nivoa koji će nas u narednim godinama preopteretiti i da sačekamo da se pokrene konjuktura u svetu, a pre svega u Evropi i da onda uhvatimo zalet. Sve ostalo je zamlaćivanje. Nije problem ove krize ponuda, nego tražnja koja slabi pod teretom dugova koji su sve veći zbog visokih kamata. Nemamo mi mnogo izbora, osim da sistem "konzerviramo" do trenutka kada nešto pozitivno počne da se dešava u ekonomijama koje su nam glavna izvozna tržišta. E zbog ovoga su ideje o reindustrijalizaciji budalaština, isto kao i korišćenje deviznih rezervi za ovu namenu. Dok čekamo, ne treba da sedimo skrštenih ruku nego treba da transformišemo sistem odsnosno da spremamo konja za trku kad ona počne.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 01:19

Fast@
Uz svo uvažavanje ali štednja, zamrzavanje plata i penzija, povećanje PDV, još otpuštanja i još štošta....
Ne bi nam baš pomoglo, bar ja tako mislim.

Ona granica od 44% BDP-a mora da se digne na recimo 60%, pa i Nemčka je zadužena oko 80% BDP-a - ok, ok.... znam da nismo Nemačka! love3

Ali, izgleda da je to neki trend, moda, šta li (?) da se države takmiče koja će više da se zaduži, a posle šta bude: otpis duga, bankrot.... šta god! Koga je to danas briga?
Bar tako deluje...

Umerena štednja - da, veći porez za bogate, veći porez na bankarska i berzanske transakcije, manje kamate na deviznu štednju, veći porez na profit banaka.... to da!

Mora se voditi računa i o socijalno ugroženima, da li stvarno misliš da neki penzioner sa 15k din. može da preživi? On (i ako mu je supruga živa i AKO i ona ima takvu penziju - sve jedno) jedva peživljava...

Onaj deo o većem porezu na imovinu (koju nam je svima Sloba jevtino prodao) to baš i nije pravično!
Zato što ako neko ima stan ne znači i da je bogat, jer često nema penziju veću od 30k, a mnogi nemaju ni platu veču od toga!
Porez na imovinu (nekretnine) da, ali samo za one koji imaju 3 - 4 ili 12 stanovi (kuća) i više....

Ne može se više opstati u ovom surovo shvaćenom kapitalizmu gde je jedino profit važan, a bez ikakvog obzira na siromašne i nezaposlene. Da se akcija NIIS digne na 5000 din, a da benzin bude 5 evra litar?! To ne ide...

Neka doza socijalizma, tu mislim na socijalnu pravdu i brigu o ugroženima mora da postoji, to je danas, posle 30 godina od pada berlinskog zida jasnije nego ikada. Jer ako samo nekima (ili akcionarima NIS od ) bude dobro dok ostali gladuju - neć nikome a ni državi u celini biti dobro.
Ovde sam uzela NIS proizvoljno za primer, ali države sa tankim slojem bogatih i velikim delom stanovništva na ivici preživljavanja, ne sluti na dobro!

Ja još i zastupam tezu da ovakav kapitalizam uskoro neće imati interesa ni da zagovara - održava (makar i ovakvu) demokratiju!
Jeftinije mu je da finasitra diktaturu... demokratija (makar i lažna) ga mnogo košta...
Razmisli o tome...
cat

A ono što prvo treba uraditi je da država isplati sve svoje dugove (koje su ovi iz DS) shvatili samo fakultativo, uvesti oštre kazne za sve koji ne plaćaju poreze, isporučenu robu (recimo u nekom roku od 60 dana - a ne kao Mišković koji dobavljaće nije plaća ni posle 180 dana!), sve koji ne plaćaju doprinose za penzionu hapsiti...
Bahata klika oko DS je ovu državu dovela do potpunog mrtvila, ništa više ne može da se radi jer ti se ne isplati da plaćaš dažbine, a da ti država (ili kupac) plate robu ili uslugu kad im padne na pamet...
Ma ima tu još koječega, ali me mrzi. Jedino znam da ovo što je DS dozvolio i radio je ČIST KRIMINAL!!
Neko MORA za ovo što su uradili od Srbije za samo 4 godine da odgovara.
To je ono ključno - da konačno svako ko dodje na vlast shvati da na kraju mora da položi račune i odgovra za svoj (ne)rad!
cekic

P.S. Sam znaš da ni završni račun državnog budžeta u ovoj državi godinama nije podnesen.
Mi ne znamo ni gde su ni na šta trošene pare iz budžeta i to godinama unazadu, samo znamo da ih nema...
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 10:30

@Sneki Pročitaj pažljivo predlog i videćeš da nigde nisam napisao da penzije i plate treba zamrznuti (npr. penzioneri i prosveta, pa to je sramota), ali treba ograničiti ekstremno visoke plate u nekim državnim firmama i agencijama čija je produktivnost katastrofalna (to je racionalizacija rashoda).

Nigde nisam ni rekao da treba povećati PDV, naprotiv, oštro sam protiv te mere. Racionalizacija poslovanja javnog sektora - da, ali ne kroz oštar downsizing, nego kroz zamrzavanje zapošljavanja u njima ili uvođenje principa npr. na 3 koja napuste posao ili odu u penziju može da se zaposli 1 i tako sve dok se ne izvrši restrukturiranje do potrebnog nivoa.
Možemo da bežimo od toga, ali nas to čeka ukoliko mislimo da nam se investicije ne prelivaju u potrošnju i ukoliko ne mislimo da nam struja i voda jednog dana budu luksuz.
Ne može se izgraditi konkurentna privreda sve dok zarade u javnom sektoru budu veće nego u privatnom! To nikako ovi naši da utuve u glavu. To je kancer za društvo jer destimuliše inovacije, razvoj potencijala i preduzetništvo, a podstiče političko "sektašenje" zbog zapošljavanja i javnom sektoru.

Moj predlog upravo podržava socijalnu pravdu. Lepo sam rekao progresivno oporezivanje. Po mom mišljenju i 2 stana su luksuz, ali parametar ne mora da bude broj jedinica nego korisna površina. U krajnjem slučaju, zar ne treba da više plate i oni koji imaju jedan stan, a drugi rentiraju i kiriju uzimaju na ruke bez plaćanja pripadajućeg poreza?

Štednja nije isto što i veći porez, valjda je to jasno. Štednja se odnosi na rashodnu stranu budžeta, a veći porez na prihodnu.

Neće pomoći povećano zaduživanje. Doktrina zaduživanja je svetska prevara MMF-a sa ciljem kontrole resursa. Vidi šta je 80-tih godina prošlog veka pričao Zbignjev Bžežinski pa će ti biti jasno. Povećanjem zaduživanja se dolazi u podređeni položaj.
Mi nismo ni došli do granice od 60 %, a već smo zaglibili. Šta bi bilo da smo više zaduženi više od ovoga sad? Nema tih velikih projekata u krizi koji mogu da stvore toliku dodatu vrednost da bi zaduživanje za njihovu realizaciju bilo opravdano. Možda neke nove tehnologije, ali to nama nije dostupno jer nemamo sopstvena istraživanja. Preterano zaduživanje države je high level Ponzi game i siguran put bez povratka.

U bahatosti DS i njihovoj ekonomskoj politici i ličnom bogaćenju pojedinaca nema potrebe da trošimo reči. Sve koje treba što pre pozvati na odgovornost.

Sve što si predočila je ugrađeno u moje predloge, osim pomeranja granice za zaduživanje. To nikako ne bi smelo da se radi, kao ni eventualno korišćenje deviznih rezervi za neke kvazi fondove koji će da pomognu "reindustrijalizaciju"! Dve ruke dižem za smanjivanje socijalnog raslojavanja, smanjivanje sive ekonomije i ukidanje ekonomske bahatosti moćnih pojedinaca.

Ekonomija nije igra politike, nego nauka. Druga je stvar što se političari igraju ekonomijom. Može na vlasti da bude bilo ko (mada nije preporučljivo udrimile ), ali se ekonomski principi moraju uvažavati.
Nazad na vrh Ići dole
shunjalo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 71
Points : 71
Datum upisa : 29.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 14:51

Nije nas budzet toliko raskalasan da moze toliko da se optimizuje i da se ustedi. Drugo, ovo je Srbija, treba racunati i na mentalitet, neku dozu uvek prisutne nediscipline...

Oporezivanje bogatih ... to nigde nije uspelo kako treba. Ili bogati odsele i sebe i kapital, ili bogatsvo izmakne u evidencijama. Pored toga ti porezi su komplikvani, tesko mozes da naciljas i da budes siguran da uzimas samo od nekoga ko ima a da napravis i kolateralnu stetu medju onima koji i nemaju ali su nekako potpali pod kriterijume pa to onda tupi ostricu takvih zakona.

Bez obzira na sve ja mislim da tako neces moci da skupis dovoljno.
Ko ti garantuje da ce kriza da prodje do kraja ove decenije? Opasno je oslanjati se na to i cekati. Moguce da "tamo" jos nisu ni do dna stigli.

Mnogo bitan je i cep koji je drzava napravila svojim ne-placanjam izvrsenih radova. To mora da se otpusi sto je pre moguce jer gomila firmi koje su sposobne i imaju trziste pati zbog nemogucnosti da naplate ono sto su uradili.

To sto kazes da se plasis "re-industrijalizacije"...
Nisam nigde video da je to neko pominjao, ali recimo pametno ulaganje u poljoprivredu moze da donese obrt, tu realno i ima prostora za ulaganje. To je valjda jedina grana privrede koja pravi +.
Nisam ni ja za re-industrijalizaciju, to i nije moguce vise.

Umesto da subvencionisu stambene kredite ili potrosacke kes kredite ili kojekakve gluposti da preusmere subvencije u bilo sta sto pravi bilo kakav proizvod.
Nazad na vrh Ići dole
Milosss
Just looking
Just looking



Broj poruka : 24
Points : 32
Datum upisa : 04.01.2012

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 15:38

Hehe ulaganje u poljoprivredu ima multiplikator 5!!! (copyright by Bajatovic). Plan za preporod: zaduzis se za 10 mlrd, uložiš u poljoprivredu i za koju godinu imaš BDP po tom osnovu 50 mlrd. Sledeća Nobelova nagrada je njegova od

Svako ko misli da se možemo izvući na liniju dugoročnog pristojnog održivog rasta bez da prvo ne padne standard žestoko (na realan nivo očišćen od vidljivih i nevidljivih dugova) je u zabludi.

Broj zaposlenih u javnom sektoru se mora smanjiti žestoko, što kroz uvođenje privatne inicijative u neke oblasti poput zdravstva i obrazovanja, što kroz brutalno otpuštanje (jedini dug koji se isplati je dug za isplatu otpremnina).
Istovremeno moraju se napraviti socijalne karte da se vidi ko je siromašan, a ko nije, i onda snažna socijalna pomoć (jeftina struja, voda, lekovi...) samo sirotinji.
Onaj ko ima stan koji vredi milion E, a platu od 25k dinara, jeste bogat jer taj stan jeste imovina i bogatstvo. Neka prilagodi svoje troškove dohodku
I na kraju, ne mogu da verujem da neko krivi kapitalizam za propast ove zemlje nakon više od 60 godina neprekidnog socijalizma u raznim varijantama.
Evo sad imamo socijalnu državu pa trudnici treba 100 papira!? da ostvari pravo, do dečjeg dodatka stižu samo najuporniji, a lekovi jesu jeftini samo ih nema (sve sigurno zbog socijalizma)
Nazad na vrh Ići dole
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 23:34

Milosss ::
Hehe ulaganje u poljoprivredu ima multiplikator 5!!! (copyright by Bajatovic). Plan za preporod: zaduzis se za 10 mlrd, uložiš u poljoprivredu i za koju godinu imaš BDP po tom osnovu 50 mlrd. Sledeća Nobelova nagrada je njegova od

Svako ko misli da se možemo izvući na liniju dugoročnog pristojnog održivog rasta bez da prvo ne padne standard žestoko (na realan nivo očišćen od vidljivih i nevidljivih dugova) je u zabludi.

Broj zaposlenih u javnom sektoru se mora smanjiti žestoko, što kroz uvođenje privatne inicijative u neke oblasti poput zdravstva i obrazovanja, što kroz brutalno otpuštanje (jedini dug koji se isplati je dug za isplatu otpremnina).
Istovremeno moraju se napraviti socijalne karte da se vidi ko je siromašan, a ko nije, i onda snažna socijalna pomoć (jeftina struja, voda, lekovi...) samo sirotinji.
Onaj ko ima stan koji vredi milion E, a platu od 25k dinara, jeste bogat jer taj stan jeste imovina i bogatstvo. Neka prilagodi svoje troškove dohodku
I na kraju, ne mogu da verujem da neko krivi kapitalizam za propast ove zemlje nakon više od 60 godina neprekidnog socijalizma u raznim varijantama.
Evo sad imamo socijalnu državu pa trudnici treba 100 papira!? da ostvari pravo, do dečjeg dodatka stižu samo najuporniji, a lekovi jesu jeftini samo ih nema (sve sigurno zbog socijalizma)

post2
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/16/2012, 23:47

Vlada se sastavlja do septembra.
Onda malo nekih hapšenja, selektivno, naravno, sa intecijom da se proširi na G17... sledi odbrana, a onda Vučić saopšti da nisu uspeli da pohapse koga su hteli (e da ne bi priznali da ekonomski nešto ne štima u Srbiji) i eto nam novih izbora!

Nadanja: SNS u tom trenutku stvarno očekuje 35%!
SPS tone, a G17 nestaje s političke scene, tu se javljau i minori DS i DSS, ako Djilas ne okrene čurak.
Pobednik (SNS) obeća "krv i zboj" naciji itd....
Kako vam se ovo čini?

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/19/2012, 22:32

Potpredsednica Vlade i član Predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije (URS) Verica Kalanović izjavila je danas da je sačinjen plan da se konsoliduju finansije, pomogne privredi i poboljša standard građana.

Kalanovićeva je istakla da je stanje u zemlji teško, da 400.000 penzionera prima manje od 15.000 dinara mesečno, da ima mnogo nezaposlenih i da bi vlada trebalo da počne da rešava te probleme.

Budžetski deficit, koji iznosi više od sedam odsto, kratkoročno se neće moći rešiti bez dodatnog zaduživanja, ali se dugoročno mora napraviti održiv sistem, rekla je Kalanovićeva, gostujući na TV Pink.

"Do kraja godine nam je potrebno tri milijarde evra da bi država izvršavala svoje obaveze onako kako je neophodno kroz redovnost plata, penzija i socijalnih davanja", rekla je Kalanovićeva.

Zato je potrebno da se kratkoročno država naknadno zaduži, a 2013. mora da bude godina u kojoj će se uraditi mnoge mere i programi, najavila je Kalanovićeva.

Prema njenim rečima, cilj tih mera i programa je da se postojeće stanje ublaži i privreda konačno počne da puni budžet i da od tog novca država počne sama sebe da izdržava.

Prema njenim rečima, poboljšanje u oblasti privrede moglo bi se ostvariti njenim rasterećivanjem. To rasterećivanje bi se ostvarilo kroz smanjenje parafiskalnih opterećenja, povećanje likvidnosti malih preduzeća, olakšanje rada malog i srednjeg sektora, stvaranje boljeg privrednog ambijenta, veće ulaganje u poljoprivredu i energetiku i korišćenje privrednih resursa, najavila je Kalanovićeva.


_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/29/2012, 12:09

Citat :
"Zadužićemo se svuda gde je moguće izvući povoljne uslove", rekao je Dinkić i precizirao da ćemo ko god nam ponudi relativno povoljne uslove u ovoj teškoj svetskoj krizi morati da takve pozajmice uzimamo da bismo obezbedili preživljavanje države do fiskalne konsolidacije .

On je istakao da je takvo pozajmljivanje neophodno, jer, kako je naglasio, ne namerava da "diže u nebesa" poreze da bi se dobio novac za plate i penzije, pošto bi to ubilo privredu do kraja.

Dinkić je rekao da će domaće poslovne banke biti jedan od izvora pozajmljivanja na kratak rok, kroz prodaju trezorskih zapisa i napomenuo da je prošla Vlada Srbije planirala emisiju evro obveznica, dodavši: "I mi ćemo to uraditi".

Ministar finansija i privrede je naglasio da su u planu i bilateralni aranžmani s prijateljskim zemljama, poput Rusije, koja je već u nekim neformalnim kontaktima izrazila želju da nam brzo konvertuje jedan deo kredita za pomoć budžetu, nekih 200 miliona do 300 miliona dolara, koji je već odobren prethodnoj vladi za železnicu.

Razgovaraće se o tome i sa drugima, kazao je Dinkić i dodao da će biti nastavljeni i razgovori s MMF-om i Svetskom bankom.


heng

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime7/30/2012, 16:08

Od Svetske banke 400 miliona dolara direktno u budžet - ako se dogovorimo sa MMF-om.
Reč je o zajmovima sa rokom otplate od 18 godina i periodom počeka od pet do sedam godina, sa kamatnom stopom tek nešto više od jedan odsto, što predstavlja ubedljivo najpovoljnije uslove na svetskom tržištu - rekao je Dinkić, a saopštilo je Ministarstvo privrede i finansija.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/335543/Od-Svetske-banke-400-miliona-dolara-direktno-u-budzet--ako-se-dogovorimo-sa-MMFom

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime8/12/2012, 01:45

U poslednjih sedam godina u Skupštini Srbije nisu razmatrani Zakoni o godišnjim završnim računima budžeta Republike. Državna revizija nije obavila nijednu reviziju završnog računa budžeta Republike Srbije u čitavom svom mandatnom periodu od pet godina.

U našoj zemlji postoje dve kontradiktorne Uredbe o vođenju budžetskog računovodstva, jedna za razgovore sa MMF-om, a druga za javnost u zemlji.
Takvo stanje dvojnog regulisanja budžetskog računovodstva je neodrživo.
Problem se komplikuje jer u najnovijem Zakonu o ministarstvima („Sl. glasnik” 72/12) nije predviđeno koji je vladin organ odgovoran za uređivanje vođenja budžetskog računovodstva.

Dok se ne reši kompletna zakonodavna regulativa, nemoguće je obezbediti pravilno vođenje budžetskog računovodstva u čitavom javnom sektoru i sprečiti nekontrolisane deficite.

od

Kaznene mere ne postoje! Nisu definisane zakonom....

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/27/2012, 19:05

Dinkić malopre u Skupštini:
Prodali smo malopre obveznice za milijardu evra. Kamata je 6.6% !
slik

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=09&dd=27&nav_id=646749

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
geogsi
VIP
VIP
geogsi


Broj poruka : 349
Points : 867
Datum upisa : 14.12.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/27/2012, 22:22

@Maca
Gde si saznala za kamatu od 6.6? Ako je tačan podatak i pošto je u EUR, to je mnogo bolje od 7.25% prošle god u USD. Ne znam koji bi bio razlog, mozda višeEUR likvidnosti iz ECBa. U svakom slučaju dobra vest, samo da ne spucaju to jako brzo.
Eh, da, i EUR ide nadole ili bar na 115 na duže vreme ;)
Nazad na vrh Ići dole
JMBR
VIP
VIP



Broj poruka : 140
Points : 489
Datum upisa : 24.11.2007

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/27/2012, 22:34

http://www.mondo.rs/s261109/Info/Ekonomija/Dinkic_se_hvali_s_novih_milijardu_dolara_duga.html

"Prinos (kamata koja se plaća kupcu po dospeću) na evroobveznice je 6,63 odsto godišnje, mnogo povoljnije od prodaje koju je organizovala prethodna vlada
koja je prodala evroobveznice za milijardu dolara sa prinosom od 7,5
odsto, rekao je ministar Dinkić novinarima u Skupštini Srbije."

"Što se kamatnih stopa na evroobveznice tiče, koje se u Srbiji po drugi
put predstavljaju "izuzetno povoljnim" i "istorijskim probojem", treba
pogledati po regionu ako već ne u EU. Poređenja radi, Bugari čijoj
privredi daleko da cvetaju ruže ali su član EU, u julu su se zadužili za
950 miliona evra sa kamatom od 4.25 odsto. Makedonija ima privredu u lošijem stanju od srpske a u aprilu su se zadužili po 6,83 odsto, kada i Hrvati po 6,3 odsto."
Nazad na vrh Ići dole
Drag65
VIP
VIP
Drag65


Broj poruka : 611
Points : 1423
Datum upisa : 12.07.2009

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/28/2012, 07:47

JMBR ::
"Prinos (kamata koja se plaća kupcu po dospeću) na evroobveznice je 6,63 odsto godišnje

Šta znači termin "evroobveznice" (a govori se o nekim dolarima?) i gde je definisan?

Nekim našim zakonom je ograničeno zaduživanje države. To je valjda već prekršeno. Kako to da se vrši dalje zaduživanje. Jel to sada u ničim ograničenoj dispoziciji vlade, ministra, neke službe za pribavljanje dugova ili šta.

Na osnovu čijih odluka i po ko zakonskom osnovu je ovo konkretno zaduživanje odrađeno. Kako to da je prvo bilo predviđeno novo zaduživanje u iznosu od 750 miliona USD, pa podignuto, kako se kaže, "tokom dana" na 1 milijardu USD.

Na šta sve ovo vama liči?
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/28/2012, 13:36

Posto smo ti i ja prilicno politicki polarizovani i pre izvesnog vremena smo vodili i raspravu,lici mi da smo se DZABA,raspravljali.
Nasa deca ce nas zabraniti...istorija ce nas izvrgavati ruglu,a unuci ce nam ZAPISAVATI,da prostis grobove...TO CE BITI EPILOG.
Nikako da shvatimo ,ni mi, ni svet,ili bolje reci veci njegov deo,da se ne moze trositi ono cega nema.Moze,ali ne previse dugo.
Nova vlast,ce se jos moci izvlaciti na svinjarije stare,ali ni to nece moci vecno.
Neko ce morati da kaze BASTA,ovako dalje ne ide.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 19.02.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/28/2012, 13:55

Jes vaka, Boby mudro zboriš, bice da je sjahao Kurta a uzjaho Murta. A svi ostali ce i dalje da puše i to skuplje cigarete. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Drag65
VIP
VIP
Drag65


Broj poruka : 611
Points : 1423
Datum upisa : 12.07.2009

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/29/2012, 06:50

Успешно реотварање еврообвезнице Србија 2021 / 27.09.2012

Влада Србије је на данашњем реотварању постојеће емисије еврообвезница Србија 2021, продала милијарду долара еврообвезница са приносом од 6,625 одсто, што је знатно ниже од 7,5 процената колико је износио принос на еврообвезнице које је емитовала предходна Влада у септембру прошле
године. У односу на иницијалну стопу приноса, стопа на новоемитоване еврообвезнице је пала за 87.5 базних поена, што указује на смањивање ризика земље и поверење које инвеститори имају у економске мере нове Владе Републике Србије.

Влада Србије је планирала да на међународном тржишту емитује обвезнице у вредности од 750 милиона долара, али је продато више јер је тражња премашила очекивања.

Министар финансија и привреде Млађан Динкић истакао је да је тражња инвеститора за српским еврообвезницама износила више од четири милијарде долара, и да је око 200 инвеститора показало интересовање за српском новоемитованом хартијом.

Највећи део емитованих хартија су купили инвеститори из САД 70% где су и највећи инвеститори на тржишту доларских хартија од вредности, Велике Британије 19% и Европе 9%.

‘’Очекујемо да ће код следеће емисије еврообвезница цена бити још нижа, односно да ћемо се још јефтиније задуживати него до сада. То ће бити могуће када Влада усвоји буџет за 2013. годину којим ће буџетски дефицит бити преполовљен на 3,5% БДП-а, као и након што објави план средњерочних структурних реформи које ће довести до смањења буџетског
дефицита на свега 1 одсто у 2015 години. Циљ нам је да у наредном периоду убрзамо привредни раст и што више смањимо задуживање, а то је једино могуће кроз радикално смањивање буџетског дефицита”, рекао је Динкић.

http://mfp.gov.rs/newsitem.php?id=8295

Novim zaduživanjem smanjiće se zaduživanje.
Sasvim logično.
Nazad na vrh Ići dole
Drag65
VIP
VIP
Drag65


Broj poruka : 611
Points : 1423
Datum upisa : 12.07.2009

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/30/2012, 08:54

Dragijana Petrović, spec. savetnik Dinkića, objašnjava novu milijardu duga:
http://www.b92.net/video/videos.php?nav_category=905&yyyy=2012&mm=09&dd=29&nav_id=647294

Ključna reč: prosto nismo mogli drugačije.

Pre neki dan je ganjc nov ("Superb") hotel Stara planina, koji je izgradila država Srbija na teret poreskih obveznika, dat na upravljanje austrijskom hotelijeru.
http://www.booking.com/hotel/rs/stara-planina.en.html?aid=311984;label=stara-planina-YNBHAplnZopo*OAw5Cl0ewS11693552953:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;ws=&gclid=CMLu873a3LICFWLHtAodr3wAFg

Država Srbija ima u vlasništvu preko 185 milijardi evra imovine (preko 100.000 stanova, 800.000 ha zemljišta i dr.). Prema dostupnim saznanjima od te imovine država ima samo neto troškove, veće od 1 milijarde evra godišnje.

Da li bi se moglo ostvariti barem 3% neto prihoda od te imovine godišnje, ako se, po tenderu, a ne u direktnoj pogodbi, i ta imovina, recimo, da na upravljanje nekom profesionalnom managmentu?

Dakle, reč je o oko 5,5 milijardi evra godišnje u korist budžeta.

A ne o tome da se Srbija zadužuje, da bi kupovala domaće firme i poklanjala ih strancima:
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=05&dd=17&nav_id=610110

Prolazno vreme nove vlade: 1,5 milijadi evra novih zaduživanja u 50 dana.
Trend: eksponencijalni rast!
Nazad na vrh Ići dole
ivan45
VIP
VIP
ivan45


Broj poruka : 171
Points : 464
Datum upisa : 04.12.2011

Zaduživanje Srbije - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zaduživanje Srbije   Zaduživanje Srbije - Page 2 Icon_minitime9/30/2012, 12:22

Drag65@

>Država Srbija ima u vlasništvu preko 185 milijardi evra imovine (preko
100.000 stanova, 800.000 ha zemljišta i dr.). Prema dostupnim saznanjima
od te imovine država ima samo neto troškove, veće od 1 milijarde evra
godišnje.<



Daj neki link za ove podatke...
Nazad na vrh Ići dole
 
Zaduživanje Srbije
Nazad na vrh 
Strana 2 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» EPS Elektroprivreda Srbije
» Evroobveznice Srbije
» EPS - besplatne akcije
» Brend iz Srbije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Banke fun club-
Skoči na: