BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.

Ići dole 
+2
Pampur
pepsiman
6 posters
AutorPoruka
pepsiman
VIP
VIP
pepsiman


Broj poruka : 1774
Godina : 70
Localisation : Melenci_Banja Rusanda
Points : 3428
Datum upisa : 05.01.2008

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/25/2011, 12:27

Da li je metodologija procene kapitala kao i ista metodologija podele besplatnih akcija zaposlenima bivsim zaposlenima i i drugim zainteresovanim uradjena korektno??? Ko je sve znao da mu se pruza mogucnost da pise u pivare, farmaceutsku industriju itd gde cemu akcije vredeti enormno. Samo zaposleni i njihovi u blizem okruzenju, i ko je imalo svatio znacaj podele tih akcija na osnovu godine staza.Drugi su nemo to posmatrali i cekali doci ce valjda i u moju firmu, pa cu tu upisati. A te firme su propale zajedno sa imovinom i njihovim akcijama. Cak sta vise nisu mogli da upisu ni Dinkiceve akcije. I svi koji su upisali smatraju ih bogom danom daj sta das za njih. Zato uvek na mnogim temama gde su akcije imamo pitanje zasto ih tako jeftino(prodaju)daju. Prilikom podele besplatnih akcija bitno je iz koje si branse kao i velicina akcionarskog kapitala odnosno (drzavnog)drustvenog.

Aktuelan primer je Jugoremedije gde je za godinu staza dobijeno 100 akcija koje vrede momentalno 350 rsd

Evo drugi primer Radijator Zrenjanin za godinu staza dobijeno je 4 komada koje vrede 750 rsd

Ili treci primer Vojvodinaput Zrenjanin za godinu staza 5 akcija koji vrede 999

Da li je dobro uporedjivati tako ili na drugi nacin, verujem da cete se javiti i reci vase misljenje. Naravno da cete dati iz vasih sredina kako su te firme to uradile.

Pitanje je da li su godine staza vrednovane na pravi nacin???
Nazad na vrh Ići dole
Pampur
Member
Member
Pampur


Broj poruka : 365
Points : 581
Datum upisa : 21.05.2011

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/25/2011, 14:31

Ne verujem da postoji bilo kakva "podela" koju bi svi učesnici smatrali poštenom i pravednom, mislim, da su svi zadovoljni i srećni sa njom.
Ne sećam se tačno kako je to sve išlo, ali mislim da se tu nekoliko puta menjao zakon i da je bilo i propalih podela akcija.
U Jugoremediji su prvobitno to bili udeli, čak je 90-tih radnici i otkupljivali udele, za ne baš male pare. Verovatno se tu i poljuljalo poverenje građana, tako da mnogi nisu kasnije ni ostvarili svoja prava.
Ako se dobro sećam JR je objavila oglas u Politici i svako je mogao da se prijavi na dodelu besplatnih akcija (verovatno se neko seća bolje od mene).
U JR je kriterijum bio samo godine staža, što je Kamenkoviću i društvu bilo najpravednije (a i u duhu tek minulog samoupravljanja).
U Hemofarmu su Babić i društvo delili jedan krug po god. staža i po kvalifikacijama (smatrali su da nemaju svi isti doprinos razvoju firme). A kasnije su akcije i delili kao nagrade za doprinos fabrici....
Nazad na vrh Ići dole
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/25/2011, 17:47

Privatizacija odnosno podela pesplatnih akcija u pivarama ,cementarama,duvanskoj industriji i td ( primeri gde su zaposleni uzeli lepe pare )je uradjena po starom zakonu o privatizaciji, koji je bio daleko bolji za zaposlene ,Po tom zakonu,ko se seca tog perioda,imali smo svakodnevne oglase u stampi o pravu svakog gradjanina da se prijavi za akcije neke firme shodno godinama staza,naravno prednost su imali zaposleni i penzioneri te firme,odnosno svi ostali su mogli dobiti akcije samo one koje preostanu kada se podele radnicima i penzionerima.
E sad ,ko je ukljucio mozak u tom periodu i zainteresovao se za akcionarstvo zaista je lepo prosao (licno znam neke primere).
Sto se tice novog zakona o podeli besplatnih akcija ( Dinkicevog )on je zaista daleko nepovoljniji za zaposlene i bivse zaposlene i to iz vise razloga (neki drugi put cu objasniti ).Najbolji i najsveziji primer su radnici NIS-a .
Tek kada je pocela podela akcija i kada su shvatili koliko dobijaju radnici su poceli da se bune ( ali naravno kasno )preko prestavnika svojih sindikata ,koji su onda objasnjavali nebuloze ,kako se oni nista nisu pitali i td i td.pa kada su svatili da ni otpremnine nisu u visini koja im je obecana ......pa su saznali da im se godine punog staza racunaju do dana prijavljivanja za besplatne akcije,a ne do momenta podele akcija( to vazi za sve zaposlene u javnim preduzecima )pa su saznali da je vrednost akcija usko vezana za procenjenu vrednost kompanije a ne za prodajnu i tako dalje.
Samo da napomenem da nisam radnik NIS-a ,
Sta sam hteo da istaknem?
Stekao sam utisak da radnici cekaju sve na gotovo,da ce svi dobiti velike pare kada im se privatizuje preduzece i da maltene vise i nemoraju da rade.Zato se godinama provlaci prica o velikim parama od akcija u pivarama,cementarama i td.Medjutim zakon je promenjen bez velike prasine ( uz saglasnost svih sindikata )i vise nema velikih para,odnosno limit je 200 eura po punoj godini staza.I druga stvar su sindikati koji zaista neznaju ni elementarne stvari o privatizaciji i o podeli besplatnih akcija ( ovo znam iz licnog iskustva kada sam pokusao da saznam kako je Vlada Srbije ,odnosno resorno ministarstvo finasija doslo do brojke od 6.5 % akcija za zaposlene i bivse zaposlene Telekom Srbija,kakve sam sve odgovore dobijao od ministarstva finasija,agencije za privatizaciju,sindikata Telekoma,konfederacije sindikata i td.nebi ste mi verovali.
Nazad na vrh Ići dole
BBrroo
VIP
VIP



Broj poruka : 585
Points : 1870
Datum upisa : 09.03.2010

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/26/2011, 00:14


Pepsimen je ustvario pokrenuo dve teme.
Prva koja se odnosi na zakone o privatizaciji
i mogucnosti onih koji nisu zaposleni ili penzioneri
da dobiju akcije, uz to narovno ide prica o obrazovanosti naroda
i informsanost, i druga kako je vršena procena kapitala.

Koliko sam ja ukapirao, takozvani Slobin zakon,
po kome su najbolje firme i postale a. d. je
u sustini omogucavao da zaposleni postanu valsnici do 60 % kapitala
ako se ne varam , i omogucavao je da i oni koji nisu radili
u toj firmi da dodju do akcija, naravno ako su ispunjavali
one formalnosti, drzavljanin, staz i drugo. Po meni taj zakon
je omogucavao menadzmentu, ako je bio sposoban da
dalje vodi firmu, pa i da je preuzeme. Medjutim
vrlo brzo su se pojavili po meni domaci tajkuni, koji su
verovatno sa sumnjivim kapitalom, lako preuzimali
firme koje su nameracili, sa ili bez pomoci menadzmenta.


Zakon posle toga, dolaskom DOSa na vlast,
je ustavri, omogucio drzavi, citaj
ljudima na vlasti i bliskim njima da privatizuju
firme nezavisno od menadzmenta i zaposlenih.
I onda je dosao eldorado i burazersak privatizacija.
Drazava je kao fol, imala interes da proda firmi,
tenderom velike ili aukcijom male, po sto visoj ceni,
a uopste je nije zanimalo ko kupuje.
I onda su se imali razni primeri i price.
Na primer zaposleni naprave konzorcijum,
ali pre aukcije, dodju neki kod predstavnika
kozorcijuma i "objasne" mu da to nije za
njega jer ima porodicu. Ili aukcija se tempira
tako da konkurencia bude izbacena, a cuo sam
i drasticnije primere, da zainteresovni nisu ni dozvoljavali
drugima da udju u salu i td. Sve u svemu eldorado,
nevidjeni, rezultat se zna. Firme kupavane,
proizvodnja gasena, isisavana firma, sumnjiviu vlasnici
se obogatili, jadni zaposleni ostali bez hleba,
njihove porodice bez egzistencije, i glava porodica
izgubivsi posao, izgubio svako dostaojanstvo i autoritet u kuci,
a porodica samim tim pocela da se raspada.

Strasno, i sada kada se vidi, mnogo firmi je sumnjivim kapitalom
kupljeno. Mnogi su pravili lanac, kupovali firme, na zaduzivanje,
po osnovu hipoteka na kupljene firme. Pravio se peprtumobile.

Mislim da ovde i nije bio cilj da se zaposlenim ili nekom trecem
omoguci da dodje da kupi zdravim parama firmu, cast izuzecima kao sto
su cementare, vec da pojedinci, verovatno odabrani od vlasti
da jeftino dodju do kompanija. Zato se i nije trazilo da se
jasno zna ko je vlasnik kapitala, zato je i moglo na kredit ako je fizicko lice.

Ako se secate Vlade Divac za koga se zna odakle mu svaki dinar
nije mogao da kupi Knjaz, vec je Knjaz kupio fond, pricu verovatno
znate. Cak je renomirani francuski Danone dobrovoljno odustao.
Sto bi se reklo jednostavnije, kupovali su preprodavci
koji ce otpustiti zaposlene, lepse zvuci restrukturirati, pa onda
3 ili 5 puta skuplje preprodati. Ili oni jos gori,
koji ce isisati firmu i ugasiti je. Niko tu nije mislio o
zaposlenim a jos manje da se firma fer izvrednuje,
vec samo kako da pojedinac sto vise da se "nafatira".

I to je sada problem, to svi vide i razumeju
i vlast ne moze da prica da ce kapitalizam koji
je uveden da ce povecati produktivnost, zaposlenost
i napraviti bogatu drzavu. Ne moze da se sakrije
neosnovano raslojavanje i sve veca beda vecine.
I da apsurd bude veci, u tome je glavni oslonac vlasti
SPS, koji treba da je partija za socijalnu pravdu
i partija ljudi koji zive od svog rada.

Uh Srbijo, kroz šta sve prolaziš,
pitam se oćeš li izdržati.






Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/26/2011, 07:47

Maca ::


https://www.youtube.com/watch?v=Dx35KBZw-9w&feature=youtu.be
Pogledajte vrlo dobar film, POSEBNO od 1:16:09 po time code!

Tu tek počinje priča o ekonomiji i EU, USA ...

Ovaj film "Težina lanaca" dosta toga objašnjava, bolji je drugi deo!
udrimile

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/26/2011, 10:15

Mnogi ljudi razmisljaju na sledeci nacin : oni koji su radili u propalim preduzecima kazu pa i mi smo doprineli svojim radom prosperiteu ove zemlje ili svoga grada,zasto i mi nebi dobili puno para od akcija,dok ce drugi reci ovo: mi smo izgradili nase preduzece i mi smo odvajali od plata, regresa ,toplog obroka i td.da bi nase preduzece bilo sto uspesnije i bolje i takodje odvajali smo za prosperitet nase zemlje i grada itd i td..tako da je realno da mi dobijemo lepe pare kada se nase preduzece privatizuje.
Vecina radnika i dalje misli da je na vlasti socijalizam i samoupravljanje pa ce svi dobiti jednako,a njihovo je samo da se pojave ujutro na poslu ,popiju kafu procitaju novine i polako krenu kuci da stignu u dva na rucak (naravno ovo ne vazi za manjinu koja radi u privatnim firmama,koji su odavno osetili sve blagodeti kapitalizma i koji su se otreznili od samoupravljanja)

Nazad na vrh Ići dole
BoS
VIP
VIP
BoS


Broj poruka : 479
Points : 1359
Datum upisa : 05.01.2008

Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Empty
PočaljiNaslov: Re: Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.   Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza. Icon_minitime6/26/2011, 18:03

@Vladimirmitr
Ako sam te dobro razumeo, ti misliš da ljudi nisu svojim radom doprineli prosperitetu svoje firme, svoga grada ili ove zemlje, da su se u doba samoupravljanja ljudi samo pojavljivali ujutro na poslu "da bi popili kafu, pročitali novine i polako krenuli kući da stignu u dva na ručak".
A fabrike, veliki poljoprivredni kombinati, putevi, pruge, elektrane, dalekovodi, stanovi, bolnice, škole, itd., itd., - sve je to palo s Marsa ili je oduvek tu postojalo.
Ili možda misliš da je sve to stvoreno u poslednjih desetak godina marljivim i požrtvovanim radom tajkuna i stranih kompanija, koji su "od usta odvajali", samo da narodu bude bolje i da zemlja prosperira?
Ili ti se čini da je NATO bombardovanje neka vrsta setve posle koje zemlja sama rađa fabrike, zgrade i puteve, pa još ako je rodna godina...?
Nazad na vrh Ići dole
 
Podela besplatnih akcija na osnovu godine staza.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Besplatne akcije!
» vrednost paketa besplatnih akcija
» Nezaposljen 44god. samo 3 god radnog staza i moj sin
» Klub prijatelja JUGOREMEDIJE AD ZRENJANIN
» Pregled vrednosti IJ i stanje imovine fondova

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Arhiva Belex Cluba-
Skoči na: