BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Da li staviti pare u fond ili na berzu?

Ići dole 
+6
Dusan
pakodazna
Greta
MarkoJTD
DKrstic
StefanMR
10 posters
AutorPoruka
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 09:29

DKrstic ::
StefanMR ::
Od tih 10% treba oduzeti ulaznu i izlaznu nadoknadu, kao i održavanje...

A deda Joca je u jednom trenutku imao i +33%, i imao je dovoljno vremena da proda sve (da je hteo).
Ne bih se ja igrao sa fondovima...

Pa i KD Ekskluziv fond je u jednom periodu, tokom prošle godine, imao +45%, i ko je ušao/izašao na vreme, nije loše prošao. Ulazna naknada u Citadelu je 0%, a izlazna, nakon jedne godine, je 0,5%. Održavanje je već "prikazano" u vrednosti IJ, dakle, ne mora se naknadno oduzimati.

P.S. Ne razumem toliko zaziranje od fondova.

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 09:36

Nije uopšte u pitanju ZAZIRANJE od fonda.
Zazirati - plašljivo gledati, prezati, pribojavati se, ustručavati se, snebivati se (iz rečnika).

Ovde nije uopšte u pitanju PLAŠLJIVO GLEDANJE u fondove, nego realno mišljenje (moje, a možda se neko složi) da normalan čovek može više i brže da zaradi ulažući u akcije nego u fondove.

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
DKrstic
Just looking
Just looking
DKrstic


Broj poruka : 12
Points : 5
Datum upisa : 16.05.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 10:54

StefanMR ::
Nije uopšte u pitanju ZAZIRANJE od fonda.
Zazirati - plašljivo gledati, prezati, pribojavati se, ustručavati se, snebivati se (iz rečnika).

Ovde nije uopšte u pitanju PLAŠLJIVO GLEDANJE u fondove, nego realno mišljenje (moje, a možda se neko složi) da normalan čovek može više i brže da zaradi ulažući u akcije nego u fondove.

Mislim da treba veoma oprezno prići tezi da se na berzi može puno zaraditi ulažući direktno u akcije. Svakako da se može zaraditi, ali isto tako nije mali broj onih koji su pretrpeli ozbiljne gubitke na taj način: nošeni bajkama o brzoj/lakoj zaradi kupovali AIKB na 11.000 ili AGBN na 50.000 ili BIPB na 720. Treba napomenuti da je svega 1% investitora (koji neposredno ulažu u akcije na berzi) - dugoročno u plusu. Dakle, medalja ima dve strane: može dobro da se zaradi, ali može dobro i da se izgubi.

Na ovako plitkom i volatilnom tržištu, i bez mogućnosti short-ovanja, prednost ulaganja u fondove, umesto u direktno investiranje u akcije, su - likvidnost, i ne tolika volatilnost kao odraz diversifikacije portfolija. Ko iole prati vrednosti jedinica investicionih fondova svedok je da IJ fondova rasta vrednosti (KD Exclusive, Ilirika JI, Citadel Triumph itd.) prilično verno prate kretanje Belex15 indeksa, i da se špekulativnim ulascima/izlascima može ostvariti pristojan prinos, odnosno ne otići previše u gubitak i brzo zatvoriti pozicije kada stvari krenu loše.

Isto tako, domaći investicioni fondovi sve više sredstava plasiraju na inostrana tržišta i postaju manje zavisni od Belexa, što možemo da pozdravimo.

Na kraju krajeva, postoje vrednosti koje se ne mogu dokupiti, ili trejdovati, ili iz minusa preći u plus, a to su naši živci i vreme izgubljeno ispred računara. Direktno investiranje u akcije svakako nije za investitore koji ne žele 5 ili 8 sati da sede ispred monitora i analiziraju berzanske podatke, nego bi radije da to vreme provedu u prirodi, ili ga utroše na duhovno/kulturno uzdizanje, ili sport, ili učenje klavira, ili neke druge korisne aktivnosti...


Poslednji put izmenio DKrstic dana 2/9/2010, 13:51, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 11:10

Ih, za fondove (u Srbiji) važi potpuno ista priča koju si ispričao o Belexu...
Ko je ulagao o fondove kada su se pojavili sada je u ogromnom gubitku, možda čak i većem gubitku nego što su oni koji su ulagali direktno u Belex.
Fondovi stavljaju naše pare ponekada u SHIT akcije, iako ne postoji ni jedan razlog za to, osim možda dogovora sa nekim ko bi te shit akcije da proda, ili glasine kojima se vode i investitori na Belexu.
Dugoročno, ne postoji osoba koja je u plusu sa našim fondovima!
I konačno, kada nam tržište ide uzlazno, onda prilično raste, a fondovi to retko kad prate, baš zato što imaju SHIT akcije. A kada nam tržište pada, fondovi padaju strašno!

I konačno, ta priča o likvidnosti ne stoji. Fondovi su ti koji su imali problema sa likvidnošću. Na belexu je vrlo lako izabrati likvidne akcije koje nije problem prodati kada krene berza da tone. Na istim tim akcija može super da se zaradi.

Onda se sve svodi na procenu onoga koji ulaže pare, a taj faktor je potpuno isti kada se ulaže direktno u akcije i kada se ulaže u fondove.

I konačno, što se tiče praćenja berze svaki dan ceo dan, kako si to predstavio.
Belex ima jako lepo radno vreme od 10-13 časova. Vidim da ga ljudi prate dok su na poslu, usput... Ja sasvim fino trgujem (što se tiče zarade), a student sam, i najčešće sam od 8 do 14h na fakultetu! Garantujem da na Belex može da se bude uspešan i uz samo sat vremena praćenja dnevno, ili malo manje uspešan uz 2-3 sata nedeljno, npr. za vikend!

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
DKrstic
Just looking
Just looking
DKrstic


Broj poruka : 12
Points : 5
Datum upisa : 16.05.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 11:47

StefanMR ::

Ko je ulagao o fondove kada su se pojavili sada je u ogromnom gubitku, možda čak i većem gubitku nego što su oni koji su ulagali direktno u Belex.
Fondovi stavljaju naše pare ponekada u SHIT akcije, iako ne postoji ni jedan razlog za to, osim možda dogovora sa nekim ko bi te shit akcije da proda, ili glasine kojima se vode i investitori na Belexu.
Dugoročno, ne postoji osoba koja je u plusu sa našim fondovima!
I konačno, kada nam tržište ide uzlazno, onda prilično raste, a fondovi to retko kad prate, baš zato što imaju SHIT akcije. A kada nam tržište pada, fondovi padaju strašno!

I konačno, ta priča o likvidnosti ne stoji. Fondovi su ti koji su imali problema sa likvidnošću. Na belexu je vrlo lako izabrati likvidne akcije koje nije problem prodati kada krene berza da tone. Na istim tim akcija može super da se zaradi.

Fondovi možda imaju problema sa likvidnošću, ali kada ti danas podneseš zahtev za prodaju IJ, tebi su sredstva obično već sutra na žiro-računu.

Na ovo ostalo što si izneo nemam komentar. Ustvari imam: "barataš štetnim poluistinama", da upotrebim taj eufemizam. Check this out:

Kretanje vrednosti fondova Citadel Triumph, KD Exclusive, Ilirika JIE, Hypo Balance - u odnosu na Belex Line

I link koji govori o zdravoj tendenciji fondova da polako smanjuju pozicije na Belexu:

Struktura portfolija fonda Erste EURO Balanced 35
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 12:02

Hehehe... baš si mi uvalio sa tim "štetnim poluistinama"...
Jel ima poređenje sa Belex15?

Hajde onda da pričamo u celim istinama... :)
Možemo ovu raspravu da vodimo na dva nivoa:

1) Šta je dobro za mene, StefanMR-a, sa ovim znanjem, vremenom koje imam, novcem kojim raspolažem itd?

2) Šta je dobro za osobu X koja ima nešto para i hoće da zaradi više nego u banci na deviznoj ili dinarskoj štednji?

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 12:11

Vidim da je ovaj Erste fond osnovan 26.3.2009.

Da je sve pare dan nakon osnivanja ulozio na belex, uzeo akcije iz korpe belex15, danas mu rast ne bi bio tih 8,7%, vec bi imao rast od 77,6%

Vrednost belex15= 27.3. - 388.83; danas - 690.5
Nazad na vrh Ići dole
DKrstic
Just looking
Just looking
DKrstic


Broj poruka : 12
Points : 5
Datum upisa : 16.05.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 12:28

MarkoJTD ::
Vidim da je ovaj Erste fond osnovan 26.3.2009.

Da je sve pare dan nakon osnivanja ulozio na belex, uzeo akcije iz korpe belex15, danas mu rast ne bi bio tih 8,7%, vec bi imao rast od 77,6%

Vrednost belex15= 27.3. - 388.83; danas - 690.5

Svakako. A da je Erste dan nakon osnivanja sve pare uložio u AGBN, ne bi imao rast od 77,6%, nego rast od 300%

Vrednost AGBN 27.3 - 2824; danas - 8694

Znaš kako se kaže - nakon bitke svi su itd...
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 12:41

Vidim da su narodne izreke tvoj način diskusije.

Ja sam svoj general, Marko je svoj general, većina ljudi na ovom forumu su svoji generali, kao što investicioni fondovi imaju svoje generale - portfolio menadžere.

Da li ti misliš da su ljudi na ovom forumu toliko glupi da ulažu direktno u akcije i da imaju lošiju zaradu nego što bi imali preko nekog fonda, a da nastavljaju da gube pare?

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
DKrstic
Just looking
Just looking
DKrstic


Broj poruka : 12
Points : 5
Datum upisa : 16.05.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 13:11

StefanMR ::
Vidim da su narodne izreke tvoj način diskusije.

Da li ti misliš da su ljudi na ovom forumu toliko glupi da ulažu direktno u akcije i da imaju lošiju zaradu nego što bi imali preko nekog fonda, a da nastavljaju da gube pare?

Pa gledaj ovako. Svako je kovač sopstvene sreće... Pre svega, mislim da nisu svi ljudi na ovom forumu u plusu, ma koliko ulagali direktno u akcije. Mislim da ima par njih koji su u minusu ili na nekakvoj nuli. Isto tako, mislim da je kod jednog broja ljudi na ovom forumu osnovna pokretačka (investitorska) snaga - gramzivost. Gramzivost, koja može biti veoma opasna u kombinaciji sa amaterizmom. Bafet je rekao da nikada ne bi trebalo izlaziti izvan okvira svoje kompetencije. A eto, sad su i zemljoradnici, poštanski službenici, penzioneri itd. - počeli da se "igraju" na berzi. Ustvari, ovo sa trgovanjem na Belexu bi se pre moglo nazvati - bauljanje u mraku dok čekaš da ti se posreći.

Kao što i sam znaš, da bi dugoročno bio u plusu u nekom biznisu, neophodno je da imaš "egde" u odnosu na konkurenciju. I sada ti meni reci: koji je deda Jocin ili čika Đokin "edge" u odnosu na profesionalne investitore? Ili: koji je, recimo, "edge" nekog malog akcionara AGBN u odnosu na Dušana Antonića?

Sve u svemu - treba pažljivo razmotriti sve opcije, pre nego što se decidirano opredelimo za samo jedan vid ulaganja.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/9/2010, 23:48

Puno si napisao, a nisi ništa rekao... Tvoj post je političke prirode, a nema ni P od praktične analize.
Naravno da ima dosta ljudi na ovom forumu koji su u minusu. Ali je retko ko u minusu koliko su fondovi!
Opet te pitam: zašto bi Pera Perić sa ovog foruma ulagao u akcije, ako vidi da je lošiji u odnosu na neki fond? Pa ja bih prvi stavio pare na deviznu štednju da nisam video kako na berzi mogu više da uradim sa tim parama!

Hajde ponudi nešto konkretno po čemu su fondovi bolji... Samo nemoj opet da kažeš likvidnost, jer ti je valjda jasno da i ja imam likvidnost u akcijama kojima trgujem...

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/10/2010, 01:00

DKrstic ::


Pa gledaj ovako. Svako je kovač sopstvene sreće... Pre svega, mislim da nisu svi ljudi na ovom forumu u plusu, ma koliko ulagali direktno u akcije. Mislim da ima par njih koji su u minusu ili na nekakvoj nuli. Isto tako, mislim da je kod jednog broja ljudi na ovom forumu osnovna pokretačka (investitorska) snaga - gramzivost. Gramzivost, koja može biti veoma opasna u kombinaciji sa amaterizmom. Bafet je rekao da nikada ne bi trebalo izlaziti izvan okvira svoje kompetencije. A eto, sad su i zemljoradnici, poštanski službenici, penzioneri itd. - počeli da se "igraju" na berzi. Ustvari, ovo sa trgovanjem na Belexu bi se pre moglo nazvati - bauljanje u mraku dok čekaš da ti se posreći.

Iz gore napisanog mogu samo da zaključim da radiš u nekom od propalih fondova i
da si dobio zadatak da namamiš neku žrtvu! :roll:

Moja bolna tema su upravo fondovi.
Pre 3 godine uložila sam svoj novac u fondove ( reč je o 2 različita fonda, ne želim da ih imenujem) baš iz ovih razloga koje si ti naveo - nisam želela da izlazim iz granica svoje kompetentnosti. Mislila sam da su Portfolio menadžeri strašno pametni i vrlo odgovorni ljudi, da znaju šta rade...
Uopšte te 2007 brokeri i Portfolio Menadžeri su bili jako na ceni...on je Broker!
možeš misliti, čudo od čoveka! E onda su stvari krenule u pogrešnom pravcu......niko, pa ni ti "strašno pametni ljudi" kojima sam poverila svoj novac nisu shvatali da je Belex prenaduvani balon i da će sve to pući i otići dodjavola. Neverovatno mi je da ti fondovi koji su dolazili sa svih strana nisu shvatali da nije normalno kupovati akcije po tako visokim cenama. Tada nije bilo akcije na Beleksu čija cena nije bila bar 5 ili 6 puta viša od knjigovodstvene! Kupovali su oni ne pitajući za cenu...valjda zato što kad trošiš tudje pare to baš nešto i ne boli..?
Da skratim, izgubila sam dosta para uzdajući se u tudju pamet....
Poslednje 2 godine trgujem sama sa onim novcem koji sam uspela da spasem iz fondova. Ide kilavo, kao i ceo Belex, ali trend je ipak uzlazni.

Ne želim da podcenjujem ničije zanimanje, ali nemojmo praviti bez potrebe famu o brokerima i portfolio menadžerima. Na ovom forumu ima puno vrlo obrazovanih ljudi,
od doktora fizike, doktora medicine, preko ekonomista, pravnika, filozofa..... nemoj mi reći da jedan brokerski kurs ima veću težinu. :no:

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
pakodazna
Still learning
Still learning
pakodazna


Broj poruka : 141
Points : 311
Datum upisa : 04.06.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/10/2010, 11:40

Fondovi su imali svoju sansu 2007. godine......znamo kako su je "iskoristili"...neki su u minusu i po -70% (affraid ), sada je kasno za pricu.....imali sansu nisu je iskoristili i to je to tacka.

Stvarno ne znam coveka koji bi ulozio u fond danas, cak i neku sicu ( pre bi stavio na rulet, sigurno imam vece sanse za dobitak nego u fondu :D )....Ko zeli da investira a ne razume se u berzu, tu je stednja u aik-banci 9% godisnje, a tih 9% je nedostizno za nase fondove i njihove mega.giga menadzere...
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/10/2010, 20:57

Hteo sam se uključiti (i hoću malo i kratko), ali vidim da ljudi ovde negiraju osnovne principe na kojima fondovi (kod nas i u svetu) funkcionišu. Naravno, ova kriza je veliku većinu zatekla totalno nespremne, tako da verujem da je vrlo mala većina individualnih investitora (bili oni profesionalci ili amateri) uspela da proda akcije pre pucanja balona, jer jednostavno, stvarnost nas je svakog dana te 2007. godine demantovala sa novim rastom i logika je kod većine kratkoročna, gde sutra ne vidimo.

Ja sam svojevremeno ulagao u fondove i smatrao ih za stručne i kompetentne u odnosu na individudalne investitore-amatere, dok nisam detaljnije pogledao gde i na koji način ulažu, i koji se ne bi mnogo razlikovao od mog načina.

U Srbiji trenutno ne vidim ni jednu prednost (bar za mene) koju bi fondovi imali u odnosu na individualno ulaganje. Ali napominjem da onaj ko se ne bavi berzom i koji o njoj ništa ne zna, ipak ne bi trebalo da se njom bavi, što kod mene nije slučaj. Glavni razlozi protiv ulaganja u fondove u Srbiji su nelikvidnost i loša investiciona politika. Nelikvidnost je glavna boljka naših fondova, jer svaki fond koji ima imovinu veću od 300-400 hiljada evra ima problema sa realizacijom svojih naloga, bilo kupovnih, bilo prodajnih, jer te količine akcija jednostavno nije lako naći u ponudi ili tražnji a da se značajnije utiče na kretanje cene.

Prednosti koje pružaju naši fondovi, jesu likvidnost samog fonda, jer u svakom momentu možete da prodate svoje investicione jedinice, i to po "tržišnoj" ceni, tj. bez uticanja na rast ili pad vrednosti investicione jedinice, što ne bi bio slučaj da, recimo, želite da izađete iz LSTA, gde je to danas bilo moguće samo na -10%. Druga prednost je što od nedavno, naši fondovi imaju mogućnost da potpuno geografski diverzifikuju svoja ulaganja, što donosi mogućnost učestvovanja u vlasništvu preduzeća širom sveta, smanjujući pri tom rizik zemlje Srbije i naše valute. S druge strane, uskoro će se i nama pružiti takva mogućnost, da ulažemo samostalno na strana tržišta, tako da to neće dugo biti neka prednost fondova, a i sami fondovi tu prednost ne koriste u većoj meri, bar ja nisam primetio.

Dakle, moj konačan stav je: ako pratite berzu, ulažite samostalno, ako ne poznajete ni malo berzu i kako onda funkcioniše, a želite da učestvujete, bolje je da to radite preko fondova. A s obzirom da takvih ovde ima vrlo malo, ili ih uopšte nema, pretpostavljam da se svi drže onog prvog što sam rekao :)

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 10:13

Ako akcije skoce.

5%=0.9%
10%=4,85%
15%=8,77%
20%=12,7%
25%=16,6%

To ti je, cista zarada, kada sve odbijes.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 13:20

Evo Ilirikinog investicionog fonda...
Istina je što priča Krstić - stvarno treba da budeš portfolio menadžer da smisliš ovaj portfolio!!! HAHAHAHAHA!

Kobe Bryant ::
Da li staviti pare u fond ili na berzu? Ilirika

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5396
Localisation : Centar grada
Points : 6875
Datum upisa : 21.05.2007

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 13:56

Nisam baš za ovako "neumereno" pljuvanje fondova, teške 2 god. su za nama... nikome nije bilo lako.
Fondovi su VEOMA važni učesnici u ovoj igri koju igramo, bez njih bi bilo još teže.
Zato: RESPECT !!!
Pad je bio neverovatan (lako je onima koji su u martu 2009 "otkrili" berzu, ali ne počoinje sve s njima!!) bilo je i "zaletanja", ali nikoga oni nisu prevarli...
Fondovi su sasvim OK u nekim normalnim vremenima (pa čak i danas ko udje - neće biti u minusu), neko ko ne želi da se bavi berzom ima dobar rezon da 1/3 svoje uštedjevine stavi u neki od fondova.
Rezultati Ilirike (a verovatno i drugih) za januar 2010 i nisu tako loši!
Ne dirajte mi fondove, bez njih bi Berza bila mnooogo tužnija!!

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 18:34

Ja sam od 2007. ulagao nešto malo u jedan fond.

Najpre hvala im što je do 12. III 2009 (belex15 = 354.49) pad njihove IJ bio manji od pada belex-a. Negde u maju te godine (belex15 je približno 560) imao sam prilike da razgovaram sa portfolio menadžerom tog fonda.

On je bio iznenađen rastom od sredine marta do sredine maja 2009 i nije ga uopšte očekivao. Ovo u nekom smislu deluje uverljivo. Naravno East Capital ili Franklin Templeton neće mene da obavesti kako je namerio da pokupuje AIKB, ali neće ni naše fondove. Kao što su (domaći) fondovi veliki igrači za nas, tako postoje i veliki igrači za naše fondove. Svako ima svoju elementarnu nepogodu.

Sledeća stvar koja me je zapanjila je da su se dosta ukopali u nelikvidne akcije. Nešto što je bilo ugodno dok su akcije padale, sada je problem.

Tog maja prošle godine on je prognozirao da će za mesec-dva belex da se vrati na dole, predvidjanje je dakle belex15 = 360. Kada su prošla ta dva meseca belex15 je već putovao ka 862.85. Promašaj u prognozi za nekih stotinjak procenata najmanje. I ovo je "delimično" razumljivo. Prognoza berze je teža nego prognoza vremena, to svi znamo.

Fondovi imaju i jednu formalnu poteškoću. Oni svojim prospektom imaju izvesna ograničenja po pitanju toga koji procenat portfolija mogu da ulažu u koje papire. To je nevolja. Meni je lako da početkom novembra prošle godine kada se popale lampice na indikatorima trenda izadjem iz pozicija i sačekam kraj silaznog trenda u parama te minimizujem gubitke. Kod njih to ne ide.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 18:40

Da, u pravu si Aritmetičar.

Fondovi su, dakle, obavezni da drže određeni deo imovine u hartijama, koji ne sme biti manji od 65% u slučaju fondova rasta vrednosti imovine (ako se ne varam, treba pogledati, ali tu je negde cifra). Dakle, oni nemaju izbora, nego da ostanu 2/3 u hartijama.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 19:42

Aritmeticar ::
Ja sam od 2007. ulagao nešto malo u jedan fond.

Najpre hvala im što je do 12. III 2009 (belex15 = 354.49) pad njihove IJ bio manji od pada belex-a.


To je tačno i mene je to "spaslo". Uspela sam da dobijem malo dodatnog vremena
i da izadjem kada je moj gubitak bio "samo" 30% i da onda brzo pobegnem u evre
(kurs je tada bio oko 75 din). Ako tako gledamo i ja bih trebala da im budem zahvalna!
Medjutim, ja stvari posmatram malo drugačije...To što se desilo 2007 nije imalo nikakve veze sa svetskom ekonomskom krizom, ona se dogodila tek godinu dana
kasnije i nju je zaista bilo teško (nemoguće) predvideti. Ali ovo što se desilo 2007,
to je isključivo naša lokalna priča, koja nema nikakve veze ni sa kime. U proleće 2007
(nepunih 6 meseci pre pada belexa) počinju da se otvaraju prvi fondovi, znači potpuno
loš tajming! Očigledno da prethodno niko nije istraživao srpsko tržište
novca i kapitala....oni su jednostavno došli otvorili fondove i rekli "sada je pravi momenat za ulaganje" (posle sam shvatila da to uvek govore :roll: i da je po njima svaki momenat dobar za ulaganje). Eto, ko im je poverovao izgubio je 30% svoga novca.
Zaista ne mislim da treba da im budem zahvalna što nisam izgubila 70 ili čak 100% jer moja namera nije ni bila da bilo šta izgubim, već da zaradim. Ulaganje u fond bi trebalo baš zato da bude atraktivno, jer se rizik svodi na neki minimu, pa zato zarada nije tako spektakularna kao kod direktnog ulaganja na berzu.

Fondovi su u Srbiju došli prerano i u potpuno pogrešnom momentu. Otuda moje nepoverenje i nezadovoljstvo fondovima. Smatram da su morali da prepoznaju da se radi o balonu i da je samo pitanje momenta kada će prenaduvani belex da pukne.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime2/11/2010, 19:51

Ako hoćeš minimalan rizik, onda ulažeš u fondove očuvanja vrednosti imovine a ne akcijske, tj. fondove rasta vrednosti imovine (iako su u stvari do sada kod nas bili fondovi pada vrednosti imovine :D ).

A retko ko će imati "spektakularnu" zaradu ulaganjem na berzi, bar ne dugoročno, i sve se tu vremenom niveliše na neki prosek. Opet zaboravljate da je ulaganje u fondove, pa i na berzu dugoročnog karaktera, i da se ovakvi padovi i krize ne dešavaju tako često.

Čak i da su prepoznali da se radi o balonu (a jesu, zato su i ulagali u MPC hartije tada, jer su samo njih smatrali podcenjenim u tom momentu, a likvidnost je bila tada zadovoljavajuća), oni su morali da imaju 65% u akcijama kakva god da su im predviđanja bila, jer ih zakon na to primorava. Kratko nam je pamćenje, mnogi od nas su isto tako ostali zakopani u MPC hartijama, koje su tek sa dolaskom krize postale nelikvidne. Pa i likvidnije hartije se ne mogu prodati u većim količinama, uz čast izuzecima.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Da li staviti pare u fond ili na berzu? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li staviti pare u fond ili na berzu?   Da li staviti pare u fond ili na berzu? Icon_minitime4/1/2010, 16:33

Танјуг
16:05
ИНВЕСТИЦИОНИ ФОНДОВИ БИЋЕ ПРИВЛАЧНИЈИ ОД ДЕВИЗНЕ ШТЕДЊЕ

БЕОГРАД – Смањењем рестриктивности монетарне политике и снижавањем референтне каматне стопе НБС, инвестициони фондови у Србији ће постати конкурентнији од штедње, а домаћи инвеститори моћи ће да рачунају и на улагање у хартије од вредности у иностранству, оценила је данас Групација друштава за управљање инвестиционим фондовима Привредне коморе Србије (ПКС).

У наредних годину дана, приноси на улагање у инвестиционе фондове могли би да буду између седам и 10 одсто, што је привлачније од камата на девизну штедњу код банака која се креће од три до пет одсто, речено је на састанку те Групације са новинарима у ПКС.

Председник Групације Милан Маринковић оценио је да је време кризе, слабљење динара и пад вредности акција омогућио неким инвеститорима да ојачају позиције на домаћем тржишту и заузму веће тржиште.

Маринковић је оценио да ће инвестициони фондови убудуће имати све боље и боље перформансе, напомињући да је највећи број фондова, у протеклом периоду, реструктурирао своје портфеље, тако да резултате очекују у следећих шест месеци.

За инвестиционе фондове је, према његовим речима, то био мукотрпан и озбиљан процес, тако да већи број њих има добру структуру портфолија са акцијама здравих компанија.

Саветник у Одбору за банкарство и осигурање ПКС Владимир Ђорђевић најавио је да ће посетиоци сајта Коморе ускоро моћи да виде страницу са 10 инвестиционих фондова, са свакодневним ажурирањем података о вредностима њихових инвестиционих јединица, са структуром улагања капитала.

Новина је што ће на сајту бити приказана структура до 10 највећих инвестиција фондова од прикупљеног капитала, било да су то инвестиције у акције предузећа или државне вредносне хартије, додао је Ђорђевић и указао да ће то бити добра прилика малим инвеститорима да улажу као институционални инвеститори.

У циљу повратка поверења у целокупно тржиште, као и у инвестиционе фондове, биће уведен нов показатељ - коефицијент ликвидности који ће показивати способност фонда да одговори потребама клијента, односно да прода акције из портфеља, наговестио је Ђорђевић.

Инвестициони фонд Комбанк инвест је први почео да инвестира капитал у квалитетне хартије од вредности у иностранству, захваљујући прошлогодишњој Уредби Владе Србије о инвестиционим фондовима.

Представник Комбанк инвеста Данило Вуксановић објаснио је да је један од разлога инвестирања у иностранству био пад вредности динара у односу на водеће западе валуте, напомињући да тај инвестициони фонд не улаже у региону, већ на берзама у Немачкој, Еуронеxт-у Паризу и Њујоршкој берзи.

Вуксановић је казао да су ефекти улагања Комбанк инвеста у иностранству "прилично позитивни" и навео да је просечни принос на капитал прошле године износио изнад 10 одсто.
Nazad na vrh Ići dole
 
Da li staviti pare u fond ili na berzu?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» GDE SU PARE???
» Kako se preu pare u Srbiji
» Naftna Industrija Srbije a.d. - NIIS

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: INVESTICIONI FONDOVI-
Skoči na: